تاریخ انتشار
جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۴۵۹۲۴۳
بعد از چهار سال؛

مخزن سد کوثر گچساران ۱۰۰ درصد پر شد

۱
مخزن سد کوثر گچساران ۱۰۰ درصد پر شد
کبنا ؛مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: حجم مخزن سد کوثر گچساران پس از چهار سال ۱۰۰ درصد پر شده و از روز شنبه سیزدهم اسفنده ماه سرریز انجام خواهد شد.
آرش مصلح اظهار داشت: سد کوثر در گچساران حدود ۵۴۷ میلیون مترمکعب حجم مفید دارد که ۱۰۰ درصد آن پر شده است.
وی افزود: این سد تأمین‌کننده آب آشامیدنی ۲ و نیم میلیون نفر در پنج استان کشور است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان ادامه داد: این سد همچنین آب آشامیدنی گچساران و روستا‌های اطراف آن و پتروشیمی این شهرستان را نیز تأمین می‌کند.
مصلح تصریح کرد: به لحاظ میزان حجم آبگیری، سد کوثر در کشور مقام نخست را دارد و این سد آب کشاورزی حدود پنج هزار هکتار از زمین‌هایی پایین دست را تأمین می‌کند.
سد کوثر، در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غرب گچساران بر روی رودخانه خیرآباد احداث و در سال ۱۳۸۳ به بهره‌برداری رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین با اشاره به سد شاه قاسم در شهرستان بویراحمد، گفت: این سد هم اکنون ۶ میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد و پیش‌بینی می‌شود فرودین ماه سال ۱۴۰۲ سرریز شود.
مصلح اضافه کرد: آب این سد برای مصارف کشاورزی و گردشگری و همچنین برای تغذیه آب چاه‌های آشامیدنی شهر یاسوج مورد استفاده قرار می‌گیرد.
طبق آمار‌های سازمان هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد، میزان بارندگی‌های امسال در مناطق آب مورد و لوداب در استان از مرز یکهزار میلی‌متر گذشت.
امسال یکهزار و۱۵۵ میلی‌متر باران در‌ایستگاه باران سنجی آبمورد ثبت شده است که ۳۵۱ میلی‌متر از این میزان در هفته گذشته باریده است.
همچنین از اول مهر امسال تاکنون یکهزار و ۲۳ میلی‌متر باران در بخش لوداب گزارش شده که ۳۳۴ میلی‌متر از این میزان در سامانه اخیر باریده است.
سرپرست اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تأکید کرد: امسال همچنین ۹۳۰ میلی‌متر در تنگ سرخ، ۹۱۳ میلی‌متر درمنصورخانی کاکان، ۷۹۷ میلی‌متر در وزگ، ۷۴۲ میلی‌متر در یاسوج، ۷۲۹ میلی‌متر در سیرون شبلیز، ۷۲۰ میلی‌متر در کاکان، ۶۷۳ میلی‌متر در سی سخت، ۶۴۸ میلی‌متر در چیتاب، ۶۷۵ میلی‌متر لنده، ، ۶۳۰ میلی‌متر باران در گنجه‌ای، ۶۲۰ میلی‌متر باران در باشت، ۶۱۵ میلی‌متر در بوستان، ۵۰۱ میلی‌متر در دهدشت، ۳۹۵ میلی‌متر در لیکک و ۳۹۰ میلی‌متر باران در دوگنبدان گزارش شده است.
علی کرمی عنوان کرد: میانگین بلند مدت سالیانه بارش باران در استان کهگیلویه و بویراحمد ۵۸۰ میلیمتر است.
وی تأکید کرد: میزان بارش بلند مدت سالانه در‌ایستگاه یاسوج ۷۹۶، سی سخت ۶۹۶. ۷، دوگنبدان ۴۳۷. ۴، دهدشت ۵۰۳، لیکک ۴۰۶. ۷، مارگون ۶۲۶ و منطقه امامزاده جعفر ۴۴۱ میلی‌متر است.
بنا بر این گزارش، براساس آمار‌های موجود، کهگیلویه وبویراحمد ۱۰ درصد آب‌های کشور را در اختیار دارد اما بخش عمده‌ای از زمین‌های کشاورزی آن به صورت دیم کشت می‌شود.
۹۰درصد از آب آشامیدنی شهر‌های کهگیلویه وبویراحمد از سفره‌های زیرزمینی تأمین می‌شود. این استان با بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع، یک درصد از مساحت ایران را در اختیار دارد.
گزارش‌های منتشر شده شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد حکایت از کاهش میزان نزولات جوی در ۹ سال گذشته در این استان دارد که این امر ضرورت تلاش برای بهره‌برداری از سد‌های در حال ساخت را بیشتر کرده است.
میانگین بلند مدت بارندگی در این استان از ۴۳ سال قبل تاکنون افزون بر ۶۷۵ میلی‌متر معادل حدود ۱۰ هزار و ۴۷۴ میلیون مترمکعب اعلام شده است.
این عوامل و تنش آبی در شهر‌های یاسوج، مادوان، سوق و دهدشت و کمبود آب کشاورزی و صنعت در شهر‌های گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد لزوم تلاش مضاعف برای تکمیل سد‌های را بیشتر کرده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

صندلی خاص برای علی دایی

صندلی خاص برای علی دایی

نمی‌توان از جایگاه خاصی که فیفا برای علی دایی در نظر گرفته است، گذشت؛ جایگاهی که همین ...
چین روسیه را مسلح خواهد کرد؟

چین روسیه را مسلح خواهد کرد؟

به گفته فدراسیون دانشمندان آمریکایی در فقدان کنترل تسلیحات موجودی زاردخانه‌های هسته‌ای ...
رئیسی در آستانه شب عید خانه‌تکانی می‌کند؟

رئیسی در آستانه شب عید خانه‌تکانی می‌کند؟

 به تازگی خبرها و شایعاتی درباره تغییرات در کابینه دولت سیزدهم به گوش می‌رسد؛ تغییراتی ...
1