تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۲
کد مطلب : ۴۰۴۶۳۴
یادداشت سیاسی |

طرح «پولشویی» توسط ظریف عین شفافیت است

سید زهرا حسینی‌فر
۶
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
طرح «پولشویی» توسط ظریف عین شفافیت است
کبنا ؛در حالی‌ که محمد جواد ظریف، در صحبت‌های اخیر خود به یکی از معضلات اقتصادی در کشور اشاره کرد، با هجوم برخی از شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی روبرو شد، به نقل از خبرگزاری مهر اخیراً رهبر انقلاب بیان کردند: «مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند». از چنین بیانی می‌توان نتیجه گرفت پنهان‌کاری‌ها در طرح مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی که تا به امروز کماکان استراتژی برخی جریانات سیاسی بوده، امری غیرقابل‌اغماض است. پنهان‌کاری و عدم شفافیت آفتی است که همواره در کلام مسئولان و نخبگان سیاسی دیده می‌شود، و همین محافظه‌کاری سبب شده آنجا که حرفی یا کلامی از آسیب‌های موجود زده می‌شود یا انتقادی صورت می‌گیرد عده‌ای آن را آب به آسیاب دشمن ریختن تلقی می‌کنند. مثال روشن آن اظهارنظرهای عده‌ای در واکنش به این سخنان ظریف بود که در دفاع از لوایح مرتبط با FATF عنوان کرد: «فکر می‌کنم پشت برخی از این فضاسازی‌ها منافع اقتصادی است. بالاخره پول‌شویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پول‌شویی منفعت می‌برند».
اما در مورد این مسئله که پول‌شویی متوجه کدام شخص یا سازمان است، ظریف اظهارنظری نداشته است، پس برچسب‌هایی که به ظریف نسبت داده می‌شود مثل «سنجیده نبودن»، «ناصواب بودن» یا «خطا کردن» دلیلی به غیر از نگرش افراطی این افراد ندارد و واکنش چنین افرادی، در وهله اول به «حق مردم در اطلاع از مسائل و مشکلات» و در وهله دوم به منافع اقتصادی مردم آسیب‌زننده است. از طرفی اظهارنظر برخی‌ها که از ظریف خواسته‌اند اسامی مفسدهای اقتصادی که مرتکب پول‌شویی هستند را اعلام کند عین انکار چنین جرمی است و عین این است که بخواهند به افکار عمومی بگویند چنین جرمی وجود ندارد، فلذا چنین مواردی در عصر حاضر که اخبار پول‌شویی و فرار مالیاتی و مفاسد اقتصادی ریز و درشت از هر سمت و سویی به گوش می‌رسد امری پذیرفتنی برای عامه مردم نیست. علاوه بر این، ظریف در دوره فعالیت خود به‌عنوان وزیر، خود را به افکار عمومی ثابت کرده است فردی منطقی، اعتدالی و مستقل است، و به‌زعم پروانه مافی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی «سخنان وزیر امور خارجه کشورمان قطعاً از روی بی‌اطلاعی و یا تهمت و هوس نیست و می‌توان به صحبت‌های وی تکیه کرد».
اگر بخواهیم اظهارنظر بی‌بی‌سی یا صدای آمریکا در مورد هر موضوعی را خطری برای تزلزل نظام بدانیم و دلیلی برای اجرای خودسانسوری‌ها و عدم طرح مسائل مهم، درواقع خود را در یک به مبست قرار داده‌ایم و این خودسانسوری‌ها و واکنش‌های افراطی، راه را بر روشنگری و ایجاد شفافیت‌های سیاسی مسدود می‌کنند و این آسیب‌زننده به منافع مردم است.
چطور برخی افکار می‌خواهند به محافظه‌کاری خود ادامه دهند وقتی رهبر انقلاب در سخنان اخیر خود بر اهمیت شفافیت در برابر مردم اشاره کردند و بیان داشتند «شفّافیّت را امیرالمؤمنین یاد داده؛ می‌گوید حقّ شما بر من -یعنی حقّی که شما پیش من دارید- [این است که] هیچ رازی را از شما پنهان ندارم، هیچ حرفی را از شما پنهان نکنم، مگر در جنگ و مسائل جنگ و مسائلی که با دشمن طرف هستیم، اینجا نمی‌شود حرف‌ها را زد؛ چون حرف را وقتی که گفتیم، شما شنفتی، دشمن هم می‌شنود. بله در این مسائل حرب -حرب، اعمّ از همین حرب به‌اصطلاح نظامی و مانند اینها است- در مسائل امنیّتی، در مسائل نظامی، در مسائل گوناگونی که جنگ داریم با دشمن، مقابله با دشمن داریم، بله اینجا جای افشاگری نیست، جای شفّافیّت نیست، امّا در غیر اینها، در مسائل عمومیِ مردم، اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً». حال اینکه صحبت کردن از پول‌شویی که به شکل گسترده‌ای در کشور وجود دارد و مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده، نه‌تنها «خطا» نیست، بلکه عین ایجاد شفافیت و روشنگری است و به فعالیت بیشتر نهادهای قضایی در این زمینه می‌انجامد.
-----------------------------
سید زهرا حسینی‌فر
-----------------------------
نام شما

آدرس ايميل شما

علی
Iran, Islamic Republic of
خود زنی ظریف به عنوان. به کشورش در کتاب های تاریخ نوشته خواهد شد.
شما از چه چیزی دفاع می کنید؟ اصلا معنای شفافیت را با خودزنی اشتباه گرفته اید!
در وضعیتی که کشور ما در محاصره اقتصادی قرار گرفته گفتن این سخنان به نفع مردمه؟
عین اله
Iran, Islamic Republic of
سلام سید محترم این روشن گری سرپوش گذاشتن بران بی تدبیریهایی است که دربرجام به سرم مردم آوردن اگر دنبال کسانی که پول شویی می کنند چرا یقه ب.. اولش را نمی گیرند که از . وارد میکنند خانم سیده بهتراست وارد این بازی کثیف نشوی اگر می خواهی بدانی چه میگویم سه آدرس می دهم اول بیمارستانها دوم خیابانهای تهران محل فروش دارو و ارز منطقه دوردست همین استان کردستان بلوچستان تاخوبتربدانی با نیش خند وآن گریه های ننه من غریبم در. چه بدبختی بوجودآورده اند تا فرزندانشان دراقازادگی بمان .ا تمامادیدبان های آنطرف ابند
ح ع ا
Iran, Islamic Republic of
یا بی اطلاعیم و یا تعصبات سیاسی جناحی چشم مان را به روی واقیت بسته که عمده و اکثر پولشویی ها توسط دولتی ها و مسئولین متصل به دولتی ها انجام میشه!!
Iran, Islamic Republic of
ای ستارالعیوب ای خدای یکتا ای پوشاننده عیبها یک روز ستار العیوب نباش . به این مملکت ومردم را خودت قطع کن ای ب. از دین وخدا شعار های . که منافع خودشان را در خشونت وبی قانونی میبینند نه قوانین داخلی را نه قوانین بین المللی را قبول ندارند . شدند. تو به یکتایی خود دستشان را با برملاکردن عیوبشان در انظارمردم قطع کن ای خدا این مردم هیچ پناهگاهی جز خودت ندارند به فریادشان برس خدایا در زمان جاهلیت ابراهیم بت شکن را فرستادی موسی خلیل الرحمه را فرستادی وح نبی را فرستادی عیسی روح الله رافرستادی پیغمبر نور ورحمت را فرستادی در این زمان ظلم وستم عالمذگیر امام زمان ما را به فریادمان بفرستای ارحم الراحمین
سید عبدالله
Romania
سلام خانم حسینی فر،فقط جهت اطلاع و (تحقیق قبل از قلم):
۱_آقای ظریف ،بعد از تبلیغات گسترده رسانه ها،گفتند اگر متن کامل سخنرانی را ببینید،من همچنین ادعایی نداشته ام.
۲_چقدر خوب بود اگر همه اهل قلم ،در شرایط کنونی کشور و این حجم تلاش رسانه های دشمنان کشور و مردم،به روشنگری تلاشهای دشمنان،و ایجاد امید و وحدت بپردازند.
انشالله همه ایرانیها سعادتمند خواهند شد...
مهدی
Iran, Islamic Republic of
طبق قانون مسول مبارزه با پولشویی خود دولتمردان هستند . پس اگر آقای ظریف اسنادی در رابطه با پولشویی دارند چرا به رئیس جمهور ارائه نکردند؟
دیپ‌ فیک «ایران من» همایون شجریان و هنرنمایی جمعی از قهرمانان ایران زمین

دیپ‌ فیک «ایران من» همایون شجریان و هنرنمایی جمعی از قهرمانان ایران زمین

جعل عمیق تصاویر و فیلم‌های موجود را بر روی تصاویر یا فیلم‌های منبع قرار می‌دهد و از یک ...
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....