تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۹
کد مطلب : ۴۵۷۲۱۱
اخبار استان /

قیمت سکه و طلا در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

۰
قیمت سکه و طلا در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد
کبنا ؛قیمت امروز طلا و سکه امروز ۲۸ دی در بازار کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد.
به گزارش کبنا، هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۹۹۷ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۲۲ میلیون و ۴۹۹ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۲۱ میلیون و ۳۰۱ هزار تومان است.
قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سکه یک‌گرمی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
هر مثقال طلا در بازار داخلی ۸ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

علت افزایش قیمت طلا چیست؟
قیمت طلا که همسو با نرخ دلار در چند هفته گذشته مسیری کم‌نوسان را تجربه می‌کرد حالا با افزایش این اسکناس آمریکایی تا کانال دو میلیون تومانی صعود داشته است.
قیمت طلا که در حدود سه هفته گذشته مسیری کم‌نوسان را طی می‌کرد، از دیروز دوباره افزایش قیمت را تجربه می‌کند. این فلز ارزشمند در لحظه تنظیم این گزارش دو میلیون و 122 هزار تومان قیمت دارد.
قیمت طلا و سکه در ایران تحت تاثیر دو عامل قرار دارد؛ قیمت دلار داخلی و انس جهانی. قیمت دلار 20 روز گذشته در کانال 40 هزار تومان قرار داشت و همین باعث سکون در بازار طلا و سکه نیز شده بود. حالا این اسکناس آمریکایی تحت تاثیر عوامل مختلف کانال 42 هزار تومان را هم مشاهده کرده است.
از سوی دیگر طلا در کوتاه مدت به سطح ۱۹۰۰ دلار رسیده است. ادوارد میر، تحلیلگر در Marex  در این مورد گفته است: تمرکز بازار بر داده‌های اقتصادی است. اگر این روایت ادامه پیدا کند که تورم در حال کاهش است و نرخ‌های بهره پایین می‌آیند، آنگاه طلا صعودی خواهد بود.
افزایش نرخ در این دو بازار باعث شده قیمت طلا امروز وارد کانال دو میلیون تومانی شود. به طور کلی قیمت‌ها در بازارهای مالی از شهریورماه 1401 در شیب افزایشی قرار گرفته است و سقف‌های تاریخی سابق را در مرز جدیدی قرار داده است.
مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی با تایید روند فعلی برای قیمت طلا و سکه گفته است: با توجه به جریان حرکتی بازار اگر از نظر نسبی و منتالی، دو طیف عرضه‌کننده که اینجا بازارسازی است به نام دولت و تقاضاکنندگانی از جنس مردم عادی را بررسی کنیم، همین روند فعلی بر بازار حاکم خواهد بود.
از ابتدای هفته جاری بانک مرکزی اقدام به عرضه ربع سکه در بورس کالا کرده است؛ اقدامی که قرار بود برای بازار طلا و سکه سیگنال کاهشی ارسال کند، اما حالا آمارها نشان می‌دهد از500 هزار قطعه ربع سکه عرضه شده در بورس کالا فقط 43 هزار قطعه خریدار داشته است.
عدم استقبال از خرید ربع سکه‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد نهاد پولی کشور نتوانسته است کنترل بازار طلا و سکه را به دست بگیرد. بر همین اساس در صورتی که دو محرک دلار و انس جهانی طلا همچنان صعودی باشند قیمت طلا و سکه در بازار ایران هم صعودی خواهد بود.
دلیل افزایش قیمت دلار
با وجود سیاست‌های تثبیتی دولت امروز قیمت دلار وارد کانال 42 هزار تومانی شد. پیش از این هم کارشناسان عنوان کرده بودند ارزپاشی و کنترل نرخ ارز بدون مهار تورم و دیگر مشکلات اقتصادی باعث می‌شود نرخ این اسکناس آمریکایی دوباره در شیب افزایشی قرار بگیرد.
اکنون دلایلی مانند قطعی گاز صنایع ارزآور، کسری بودجه در سال جاری، پیچیده شده مسائل سیاسی و افزایش انتظارات تورمی دلیلی برای افزایش قیمت این اسکناس آمریکایی هستند.
وزیر امور خارجه آمریکا امروز اعلام کرده است این کشور بر روی برجام متمرکز نیست و قطع امید کامل از امضای برجام به نظر می‌آید وضعیت بازار را در شرایط سخت‌تری قرار داده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

نرخ تورم بالای ۴۰ درصد باقی می‌ماند

نرخ تورم بالای ۴۰ درصد باقی می‌ماند

مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۲پیش بینی کرده است که با فرض تداوم وضعیت موجود،...
تذکرات مهم محسن رنانی: هیچ‌چیز در کشور سر جایش نیست

تذکرات مهم محسن رنانی: هیچ‌چیز در کشور سر جایش نیست

محسن رنانی عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان، در پاسخی به درخواست مرکز پژوهش‌های ...
شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی مطالبات خود از رئیس جمهور را بیان کنند

شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی مطالبات خود از رئیس جمهور را بیان کنند

با توجه به اینکه رئیسی به زودی به کهگیلویه و بویراحمد سفر خواهد کرد، شهروندان می‌توانند ...
1