تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۸
کد مطلب : ۴۵۳۰۶۳
بیانیه سید حسن خمینی درباره اعتراضات:

نظام باید گفت و گو با بخش‌های مختلف ملت را آغاز کند/ توهین به رهبری مانع بزرگ هر نوع تفاهم و گفت و گوست

۴
۱
بیانیه سید حسن خمینی درباره اعتراضات: توهین به رهبری مانع بزرگ هر نوع تفاهم و گفت و گوست
کبنا ؛در پی سخنان امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حوادث روزهای اخیر در کشور، یادگار امام بیانیه ای را منتشر کرد.
به گزارش کبنا به نقل از جماران، متن بیانیه حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پی می آید:
بسمه تعالی
مایل بودم درباره «اتفاقات تلخ این روزها» پیش از این سخن بگویم، ولی به سبب آشفتگی فضای عمومی جامعه این امر را به زمانی مناسب تر واگذاشته بودم. اما امروز که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای(حفظه الله) از همگان خواستند تا درباره اتفاقات اخیر اظهار نظر کنند، به نظرم آمد تا چند جمله ای در این باره بنویسم:
۱- تردید نباید داشت که بین «اعتراض» که حق قانونی هر شهروند است، با «اغتشاش» که ریشه در دسیسه های دشمنان مردم دارد، تفاوت وجود دارد. اعتراض، نشان زنده بودن جامعه ای است که برخی از آسیب ها را بر نمی تابد، ولی آشوب و هنجارشکنی -آن هم وقتی توسط رسانه هایی عاری از دلسوزی برای ملت ایران بر آتش آن دمیده می شود-، ثمره ای جز حاکمیت افراطی گری و یا هرج و مرج ندارد. فراموش نکنیم که رسانه هایی که امروزه میدان دار ایجاد شقاق در میان ما شده اند یا تاریخی سراسر دشمنی با ما دارند و یا از جایی ارتزاق می کنند که همواره ایران و ایرانی را ضعیف و زبون خواسته است.
ما چاره ای نداریم جز اینکه همراه و همدوش یکدیگر زندگی کنیم. همه ما با هر سلیقه و نگاهی، یک ملت ایم؛ با سلایق متفاوت و با هدفی واحد. سربلندی کشورمان، با زندگی مسالمت آمیز با هم و ایستادگی در مقابل آنان که ذلت ما را می خواهند محقق می شود. باید با هم گفت و گو کنیم؛ جناح ها با مردم، و حاکمیت با آنانی که دیگر گونه می اندیشند. و صد البته تردید نکنیم که ستیز با دین و جنگ با آنچه در منظر مردم «ارزش دینی» شناخته می شود، همانند جنگ با آزادی و رفاه به یک اندازه ابتر و ناممکن است.
۲-گفت و گو تنها راه برون رفت از بن بست های اجتماعی است. روشن است که ما با اعتراض هایی یک دست مواجه نیستیم. و هر از چندگاه، گروهی کوچک یا بزرگ با سلیقه ای متفاوت ممکن است نسبت به سیاستی و یا رفتاری معترض باشد. در این جامعه، چه معترضین و چه بدنه ى حاکمیت گریزى از این ندارند که به گفت و گو با تمام شرایطش، که معقول ترین راه اصلاح است، تن در بدهند.
اگر از یکسو، شعارهای تند و خشمگینانه ثمری نمی دهد، اما مجموعه نظام هم باید گفت و گو با بخش های مختلف ملت را آغاز کند و شنیدن درد ایشان و در صورت لزوم معذرت خواهى از آنان را -که مدت مدیدى است کمرنگ و فراموش شده-ییاموزد.
طبیعی است که نتیجه این گفتگو نه ادامه «انعطاف ناپذیری در برخی روش ها و ارزش ها»، و نه مطابق با خواسته های تند ساختارشکنانه خواهد بود. و از همین گفت و گوهاست که میزان مجاز انعطاف و تعریف ساختارشکنی به دست می آید.
۳- امروز دردهای مختلفی بر جان مردم سنگینی می کند که مهم ترین آنها بحث معیشت و مشکلات اقتصادی است. حل هر مشکلی در حوزه های دیگر محتاج اصلاح در امور اقتصادی است. دولت مردان باید بدانند که اگر نتوانند مشکلات اقتصادی را برطرف کنند همواره زمینه آشوب ها و سوء استفاده اجانب را فراهم آورده اند.
۴-بخش زیادی از اعتراض و دلخوری های مردم ناشی از بسته بودن راه های قانونی اعتراض و در صورت لزوم تغییر قانونی برخی قوانین و سیاست هاست. شک نباید داشت که باز کردن مسیر حضور همه سلیقه ها در ارکان حکومت، راه دشمنان را سدّ می کند. برای اینکه ظرفیت حضور آمریکا و رژیم غاصب اشغالگر و ایادی آنها را کم کنیم، باید ظرفیت نظام را در مشارکت همه سلایق در تقنین و اجرا فراهم کنیم.
۵-شخص رهبر انقلاب اسلامی که علاوه بر جایگاه حقوقی از ویژگی های ممتاز اخلاقی برخوردارند و از سرآمدان روزگار خود هستند، برای همه کسانی که با معظم له از دور یا نزدیک آشنایی دارند دارای احترام ویژه ای هستند و برای بخش های بزرگی از مردم از چنان احترامی برخوردارند که توهین به ایشان مانع بزرگ هر نوع تفاهم و گفت و گوست. ضمن اینکه برای همه آشنایان به سیاست محرز است که صحت و سلامت ایشان پیوندی عمیق با آرامش کشور و صلاح امور دارد.
۶-جمهوری اسلامی ثمره خون های پاکی است که برای خدا و با پیروی از امام عظیم الشأن و با امید سعادت مردم بر زمین ریخته شد. حفظ آن و صد البته اصلاح آن و چشم نبستن بر اشکالات آن و در عین حال دفاع از حقیقت ناب آن، وظیفه تمام کسانی است که خود را وامدار این اتفاق بی بدیل می دانند.
لازم می دانم در پایان برای جان باختگان حوادث اخیر طلب رحمت، برای آسیب دیدگان آرزوی سلامت و بهروزی، برای حافظان امنیت توفیق و برای همه مردم روزهای بهتر و شادتر از خدای متعال مسألت نمایم و از آنچه در شب گذشته در دانشگاه صنعتی شریف واقع شد، ابراز تأسف نموده و مسئولان مربوطه را به رعایت هر چه بیشتر حرمت دانشگاه توصیه کنم.
سید حسن خمینی
11 مهرماه 1401
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
هرکس باید به نوعی سفره رنگین خود را حفظ کند و مردم بیچاره میبایست درد بکشند و بر مزار عزیزان خود ناله کنند
رادو
Iran, Islamic Republic of
این نوع ادبیات توهین کاردوستان وهمفکرانتان است پس درعمل بهشون بگید توهین نکنند والا مردم کاری به کسی ندارند
Iran, Islamic Republic of
حضرت آیت الله حاج سید حسن خمینی یادگار یادگار امین حضرت امام رحمت الله علیه خود حضرتعالی هم مستحضرید و از این موضوع بی حرمتی های عده ای افراطی نفوذی ریاکار بازمانده های تفکر منافقانه کشمیری مستثنی نبودید و این تفکر ریا و نفوذی باعث بدبینی و بی اعتمادی ملت به حکومت شده است پیامبر نور و رحمت ص فرمودند کسانی که از اسلام جلوتر و یا عقب ترند باید در دینشان شک کرد حضرتعالی اگر حرفت خریداری دارد اگر ابروی نزد بزرگان دارید بنشینید موضوع حرمت و کرامت و ارض و ابروی مسلمانان را پیگیری نمایید انصافا دوگانگی رفتار با همه مسائل کشور مردم را آزاد می دهد گسستگی قوانین و قوانین قابل مصادره به نفع افراد خاص زر و زور داران باعث نگرانی و باعث ناامیدی مردم شده است مشاورین و کسانی که برای حضرت اقا که ملت ایران همگی رهبر و مقتدای خویش را از دل و جان دوست دارند و مطمئنم شب و روز از دل و جان برای سلامتی ایشان دعا می کنند شاید حرف و در دل های مردم را نگرانی ها و دلواپسی ها مردم را به عرض و نظرشان نرسانند و این باعث نگرانی مردم شده است ملت ایران سراسر کشور خود را از جان و دل دوست دارند این اثبات شده است شاهد این مدعا تقدیم صدها هزار شهید است باید علت یابی شود ریشه یابی شود علت اعتراضات را ملت ایران ٩٩/۵% مخالف بد حجابی بوده و هستند چه شده که مردمی با ان غیرت و تعصب و شهامت و شجاعت در اعتراضات روسری از سر زنان و دختران می کشند و علت این بحرانها چیست شاید نوعی انتقام انتزاعی از مسئولینی باشد که واعظین که این جلوه در محراب و منبر می کنند چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند همان دوگانگی گفتار و رفتار
Iran, Islamic Republic of
تقصیر نداری حسن جان باید هم سفره ات حفظ می شد
عباس عبدی: نظام آموزشي ورشكسته

عباس عبدی: نظام آموزشي ورشكسته

عباس عبدی گفت: باید صریح گفت؛ آنان که امروز در خیابان معترضند و با تعبیر رسمی اغتشاشگر ...
انتصابات به سبک زاکانی

انتصابات به سبک زاکانی

پیش از انتصابات اخیر زاکانی در سالگرد آغاز فعالیتش به‌عنوان شهردار دو حکم زد. یکی از ...
گره کور برجامی؛ در نیویورک خبری نشد

گره کور برجامی؛ در نیویورک خبری نشد

منابع آگاه از رایزنی های ایران و دیگر قدرت های جهانی پیش از آغاز نشست مجمع عمومی و پس ...
1