تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۷
کد مطلب : ۴۴۰۰۸۳
یادداشت|

واقعیت تلخ ایل من «قدیم»

محمد فرزامی
۱
۱
واقعیت تلخ ایل من «قدیم»
کبنا ؛در روزگاران قدیم و در میان ایل، وارث واقعی هر خانه و خانواده‌ای نرینه‌ای (پسر) بود که وجودش همواره برای تداوم قدرت خانواده و ایل محسوس بود. مرد بی‌پسر اجاق کور بود و بی‌نذر و قرب و بها. 
در آن روزگار دختر اگر حور و پری بود اسم واقعی‌اش یا دختربس بود و یا هم نخواسته «نخواسی» و یا هم گل‌بس و شاید هم همی‌بس. تنها چیزی که از خانه‌ی پدری‌اش به ارث می‌برد همان پیری زودرس مادرش بود و بی‌آسایشی که همچون سایه در کنارش حرکت می‌کرد. اما همواره با نزاکت بودند و حجیب و نجیب. 
شوربختانه هیچ وقت نگاه تیزبین هیچ دردآشنا و جامعه‌شناس و قلم بدستی به ترک دست‌ها و شق پاهای نجیبان و حجبیان ایل نیفتاد تا ویکتورهوگویی از بی‌نوایی‌شان بنالد و اخوان از صلابتشان بگوید و سهراب از ظرافتشان و فروغ از ایثارشان. آری زنان ایل من امروز هیزم بر پشت حمل می‌کردند و فردا با طلوع خورشید آرد را به قصد نان خمیر می‌کردند و بازهم همان دست‌های ترک خورده بود و نبود وازلین. 
در آن سیاه روزگار در دیار من هر خل پسری گل پسر بود و تفنگ و فشنگ، اسب و قطار، زین و چقه و زناره در انتظارش بود اما هزار گل‌های سرزمین من محجور بودند و محروم و مظلوم، یا به خون بس می‌رفتند و یا هم سر زا. 
چه بسیار در ایل در تولد پسر ورزا «گاو نر» می‌کشتند و تیرها رها. اما در خانه‌ی همسایه که دختری بدنیا آمده بود شیون بود و شروه بود و آه و فغان.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
سلام خدای خیلی در حق زنان عشایر جفا شده.اگر توان جبران داشته باشیم .
صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

ضرغامی گویا بنا بر ترک عادت صبحانه‌های سیاسی‌اش ندارد؛ حتی حالا که در مقام وزارت میراث ...
معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

پنج میلیون و 800هزار تومان؛ متوسط حقوق فرهنگیان در سال 99. دریافتی‌ای که به گفته رئیس ...
خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

مهدی کروبی و سیدمحمد خاتمی پس از یازده سال در نشست‌های جداگانه سخنرانی کردند که بازتاب‌های ...
فایل های مرتبط