تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۶
کد مطلب : ۴۲۲۱۷۵
آسیب نوپدید توسعه کهگیلویه و بویراحمد؛

رانت رسانه‌ای و رواج مافیای فرهنگی

عصمت رستگار
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
رانت رسانه‌ای و رواج مافیای فرهنگی
کبنا ؛متن ارسالی؛ بنظر می‌رسد خبرنگاری و رسانه که روزگاری به عنوان حرفه‌ای مستقل و صدای مردم تلقی می‌شد امروزه با ورود شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های شخصی و خود راهبر، به ابزاری بعنوان کسب منافع سیاسی و اقتصادی بدل شده است؛ با چنین وصفی صدمات جبران ناپذیری در عرصه «رسانه» و «اعتماد عمومی» متصور می‌باشد.
 همچنانکه خبرنگاران به تأیید و حمایت مردم و افکار عمومی نیاز دارند، این قشر در قبال افکار عمومی مسئولیت دارند چرا که مردم بر اساس اطلاعاتی که آنها تهیه می‌کنند از اوضاع سیاسی. اجتماعی و اقتصادی جامعه اطرافشان آگاه می‌شوند و چنانچه خبرنگار یا رسانه‌ای کارش را با این شناخت و مسئولیت پذیری اجتماعی به انجام نرساند افکار عمومی را به بیراهه سوق می‌دهد.
 در میان رسانه‌های کهگیلویه و بویراحمد به جزء خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری فعال و به روز دیده می‌شود که به این مهم توجه دارند اما گاهاً آگاهانه یا ناآگاهانه قربانی منافع سیاسی. اقتصادی فردی و گروهی قرار می‌گیرند و بصورت غیر حرفه‌ای تنش ضمنی به افکار عمومی تزریق می‌کنند.
 القا تشویش در گرایش‌های سیاسی و چرخه مدیریتی از موارد پرتکرار و محسوس این سایت‌هاست بطوریکه در برخی پایگاه‌های قالب "خبری " درج تحلیل مغرضانه و غیر کارشناسانه با تیترهای غیر واضح و ایهام گونه از تعدد برخوردار است.
 این شیوه از دستکاری آگاهی اخیراً مشی نامیمون و آسیب زای تنش در بین شورای اداری شهرستان کهگیلویه را در پیش گرفته است. و با این رویه سریالی هرگونه تصمیمات و اقدامات مدیریتی در شهرستان را نشانه می‌رود.
نمونه این "وانمایی‌ها " را در پرداختن به حاشیه‌های پدیده خودکشی در دیشموک، بحران آتش سوزی‌های اخیر در منطقه خائیز یا پوشش عدم حضور فرماندار کهگیلویه در آیین‌های تکریم و معارفه که با حضور مداوم وی در صحنه عملیات اطفا حریق در شهرستان همزمانی داشته، می‌توان دید.
 گرچه انتظار «واقع نگاری» و عینیت خبری از سایت‌های شخصی دور از دسترس است اما رعایت «اخلاق رسانه‌ای» از بدیهیات حرفه خبرنگاری است و بی تردید تحمیل معاندت و غرض سیاسی به سیستم اداری و خدماتی شهرستان و سنگ اندازی در چرخه توسعه مصداق بارز بی اخلاقی رسانه وام دار فرهنگ است.
شیوع سیاهکاری های رسانه‌ای مبتنی بر حاشیه در بحبوحه آغاز بکار مجلس و نمایندگان جدید را می‌توان به تحرک و نفوذ افراد سود جو و مطالبه گران طرفداران انتخاباتی با این زعم که امکان دخالت نمایندگان در عزل و نصب سیستم مدیریتی وجود دارد؛ نسبت داد. این افراد تعامل قوا را با حق دخالت یکی پنداشته و از این طریق از مجرای رسانه‌های عامه پسند با سیاه نمایی قلم فرسایی کرده و جولان می‌دهند شاید شانس با آنها یار گردد.
 اما پرواضح است قدرت یافتن این زعم و تداوم چنین سبکی در رسانه‌ها مدیریت‌ها را تضعیف و تحلیل برده، برنامه‌های اجرایی توسعه شهرستان را زمین گیر و همان دور تکرار قهقرای کهگیلویه ادامه می‌یابد.
 برمصلحت است که مسئولان، نخبگان فکری و فرهنگی شهرستان این خطر را به خوبی احساس کرده و اجازه ورود گروهها، افراد سهم خواه به سیستم را ندهند و توسعه کهگیلویه را در شایسته سالاری و ثبات سیستم مدیریتی بعنوان اولین و مهمترین زیرساخت جستجو کنند.
 حال که خطر مافیا و رانت رسانه احساس می‌شود فرض واجب بر دغدغه مندان و دلسوزان عرصه رسانه و خبر شهرستان و استان کهگیلویه و بویراحمد است که با جهد فراوان احساس مسئولیت در مقوله" غنای خبر و رسانه" را مأموریت اصلی خود در انجام رسالت رسانه‌ی در خدمت توسعه برگزینند و رسانه را با نگاهی حرفه‌ای، نو و خلاق چیزی غیر از ایجاد "هیجان"، "تشویش"، "خطابه" و "قلم فرسایی" باز تعریف نمایند.
 ----------------------------------
عصمت رستگار
نام شما

آدرس ايميل شما

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...