تاریخ انتشار
پنجشنبه ۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۳
کد مطلب : ۴۳۸۲۸۵
کمیسیون اصل۹۰ مأمور رسیدگی به ماجرای اوین شد

اوین زیر ذره‌بین

۰
اوین زیر ذره‌بین
کبنا ؛شرق: انتشار فیلم‌های دوربین‌های زندان اوین و رفتارهای غیرانسانی منتشر‌شده سبب واکنش‌های بسیاری شده است. رئیس قوه‌ قضائیه در حکمی دادستان کل کشور را مأمور رسیدگی و برخورد با متخالفان کرده و مجلس نیز خواستار بررسی زوایای این اتفاق و برخورد با بی‌قانونی حاکم بر اوین شده‌ است.
در همین رابطه رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در توییتی به تصاویر منتشر‌شده از زندان اوین واکنش نشان داد. حسن شجاعی در توییتی نوشت: شاهد اتفاقات تلخی در زندان اوین بودیم. کمیسیون اصل 90 به موضوع رسیدگی خواهد کرد. با خاطیان باید برخورد شود. دستور ریاست قوه‌ قضائیه و برنامه‌های اصلاحی در سازمان زندان‌ها باید دنبال شود، اما اصلاحات ساختاری برای تضمین شفافیت و پاسخ‌گویی در این سازمان ضروری است.
رضایی، نماینده دشتستان نیز با اشاره به انتشار فیلم و عکس‌ها از زندان اوین در صحن علنی روز گذشته اظهار کرد: انتشار این تصاویر از رسانه‌ها مایه تأسف است؛ از این نظر که اجحاف در حق زندانیان صورت گرفته و دستمایه‌ای برای حمله به کارکنان خدوم قوه قضائیه شده و حتما باید با عوامل احتمالی ارتکاب جرم برخورد قانونی شود. او افزود: خلاف چند مأمور را نباید به بدنه یک دستگاه خدوم که در این سال‌ها شاهد تحول آن بودیم، تسری داد.
قالیباف، رئیس مجلس نیز در پاسخ به اظهارات نماینده دشتستان گفت: کمیسیون اصل ۹۰ با هماهنگی دادستان کل، موضوع مربوط به اوین را دنبال می‌کند و اطلاع‌رسانی در این زمینه انجام خواهد شد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به موضوع زندان اوین و با استناد به اصل دوم قانون اساسی بیان کرد: در روز‌های اخیر فیلم‌ها و تصاویری از زندان اوین در رسانه‌های بیگانه منتشر شده است. این موضوع مایه تأسف است؛ هم بابت اجحافی که در حق برخی زندانیان شده و هم بابت اینکه این موضوع دستمایه‌ای شده است برای حمله به دستگاه قضائی و کارکنان شریف آن.
رضایی ادامه داد: باید با عوامل احتمالی تخلف یا جرم برخورد قانونی و قاطع صورت بگیرد؛ البته خلاف چند مأمور را نباید به بدنه یک دستگاه خدوم که در این سال‌ها شاهد برخورد قاطع آن با فساد بودیم، تسری داد.
نماینده مردم دشتستان بیان کرد: در یک سال اخیر از تعدادی از زندان‌ها بازدید داشتم، شاهد بودم که شرایط با آنچه رسانه‌های اجاره‌ای سعودی و تریبون‌های ملکه در لندن و آلبانی و دیگر کشورها روایت می‌کنند، متفاوت است. قضات و کارکنان شریف قوه قضائیه در سخت‌ترین شرایط در حال فعالیت هستند و این روا نیست که به یک بهانه مورد حمله قرار بگیرند.
او اضافه کرد: ضمن قدردانی از دستور اخیر رئیس قوه قضائیه درخصوص بررسی سریع موضوع زندان اوین، درخواست داریم با عوامل احتمالی هرگونه خشونت و جرم برخورد قاطع شود؛ چرا‌که ویژگی شاخص نظام جمهوری اسلامی و رهبری فرزانه این بوده که همیشه با فساد در درون خود برخورد کرده است؛ چه در ماجرای کهریزک، چه در ماجرای فساد دانشگاه آزاد در دوره اسبق و چه خاندان‌های پر‌ادعا و پرونده‌های افرادی مانند طبری.
محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس، در واکنش به تصاویر زندان اوین و‌ نحوه برخورد خشن با زندانیان در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشت: انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به قوه مجریه، با توجه به اینکه اداره زندان‌ها امری قضائی نیست و ماهیت اجرائی دارد و ضمنا امکان نظارت مجلس بر آن را فراهم می‌‌کند.
او همچنین پیشنهاد داده است: تشکیل یک هیئت دائمی برای نظارت بر زندان‌ها متشکل از سه قوه که این‌جانب طرح آن را به مجلس دهم ارائه کردم و مورد استقبال قوه قضائیه قرار گرفت، اما به علت ضیق وقت مورد بررسی و تصویب قرار نگرفت.
نام شما

آدرس ايميل شما

اوین زیر ذره‌بین

اوین زیر ذره‌بین

انتشار فیلم‌های دوربین‌های زندان اوین و رفتارهای غیرانسانی منتشر‌شده سبب واکنش‌های بسیاری ...
جلسه دومین روز بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم

جلسه دومین روز بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم

جلسه دومین روز بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم، بعدازظهر یکشنبه ۳۱ مرداد با ...
‌ یک بام‌ و دو هوای مجلس انقلابی

‌ یک بام‌ و دو هوای مجلس انقلابی

شرایط امروز انقلاب بسیار حساس و دارای فرصت‌های عظیم و در معرض تهدیدهای جدی است. جریان ...
1