تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۵۰
کد مطلب : ۴۶۶۹۰۹
با صدور بیانیه‌ای مشترک مطرح شد

بیانیه ۹ کشور در حمایت از همکاری ایران با آژانس

۰
بیانیه ۹ کشور در حمایت از همکاری ایران با آژانس
کبنا ؛کشور‌های غربی با صدور بیانیه‌ای مشترک ضمن تکرار ادعا‌های پادمانی و اتهام‌پراکنی علیه پیشرفت‌های اتمی ایران در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خواستار همکاری تهران با آژانس برای حل‌وفصل مسائل باقی‌مانده شدند. در مقابل ۹ کشور از جمله روسیه و چین با صدور بیانیه‌ای از سطح همکاری‌های ایران با آژانس حمایت کردند.
به گزارش کبنا به نقل از ایرنا، در بیانیه‌ای که به امضاء ۶۲ کشور عضو آژانس اتمی رسیده از ایران خواسته شده که در خصوص حل‌وفصل مسائل باقی‌مانده پادمانی، اجرای کد اصلاحی ۳.۱ از ترتیبات فرعی موافقتنامه پادمان و ارائه اطلاعات مورد نیاز و همچنین حل‌وفصل اختلاف در میزان مواد هسته‌ای تایید شده در نیروگاه اصفهان توسط ایران و آژانس، اقدام کند.
در این بیانیه ادعا شده است: ایران باید اطلاعات مورد نیاز در مورد تاسیسات هسته‌ای جدید را بدون تاخیر ارائه کند. این امر برای تضمین نه تنها ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران، بلکه کارآیی پادمان‌های مورد نیاز ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) است؛ بنابراین ما بر نیاز فوری ایران به شفاف سازی و حل‌وفصل این مسائل به شیوه‌ای رضایت بخش برای آژانس تاکید می‌کنیم.
در بیانیه یادشده آمده است: همانطور که در قطعنامه نوامبر شورای حکام ذکر شده است، زمانی که دبیرخانه در موقعیتی باشد که اعلام کند مسائل پادمانی باقی‌نمانده است، نیازی به بررسی و اقدام از سوی شورا نخواهد بود.
هم‌زمان ۹ کشور ونزوئلا، چین، بلاروس، کوبا، نیکاراگوئه، ایران، زیمباوه، فدراسیون روسیه و جمهوری عربی سوریه طی بیانیه‌ای مشترک از همکاری‌های تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال و حمایت کردند.
در این بیانیه که از سوی نماینده سوریه قرائت شد آمده است که «روند همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل‌وفصل مسائل پادمانی «باید به صورت غیرسیاسی و بدون مداخله بیرونی و با هدف پیشرفت در رسیدگی به آن‌ها انجام شود».
در این بیانیه همچنین از طرف‌های مشارکت‌کننده در مذاکرات وین خواسته شده تا از فرصتی که با حسن نیت ایران فراهم شده استفاده و به میز مذاکره بازگردند تا به اجرای کامل توافق از سوی همه طرف‌ها دست یابند.
نام شما

آدرس ايميل شما

شفافیت ناکام

شفافیت ناکام

طرح شفافیت، از‌جمله طرح‌های بازمانده از مجلس دهم است که قصه پرغصه‌ای دارد. برای بررسی ...
۵ سرگیجه بزرگ بایدن تا قبل از انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا

۵ سرگیجه بزرگ بایدن تا قبل از انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا

اگر در روز‌ها و ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا، تغییری جدی در ...
قطع همکاری سیاسی نبوده، اخلاقی بوده‌است

قطع همکاری سیاسی نبوده، اخلاقی بوده‌است

رئیس دانشگاه تهران گفت: من کاملاً مطلع هستم که از ادامه همکاری برخی از این افراد به علت ...
1