تاریخ انتشار
سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۶
کد مطلب : ۴۲۳۷۵۳
پنج نماینده مهم که در اتفاقات مجلس نقش موثری دارند

بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا

۱
بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا
کبنا ؛با گذشت حدود دو ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم و با انتصاب مهرداد بذرپاش به عنوان رییس دیوان محاسبات و علیرضا زاکانی به عنوان رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، تقسیم قدرت در این مجلس اصولگرا کامل و تکلیف جایگاه‌های کلیدی مجلس روشن شده است. با توجه به اینکه در هر مجلسی تعدادی از نمایندگان به عنوان چهره‌های کلیدی و با نفوذ نقش آفرینی می‌کنند، درباره مجلس یازدهم نیز تکلیف چهره‌های کلیدی تقریبا روشن شده است. حالا می‌توان گفت با نفوذترین و اثرگذارترین نمایندگان چه کسانی‌اند.
 چند اتفاق مهم در دو ماه اخیر در مجلس رخ داده که با بررسی این اتفاقات جایگاه‌ها کلیدی برخی نمایندگان روشنتر می‌شود. انتخابات هیات رئیسه و ریاست محمد باقر قالیباف بر مجلس، حذف غلامرضا تاجگردون نماینده منتخب گچساران و رای منفی مجلس به اعتبارنامه او و نهایتا انتخاب بحث برانگیز مهرداد بذرپاش به عنوان رییس دیوان محاسبات، بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی.
با نگاهی به این اتفاقات می‌توان گفت این نمایندگان موثرترین چهره‌های در مجلس یازدهم هستند.

محمد باقر قالیباف 
بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا
رییس مجلس با وجود رای بالا هنوز نتوانسته جایگاه خودرا در مجلس تثبیت کند

قالیباف نماینده تهران که بالاترین رای مردمی نمانیدگان کنونی مجلس را هم دارد، توانست با ۲۳۰ رای موافق رییس مجلس شود. او رقیب جدی نداشت و لابی موفقی برای کسبی کرسی ریاست پارلمان داشت. نزدیک به ۴۰ نماینده به قالیباف رای اعتماد ندادند.
او با کسب ریاست مجلس طبیعتا نفوذ فراوانی در پارلمان به دست آورد. مسئولان داخلی مجلس را رییس مجلس تعیین می‌کند، نماینده مجلس در جلسه سران قواست و در تصمیم گیری‌های کلیدی نقش زیادی خواهد داشت. او به راحتی می‌تواند یک طرح را از دستور کار خارج کند و در دستور کار قرار دهد.
 هرچند قالیباف تلاش می‌کند که بی‌طرفی خود را حفظ کند، اما موضع گیری‌های انتقادی او درباره عملکرد دولت در کنار عملکردش در قبال اعتبارنامه تاجگردون به خوبی نقش مهم او در اتفاقات مجلس را نشان داد.
در ماجرای مهرداد بذرپاش هم قالیباف آشکارا از او حمایت کرد. او به عنوان رییس مجلس روند انتخاب بذرپاش را قانونی دانست این درحالی است که انتقادات زیادی در این باره به قالیباف وارد شده است. قالیباف به نوعی تلاش کرد خطای بذرپاش را نادیده بگیرد.
البته او در درون مجلس رقبایی هم دارد که ممکن است به دنبال کنار گذاشتن او بروند.

علیرضا زاکانی
بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا
شاید بتوان گفت زاکانی پیچیده ترین بازیگر مجلس یازدهم است

زاکانی که به عنوان نماینده قم در مجلس حضور دارد، می‌تواند جدی‌ترین رقیب قالیباف باشد. او که از چهره‌های شاخص جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است نفوذ زیادی هم در میان اصولگرایان دارد. زاکانی در ابتدا رقیب قالیباف برای ریاست مجلس بود، اما نهایتا به نفع او کنار کشید تا راه برای رییس شدن قالیباف کاملا هموار شود.
حالا شاید او رییس در سایه باشد، اما تلاش می‌کند حداقل در ظاهر امر اینگونه نباشد و در تصمیم گیری‌های مجلس مقابل قالیباف قرار نگیرد. مهمترین نقش او در دو ماه اخیر هدایت و مدیریت پروژه حذف تاجگردون از مجلس یازدهم بود. او در این راه تلاش زیادی کرد و به نتیجه هم رسید.
زاکانی حالا رییس مرکز پژوهش‌های مجلس است، بازوی تحقیقاتی پارلمان که می‌تواند در تصمیمات کلان موثرترین نقش را داشته باشد. زاکانی در فرآیند انتخاب بذرپاش به عنوان رییس دیوان محاسبات حداقل در ظاهر امر رویکرد بی‌طرفانه را اتخاذ کرد. احتمالا او نمی‌خواهد کسی را در جریان اصولگرا از خود برنجاند.با این حال عده‌ای می‌گویند او مخالف این انتخاب بوده است. 

حمیدرضا حاجی بابایی
بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا
حاجی بابایی از با سابقه‌ترین نمایندگان مجلس است

حاجی بابایی نماینده با تجربه همدان که حالا رییس کمیسیون بسیار مهم و کلیدی برنامه و بودجه است، سومین چهره با نفوذ مجلس به حساب می‌آید. او نقش موثری در ارتباط با دولت و به ویژه تهیه و تنظیم بودجه سالانه کشور دارد. حاجی بابایی در جایگاهی قرار گرفته که پیشتر غلامرضا تاجگردون فعالیت می‌کرد. او در انتخابات ریاست مجلس به عنوان یکی از رقبای قالیباف مطرح شد، اما در روز رای گیری کناره گیری کرد. حاجی بابایی هم می‌تواند آلترناتیوی برای قالیباف به حساب آید.
شاید بتوان گفت مهمترین نقش حاجی بابایی در دو ماه اخیر فعالیت مجلس، قرار دادن نام بذرپاش به عنوان گزینه ریاست دیوان محاسبات بود. سوابق گزینه‌های مختلف را کمیسیون برنامه و بودجه بررسی می‌کند و سابقه بحث‌برانگیز مهرداد بذرپاش در این رابطه توسط این کمیسیون تائید شده است. احمد توکلی از این جهت حاجی بابایی را در انتخاب بذرپاش به عنوان رییس دیوان مقصر شماره یک می‌داند.

الیاس نادران
بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا
الیاس نادران رابطه نزدیکی با توکلی و زاکانی دارد

انتظار می‌رفت الیاس نادران، اقتصاددان مشهور اصولگرا روسای یکی از کمیسیون‌های اقتصادی را بر عهده گیرد و یا اینکه رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شود، اما نهایتا نادران به عنوان عضو کمیسیون برنامه فعالت خواهد کرد. نادران هم رقیب حاجی بابایی بوده و هم رقیب زاکانی. سوابق نادران نشان می‌دهد که او کمتر تمایل به ریاست دارد. او بیشتر به عنوان چهره‌ای پشت پرده فعالیت می‌کند. در حال حاضر هم به نوعی هدایت تیمی از نمایندگان اقتصاددان اصولگرا را برای تهیه و تنظیم طرح‌های اقتصادی در مجلس بر عهده دارد.
نادران در ماجرای انتخاب بذرپاش به عنوان رییس دیوان محاسبات از منتقدان عملکرد مجلس است. او امروز طی نامه‌ای به قالیباف برخلاف سخنان رییس مجلس روند انتخاب بذرپاش را غیرقانونی خواند. این نامه می تواند سرآغاز چالش تازه برای مجلس باشد. چالشی که موقعیت بذرپاش را به شدت تضعیف می‌کند.
نادران از نزدیکترین نمایندگان کنونی مجلس به احمد توکلی است و روابط نزدیکی هم با علیرضا زاکانی دارد. 

علی نیکزاد ثمرین
بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا
برخی نیکزاد را گزینه‌ای برای ریاست جمهوری می دانند

وزیر مسکن دولت احمدی‌نژاد که نامش با مسکن مهر گره خورده است نه تنها رقیب قالیباف برای ریاست مجلس بود بلکه در حال حاضر به عنوان گزینه ریاست جمهوری نیز در جریان اصولگرا مطرح است. او از حوزه انتخابیه اردبیل به مجلس راه یافت ودر حال حاضر نیز نایب رییس دوم مجلس است.
نیکزاد می‌تواند در تصمیم گیری‌های اقتصادی مجلس نقش مهمی داشته باشد. او همچنین مورد حمایت نمایندگانی است که پیشتر از مدیران دولت محمود احمدی نژاد بوده‌اند. او سعی دارد در اتفاقات درونی مجلس موضع بیطرف بگیرد. نیکزاد از حمایت نمایندگان مناطق ترک نشین هم برخوردار است. حمایتی که در مواقع خاص برای او کلیدی محسوب می‌شود. نیکزاد را هم می‌توان در میان رقبای قالیباف قرار داد.
چهره‌های بانفوذ دیگری هم در مجلس یازدهم حضور دارند از جمله مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری و نماینده تهران که نقش پشت پرده در مراوادات سیاسی مجلس دارد. مجتبی ذوالنوری نماینده قم و رییس کمیسیون منیت ملی مجلس هم از جمله نمایندگان با نفوذ است، اما تندروی‌های گاه و بی‌گاهش مانع از آن می‌شود نقش کلیدی در مجلس پیدا کند. او در همین دو ماه اخیر طرح استیضاح و سوال از رییس جمهور را مدیریت می‌کرد که با مخالفت رهبر معظم انقلاب، این دو طرح به بایگانی رفتند. به نوعی تلاش‌های ذوالنوری علیه دولت و حسن روحانی هم شکست خورد. (فرارو)
نام شما

آدرس ايميل شما

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...