تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب : ۴۴۷۷۵۶

کدام استان‌ها پیرترین و جوان‌ترین استان‌های کشور هستند؟

۰
کدام استان‌ها پیرترین و جوان‌ترین استان‌های کشور هستند؟
کبنا ؛
سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفت: در سال ۱۳۷۵ مابه‌ازای هر ۱۰۰نفر زن سالمند بالای ۶۰سال، ۱۱۶نفر مرد سالمند داشتیم. اما در سال۱۴۰۰ به ازای هر ۱۰۰نفر زن سالمند، ۹۲نفر مرد سالمند داریم.
به گزارش کبنا نیوز به نقل از ایمنا، «حسام‌الدین علامه» اسامی پیرترین استان‌های کشور را اعلام و اظهار کرد: از نظر تعدادی، استان تهران با یک میلیون و ۷۰۵ هزار نفر و از نظر درصد جمعیت سالمندی استان گیلان با ۱۵.۱۹ درصد، سالمندترین استان‌های کشور هستند.
وی افزود: از نظر درصد جمعیت سالمندی بعد از استان گیلان، استان‌های مازندران با ۱۳.۲۶ درصد، تهران با ۱۲.۰۶ درصد و اصفهان با ۱۱.۹۱ درصد، سالمندترین استان‌های کشور به شمار می‌روند.
سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان خاطرنشان کرد: از نظر تعداد سالمندان نیز بعد از استان تهران، استان‌های خراسان‌رضوی با ۶۵۸ هزار نفر، اصفهان با ۶۴۲ هزار نفر و فارس با ۵۴۹ هزار نفر سالمند هستند.
سیستان‌وبلوچستان؛ جوان‌ترین استان کشور
سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان، گفت: از نظر درصد جمعیت سالمندی، استان سیستان‌وبلوچستان با ۴.۹۲ درصد، هرمزگان با ۶.۵۶ درصد، بوشهر با ۷.۷۱ درصد و کهگیلویه‌وبویراحمد با ۷.۸۶ درصد، کم سالمندترین استان‌های کشور به شمار می‌روند.
علامه با بیان اینکه این آمار مبتنی بر نسبت جمعیت سالمند به کل جمعیت است، افزود: براساس آمار سال ۱۴۰۰، در مجموع هشت میلیون و ۸۶۳ هزار نفر برابر با ۱۰.۴۳ درصد کل جمعیت، سالمند داریم.
جنسیت سالمندی در ایران، زنانه است
سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان، تصریح کرد: در سال ۱۳۷۵ ما به ازای هر ۱۰۰ نفر زن سالمند بالای ۶۰ سال، ۱۱۶ نفر مرد سالمند داشتیم. اما در سال ۱۴۰۰ به ازای هر ۱۰۰ نفر زن سالمند، ۹۲ نفر مرد سالمند داریم.
علامه افزود: این آمار نشان‌دهنده جنسیت زنانه سالمندی است اما اینکه این آمار در آینده چگونه است، معلوم نیست. اگر ارقام و آمار در همین حدود باشد، پنج درصد تفاوت در جمعیت زنان و مردان خواهیم داشت.
وی ادامه داد: از نظر جمعیت مرد و زن، تنها استان یزد جمعیت زن و مرد آن برابر است.
به گفته وی، درحال‌حاضر ۸۴ میلیون و ۹۷۳ هزار نفر جمعیت کل کشور است که از این تعداد، هشت میلیون و ۸۶۳ هزار نفر برابر با ۱۰.۴۳ درصد کل جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دهند.
علامه خاطرنشان کرد: از هشت میلیون و ۸۶۳ هزار نفر جمعیت سالمند کشور، چهار میلیون و ۲۶۸ هزار نفر آنان مردان و چهار میلیون و ۵۹۵ هزار نفر آنان، زنان هستند.
به گزارش ایمنا، در دهه گذشته ازدواج‌ها حدود ۴۰ درصد کاهش یافت و تا قبل از کرونا تا ۳۰ درصد از زاد و ولد کشور کاسته شد. براساس آمار سازمان ملل، در سال ۱۴۳۰ سی درصد جمعیت ایران سالمند می‌شود، در آن مقطع بیشتر مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل و تبدیل به مراکز نگهداری سالمندان می‌شود و بحران پیری جمعیت که به ابربحران چند وجهی معروف است، موجب پیری ایران می‌شود در شرایطی که کشورهای اطرافش جوان هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما

زید آبادی: آنچه نباید می‌شد! / گرگ‌ها در برهوت در پی‌مان گذاشته‌اند!

زید آبادی: آنچه نباید می‌شد! / گرگ‌ها در برهوت در پی‌مان گذاشته‌اند!

احمد زیدآبادی در کانال تلگرامی خود نوشت: ولایتی به صراحت اعلام کرد که نهادهای مدنی تهدیدی ...
۶ ماده مغذی مورد نیاز بدن در پیری

۶ ماده مغذی مورد نیاز بدن در پیری

اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توانند عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا و‌تری گلیسیرید ...
رستم قاسمی چگونه بیکارترین وزیر دولت رئیسی شد؟

رستم قاسمی چگونه بیکارترین وزیر دولت رئیسی شد؟

وضعیت معیشت مردم فعلا در حدی شکننده است که در این شرایط، نیاز نخست مردم زنده ماندن است! ...