تاریخ انتشار
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب : ۴۲۵۸۰۶
کبنا گزارش می‌دهد

واگذاری خودروی دنا پلاس به نمایندگان و لزوم شفاف سازی از سوی دو نماینده کهگیلویه و بویراحمد

۷
۰
واگذاری خودروی دنا پلاس به نمایندگان و لزوم شفاف سازی از سوی دو نماینده کهگیلویه و بویراحمد
کبنا ؛ماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟
در خبرها و گزارشات آمده است که به هر کدام از نمایندگان مجلس یازدهم یک خودروی دنا پلاس به ارزش تقریبی ۳۰۰ میلیون تومان به صورت اقساطی داده شده است که ماهانه باید از حقوق آنها کسر شود. سوالاتی در مورد اینکه چرا باید نمایندگان خود اجازه چنین تبیعضی را دهند؟ و یا حقوق آنها چقدر است که هر ماه ۸ میلیون بابت قسط از آنها کم شود؟ سوالاتی هستند که نمایندگان و هیئت رئیسه خیلی زود باید به آنها پاسخ دهند. با این وجود برخی از نمایندگان به این موضوع اعتراض کرده‌اند و از تحویل آن انصراف داده‌اند. حال انتظار آن است که ابتدا نمایندگان استان و بویژه مهدی روشنفکر نماینده بویراحمد، دنا و مارگون که از امضا کنندگان طرح شفافیت آراء بودند موضع و نظر خود در مورد چنین اقدامی را هر چه سریعتر اعلام‌نمایند و بعد هم به مردم توضیح دهند که آیا خودرو را تحویل گرفته‌اند و یا خیر و در نهایت نیز توضیح دهند که چه برنامه‌ای برای جلوگیری از تکرار این نوع تبعیضات دارند.
شفافیت آراء نباید تنها به شعار و یا در برخی طرح‌ها و لوایح کلی باشد بلکه نماینده مدعی شفافیت آرا باید همه عملکرد و مواضعش برای مردم کاملاً روشن و مشخص باشد.
https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000425/nf00425806-1.jpg
حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به برخی انتقادات نسبت به تحویل خودروی دنا پلاس اتومات به نمایندگان به صورت اقساط اظهار کرد: من خودم در دوره نهم، دهم و یازدهم خودرو نگرفتم و تقاضای خودرو هم نکردم بلکه از خودروی شخصی‌ام که یک ال 90 مدل سال 90 بود استفاده می‌کنم و در رفت و آمد از به شهرستان‌ نیز از یک خودروی اسنپی مشخص استفاده می‌کنم.
وی ادامه داد: به نظر من تحویل خودروی دنا پلاس اتومات به نمایندگان متقاضی مناسب نبود؛ باید خودروی معمولی‌تری به نمایندگان داده می‌شد؛ نوع خودرو نباید به گونه‌ای باشد که هزینه بالایی داشته باشد؛ البته باید پاسخگوی میزان رفت و آمدها در جاده‌ها هم باشد.  بهتر بود مالکیت‌اش با مجلس شورای اسلامی باشد؛ مثل وزیری که چندین خودرو در دفترش دارد و متعلق به بیت‌المال است بهتر بود این خودرو هم متعلق به بیت‌المال بود و روزی که فرد دیگر نماینده نیست آن را تحویل می‌داد.
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این‌که مجلس چه نوع خودرویی برای نمایندگان تهیه کند قابل تامل است؛ باید خودرویی مطابق با شئونات باشد و به نحوی حداقل کارهای نماینده انجام شود. از سوی دیگر اگر کسی یکی دو دوره نماینده شد نباید حتما این را حق بداند که هر بار خودرو بگیرد. در خصوص خانه هم همین طور است؛ نمایندگانی که در تهران خانه و امکان اسکان در حد شئونات دارند نباید این را حق بدانند که حتما هزینه منزل نیز دریافت کنند؛ کسانی هم هستند که در دوره‌های قبلی خودرو گرفتند و می‌توانند از آن هنوز استفاده کنند؛ کما این‌که برخی همکاران همین‌طور هستند و شاید خیلی نیاز نباشد مجددا خودرو دریافت کنند که در این صورت تعداد خودروها پایین می‌آید.
این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات‌اش با بیان این‌که قانون مدیریت خدمات کشوری جایگاه نماینده را مطابق با جایگاه وزیر می‌داند، اضافه کرد: طبیعتا نماینده برای انجام امورات و وظیفه نمایندگی‌اش نیاز به خودرو دارد کما این‌که هر کدام از وزرا هم خودرویی را از طرف وزارتخانه در اختیار می‌گیرند و استفاده می‌کنند و تعداد، مدل، نوع و هزینه‌ای که برای خودرو و رانندگان یا کسانی که در کنار وزیر هستند صورت می‌گیرد، قابل توجه است. همچنان که در دفاتر و ستاد وزیر نیز حداقل 30 نفر از رییس حوزه دفتر تا دبیرخانه شاغل هستند.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می‌رسد استفاده وزرا از امکانات بیش از حد نیازشان است و در آنجا در میزان استفاده از بیت‌المال اصراف می‌شود از سویی نماینده هم برای انجام امورات‌اش حداقل‌هایی را نیاز دارد و مجلس شورای اسلامی هم باید راهکارهایی داشته باشد. البته شاید در ذهن مردم نمایندگان به جهت ارتباط مردمی که دارند باید امکانات کمتری از وزرا در اختیار بگیرند به هرحال نمایندگان نمی‌توانند با مردم ارتباط نداشته باشند و جواب تلفن مردم را ندهند در حالی که وزرا این حریم را به راحتی برای خود قائلند و حتی به تلفن نمایندگان هم جواب نمی‌دهند. این نوع نگرشی در جامعه است که هر کسی که جواب تلفن ندهد و در دسترس نباشد، آن را نشانه جایگاه بالاتر و کلاس آن فرد می‌دانند، اما در مورد نمایندگان این طور نیست.
در پی اعلام تحویل خودروی دنا پلاس اتومات توسط مجلس شورای اسلامی به نمایندگان متقاضی از سوی روح‌الله ایزدخواه،  کاربران شبکه‌های اجتماعی به این موضوع واکنش نشان دادند.
روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی شب گذشته در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از تحویل خودروی دنا پلاس اتومات توسط مجلس شورای اسلامی به نمایندگان متقاضی خبر داد و نوشت: «در ابتدای شروع مجلس شورای اسلامی فرمی برای خودرو به نمایندگان داده شد تا نوع استفاده از خودرو را انتخاب کنند که سه گزینه داشت:
١. استفاده از خودروی مجلس با راننده، که در اینصورت، هزینه ها حسب میزان کاربرد و طبق تعرفه (ساعتی ٣٠ هزار و روزانه ۵٠٠ هزار تومان) از دریافتی ماهانه نماینده کسر می شود.
٢. تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی، که در اینصورت پرداخت مبلغ مربوط به حمل و نقل (حدود ۵ میلیون)، از هزینه های دفتری ماهانه حذف می شود.
٣. فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده (دنا یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود.
بنده چون خودرو نداشتم (همسرم یک خودروی ام وی ام ١١٠ به ارزش فعلی ۵٠ میلیون تومان دارد) گزینه سوم و نوع خودروی دنا پلاس اتومات را انتخاب کردم.
https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000425/nf00425806-2.jpg
قیمت تحویل این خودرو به نماینده، ٣٠٢ میلیون تومان و اقساط آن ٣ ساله است. سند آن هم حداقل تا یک سال بنام مجلس است و امکان فروش به غیر ندارد.»
اعلام این خبر موجب بروز واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی شد برخی کاربران به تفاوت قیمتی خودروی تحویلی به نمایندگان با خودروی دنا پلاس اتومات موجود در بازار اشاره و نسبت به آن انتقاداتی وارد می‌کردند.
روح‌الله ایزدخواه نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز ساعتی پیش نامه خود به معاون اجرایی مجلس را منتشر کرد که  در آن اعلام کرده بود: «علی‌رغم درخواست اولیه انصراف خود را از تحویل خودروی دنا پلاس اتومات اعلام می‌دارم ضمنا در صورتی که هزینه‌ای بابت این انصراف متوجه مجلس شورای اسلامی می‌شود پرداخت خواهم کرد.»
نام شما

آدرس ايميل شما

مهدی موسوی نژاد
Iran, Islamic Republic of
موحد ؛ شیر مرد منطقه
حسن
Iran, Islamic Republic of
کهگیلویه تو هنوز بگو شیر. اصلا نماینده نیست حالا تو تعصب چشمات رو کور کرده نمی بینی حال روز کهگیلویه رو که به شهر ارواح تبدیل شد. مقصر تمام بدبختی کهگیلویه موحد هست اقبالت بخوس
رضا
Iran, Islamic Republic of
بخوریدوبیاشامیدولی اسراف نکنید
کورش توبخواب که مابیداریم
دعابکنیدبه جون امت همیشه درصحنه
علی برکته الله
Iran, Islamic Republic of
کار یک پاک پان شهرداری را در نظر بگیرید که چه قدر مهم و برای شهر حیاتی هست ‌ایا به این عزیزان زحمت کش دوچرخه ای قسطی داده می شود ؟؟؟؟؟؟؟. نمایندگان به اصطلاح انقلابی اه کودکان سیستان و کوله بران کردستان روزی دامن گیرتان می شود .
نوید
Iran, Islamic Republic of
وای به روزی که نمک شور تلخ شود.کی به کی است یکی ازگوش گربه یکی ازپاها ودیگری شاهرگ راپاره پاره میکنه
یاور
Iran, Islamic Republic of
نماینده ای که اینجور رشوه میگیره معلومه که دیگه کاری به خودروساز نداره
رضا
Iran, Islamic Republic of
پول مملکت حیف و میل کنید بعد بگید ما انقلابی هستیم انقلابی بودن به شعار نیست به عملی هست که شما نمایندگان باید انجام دهید
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...