تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب : ۴۵۴۷۱۸
سید نعمت‌الله صدوقی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با کبنانیوز مطرح کرد

زمانی می‌توانیم محرومیت زدایی کنیم که تفکیک قوا صورت بگیرد / در استان‌های محروم توجه نماینده‌ها به تغییر مدیران است و نتیجه اش مشخص است / همه باید به مردم برگردیم، مردم را ولی نعمت و محرم بدانیم / هر گاه نخبگان به کار گرفته شوند مثل نور خورشید، روشنی در تمام جامعه تابیده می‌شود، توسعه و پویایی و شادابی در جامعه ایجاد می‌شود

۱۰
۰
زمانی می‌توانیم محرومیت زدایی کنیم که تفکیک قوا صورت بگیرد / در استان‌های محروم توجه نماینده‌ها به تغییر مدیران است و نتیجه اش مشخص است / همه باید به مردم برگردیم، مردم را ولی نعمت و محرم بدانیم / هر گاه نخبگان به کار گرفته شوند مثل نور خورشید، روشنی در تمام جامعه تابیده می‌شود، توسعه و پویایی و شادابی در جامعه ایجاد می‌شود
کبنا ؛در هر جامعه‌ای باید باب گفت و گو باز باشد تا مسائل به شکل عادی حل شوند، اما زمانی که گفت و گو حذف می‌شود، افراد نمی‌توانند درباره مسائل مختلف با هم گفت و گو کنند، یا رسانه‌ها نتوانند صدای جامعه باشند، مشکلات به شکل‌های مختلف؛ اعتراض، خشونت و... بروز می‌کنند. در خصوص شرایط فعلی، موضوع گفت‌وگو، نخبگان، معیشت و نحوه مدیریت در کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد پایگاه خبری کبنا نیوز تصمیم گرفته که با چهره‌های مختلف کشوری و استانی پیرامون مسائل مطرح شده گفت‌وگو‌های را ترتیب بدهد تا همچون گذشته به رسالت اصلی خود، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی عمل کرده باشد. تاکنون با حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی محمد بزرگواری، نماینده سابق مجلس، علی خرامین، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و نادر منتظریان، فعال سیاسی اصولگرا گفت‌وگوهای را انجام دادیم و در ادامه گفت‌وگوی کبنا نیوز با سید نعمت‌الله صدوقی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب شهرستان کهگیلویه را می‌خوانید. نعمت‌الله صدوقی؛ دبیری حزب اعتماد ملی و عضویت در تشکل‌های سیاسی را نیز در کارنامه فعالیت سیاسی خود دارد.
ضرورت استفاده از نخبگان
[به معنای واقعی] در جایگاه‌های مختلف اجتماعی و اداری چیست؟ 

وقتی نخبگان حاکم شوند، جامعه پیشرفت بیشتری دارد و افراد چاپلوس و فرصت طلب پس زده می‌شوند،اگر افراد دردمند و دلسوز و آگاه و مجرب حاکم شوند، عملکرد خوبی خواهند داشت و راه را می‌دانند.
در حال حاضر در استان کهگیلویه و بویراحمد، چندان از حضور نخبگان بهره‌مند نیستیم، به واسطه وابستگی‌های سیاسی و ارتباطات سیاسی و قومی بعضاً افراد مسوولیت می‌گیرند، هر کس از این مزایا بیشتر بهره برده باشد، موقعیت بهتری را بدست می‌آورد، هر کسی هم رانت ندارد گوشه عزلت می‌گیرد، انرژی و توانش از بین می‌رود. ما افراد متخصص و دلسوز زیاد داریم ولی چه کسی توجه می‌کند؟ نمایندگان غالباً به واسطه طایفه و گروه خود انتخاب می‌شوند، و وقتی این نماینده‌ها طایفه‌ای برگزیده شوند، طایفه‌ای هم انتخاب می‌کنند.
سید نعمت الله صدوقی فعال سیاسی اصلاح طلب
راهکار این است که مردم با احساس مسوولیت رأی خود را به صندوق بیاندازند و افراد با احساس مسوولیت در استان کهگیلویه و بویراحمد حضور یابند و برای توسعه استان و کشور تلاش کنند، نه برای اینکه قدرت و توجهات به خود را بیشتر کنند. الان افرادی که پول و سرمایه
دارند، نفوذ هم دارند، برای کاندیداهای انتخاباتی آرا جمع می‌کنند، و همین افراد بعدا منافعشان باید توسط نماینده تأمین شود.
در سطح مدیریتی ما، چند درصد از نخبگان حاکم هستند؟ مدیران باید دلسوز مردم باشند، به مردم خدمت کنند نه به وزیر و استاندار و مدیرکل. متأسفانه ملاک انتخاب افراد برای مدیریت این است که فرد پرنفوذی را انتخاب کنند، به دنبال مدیر دلسوز و باتجربه نیستند، افراد به واسطه فردی دیگر معرفی می‌شود، فشار می‌آورند و گزینه خود را تحمیل می‌کنند. افراد بر اساس ضوابط  انتخاب نمی‌شوند.
اگر افراد نخبه انتخاب شوند، چه مزیتی برای جامعه دارد؟
جامعه توسعه پذیر می‌شود و سطح آگاهی مردم بیشتر می‌شود. خدمات کارشناسانه به مردم ارائه می‌شود و تحول اساسی در همه ابعاد به وجود می‌آید. از پتانسیل افراد استفاده می‌شود و کشور از عقب ماندگی نجات پیدا می‌کند. هر گاه نخبگان به کار گرفته شوند مثل نور خورشید، روشنی در تمام جامعه تابیده می‌شود، توسعه و پویایی و شادابی در جامعه ایجاد می‌شود و مردم احساس آرامش می‌کنند. باید نخبه دلسوز کاردان و متعهد سر کار بیاید ولی متأسفانه بعضاً و شاید اکثریت
مواقع این اتفاق نمی‌افتد.
باید اجازه دهند نمایندگان واقعی مردم وارد صحنه شوند، نباید گزینه‌ها به مردم تحمیل شود، مردم باید بتوانند با رأی خود تغییر واقعی را ایجاد کنند. در شهرهای ما «بینش» تغییر نمی‌کند، فقط «افراد» تغییر می‌کنند. گاها می‌بینیم که استاندار یا نماینده سر کار می‌آید، همۀ مدیران را تغییر می‌دهند. مدیرانی که با تجربه شده و می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند را تغییر می‌دهند، این وضعیت درست نیست. زمانی می‌توانیم محرومیت زدایی کنیم که تفکیک قوا صورت بگیرد، به این معنا که قوه مقننه قانون گذاری کند و قوه مجریه نیز پاسخگو باشد.
چه عواملی دخیل است که اعتراض در جامعه به وجود بیاید؟ و راهکارها چیست؟
اگر کسی درد نداشته باشد فریاد نمی‌زند. زمانی بیمار درمان می‌شود که متخصص دردآشنا درد را تشخیص دهد و نسخه درمانی درستی بدهد. راهش این است که درد مردم تشخیص داده شود، خدمت گذاری به مردم سرلوحه کار قرار بگیرد، مردم را محرم و در تصمیمات دخیل بدانیم.
استاندار را باید وزیر انتخاب کند، نه نماینده، برای اینکه نماینده جرأت نکند نیروی مورد نظرش را تحمیل کند. ولی می‌بینیم که
همیشه همینطور است، نماینده‌ها پست‌های مدیریتی را تقسیم می‌کنند. استاندار استقلال رأی ندارد، به همین دلیل در استان‌های محروم توجه نماینده‌ها به تغییر مدیران است و نتیجه اش مشخص است، روز به روز وضع اقتصادی و معیشتی مردم بدتر می‌شود. اگر برای مردم قدم برداریم مشکلات حل می‌شود، ولی وقتی با مردم فاصله گرفتیم، مردم را نامحرم دانستیم نتیجه عکس می‌دهد.
چرا همواره و در تمام دوره‌ها از نخبگان در سطوح مختلف مدیریتی کمترین استفاده می‌شود؟
نفوذ افراد تاثیرگذار و رانت‌هایی که وجود دارد باعث می‌شود نخبگان سر کار نیایند. گاهی اوقات برخی از دولت‌ها از افراد نخبه استفاده کردند و به این امر توجه بیشتری داشتند. گاهی اوقات یک بخشدار منصوب شده که از چند فرماندار عملکرد بهتری دارد.
خیلی از وزرا استاندار و فرماندار بوده‌اند، ولی زمانی که تجربیاتشان کامل شده به مرور زمان حذف شدند، در حالی که باید این نیروها بتوانند دستاورد و ثمره حضور خود را در همین مدت بروز و ظهور دهند، ولی متأسفانه حذف می‌شوند.
از زمان دولت‌های قبل تا الان آیا افراد توانمندی بوده‌اند که دولت‌ها همواره از تجربه مدیریتی
آنها استفاده کنند؟ خیر، غالباً نیروهای توانمند برداشته می‌شوند و نیروهای ضعیف جایگزین می‌شوند. در حالی که این نیروهای ضعیف باید در کنار نیروهای باتجربه، تجربه کسب کنند و پس از آن به عنوان مدیر فعالیت کنند.
سید نعمت الله صدوقی فعال سیاسی اصلاح طلب
متأسفانه فقط افراد جابجا می‌شوند، یک فردی از آموزش و پرورش معاون استاندار می‌شود، آقای رستم قاسمی‌ از وزارت نفت به وزارت راه رفت، نتیجه اش چه شد؟ فقط افراد را جابجا می‌کنند. اگر این افراد توانمند هستند، پس چرا جابجا می‌شوند؟ بگذارند در همان جایگاه بماند و کار کند. متأسفانه برخی افراد فقط به دنبال یافتن جایگاهی برای خود هستند. با این شرایط نخبگان گوشه عزلت گرفته و از توان آنها استفاده نمی‌شود. همه ما باید به مردم برگردیم، مردم را ولی نعمت و محرم بدانیم و برای آنها احترام قائل باشیم و تلاشمان برای مردم باشد، نه برای فامیل بازی، نه برای ثروت اندوزی.
در حال حاضر که در جامعه ناآرامی ایجاد شده، خیلی نمی‌توان حرفی زد، فقط باید تلاش کنیم افراد توانمند در جهت توسعه منطقه به عنوان مدیر منصوب شوند. اگر بخواهیم پپیشرفت کنیم باید به دنبال نیروهای باسواد و باتجربه و کاردان باشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
.اگر‌اصلاحات‌دیر‌شود‌مردم‌دیگر‌به‌اصلاح‌قانع‌نمی‌شوند
Iran, Islamic Republic of
میگه فعلا نمیشه حرف زد خاک تو سر سیاست ..
Iran, Islamic Republic of
میگم امثال اینها کجا بودند که الان از خواب بیدارشدند چرا قبلاً حرف نمی‌زدند بودار هست حرفشون
Czech Republic
نظرات این دیگه کیلو چنده از چیزای صحبت می‌کنه که خودش ندارن سواد .تخصص.سیاست😂😂😂
Iran, Islamic Republic of
قبلا بودند کاشتند ولی حالا زبان دراورده اند
کهگیلویه
Iran, Islamic Republic of
اگر بخواهند نیروی باسواد،باتجربه،کاردان،بگمارند که سبیل.. ،چرب نمیشه؟
باید زد وبند باشه باید نیروی غیر ماهر،معامله گر بکارند تا جیب شون را پر از پول کند
در غیر اینصورت که کیسه را کی باید پر کنند؟
Iran, Islamic Republic of
. انسان های فرصت طلب و زرنگ هستند البته نه همه انها.ولی حق کشی و حق خوری می کنند و با عدالت و انصاف برخورد نمی کنند حتی بهدهمشهریان خود هم مروت ندادرند و تشنه پول و ثروت هستند و انسان های فوق اعاده بی رحمی هم هستند.
Iran, Islamic Republic of
. وقتی به مقامی یا پیمانکاری یا ثروت یا مدیرکلی یا فرمانداری و شبیه اینها و کلا اگر منصبی پولی درآمدی کسب کنند چه مذهبی و چه غیر مذهبی آنها چه کافرشان چه مسلمانشان... به خودشان رحم نمی کنند تا چه به رسد به بقیه و دیگران/مثلا امروز با ریسی هستند فردا با یکی دیگه....
Iran, Islamic Republic of
خودکرده را چاره ای نیست،این را هم بفرما که ما اصلاحاتی ها چها که نکردیم وتحویل دادیم
سیاسی
Iran, Islamic Republic of
نمایندگان اجازه نمی‌دهند برخی افراد رشد کنند، به دلیل اینکه تصور می‌کنند برایشان تبدیل به رقیب می‌شود. دوم آنکه تصمیم گیرندگان و اطرافیان نماینده افراد نخبه‌ای نیستند به همین دلیل نخبگان برای پست‌های مدیریتی انتخاب نمی‌شوند.
درخشش دو عضو هیئت علمی و دو دانش‌آموخته دانشگاه یاسوج در جمع «دانشمندان برتر دنیا»

درخشش دو عضو هیئت علمی و دو دانش‌آموخته دانشگاه یاسوج در جمع «دانشمندان برتر دنیا»

دو عضو هیات علمی و دو دانش آموخته دانشگاه یاسوج در سال ۲۰۲۲ میلادی در لیست یک درصد دانشمندان ...
سید محمد خاتمی: براندازی نه ممکن است نه مطلوب

سید محمد خاتمی: براندازی نه ممکن است نه مطلوب

سید محمد خاتمی: انکار وضع بدی که به نام زندگی بر مردم تحمیل می‌شود نارضایتی را از بین ...
راه تغییرات از کدام طرف است؟

راه تغییرات از کدام طرف است؟

اولین و شاید جدی‌ترین گام در مسیر انجام اصلاحات و تغییرات در جوامع مختلف، نیازمند پذیرش ...
1