تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۲
کد مطلب : ۴۴۰۱۱۹
کبنا بررسی کرد

ضعف مدیریتی اورژانس هوایی کهگیلویه و بویراحمد را به تعطیلی کشاند / چه کسی با سلامت مردم بازی می‌کند / آقای وزیر به قولت عمل کن

۱
۱
ضعف مدیریتی اورژانس هوایی کهگیلویه و بویراحمد را به تعطیلی کشاند / چه کسی با سلامت مردم بازی می‌کند / آقای وزیر به قولت عمل کن
کبنا ؛همه ایران کهگیلویه و بویراحمد را با محرومیت، کوهستانی و صعب‌العبور بودن می‌شناسند و بخش زیادی از مردم در روستاهای دورافتاده و سخت‌گذر زندگی می‌کنند و همین عامل موجب شده مردم روستاها در مواقع بیماری و در شرایط حساس با رنج و مشقت زیادی به شهر رسیده و متاسفانه گاهی هم بوده که در این مسیر پر پیچ و خم جان خود را از دست داده‌اند. چه مادران باردار و افراد مار گزیده و افرادی که از درخت و ارتفاع سقوط نکرده و به دلیل نبود امکانات تا رسیدن به مراکز درمانی و بیمارستان در این راه پر پیچ و خم جان خود را از دست نداده‌اند و رخت سیاه تن خانواده‌هایشان نکرده‌اند. اما خوشبختانه از سال ۹۵، اورژانس به بالگرد هوایی مجهز شد و جان خیلی‌ها را در دورترین نقطه استان کهگیلویه و بویراحمد نجات داد بالگردی که مردم و رسانه‌ها از آن به عنوان فرشته نجات یاد می‌کنند. با این وجود در سایه ضعف مدیریت رئیس اورژانس 115 کهگیلویه و بویراحمد و سایر مسئولان مربوطه، پایگاه اورژانس هوایی یاسوج تعطیل شده و کسی هم نیست که از این مسئولان حساب بکشد و کار بخواهد.

به گزارش کبنا، با توجه به محروم بودن، استان کهگیلویه و بویراحمد، کوهستانی و صعب‌العبور بودن بیشتر مناطق این استان، پراکندگی روستاها، شهرها و مناطق مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد و فاصله این مناطق با مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، پایگاه اورژانس هوایی که از سال ۹۵ راه اندازی شده، نیاز جدی و مبرم استان کهگیلویه و بویراحمد است. از زمان فعالیت اورژانس هوایی در شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون ۱۰۰۰ مأموریت انجام داده که بیش از ۹۰ درصد این مأموریت‌ها برای بیماران و مصدومان با وضعیت وخیم بودند که به بخش ای سی یو انتقال داده شدند و یا تحت عمل جراحی قرار گرفتند. از مجموع مأموریت‌های اورژانس هوایی در این استان حدود ۴۰۰ مورد انتقال مادران باردار از مناطق محروم، سخت گذر و دور افتاده بوده که این مهم میزان مرگ و میر مادران باردار را در کهگیلویه و بویراحمد به صفر رساند. 45 روز اورژانس هوایی استان کهگیلویه و بویراحمد تعطیل شده و مسئولان مربوطه کک‌شان نمی‌گزد که احیاناً در نبود این اورژانس ضروری جان کدام یکی از هموطنان از دست خواهد رفت. وجود و فعالیت اورژانس هوایی، زمان رسیدن مصدومان و بیماران از صحنه تا بیمارستان را ۳۰۰ برابر کاهش می‌دهد.

جهانبخش وحدت‌نژاد که به واسطه مناسبت‌های سیاسی جایگاه اورژانس 115 مسئولیت یکی از تخصصی‌ترین و ضروری‌ترین اورژانس‌ها را بر عهده گرفت، بدون عذرخواهی از مردم به این جهت که توانایی جلوگیری از تعطیلی اورژانس هوایی را نداشت، در این خصوص به ایسنا گفت: بالگرد اورژانس یاسوج تا پایان قرارداد قبلی‌اش (۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) تسویه شده و قرارداد جدید هم توسط رئیس دانشگاه علوم پزشکی امضاء شده اما از طرف شرکت هلیکوپتری ایران تا کنون امضاء نشده است.
 وی در خصوص دلیل امضا نشدن قرارداد از سوی شرکت هلیکوپتری ایران اظهارکرد: دلیل این مساله متاسفانه بخاطر اینکه شرایط تأمین قطعات بالگرد برای شرکت مذکور سخت شده است و دنبال افزایش درصد بیشتری نسبت به قرارداد قبل با سازمان اورژانس کشور است. 
رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: متاسفانه نه تنها پایگاه اورژانس یاسوج بلکه خیلی از پایگاه‌های کشور تحت پوشش این شرکت مثل طبس، داراب و... تعطیل شده‌اند.
 وحدت نژاد با بیان اینکه در حال پیگیری این مشکل از طریق تهران هستیم، عنوان کرد: اورژانس کشور بودجه‌ای را تحت عنوان بودجه بسته تحول سلامت دارد که تاکنون حتی یک ریال از این محل به استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت نشده اما با این وجود مطالبات شرکت هلیکوپتری ایران از استان را تا پایان قرارداد از محل‌های دیگر تأمین و پرداخت کرده‌ایم.
 وی در خصوص انتقال بالگرد اورژانس هوایی یاسوج به شهر اهواز مرکز استان خوزستان ادامه داد: شرکت هلیکوپتری ایران بالگرد اورژانس هوایی استان را به اهواز انتقال داده اما گفته که با توجه به اینکه چند قطعه از بالگرد اورژانس یاسوج مشکل داشته این قطعات را از جاهای دیگر تأمین کردیم.
 رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: کاپیتان قیاسی مدیرعامل شرکت هلیگوپتری ایران طی نامه‌ای اعلام کرده که همه اورژانس‌های تحت نظر این شرکت تعطیل می‌شوند.
 از نظر اورژانس کشور واجب‌ترین پایگاه اورژانس هوایی به ترتیب پایگاه اورژانس هوایی یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان الیگودرز در استان لرستان است.

 فارس در این زمینه نوشت: علی ارژنگ نوجوان اهل روستای دورافتاده سبز میر مارگون که اردیبهشت ۹۹ هنگام آبیاری باغشان دچار مار گزیدگی می‌شود و اگر نیروهای اورژانس هوایی به موقع به فریادش نمی‌رسیدند جان خود را از دست می‌داد.
 علی تنها یکی از آنهایی است که اورژانس هوایی به یاریش شتافته است چه بچه‌هایی که در این بالگرد چشم به جهان گشوده، چه بیمارها که به موقع به بیمارستان رسیدند و چه جان‌هایی که اورژانس هوایی نجات داد. اورژانس هوایی طی این مدت توانست با ۱۲۰۰ سورتی پرواز جان همشهریان را در جای جای استان نجات داد.
 اما خبر رسیده که اورژانس ۴۶ روزی است که از داشتن این نعمت محروم شده است. نعمتی که می‌توانست جان خانمی که خرس به او حمله کرده، مردی که از درخت افتاده و قطع نخاع شده و چندین چند مورد که در همین مدت دچار حادثه شدند را نجات دهد.
 موضوع را از کاپیتان قیاسی رئیس شرکت هلی‌کوپتری ایران جویا شدیم. وی با تأیید اینکه اورژانس هوایی یاسوج فاقد بالگرد است، گفت: اورژانس یاسوج بالگرد ندارد چرا که قرارداد ندارد. ضمن اینکه اورژانس پول بالگردی که در اختیار داشت را پرداخت نکرد و ۶ ماه تأخیر صورت گرفته. بالگرد گران شده و ما هیچ پولی نداریم که قطعه بالگرد خریداری کنیم در نتیجه اورژانس هوایی یاسوج فاقد بالگرد است.
 رئیس شرکت هلی‌کوپتری ایران بیان کرد: ممکن است اورژانس هوایی یاسوج بگوید اورژانس کشور پولی به ما پرداخت نکرده در نتیجه نتوانستیم بدهی خود را پرداخت کنیم این حرف بهانه اورژانس یاسوج است چرا که اورژانس هوایی کشور حدود ۶ ماهی است که نتوانسته به هیچ پایگاهی پول پرداخت کند اما آنها از سایر منابع استفاده کرده و تا حدودی بدهی خود را پرداخت کردند.
  وی بیان کرد: شهرهایی که خیلی از یاسوج ضعیف‌تر بوده و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد هم نیستند توانستند حداقل نصف بدهی خود را پرداخت کنند تا بتوانیم لوازم یدکی بالگرد را خریداری کنیم تا زمین‌گیر نشود.
 این مسئول بیان کرد: هلی‌کوپتر مثل یخ می‌مانند چه به پرواز درآیند و چه پرواز نکنند عمرشان می‌گذرد. اصطلاحاً وسایل و قطعات پرنده یک عمر تقویمی و یک عمر ساعتی دارند هر کدام که زودتر سر برسد آن قطعه قابل استفاده نیست و باید سریع عوض شود.
 قیاسی ادامه داد: اگر به دلیل بی‌پولی نتوانیم به موقع قطعه بالگرد را سفارش بدهیم قطعه هم سر موقع به دست ما نمی‌رسد در نتیجه بالگرد زمین‌گیر می‌شود.
 اما جهانبخش وحدت‌نژاد سرپرست اورژانس پیش‌بیمارستانی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شرکت هلی‌کوپتری ایران بالگرد را از اورژانس هوایی یاسوج گرفت و به اهواز برد گفت: تا پایان قرارداد با شرکت هلی کوپتری ایران تسویه کردیم.
 وی ادامه داد: تا یک ماه پیش بالای ۸۰ درصد کشور شرایط ما را داشتند اما با تسویه بدهی حداقل از ۲۰ پایگاه اورژانس جلوتر هستیم اما دیواری کوتاه‌تر از استان ما پیدا نکردند. بالگردی که در اختیار اورژانس هوایی یاسوج بود در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی اهواز را پوشش می‌دهد.
 وحدت‌نژاد در خصوص قرارداد میان اورژانس و شرکت هلی‌کوپتری ایران گفت: شرکت اصلاً با ما قرار داد جدید منعقد نکرده.۱۵ روز پیش خودم شخصاً به شرکت هلی کوپتری ایران رفتم با کاپیتان قیاسی جلسه گرفتیم، با رئیس اورژانس کشور دیداری داشتیم همانجا با معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی استان تماس گرفتم و گفتند هر لحظه قرارداد آمد پول هم در حساب شرکت است.
  سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی با بیان اینکه تا قرارداد دست ما نباشد نمی‌توانیم پولی پرداخت کنیم، گفت: اورژانس هوایی یاسوج تا ۱۵ اردیبهشت با شرکت هلی‌کوپتری ایران برای بالگرد قرار داد داشت و تمامی مبلغ تا این تاریخ پرداخت شده است از ۱۵ اردیبهشت هم نامه زدند که آیا مایل به همکاری با شرکت هستیم که پاسخ مثبت دادیم و اعلام کردیم تمایل به ادامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی و شرکت هلی کوپتری ایران داریم حتی یک رونوشت هم برای سازمان اورژانس کشور فرستادیم و آنها هم در جریان هستند. 

این مسئول با اشاره به اینکه علی‌رغم اینکه وزارت بهداشت از اول سال ۱۴۰۰ تاکنون یک ریال به اورژانس ۱۱۵ پرداخت نکرده اما بدهی به شرکت را تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ تسویه کرده‌ایم، افزود: بعد از پرداخت هزینه اعلام کردیم قرار داد جدید با ما منعقد شود و هر وقت که قرارداد به دست ما رسید بلافاصله مابه‌التفاوت تا برج ۵ که بالگرد در اختیار ما بود را به حساب آنها پرداخت می‌کنیم اما این وسط شیطنت صورت گرفت.
 وی با اشاره به اینکه بالگرد شرکت هلی کوپتری ایران تا چهارم شهریور در اختیار اورژانس هوایی بود گفت: مجدداً تاکید می‌کنم هر لحظه قرار داد جدید را شرکت هلی‌کوپتری ایران ارسال کند به پشتوانه صحبت رئیس و معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت پول در حساب آنها است.
 وی با اشاره به اینکه اورژانس هوایی یاسوج پول ۳ ماه و نیم را به شرکت هلی کوپتری بدهکار است و دلیل آن عدم انعقاد قرار داد جدید شرکت است، گفت: متاسفانه دیواری کوتاه‌تر از کهگیلویه و بویراحمد ندیدند که اورژانس هوایی را تعطیل کنند.
به گزارش کبنا، 
عین الهی وزیر بهداشت در مراسم رأی اعتماد مجلس وعده داده بود که سلامت مردم و ارتقاء جایگاه بهداشت و درمان برای او اولویت دارد. امید می‌رود، وزیر بهداشت و درمان سر و سامان دادن به وضعیت بهداشت و درمان استان کهگیلویه و بویراحمد را در اولویت اول کاری خودش قرار دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما

پرسنل
Iran, Islamic Republic of
وحدت نژاد بی حاشیه و غیر سیاسی هست. در نوشتن تقوا را رعایت کنید
صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

ضرغامی گویا بنا بر ترک عادت صبحانه‌های سیاسی‌اش ندارد؛ حتی حالا که در مقام وزارت میراث ...
معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

پنج میلیون و 800هزار تومان؛ متوسط حقوق فرهنگیان در سال 99. دریافتی‌ای که به گفته رئیس ...
خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

مهدی کروبی و سیدمحمد خاتمی پس از یازده سال در نشست‌های جداگانه سخنرانی کردند که بازتاب‌های ...