تاریخ انتشار
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۰
کد مطلب : ۴۱۸۷۸۰
اعلام خطر جمعى از اهالى فرهنگ و هنر و رسانه‌ىِ استان کهگیلویه و بویراحمد؛

مرگ در يك قدمى ست، زندگى بايد كرد

۱
۱
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
مرگ در يك قدمى ست، زندگى بايد كرد
کبنا ؛مردم شریف و عزیز استانِ کهگیلویه و بویراحمد!
همانطور که می دانید، بیماری مرگبارِ کرونا که مدتی پیش در چین شایع شد، به سبب پاره‌ای سهل انگاری‌ها وارد ایران عزیزمان شده و به دلیلِ ناکارآمدی مزمن با روندِ شتابناکی از ابتلا و مرگِ هموطنان، به استان ما نیز سرایت کرده است. در همین رابطه ما جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و رسانه‌ی استان با توجه به پیگیری‌هایی که از نزدیک در این ایام از شرایطِ استان داشته و داریم، آشکارا اعلام خطر می‌کنیم. خطر بسیار جدی و از رگِ گردن به ما نزدیک‌تر است. 
این بیماری، مرگی ست که زن و مرد نمی‌شناسد و به خرد و درشت هم رحم نمی‌کند و خطر آن برای  پدر و مادرهای پا به سن گذاشته، زنانِ باردار و شیرخواران، بیمارانِ مبتلا به دیابت و فشار خون، آسمی‌ها و همه‌ی کسانی که بیماری قلیی - ریوی دارند، همچنین مبتلایان به نقص سیستم ایمنی، کم کاری تیرویید و آنهایی که کمبود ویتامین دی دارند (که متأسفانه در استان ما فراوانند) بسیار بسیار بیشتر از دیگران است. 
ای بسا به خاطر سهل انگاری و عدم رعایت قرنطینه و ارتباط نزدیک با دیگران، ندانسته به این ویروس آلوده شده، آن را با خود به خانه‌هایمان ببریم و عزیزانمان را مبتلا کنیم. 
پزشکان، پرستاران و دیگر کارکنانِ زحمتکشِ بیمارستان‌ها با احساس مسئولیت و فداکاری مشغول به مراقبت از بیماران هستند. (از آنها صمیمانه سپاسگزاریم.) 
آن‌ها به هزار زبان به ما می گویند که ویروس در مکان‌های عمومی مثل مراسم فاتحه خوانی، عروسی‌ها، بازار یا دید و بازدیدهای خانوادگی و تجمعات مذهبی و همچنین از سطوح آلوده در پمپ بنزین‌ها، سوپر مارکت ها، پارک‌ها، ادارات، بانک‌ها، کلینیک‌های پزشکی، بیمارستان‌ها و زباله‌های رها شده در کوی و برزن و مسیرهای بینِ شهری (مانندِ ماسک‌ها و دستکش‌های یکبار مصرف و سطوح آلوده به آخ و تُفِ بیماران) به دیگران منتقل می‌شود و آنها را بیمار می‌کند. ما باید با همکاری هم این زنجیره‌ی انتقال مرگ را در یک دوره‌ی فشرده‌ی چند هفته‌ای بشکنیم. همان کاری که چین کرد و دیگر کشورهای توسعه یافته‌ی جهان در حال انجام آن هستند. 
مردمِ عزیز! کرونا درمان ندارد. به سرعت شیوع پیدا می‌کند و کشنده است و تا زمانی که دارویی یا واکسنی برای آن ساخته شود، تنها و تنها سه راه برای کنترلِ آن یا همان شکستن زنجیره‌ی انتقالش وجود دارد؛ 
اول پیشگیری. 
دوم پیشگیری. 
و سوم پیشگیری. 
و پیشگیری یعنی قرنطینه کردن خود و خانواده‌ی خود! یعنی در خانه ماندنِ همه‌ی مردم و رعایت بهداشت فردی بر اساسِ دستورالعمل‌های مراکز بهداشتی - درمانی تا زمان اعلانِ رفع خطر!
هم استانی‌های گرامی!
خطر جدی ست و معلوم نیست اگر مراعات نکنیم چند ده یا چند صد نفر از ما قربانی مرگ شوند و چه خانواده‌هایی برای همیشه عزادار عزیزانشان.
پس به خود بیاییم.
عزیزان! 
جان از نان عزیزتر است.
اگر پدر و مادرانمان را دوست داریم؛
اگر عاشقِ همسر و فرزندانمان هستیم؛
اگر می‌خواهیم ناخواسته، قاتلِ عزیزان و همنوعان خود نباشیم؛
در این هفته‌های پیشِ رو، تا اعلان وضعیت امن از سوی مراکزِ عالی بهداشت و درمان، باید و باید سه کار بکنیم؛
اول؛ در خانه بمانیم. 
دوم؛ در خانه بمانیم.
سوم؛ در خانه بمانیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

همنوع
Iran, Islamic Republic of
ما که کارمندیم و مجبوریم بریم سرکار چطور در خانه بمانیم؟
دیپ‌ فیک «ایران من» همایون شجریان و هنرنمایی جمعی از قهرمانان ایران زمین

دیپ‌ فیک «ایران من» همایون شجریان و هنرنمایی جمعی از قهرمانان ایران زمین

جعل عمیق تصاویر و فیلم‌های موجود را بر روی تصاویر یا فیلم‌های منبع قرار می‌دهد و از یک ...
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....