تاریخ انتشار
جمعه ۴ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۱۶
کد مطلب : ۴۶۰۱۵۷
سازمان هواشناسی اعلام کرد

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۱/۰۳؛ هشدار هواشناسی به کشاورزان ۶ استان/ سامانه بارشی جدید در راه ایران

۴
هشدار هواشناسی به کشاورزان ۶ استان/ ورود سامانه بارشی به کشور از یکشنبه
کبنا ؛سازمان هواشناسی از تداوم فعالیت سامانه بارشی در نوار شرقی کشور خبر داد و اعلام کرد: سامانه بارشی جدید یکشنبه آینده وارد کشور می‌شود.
به گزارش کبنا، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز سامانه بارشی در شرق و بخش‌هایی از شمال شرق و  جنوب شرق فعال است و به‌تدریج از اواخر وقت از کشور خارج می‌شود. بعدازظهر جمعه در بخش‌هایی از شمال غرب و شنبه آینده در ارتفاعات و دامنه‌های البرز غربی و زاگرس شمالی افزایش ابر و بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود و در سایر مناطق کشور جو پایداری حاکم است.
یکشنبه آینده با ورود سامانه بارشی جدید از غرب کشور در مناطق غرب، شمال غرب، جنوب غرب، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی،‌ ارتفاعات و دامنه‌های البرز غربی و مرکزی در استان‌های قزوین، البرز و تهران بارش باران، گاهی همراه با رگبار و رعدوبرق و در مناطق مستعد ریزش تگرگ، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف پیش‌بینی می‌شود.
دوشنبه گستره بارش‌ها علاوه بر نیمه غربی بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق کشور را در بر می‌گیرد.
به گزارش کبنا، امروز در نیمه شرقی، مرکز، جنوب و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و یکشنبه در جنوب غرب افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد گردوخاک و کاهش دید افقی انتظار می‌رود. پنجشنبه در مناطق شرق و شمال شرق کاهش محسوس دما پیش‌بینی می‌شود. خلیج فارس و دریای عمان تا روز جمعه مواج است.
توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی
زمان شروع: پنجشنبه 1402/01/03
زمان پایان: پنجشنبه 1402/01/03
نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف
منطقه اثر:
پنجشنبه 1402/01/03: خراسان رضوی، خراسان جنوبی.
اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی.
توصیه: هنگام سفر با خودرو همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر و آمادگی برای برف‌روبی توسط دستگاه‌های مربوطه.
توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید حداکثر سرعت 40 نات
زمان پایان: ظهر جمعه 1402/01/04
پنجشنبه 1402/01/03:افزایش سرعت باد تا 30 نات و ارتفاع امواج تا 1.5 متر در خلیج فارس (استان بوشهر و هرمزگان)، تا 2 متر در تنگه هرمز و تا 3 متر در دریای عمان.
جمعه 1402/01/04:افزایش سرعت باد تا 30 نات و ارتفاع امواج تا 1.5 متر در خلیج فارس (استان بوشهر و هرمزگان) و تا 2 متر در تنگه هرمز و دریای عمان.
منطقه اثر:
پنجشنبه 1402/01/03: منطقه ساحلی و دور از ساحل خلیج فارس، در استان‌های بوشهر و هرمزگان و تنگه هرمز و منطقه ساحلی و دور از ساحل دریای عمان، در استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان.
جمعه 1402/01/04: منطقه ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان.
اثر مخاطره: آسیب به شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، صیادی و تفریحی، آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، آسیب به تأسیسات ساحلی، اختلال در ترددهای دریایی
توصیه: ممنوعیت از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، ممنوعیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل، آمادگی دستگاه‌های امدادرسان در مناطق دریایی به‌ویژه تنگه هرمز.
توصیف سامانه: نفوذ توده هوای نسبتاً سرد
زمان پایان: پیش‌ازظهر پنجشنبه 1402/01/03
نوع مخاطره: کاهش 3 تا 5 درجه دما و احتمال آسیب به شکوفه و جوانه‌های درختان
منطقه اثر:
پنجشنبه 1402/01/03: گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد.
اثر مخاطره: آسیب به شکوفه و جوانه‌های درختان
توصیه: تأمین سوخت و سرویس وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش دما، ایجاد پوشش به‌روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی‌اتیلن و نایلون)، تخلیه سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دما، روشن کردن آتش و ایجاد مه‌دود در باغات (در ساعات نزدیک به صبح و بامداد) و استفاده از جیره غذایی پرانرژی برای دام و طیور.
توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید غربی، افزایش ارتفاع موج در سواحل حداکثر تا 2.5 متر و در فراسواحل حداکثر تا 3.5 متر
زمان پایان: صبح پنجشنبه 1402/01/03
نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد، بیشینه سرعت وزش باد در مناطق نزدیک ساحل تا 28 نات و در فراساحل حدود 36 نات، بیشینه ارتفاع امواج در مناطق نزدیک ساحل تا 2.5 متر و در فراساحل تا 3.5 متر.
منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های مازندران و گلستان.
 اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، خسارت به شناورهای سبک، صیادی، تفریحی، نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها و آسیب به تأسیسات دریایی در سواحل و فراسواحل.
توصیه: ممنوعیت در عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، ممنوعیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل.
ورود سامانه بارشی به کشور از یکشنبه

رئیس مرکز پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: روز یکشنبه (ششم فروردین ماه) سامانه بارشی گسترده‌ای وارد کشور می‌شود. با ورود این سامانه، تمام استان‌های واقع در نیمه غربی کشور شاهد بارش خواهند بود.
«صادق ضیاییان» رئیس مرکز پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در مورد آخرین پیش بینی‌ها در خصوص شرایط جوی کشور توضیح داد: امروز (سوم فروردین) بارش‌هایی در نیمه جنوبی خراسان رضوی داریم و در خراسان جنوبی به ویژه در نیمه شمالی آن بارش‌هایی داریم که شدت قابل ملاحظه‌ای هم خواهد داشت. 
ضیاییان ادامه داد: بارش‌هایی در شمال استان سیستان و بلوچستان، استان کرمان، به صورت پراکنده در یزد و استان اصفهان شاهد هستیم. محورهای مواصلاتی بین استان تهران و مازندران نیز بارش‌هایی خواهد داشت که لغزندگی جاده را در پی دارد. 
رئیس مرکز پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در مورد وضعیت جوی روز جمعه (چهارم فروردین ماه) نیز گفت: روز جمعه در کشور هوای آرامی خواهیم داشت و بارندگی خاصی وجود ندارد. برای روز شنبه (پنجم فروردین ماه) اما بارش‌های خفیف و پراکنده‌ای را در استان‌های زنجان، همدان، مرکزی، ارتفاعات رشته کوده البرز، استان اردبیل و آذربایجان غربی بخصوص نیمه جنوبی و غربی آن انتظار داریم. این بارش‌ها در استان‌هایی که ذکر شد، ممکن است منجر به لغزندگی در جاده‌ها شود.
ضیاییان با بیان اینکه روز یکشنبه (ششم فروردین ماه) سامانه بارشی گسترده‌ای وارد کشور می‌شود، توضیح داد: با ورود این سامانه، تمام استان‌های واقع در نیمه غربی کشور شاهد بارش خواهند بود. استان‌هایی از جمله آذربایجان غربی وشرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، مرکزی، همدان و قزوین، البرز، خوزستان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، شمال بوشهر و شمال استان فارس بارندگی را تجربه خواهند کرد. 
او تصریح کرد: بارش در استان لرستان، ایلام و شمال خوزستان و غرب چهارمحال بختیاری از شدت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است که می‌تواند همراه با مخاطراتی باشد. هموطنان نباید در این ایام در کنار مسیل‌ها و رودخانه‌ها قرار بگیرند چراکه احتمال سیلابی شدن آن‌ها وجود دارد. تا حد امکان از سفر غیرضروری به این استان‌ها خودداری کنند یا حداقل سفرهای خود را در روز شنبه انجام دهند که هوای بهتری خواهیم داشت. 
ضیاییان در مورد وضعیت سواحل کشور نیز توضیح داد: در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های مازندران و گلستان و دریای خزر امروز (سوم فروردین) افزایش سرعت باد را خواهیم داشت. در خلیج فارس نیز روزهای یکشنبه و دوشنبه (ششم و هفتم فروردین) دریا مواج خواهد بود و وزش باد شدید در مناطق ساحلی و دور از ساحل خواهیم داشت.
برچسب ها :
هواشناسی ایران سامانه بارشی ورود سامانه بارشی بارش باران بارش برف و باران بارندگی پیش بینی وضع هوا هواشناسی راه های ارتباطی دیشموک راه های ارتباطی پیش‌بینی بارش برف و باران سازمان هواشناسی کشور آذربایجان غربی آذربایجان شرقی کردستان کرمانشاه زنجان قزوین استان گیلان مازندران گلستان استان البرز تهران اردبیل بوشهر فارس هرمزگان استان کهگیلویه و بویراحمد یاسوج شمال شهرستان بویراحمد میزان بارش هشدار هواشناسی شهرستان گچساران شهرستان باشت شهرستان دنا سی سخت دهدشت قلعه رئیسی دیشموک شهرستان لنده ارتفاعات دنا باشت شهرستان بهمئی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی شمال خراسان رضوی خراسان رضوی کاهش دما چهارمحال و بختیاری نقشه‌ های هواشناسی پیش بینی هوا پیش بینی وضعیت جوی چاروسا سیل آب گرفتگی یخ زدگی زنجیر چرخ بخش بوستان لیکک دشتروم سد تنگ سرخ بخش چیتاب چیتاب مه گرفتگی کارشناس هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد کبنانیوز خلیج فارس دریای خزر بندرعباس هواشناسی بندر عباس زاگرس کوه های زاگرس خوزستان هواشناسی استان خورستان گرد و خاک اهواز گرد و خاک ریزگردها کاکان پیست اسکی کاکان منطقه کاکان کشاورزان کشاورزان و دامداران روستای منصورخانی کاکان حمزه خانی شهر سی سخت دمای هوا ایلام لرستان هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا رابطه آمریکا و اسرائیل دیگر معنی ندارد؟

چرا رابطه آمریکا و اسرائیل دیگر معنی ندارد؟

اگر اسرائیل و حامیان‌اش می‌خواهند که این کشور به دریافت کلان آمریکا ادامه دهد باید روایت ...
آینده کشور در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ چگونه خواهد بود؟

آینده کشور در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ چگونه خواهد بود؟

آینده قرن بعد نیست، آینده همین فردا است. اگر برای ۵ یا ۱۰ یا ۲۰ سال بعد هم آینده‌نگری ...
روایت مجلس از رکوردهای تاریخی ارز / راهکار کنترل دلار چیست؟

روایت مجلس از رکوردهای تاریخی ارز / راهکار کنترل دلار چیست؟

سیاستگذاری‌های ارزی که در خلال نوسانات نیمه دوم سال انجام شد، به تشدید نوسانات ارز منجر ...
1