تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۷
کد مطلب : ۴۳۵۱۳۱
گزارش هشتم/ 11 روز مانده تا انتخابات ریاست جمهوری 1400؛

ریز و درشت زندگی «رئیسی» / جهیزیه دختران رئیسی چقدر بود؟

۰
ریز و درشت زندگی «رئیسی» / جهیزیه دختران رئیسی چقدر بود؟
کبنا ؛سید ابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه فعالیت‌های انتخاباتی خود ضمن حضور در برنامه دستخط و به سئوالات ریز در باره خانواده‌اش با مردم اسلامشهر و جمعی از طلاب و روحانیون حوزه‌های علمیه دیدار کرد و گفت: امروز به ملت می‌گویم که قاطع، جدی و با اراده وارد میدان شدم و تهمت‌ها و توهین‌ها را به جان می‌خرم و اگر با رأی مردم انتخاب شوم ریشه‌های فساد را می‌خشکانم.
به گزارش کبنا، در ادامه مشروح صحبت‌های رئیسی را در دیدارها و برنامه‌های مختلف می‌خوانید:
 حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری صبح امروز (یکشنبه 16 خرداد ماه) در گردهمایی فضلای حوزه‌های علمیه در مدرسه عالی شهید مطهری تهران که به همت قرارگاه حوزوی سید ابراهیم رئیسی برگزار شده بود، با تسلیت سالروز شهادت رئیس مذهب شیعه امام صادق (ع) اولین محور حرکت ائمه اطهار را اثبات و اعلام جایگاه ولی و معرفی حق و مسیر نورانی ولایت عنوان کرد.
وی افزود: همه ائمه اطهار(ع) برای اثبات جریان امامت و ولایت تلاش کرده‌اند و هیچ یک از اولیای خدا نبودند که برای معرفت‌شناختی به مردم همت نکرده باشند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری نفی ظلم و طاغوت و روشن‌گری درباره جریان باطل الحاد و انحراف را دومین ویژگی حرکت ائمه اطهار(ع) عنوان کرد و گفت: وجود مقدس امام صادق(ع) در مقابل ظلم و ستم و فساد قیام کرد و ضدیت با انحراف و ظلم و فساد در زمان هیچکدام از ائمه کمرنگ نبوده است و دلیل صف‌آرایی باطل در برابر آن‌ها همین بوده است.
معرفی ۱۳ رمز ارز جدید
رئیسی سومین ویژگی ائمه را تبیین و احیای معارف دین و انسان‌سازی عنوان کرد و گفت: امروز علما و فضلا به عنوان رهروان طریق انبیاء و اولیا مسئولیت خطیر تبیین معارف و تربیت نفوس مستعده را دارند.
وی خاطر نشان کرد: جریان ظلم نمی‌خواهد سیره ائمه و پرچم ولایت برافراشته باشد و تلاش می‌کند به هر شکل ممکن گاه با ترور شخصیت و گاه با ترور فیزیکی این مسیر را متوقف کند.
کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز رسالت مهمی بر عهده ما قرار گرفته، این رسالت را صیانت از پرچم عدالت‌خواهی و ضدیت با ظلم و فساد و مقابله با تبعیض و فقرزدایی از جامعه اسلامی دانست که امام راحل(ره) برافراشته‌اند و امروز مقام معظم رهبری پرچم‌دار این راه هستند.
رئیسی افزود: در طول 40 سال گذشته هواها، هوس‌ها و حزب‌بازی‌ها در برخی حوزه‌ها مشکلات جدی ایجاد کرد و کار اجرای عدالت به نحوی کند پیش رفت که مردم ناامید شوند.
وی ادامه داد: اجرای عدالت، تقسیم ظرفیت‌های کشور بین افراد ذیحق و مقابله با فاسد به دلیل تمایلات شخصی و حزبی و علاقه‌های فردی و برخی رودربایستی‌ها آنگونه که باید انجام نشد.
کاندیدای ریاست جمهوری متذکر شد: سیاسی‌کاری‌ها و جناح‌بازی‌ها موجب شد حتی نیروهای انقلاب مأیوس شوند و برای آنها سوالات زیادی پیش آمده که چرا بین آنچه گفته و آنچه عمل شد تفاوت وجود دارد.
رئیسی گفت: امروز مردم می‌پرسند مگر قرار نبود عدالت اجرا شود و مسئولان با مردم صادقانه برخورد کنند و با مردم باشند؟ پس چرا برخلاف همه اینها عمل شده و فاصله طبقاتی به وجود آمده است.

وی افزود‌: امام می‌خواست جامعه‌ای شکل بگیرد که زیربنایش عقلانیت، عدالت، اخلاق و معنویت باشد و مردم هم توقع داشتند در زندگی آن‌ها هم رفاه اقتصادی باشد و هم اخلاق و معنویت و عدالت اجتماعی در جامعه برقرار شود.
کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: امروز می‌بینیم که هر روز یک پرونده اختلاس روی میز قضات قرار می‌گیرد و به جای اینکه این پرونده‌ها کاهش یابند در حال افزایش هستند و ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی نیز رو به افزایش است و از آن سو فضایل کمرنگ شده است.
رئیسی در خصوص راهکارهای حل مشکلات و تغییر وضع موجود اظهار داشت: همانطور که انقلاب اسلامی با رهبری امام و همراهی مردم اتفاق افتاد، هرجا مردم به سخن رهبری عمل کردند و وارد میدان شدند منشأ تغییر و تحول شدند.
وی افزود: امنیت امروز منطقه بخاطر لبیک جوانان به فرمان رهبری و حضور مردانه آنها در میدان بود که شر داعش را از سر ملت‌های منطقه کم کرد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اصلاح وضعیت اقتصادی موجود و نظام دیوان‌‌سالار حاکم بر ادارات و سازمان‌ها که موجب گله‌مندی مردم است، با حضور خود مردم تحقق می‌یابد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: ما در قوه قضائیه در دو سال اخیر بسیاری از کارها که از نظر برخی انجام آنها بعید بود را با لطف خدا و رهنمودهای مقام معظم رهبری و همراهی مردم انجام دادیم و این اقدامات موجب امیدواری مردم شد.
وی خاطر نشان کرد: می‌شود بدون رودربایستی با فساد مبارزه کرد و وابستگان قدرت و ثروت را پای میز محاکمه کشاند و عدالت را درباره آن‌ها اجرا کرد و به مردم اطمینان داد که مصمم به اجرای عدالت هستیم.
این کاندیدای ریاست جمهوری با اشاره به توفیقاتی که نیروهای انقلابی در عرصه‌های مختلف داشته‌اند، اظهار داشت: علت و علل بسیاری از مفاسد، ساختارهای فسادزای دستگاه‌های اجرایی است که اصلاح آنها موجب کاهش فساد و پرونده‌های قضایی می‌شود.
رئیسی بیان کرد: اقشار مختلف مردمی باتوجه به عملکرد موفق دستگاه قضا در دوره تحول از من خواستند وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شوم و من حضور نیافتن خود در این میدان را راحت‌طلبی می‌دانستم.
وی ادامه داد: جایگاه من در قوه قضائیه مطالبه‌گری بود و دیدگاه‌ها و اقداماتم هر روز از طریق رسانه‌ها منعکس می‌شد و دفتر کارم نیز کنار دفتر رئیس‌جمهور قرار داشت و آمدنم به خاطر کسب قدرت یا افزایش قدرت نبوده بلکه بر اساس احساس تکلیف به میدان آمده‌ام.
نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: شهدای عزیز در وصایای خود به ما گوشزد کردند که ما رفتیم اما شما نگذارید به مردم ظلم شود و ولی فقیه تنها بماند و در جامعه اسلامی به جای صلاح و فلاح، زشتی و پلشتی رشد کند.
رئیسی ادامه داد: وظیفه ما در چنین شرایطی آن بود که خود وارد میدان شویم و دیدگاه‌ها و برنامه‌هایمان را تبیین کنیم که می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم و تصمیم‌گیرنده نهایی در این عرصه مردم هستند.
وی افزود: امروز می‌بینیم که مردم و جوانان با مشکلات فراوان مواجه‌اند و سفره‌شان کوچک شده و بیکاری فراوان است در حالیکه هم امکان دسترسی به اشتغال گسترده وجود دارد و هم تولید مسکن.
این نامزد ریاست جمهوری گفت: امروز از هر کاسب خُرد در بازار بپرسید می‌داند که ارز دو نرخی فسادآور است و مردم می‌گویند در خانه‌هایشان فرزند بیکار دارند و ده‌ها مشکل را می‌توانید فهرست کنید که درک آنها نیاز ندارد حتما اقتصاددان باشید.
رئیسی اظهار داشت: تصمیم‌گیری‌های نادرست و بی‌تدبیری‌ها باعث شده برخی یک شبه پولدار و بسیاری از مردم فقیر شوند، اما خدا ما را موظف به اصلاح امور کرده و من برای انجام وظیفه به میدان آمدم.
وی گفت: امروز به ملت می‌گویم که قاطع، جدی و با اراده وارد میدان شدم و تهمت‌ها و توهین‌ها را به جان می‌خرم و اگر با رأی مردم انتخاب شوم ریشه‌های فساد را می‌خشکانم و با علت‌های فساد برخورد می‌کنم.
این کاندیدای ریاست جمهوری گفت: امروز می‌بینیم وقتی رهبری فرمودند باید نگاه به ظرفیت‌ها و توان داخل باشد و بارها اخطار کردند اما مسئولان در تصمیم‌گیری‌هایشان بازار را به تصمیمات خارجی متصل کردند و با دلاریزه‌کردن اقتصاد کشور، همه کارها را معطل گذاشتند و خارجی‌ها هم حس کردند که در 8 سال گذشته کشور ما معطل آن‌هاست.
رئیسی تصریح کرد: آقایان همه فعالیت‌های اقتصادی را بی‌ثبات و غیر قابل پیش‌بینی کردند و تولیدگران ما نه در جذب نیروی انسانی و نه در تولید و عرضه کالا در بازار و قیمت‌گذاری نمی‌توانند برنامه‌ریزی کنند که این وضعیت غیرقابل قبول است.
وی با بیان اینکه مدیران جهادی و مردم و جوانان عزیز می‌توانند وضع موجود را تغییر دهند، اظهار داشت: با امکانات زیادی که در کشور داریم کارهای بسیاری می‌توان انجام داد اما حلقه مفقوده ما یک مدیریت کارآمد جهادی است.
این نامزد ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: با مدیریت جهادی و متکی به داخل می‌توان مشکلاتی چون بیکاری و مسکن را حل کرد و دولت مردمی برای حل تک‌تک این مسائل برنامه دارد.
رئیسی با بیان اینکه مسائل کشور مهم است و مسئله یک حزب و گروه نیست، گفت:‌ مقطع حساس کنونی اقتضا می‌کند به عنوان سرباز نظام و ولایت و خادم ملت وارد عرصه شوم و با حرف و متلک و تهمت و افترا مطلقاً جا نمی‌زنم.
وی با اشاره به اتهامات و توهین‌هایی که در انتخابات دوره گذشته از سوی برخی کاندیداها علیه وی مطرح شد، اظهار داشت: در آن دوره بعد از انتخابات از آنها پرسیدم چرا چنین مسائلی را مطرح کردند که آن‌ها گفتند در ایام تبلیغات انتخاباتی از این حرف‌ها به وجود می‌آید اما انسان حق ندارد بی‌حساب و کتاب هر حرفی را بزند و ما باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشیم.
نامزد ریاست جمهوری سیزدهم در پایان تأکید کرد: من طلبه‌ای هستم که بر حسب تکلیف، وظیفه سنگین برعهده دارم و کارم را با اخلاص و اتکا به خدا و اعتماد مردم و کمک نیروهای حزب‌اللهی پیش می‌برم و در این راه متوقف هم نمی‌شوم و یقین داریم به برکت خون شهدا پیروزی از آن جریان حق خواهد بود.

واکنش ستاد رییسی به مباحث مناظره درباره سوابق تحصیلی او


ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی اعلام کرد: آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، مجتهد و دارای دکترای فقه و حقوق خصوصی است.
 ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به سخنان مطرح شده در مناظره انتخاباتی امروز اعلام کرد: سید ابراهیم رئیسی در حوزة علمیة قم، اصول فقه را نزد آیت الله مروی، لمعتین را نزد آیت‌الله فاضل هرندی، رسائل را نزد آیت‌الله موسوی تهرانی، مکاسب محرمه را نزد آیت الله دوزدوزانی، کتاب البیع مکاسب را نزد آیت‌الله خزعلی، خیارات مکاسب را نزد آیت الله ستوده و آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی و کفایه را نزد آیت‌الله سید علی محقق داماد، تفسیر قرآن کریم را نزد آیت الله مشکینی و آیت الله خزعلی، شرح منظومه و فلسفه را نزد آیت‌الله احمد بهشتی و یک دوره شناخت را نزد آیت الله مطهری و نهج البلاغه را نزد آیت الله نوری همدانی آموخت.
خارج اصول را نزد آیت ‌الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری و آیت‌ الله هاشمی شاهرودی و خارج فقه را نزد آیت ‌الله آقا مجتبی تهرانی و آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب تلمذ نمود و با اتمام دوره سطح حوزه، توانست به دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی راه یافته و پس از دفاع از پایان نامه خویش با عنوان «ارث بلا وارث» در سال ۱۳۸۰ با قبولی در کنکور دکترای مدرسه عالی شهید مطهری در رشته فقه و حقوق خصوصی ادامه تحصیل دهد.
وی با تکمیل تحقیقات خود در رشته فقه و حقوق، موفق به اخذ مدرک عالی ترین سطح حوزه (سطح چهار) شد و در نهایت رساله دکترای خود را با عنوان «تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق» دفاع کرد. و با اخذ نمره ممتاز به درجه دکترای فقه و حقوق نائل شد.
رئیسی در جمع مردم اسلامشهر:خط قرمزی در مبارزه با فساد و ناکارآمدی وجود نخواهد داشت
سید ابراهیم رییسی گفت: طی دوسالی که به دستگاه قضایی آمدم شاهد پرونده ها و موضوعاتی هستم که نشان می دهد دغدغه های مردم نسبت به فساد و تبعیض کاملاً به حق است و به عنوان دستگاه قضایی اثبات کردیم می شود با فساد برخورد کرد و گفتیم در این کار هیچ خط قرمزی نداریم و ثابت هم کردیم که می شود در کشور خط قرمز نداشت و این رویه در دولت مردمی نیز دنبال می شود.
 این نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در اجتماع عزاداران اسلامشهری که به مناسبت سالروز شهادت امام صادق (ع) گردهم آمده بودند تصریح کرد: من با همه وجود وارد این میدان شدم و برای رضای خدا و انجام وظیفه و گره گشایی از کار مردم و نجات آنها، تیرهای تهمت و ناسزا را تحمل می کنم.
وی که در اجتماع مردم عزادار اسلامشهر به مناسبت شهادت امام صادق (ع)، سخن می گفت، معرفت آموزی و حضور عالمانه و آگاهانه در صحنه ها را وظیفه ای همگانی برشمرد و تأکید کرد: باید در مسیر زندگی دوست و دشمن را بشناسیم تا گرفتار نشویم.
وی افزود: انسان موظف است در انتخاب خود راه درست و اشخاص را بشناسد و این که بگوییم نادانسته و نشناخته نظر دادم پذیرفته نیست.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: امروز شرایط کشور به نحوی است که مردم گرفتار سختی ها شده اند و زندگی آنها و وضعیت تولید و بازار ما به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست.
رئیسی آرامش خاطر مردم در تأمین معیشت شان را در گرو ثبات بازار دانست و افزود: امروز سفره مردم وضعیتی پیدا کرده که برخی کالاهای اساسی به ویژه برای خانواده های کم درآمد و ضعیف جامعه به کالای لوکس تبدیل شده و حتی دستیابی به گوشت هم برای بسیاری دشوار است.

وی با اشاره به ناکافی بودن درآمد مردم برای گذران زندگی تصریح کرد: کسب و کار مردم دچار آسیب شده و وضعیت بازاری، کاسب و تولیدکننده نابسامان و نگران کننده است.
رئیسی گفت: قرار بود فساد و تبعیض نداشته باشیم و فقر را در جامعه ریشه کن کنیم اما برخی مسئولان خلاف آنچه امام و رهبری فرمودند عمل کردند و امروز مردم می پرسند چرا با وجود امکانات فراوانی که کشور دارد، مشکلات حل نمی شوند و کشور دچار سیاسی بازی شده و زد و بند بر مسائل حاکم است؟
وی ادامه داد: من در برخورد با مفاسد کار ویژه ای نکردم فقط به عنوان یک طلبه و سرباز نظام و خادم مردم وارد میدان شدم و وظیفه ام را انجام دادم ولی در میانه راه هستیم و کارهای زیادی می توان انجام داد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به درخواست های مردمی برای حضورش در عرصه انتخابات، گفت: مردم در یک سال گذشته مکرر از من خواستند که برای سامان دادن وضعیت نابسامان موجود وارد میدان شوم و خدمتگزارشان باشم.
رئیسی با تأکید بر این که «من مطلقاً هوس قدرت و قدرت افزایی ندارم» افزود: جایگاه من به عنوان رئیس قوه قضاییه بسیار مهم است اما مگر می شود بگویم جایگاهی که دارم خوب است و بنشینم و نسبت به وضع کارگر، مشکلات کشاورزان و وضعیت جوانان جویای کار و مستأجران بی تفاوت باشم؟
وی ادامه داد: چرا باید در کشوری که تسهیلات بانکی فراوان و امکانات و ظرفیت زیادی برای تولید مسکن دارد، داشتن مسکن برای جوانان ما و بسیاری از مردم یک آرزو باشد؟ چرا به جای آنکه تسهیلات را به جوانی که قصد ازدواج دارد یا می خواهد مسکن تهیه کند بدهند،  به چند درصد از افراد جامعه پرداخت می شود؟
نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با بیان این که باید ریشه بی عدالتی ها را در دستگاه اجرایی خشکاند، گفت: نظام بانکی و نظام مالیاتی و نظام واردات و صادرات باید اصلاح شود و اگر اشراف دولت بر کالا و ارز و ارتباطات و مناسبات افزایش یابد، هر روز در کشور شاهد تولید یک پرونده فساد نخواهیم بود.
وی تصریح کرد: ممکن است در این مسیر به انسان حرف بزنند، تهمت بزنند، ناسزا بگویند؛ عیبی ندارد. در راه انجام وظیفه و مجاهدت و ایستادگی و گره گشایی از کار مردم و برای نجات مردم اشکالی ندارد انسان برای رضای خدا تیرها و ترکش ها را تحمل کند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من با همه وجود آمده ام در این مسیر تا با اتکال به خدا و با اتکا به مردم مشکلات را حل کنم و با همه وجود باور دارم که تغییر شرایط موجود کاملاً امکانپذیر است؛ به شرط اراده مردم برای مشارکت گسترده در انتخابات.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر مردم مسئولیت دولت را به این طلبه و خادم خود سپردند، برای رفع مشکلات مردم سر از پا نمی شناسم و شبانه روز با همه امکانات و با کمک متخصصان و صاحبان اندیشه و با یاری جوانان برای تغییر وضع موجود تلاش می کنم.
رئیسی خاطر نشان کرد که «با حضور معنادار آحاد ملت در انتخابات و دعوت از دیگران برای حضور در این صحنه و با شکل گیری دولت انقلابی و خدمتگزار، وضعیت موجود قابل تغییر خواهد بود و ان شاءالله اوضاع به نفع مردم تغییر خواهد کرد».
وی مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ را بسیار مهم دانست و گفت: هر جا مردم پای کار آمدند کارهای بزرگ انجام شد و امروز هم عرصه مهم انتخابات می طلبد مردم حضوری گسترده داشته باشند و از صندوق ها رأیی بیرون آید که پشتوانه دولت آینده کشور باشد تا دولت مردمی بتواند با این پشتوانه عظیم تغییرات گسترده را به نفع مردم انجام دهد.
دنبال تحقق عدالت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و جنسیتی هستیم
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت مردمی به دنبال تحقق عدالت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و جنسیتی است.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی  در جمع عزاداران صادق آل محمد (ص) در شام شهادت آن حضرت که در میدان‌امام حسین (ع) برگزار شد گفت: همه مردم باید همت کنند تا با شکل گیری یک دولت مردمی و انقلابی هم معیشت و سفره مردم و کسب و کارها سامان یابد و از زندگی ها گره گشایی شود و هم ساختار اجرایی کشور کارآمد شود.  
این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع) مردم را بر اساس روایتی از معصوم (ع) به سه دسته تقسیم کرد.
وی افزود: گروه اول عالمان ربانی و دانشمندان خداترس هستند که وجودشان جلوه خداست و انسان با دیدن سیمای آن ها به یاد خدا می افتد.
رئیسی ادامه داد: امروز ما در کشورمان و جهان اسلام مفتخر به وجود عالمان ربانی همچون امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و علمای عامل و واصل هستیم که صرفا به مردم نمی گویند بیایید بلکه خود پیشتاز جامعه اند و با عمل خود مردم را به حرکت و کار خیر دعوت می کنند.
رئیسی ادامه داد: عالمان ربانی پیشگامان جامعه اند و مردم را به اجرای عدالت و حق و گره گشایی از زندگی همدیگر به ویژه دستگیری از نیازمندان و رفع دغدغه های آنان و اصلاح معیشت جامعه دعوت می کنند.
این کاندیدای ریاست جمهوری گفت: امام عزیز ما تمام وجودش خدا بود اما خدا او را به مردم ارجاع داد چرا که جلب رضای حق در گره گشایی از زندگی مردم و توجه به دغدغه ها و مشکلات آن هاست.
وی ادامه داد: اگر کسی رنج و گرفتاری مردم را ببیند و برای رفع آن گام برندارد و دردش نیاید باید در انسانیت خود شک کند.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گروه دوم را دانش پژوهان و دانشجویان معرفی کرد که در سایه نور علم و بهره مندی از محضر علما در مسیر حق گام برمی دارند و دسته سوم را کسانی خواند که هر جا باد بوزد به آن سو می روند و تحت تاثیر صداهایی قرار می گیرند که بلندتر است .
رئیسی افزود: به ما تکلیف شده که بر اساس وظیفه و حس مسئولیت پذیری برای حل مشکلات مردم وارد میدان شویم .
وی با بیان این که حرکت ما باید تکلیف مدارانه باشد ادامه داد: در همه دنیا صندوق رای وجود دارد اما مهم این است که انسان با احساس مسئولیت و نه تحت تاثیر فضاسازی ها عمل کند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: باید راه را خوب بشناسیم و طریق و مسیر درست را تشخیص دهیم و رهرو عالمان ربانی باشیم تا نزد خدا و شهدای عالیقدر سربلند باشیم.
رئیسی ادامه داد: امروز کشور ما در شرایط خاصی قرار دارد که نیازمند انجام وظیفه خطیر و تصمیم و اراده همه برای تغییر وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب است.
وی گام اول در این راه را اراده و عزم مردم برای اتخاذ تصمیم درست و مشارکت مسئولانه در صحنه انتخابات عنوان کرد و گفت: حضور مردم و انتخاب درست آن ها موجب تغییر در وضعیت اجتماعی و اقتصادی می شود.
نامزد انتخابات ریایت جمهوری سیزدهم از بیانیه گام دوم که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد به عنوان سند تحول در مدیریت اجرایی کشور یاد کرد و گفت: باید به سویی حرکت کنیم که امام و شهدا می خواستند که همانا تحقق عدالت اقتصادی، عدالت اجتماعی، عدالت فرهنگی و عدالت جنسیتی است.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت ها و امکانات موجود در کشور از جمله نیروی انسانی کارآمد و عدالت خواه برای اصلاح و تغییر وضع موجود، حلقه مفقوده در تحقق این مسئله را مدیریت جهادی با اراده مصمم که ظرفیت ها را برای رفع دغدغه مردم بسیج کند، عنوان کرد.
رئیسی در عین حال متذکر شد که مدیریت جهادی تنها در شخص رئیس دولت منحصر نمی شود بلکه نیازمند یک جریان مدیریتی متعهد و انقلابی و مسئولیت پذیر هستیم که نگاهش به آموزه های امام و ایجاد تحول در همه شئون باشد.
وی خاطر نشان کرد: همه مردم باید همت کنند تا این اتفاق مبارک بیفتد که با شکل گیری یک دولت مردمی و انقلابی هم معیشت و سفره مردم و کسب و کارها سامان یابد و از زندگی ها گره گشایی شود و هم ساختار اجرایی کشور کارآمد شود.
پیش از سخنان حجت الاسلام رئیسی حاج حسین سازور و سید مهدی میرداماد از مداحان اهل بیت (ع) به ذکر مناقب شیخ الائمه امام صادق (ع) و مصائب آل الله پرداختند.
حسین سازور همچنین در سخنانی کوتاه از جمهوری اسلامی به عنوان حرم یاد کرد و گفت: حفظ این حرم از اوجب واجبات است و امروز دشمن در داخل و خارج و آشکار و پنهان به انتخابات پیش رو چشم طمع دوخته و باید برای خنثی کردن توطئه ها هم رای داد و هم از گذشته درس عبرت گرفت.
حمایت فراکسیون هلال احمر مجلس از رئیسی
فراکسیون جمعیت هلال احمر مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای ضمن حمایت از ابراهیم رییسی از ملت ایران به خصوص داوطلبان، امدادگران، بازنشستگان، کارمندان و دلسوزان جمعیت هلال احمر برای حمایت از این نامزد انتخاباتی و حضور پرقدرت در صحنه انتخابات دعوت کرد.

  متن بیانیه فراکسیون هلال احمر به شرح زیر است:
 «به نام خداوند مهربانی
 در گام دوم انقلاب و با گذشت یک قرن از فعالیت‌های داوطلبانه خیرخواهانه و انسان دوستانه، جمعیت هلال احمر به عنوان بزرگترین نهاد خیریه، امدادرسان، یاریگر دستگاه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین مجموعه مؤثر در حوزه آموزش به معنای عام؛ متاسفانه هنوز به زوایای وسیع و اثرگذار جمعیت به عنوان نهادی مستقل و توانمند توجه نشده است.
 در حقیقت آنچه به جمعیت هلال احمر آسیب جدی رسانده است عدم توجه به شایسته شناسی، شایسته پروری، شایسته داری و شایسته گزینی از یک سو و بی توجهی به تکریم و تحکیم معیشت کارکنان، امدادگران و داوطلبان از سوی دیگر است.
 در این میان آنچه بیش از هر موضوعی مغفول مانده و از دغدغه‌ها و خط مشی مستمر جمعیت هلال احمر است ارتقای مناسبات و مختصات همکاری با نهادهای همسو از حیث هم‌افزایی و هم‌اندیشی و به اشتراک‌گذاری ظرفیت‌ها و مهارت‌های ادراکی، فنی، تصمیم‌گیری و اجرایی است.
 فراکسیون جمعیت هلال احمر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این باور که سخن گفتن از کرامت و حفظ ارزش‌های والای بشردوستانه بدون تقویت بزرگترین نهاد بشر دوست کشور میسر نیست و مقدمه داشتن ایرانی قوی و توانمند در برابر بحران‌ها داشتن هلال احمری استوار و پر قدرت است؛ حفظ کامل استقلال، بی طرفی و عدم وابستگی سیاسی، شکوفایی ظرفیت‌های ملی و بین المللی این نهاد مردمی، نقش آفرینی جوانان پرانگیزه هلال احمری و رسیدن به جایگاه واقعی و پرقدرت این نهاد مردمی را صرفاً در بستر توان مدیریتی و شبکه سازی گسترده دولتی فساد ستیز با اصلاح ساختار هدفمند می‌داند.
 بر این اساس فراکسیون جمعیت هلال احمر تحقق این نگاه عمیق و اساسی را در برنامه‌های جامع آیت الله رئیسی امکان‌پذیر دانسته و ضمن حمایت از حضرت آیت الله رئیسی در انتخابات پیش رو، از آحاد ملت شریف ایران و خصوصاً داوطلبان، امدادگران، بازنشستگان، کارمندان و دلسوزان جمعیت هلال احمر برای حمایت از ایشان و حضور پرقدرت در صحنه انتخابات دعوت می‌کند.
 و در آخر بر این اعتقادیم کهان شاءالله با تشکیل دولت مردمی و پرقدرت سید ابراهیم رئیسی بیش از پیش در مسیر اهداف عالیه و پر خیر و برکت جمعیت هلال احمر و حفظ کرامت انسانها گام برداریم. البته هر کار خیری با توکل و تلاش شدنی است.»
جزئیات برنامه‌های اقتصادی آقای رئیسی در برنامه دستخط
نخستین برنامه قانونی «دستخط» عصر امروز میزبان آقای سیدابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری بود. این ویژه برنامه در ۷ برنامه با ۷ نامزد انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری مهمان مخاطبان خواهد بود.
بر اساس قرعه‌کشی انجام شده، در نخستین برنامه دستخط میزبان نامزدی است که متولد ۲۳ آذر ۱۳۳۹ در محله نوقان مشهد است. از ۱۲ سالگی وارد حوزه‌های علمیه در مشهد و سپس قم می‌شود و علاوه بر تحصیل در حوزه علمیه، دکترای فقه و حقوق سیاسی خود را هم در دانشگاه تحصیل می‌کند و از ۲۰ سالگی دادستانی را دادستانی کرج - بعد از انقلاب اسلامی - آغاز می‌کند. در ۴۲ سال رده‌های مختلف مدیریتی را در قوه قضائیه به صورت خاص و متوالی طی کرده است.
وی تولیت آستان مقدس امامزاده صالح تهران و تولیت آستان قدس رضوی را در کارنامه خود دارد و ان‌شاءالله گفتنی‌های فراوانی با ما در این برنامه خواهد داشت.

 مشروح گفتگوی دستخط با آقای سید ابراهیم رئیسی به این شرح است:
سلام عرض می‌کنم و خیلی خوش آمدید.
من هم خدمت جنابعالی و همکاران محترم شما و بینندگان عزیز و گرانی عرض سلام، ادب و احترام دارم.
 از اینجا شروع کنیم که در این مقطع حساس و تاریخی، چه شد که تصمیم گرفتید به عرصه میدان ریاست جمهوری وارد شوید؟
در آمدن به میدان انتخابات آن چه برای من بسیار مهم بود، اول از همه مشکلات و دغدغه‌های مردم و بعضاً ناامیدی که امروز در مردم عزیزمان متاسفانه به دلیل برخی عملکردها و برخی از مشکلات ایجاد شده و دوم اینکه به دلیل دعوت بسیاری از اقشار مردم در لایه‌های مختلف اجتماعی، فرهیختگان، جوانان عزیز، دانشجویان و طلاب بود که یک خواست گسترده‌ای را مردم از شهر و روستا از مجامع مختلف مطرح و عنوان کردند.
نکته سوم این است که من و همکارانم در دستگاه قضائی پرونده‌هایی را که از بخش‌های مختلف تولید شده، رسیدگی می‌کنیم. رسیدگی و برخورد ما با معلول است، علت این پرونده‌ها آن چیزی است که در دستگاه اجرائی وجود دارد. اگر با این علت‌ها برخورد شود ما شاهد این گونه پرونده نخواهیم بود.
مثلاً در موضوع فساد اقتصادی، اگر ساختارها در نظام بانکی، نظام مالیاتی، نظام صادرات و واردات، نظام پولی و مالی کشور و در بسیاری از روابط اصلاح شود، شاهد پدید آمدن فساد نخواهیم بود، شاهد تولید پرونده نخواهیم بود؛ یعنی ریشه بسیاری از این تولید مفاسد را در ساختارها و بسترهای فسادزا می‌بینم که می‌شود با اصلاحاتی که انجام می‌شود، فسادزدایی کرد و این ریشه‌ها را کاملاً خشکاند.
آقای رئیسی چه قابلیت‌هایی در خود دیده که نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده است؟
با شناختی که از وضعیت کشور دارم، در یک دوره ۴۰ ساله مدیریت‌های مختلف اعم از شهرستان و استان و در تهران حضور داشته‌ام، در سازمان بازرسی کل کشور ۱۰ سال حضور داشتم و شناخت نسبت به سازمان‌ها و ادارات کشور دارم، مدتی که در تولیت آستان قدس رضوی بودم، در خدمت حضرت امام رضا (ع) و زائرین آن بزرگوار بودم، به من شناختی نسبت به وضع کشور و آسیب‌ها و راهکارهای رفع این آسیب‌ها داده است.
   
یعنی آن کسی که در جایگاه ریاست جمهوری قرار می‌گیرد، اولاً باید مسئله را خوب بشناسد و ثانیاً راه حل مسئله را خوب بداند و اراده جدی برای حل مسئله داشته باشد. من نسبت به شناخت مسائل کشور احساس می‌کنم بعد از این مدت از مدیریت کشور و آشنایی با مسائل کشور، نسبت به مسئله‌شناسی و پیدا کردن راهکارهای حل مسئله واقف هستم.
نکته سوم را برعهده مردم قرار داده‌ام که اگر مردم می‌بینند که در این کارنامه‌ای که من در این مدت دارم، این صلاحیت را می‌بینند که بتوانم در یک اقدام جهادی و انقلابی با مردم و در ارتباط با فرهیختگان، گره‌ای از مشکلات کشور باز کنم طبیعتاً رأی و نظر مردم، انتخاب آنهاست. در واقع باید گفت در اداره امور هم برنامه دارم، با همکاری کارشناسان و فرهیختگان و دانشکده‌هایی که در این زمینه فعال بودند و هم کارنامه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد جایی که با اراده قوی و با مجاهدت و توکل خداوند متعال و همکاری مردم وارد می‌شویم، می‌توان مردم را به آینده امیدوار کرد و به حل این مسائل مردم را با یک چشم‌انداز روشن و آینده بسیار درخشانی امیدوار کرد تا کسانی که مسیر را غیرممکن می‌بینند، یا به نظر آن‌ها می‌رسد که کار سخت است، بدلیل مشکلاتی که در خارج برای ما درست کرده‌اند و برخی از سوءمدیریت‌ها که در داخل وجود دارد، به نظرم می‌رسد این راه کاملاً هموار است هر چند نیاز به زحمت، تلاش، مجاهدت و ایستادگی دارد.
این را در جوانان و مردم عزیز می‌بینم که امیدوارم همراه آن‌ها بتوان این راه را رفت به نحوی که این ناامیدی‌ها تبدیل به امید شود.
آیا اختیارات رئیس جمهور را را کافی می‌بینید که مشکلات مردم را بصورت جامع حل کند یا خدایی ناکرده مثل برخی ابتدا می‌گویند همه چیز خوب و کافی است و بعد در وسط میدان می‌گویند اختیارات کافی و جامع نبوده است و رئیس جمهور تدارکاتچی است؟
من به برخی از آقایان که در جایگاه ریاست جمهوری در دوره‌های پیشین بوده‌اند، پیشنهاد کردم به خصوص در روزهای پایانی مسئولیتشان که آقایان یک دور قانون اساسی را می‌خواندند تا بدانند جایگاه آن‌ها کجاست؟ با نگاه به قانون اساسی که وظایف رئیس جمهور را تعیین کرده، اختیارات رئیس جمهور را در نظر گرفته است وارد میدان می‌شدند که در نهایت نگویند اختیارات ما کافی نیست.
به نظرم آنچه برای اداره کشور به عنوان وظایف برعهده رئیس جمهور گذاشته شده است، اختیارات را هم قانون اساسی به رئیس جمهور داده است و رئیس جمهور در برابر مردم برای انجام وظایف مسئولیت دارد.
به نظرم، رئیس جمهور از اختیارات کم ندارد الا این که هماهنگی باید با قوای دیگر انجام دهد؛ بالاخره مبنای کشور ما بر استقلال قوا است البته استقلال قوا بدین معنا نیست که برخی گمان می‌کنند سه جزیره جدا از هم است. باید هماهنگی بین قوا باشد و در رأس هم رهبری هستند، هر جا مشکلی اتفاق افتد، کشور ما بن‌بستی ندارد. همه راهکارها وجود دارد. بع تعبیر ایشان که فرمودند هیچ مشکلی نیست الا این که راه حل آن درون کشور قرار داده شده و ما معتقد هستیم هیچ مشکلی وجود ندارد الا این که راهکار آن در دستان توانای جوانان عزیز ما و مدیران باکفایت است و ان شاالله این مشکلات به لطف خداوند متعال حل خواهد شد.
به نظر می‌رسد برای حل مشکلات اقتصادی کشور دو نوع دیدگاه غالب در کشور وجود دارد؛ یک دیدگاه معتقد است به حل مشکلات در درون و توانمندی‌های داخلی و اینکه از ارتباطات بین المللی هم باید بعنوان مکمل استفاده کرد. یک نگاه دیگر تاکید بر ارتباطات و رفع مسائل از طریق بین الملل و ارتباطات بین الملل و نگاه به بیرون دارد. شما کدام نگاه را می‌پسندید؟
ببینید، اینکه تحریم‌ها در کشور ما اثر گذاشته، کسی منکر نیست، اما اگر زخمی وجود نداشته باشد، وقتی مگسی می‌خواهد روی زخم بنشیند آن زمان مشکلات ایجاد می‌شود. ما می‌خواهیم بگوییم زخمی وجود دارد و مشکلاتی در داخل وجود دارد، سوءمدیریت‌هایی در داخل وجود دارد. تحریم هم وقتی می‌آید تحریم در بخش‌های مختلف مشکلاتی ایجاد می‌کند.
اما اگر در داخل با توجه به راهکارهای موجود مثل اقتصاد مقاومتی، امکانات بسیاری که در کشور موجود است مشکلات را حل کنیم و به بعبارت دیگر تحریم را خنثی کنیم، اقتصاد ما دچار تکانه نخواهد شد. نمی‌شود اقتصاد کشور را معطل گذاشت؛ یک روز برای تصویب یک قرارداد، یک روز به اجرای یک قرارداد، یک روز به احیای یک قرارداد! این درست نیست.
آنچه اتفاق افتاد شرطی کردن اقتصاد بود. یک روز اقتصاد را به یک قرارداد گره زدیم و گفتیم باید این قرارداد بسته شود، برجام بسته شود، یک روز به اجرای آن و روز دیگر به احیای آن گره خورد. اقتصاد کشور به هیچ عنوان نباید گره به نوعی از این قراردادها بخورد.
ما با دنیا تعامل خواهیم داشت. ما با همه کشورهای دنیا که بخواهند با ایران تعامل داشته باشند، قطعاً به عنوان یک اولویت به کشورهای همسایه ارتباط برقرار می‌کنیم. تعامل با کشورها داریم، مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مناسبات مختلف اعم از کنسولی و حقوقی با کشورهای مختلف دنیا خواهیم داشت، ما اجتماعی زندگی می‌کنیم و حرف داریم.
در خصوص کشورهای همسایه، ارتباط با این کشورها به این ترتیب است که سهم ما در صادرات در منطقه چقدر است؟ این میزان کنونی قابل قبول نیست. این میزان حتماً می‌تواند به دو برابر تبدیل شود. میزانی که الان وجود دارد حداقلی است. درباره مناسبات ما با دنیا معتقدیم منحصر به یک کشور اروپایی، آسیایی یا شرقی و غربی نیست. مناسبات گسترده‌ای با دنیا می‌توان داشت و این جزو برنامه کاری ماست و اتفاقاً اشکال این است که چرا همه مناسبات را تحت‌الشعاع یک قرارداد قرار داده‌ایم؟ این یک کار است، اما کارهای بسیاری را می‌توان در کشورهای دنیا دنبال کرد، با تاثیرگذاری که جمهوری اسلامی دارد. در منطقه ارتباط فعالی می‌توان داشت، دیپلماسی فعال ما در حوزه اقتصادی، شرط موفقیت ما در کار اقتصادی است. یکی از شرایط موفقیت ما در حوزه تولید و فعال کردن اقتصاد، دیپلماسی اقتصادی است. حتماً دیپلماسی اقتصادی جزو برنامه کاری ماست و این می‌تواند یکی از شروط موفقیت ما در حوزه کشورهای منطقه و کشورهای دنیا باشد. پس اصل تعامل حتمی است لکن گره زدن برخی از پیشرفت‌ها و گره زدن اقتصاد با برخی از تعاملات و شرطی کردن اقتصاد، درست نیست.
آقای رئیسی در مشکلات اقتصادی و معیشتی که الان وجود دارد سهم تحریم‌ها را چقدر می‌داند و سهم سومدیریت را چقدر می‌داند؟
در هر کشوری که این گونه تحریم گسترده انجام شود، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. اما من این مطلب را از زبان خود آن‌ها که تحریم را ایجاد کردند بیان می‌کنم که فشار حداکثری روی کشور ما جواب نداد و محکوم به شکست است؛ چون کشور ما با اراده است و جوانان فعالی در حوزه‌های مختلف دارد. می‌خواستند نفت ما صادر نشود، ولی صادر شد. می‌خواستند بسیاری از تحریم‌ها را ایجاد کنند که مشکلات جدی برای زندگی مردم ایجاد شود، شکست خوردند. به نظرم آنچه الان بعضاً انجام می‌شود ربطی به تحریم ندارد و مربوط به نوعی از مدیریت در داخل می‌شود.
از سوءمدیریت‌ها برخی به عنوان خودتحریمی نام می‌برند. اگر این مسئله را قبول دارید به برخی از این مصادیق اشاره بفرمائید.
ببینید اینکه کالا در بنادر مدت‌ها باقی بماند و کشتی‌ها آنجا باید به دلیل توقف بسیار، به آن‌ها دموراژ پرداخت کنیم، این نوعی خودتحریمی است. مردم در کشور کالای اساسی می‌خواهند، ولی در بنادر ما کالاهای اساسی متوقف شود. این خودتحریمی است.
ریختن دلار و طلا در بازار به این گونه و بعد ادعای اینکه کمبود دلار و مشکل دلار داریم، خودتحریمی است. در واقع نظارت نکردن دقیق بر دلار حاصل از صادرات و بعد تبدیل آن به قاچاق کالا و مشکلات جدی را برای تولید کشور ایجاد کردن و خنجری بر پشت تولید زدن، این‌ها نوعی خودتحریمی است.
همکاران ما در قوه قضائیه بیش از دو هزار کارگاه و کارخانه را احیا کردند و مشکلات آن را حل کردند؛ در اینجا دقیق بگویم که ۴۰ درصد فضای تولیدی کشور که زیرساخت‌های آن موجود است، الان معطل است، این‌ها نوعی خودتحریمی است. یعنی در کارخانه را بستن و زنجیر زدن و بعد یک بانکی تملک کند، یعنی ثروت، تولید کشور را معطل گذاشتن خودتحریمی است.
۷۰ درصد ظرفیت اقتصادی کشور الان می‌تواند فعال شود، چقدر این‌ها بستگی به این دارد که مسائل مربوط به یک کشور حل شود؟! خیلی از این مسائل حل می‌شود. من معتقدم تحریم‌ها مشکلاتی ایجاد کرده‌اند، اما بسیاری از موارد مربوط به سوءمدیریت است و مردم این را دریافته‌اند، مردم روی این امر ارزیابی و شناخت دارند که این مربوط به تحریم‌ها نمی‌شود بلکه مربوط به سوءمدیریت هاست.
آقای رئیسی همه ما از خُرد و کلانی که در جامعه هستیم، خانواده داریم و همه به نوعی با این مسئله مواجه هستیم؛ آیا شما هم در خانواده‌تان بیکار دارید؟
مگر می‌شود در خانواده‌ای بیکار نباشد؟
با آن‌ها که مواجه می‌شوید حتماً از شما درخواست‌هایی دارند؛ بعنوان مسئول جمهوری اسلامی چه حسی دارید؟
من مدتی که در آستان قدس رضوی بودم هر روز چند بار در حرم مطهر به جمع مردم می‌رفتم. هر روز چند بار باید به دلیل کار، به جمع مردم می‌رفتم. غالباً وقتی از در اتاقم وارد حرم مطهر و صحن‌ها می‌شدم مردم اطراف من را می‌گرفتند و گاهی یک مسیر را سه ربع و حتی یک ساعت طی می‌کردم، لذا زودتر حرکت می‌کردم، چون می‌دانستم جواب مردم را باید داد. از نکات بسیار پرمراجعه‌ای که خانواده‌ها و جوانان بیان می‌کردند، مسئله اشتغال بود.
خب آیا مشکل کشور را در مورد اشتغال نمی‌توان حل کرد؟ من مثالی که نسبت به ۴۰ درصد از فضای خالی و یا معطل ماندن تولید کشور بیان کردم که این امکانات معطل مانده، می‌تواند فعال شود. به نظر ما می‌رسد درباره اشتغال که برخی معتقدند باید یک سرمایه برای ایجاد اشتغال داشته باشیم، معتقد هستیم خود اشتغال ثروت‌آفرین است. ما حوزه‌هایی که بتواند اشتغال را فعال کند، بسیار در کشور می‌بینیم.
یعنی فکر کردید برای اینکه آقای رئیسی در صندلی ریاست جمهوری قرار گرفت، برای جوانان و بیکاری جوانان همین مسیر را طی کند؟
به نظر من، اولین کار فعال کردن مراکز تولیدی معطل مانده مؤثر است که کار سختی نیست؛ کاملاً این امر قابل اجراست. آقایان می‌گویند ما افزایش نقدینگی داریم و همگی نسبت به رشد نقدینگی نگران هستند، از انطرف به کارخانه تولیدی مراجعه می‌کنیم همگی مشکل نقدینگی دارند که این باید حل شود. این عجیب است، جایی که باید نقدینگی به آن سمت برود تا تولید شود، فریاد بلندی دارند و از سوی دیگر همگی از رشد نقدینگی گله‌مند هستند. این قابلیت مدیریت است. به نظر من، حلقه مفقوده در این مسئله مدیریت است، چون رشد نقدینگی را داریم و کارخانه تولیدی ما نیز گرفتار است، پس این کار کاملاً امکان‌پذیر است.
یکی از مشکلات خانواده‌ها مسئله اشتغال است که در خانواده اگر همگی بیکار نباشند یک تعدادی مراجعه می‌کنند که ما ۴-۳ نفر هستیم و یکی دو نفر ما مشغول به کار شویم که این خواسته به حقی است. این امکان پذیر است و از ضرورت‌هایی است که باید در کشور اتفاق افتد.
  
مسئله دوم نگرانی خانواده‌ها مسئله مسکن است. واقعاً امکان ندارد مسکن را بتوان ایجاد کرد؟ اگر سالی یک میلیون مسکن در کشور ایجاد می‌شد اینچنین نگرانی مسکن نداشتیم که یکی از هزینه‌های مهم خانواده‌هاست که خانواده‌ها را نگران کرده است. معتقد هستیم می‌توان یک میلیون مسکن را هر سال در کشور ایجاد کرد. اولاً قانون به دولت تکلیف کرده که در روستاها سالی ۲۰۰ هزار مسکن بهسازی شود و اینهمه بافت‌های فرسوده داریم و هم فضاهای محدود شهری داریم. یک بخشی از مواردی که درباره مسکن می‌توان مورد بحث قرار داد این است که مسکن هزینه بر است، اما بخش مهم آن زمین است. ما در کشور زمین نداریم؟ نمی‌توان تسهیلات به مسکن داد و مسکن سازانی که در این رابطه مسکن دارند که ساماندهی کنند؟ هم می‌توان به دهک‌های پائین‌تر تسهیلات بیشتری داد و برای ان‌ها بعضاً به صورت رایگان برنامه ریزی کرد و نسبت به دهک‌های بالا نیز تسهیلاتی برای مسکن در نظر گرفت. این امر قابل اجرا است که مطالعه روی این امر انجام شده است. پس یک مورد اشتغال و دیگری مسکن است که خانواده‌ها را نگران کرده است.
دیگری سهم سلامت خانواده‌هاست. روز گذشته هم در یک جلسه‌ای عنوان کردم که ۴۳ درصدی که زا سهم درمان باید از جیب خانواده‌ها برود، این کاملاً قابل مدیریت است تا این میزان یعنی آن میزانی که از جیب مردم می‌رود را ۵۰ درصد کاهش داد. این خیلی در این امر نقش‌آفرین است. برخی از کشورها سهم خانواده‌ها را ۱۸ درصد تعیین کردند و برخی کشورها ۱۲ درصد است. ما می‌گوییم ۲۳-۲۲ درصد باشد و این کار قابل انجام است. این امر با فعال کردن بیمه‌ها و فعال کردن بسیاری از مراکز درمانی قابل اجراست. دغدغه خانواده‌ها را نسبت به سلامت و مسکن و اشتغال بعنوان یکی از دغدغه‌هایی که امروز خانواده‌ها را نگران کرده با طرح‌هایی که داریم قابل حل است.
در کنار این مسائل، مسئله ازدواج هم مهم است. معتقدید سن ازدواج باید چه سنی باشد؟
سن ازدواج که الان وجود دارد، آن طور که از جوانان پرسیده‌ام... من به دانشگاه مشهد رفتم، زمانی که در مشهد بودم و از دانشجویان پرسیدم که چرا ازدواج نمی‌کنید که مشکل مسکن را مطرح کردند و به آستان قدس آمدم، گفتم امام رضا (ع) زمین دارد، اعتبارات به لطف خداوند و به برکت حضرت امام رضا (ع) است، ۸-۷ بلوک فقط برای زوج‌های دانشجو ساختند و ظرف مدت کوتاهی این کار توسط دوستان انجام گرفت. در کشور مسئله و دغدغه مسکن، اشتغال را حل کنیم ازدواج در سنین پائین اتفاق می‌افتد. این سنی که الان وجود دارد، فکر می‌کنم جوانان عزیزی که با آن‌ها ارتباط دارم، از این سن ناراحت هستند.
الان سن ازدواج چقدر است؟
الان برای مردان ۳۰-۲۹ سال است و متوسط برای خانم‌ها ۲۵ سال است، آن سنی که ثبت احوال اعلام می‌کند این است؛ این سن می‌تواند پائین‌تر بیاید. اگر اشتغال و مسکن در کشور که به دست جوانان قابل حل است، حل شود، سن ازدواج کمتر می‌شود. این‌ها در جاهایی عمل شده است. من در فضای کوچک‌تر و در شعاع کوچک‌تر، برخی از این بخش‌ها را پیگیری کردیم و مشاهد کردیم قابل اجراست.
یعنی اولین کاری که وقتی رئیس جمهور شدید برای ازدواج جوانان می‌کنید، قضیه مسکن است؟
اگر مردم رأی به من دادند و خداوند این امر را صلاح دانست، کاری که روز اول می‌کنم در دو حوزه سلبی و ایجابی است. کار سلبی این است که پایان مراودات فسادانگیز و رانت‌خواری در کشور است. به تمام دستگاه‌های کشور اعلام می‌کنم که تمام سازوکارهایی که در آن رانت یا فساد در کشور بوجود می‌آورد، باید اصلاح شود و بسترهای رانت و فساد در کشور برچیده شود. این را بعنوان حرکتی می‌دانم که همه دستگاه‌ها در کشور موظف شوند سازوکارها را اصلاح کنند که اصلاً با اصلاح سازوکارها فساد نداشته باشیم.
   
در جهت ایجابی، استارت ساخت مسکن را که باید انجام شود و اگر نشود در ساخت مسکن عقب هستیم، می‌زنیم و حتماً ساخت سالی یک میلیون مسکن را استارت خواهیم زد و از همین جا بیان کنم که جوانان برای ازدواج قدم بردارند که کار مسکن آن‌ها در کشور انجام خواهد شد.
فرزندان شما ازدواج کرده‌اند؟
بله.
با مسئله ازدواج فرزندانتان چطور برخورد کردید؟ عروسی چطور برگزار کردید؟ مهریه چه میزان بود؟
خداوند متعال دو دختر به من داده است و بعد از این که دیپلم را گرفتند و می‌خواستند وارد دانشگاه شوند، خواستگارهایی داشتند. من گفتم اگر ازدواج کنید بهتر است، یعنی خواست من این است که شما ازدواج کنید و دوره دانشگاه را با همسر خود دنبال کنید؛ خب هر دو ازدواج کردند. مهریه آن‌ها مهریه حضرت زهرا (س) است و حدود یک سکه بهار آزادی می‌شود و شاید به این میزان هم نرسد. الحمدالله هم در مراحل مختلف تحصیل می‌کنند و هم زندگی خود را پیش می‌برند.
جهیزیه چقدر دادید؟
جهیزیه هم به صورت معمولی که در شأن بود، منتهی یکی از شرایطی که به خانواده برای تهیه جنس عنوان کردم، این بود که تلاش کنید همه اجناس ایرانی باشد.
الان هزینه ازدواج برای دختر و پسر چه میزان است؟
الان با شرایط فعلی علی‌القاعده اگر بخواهند سخت بگیرند خیلی از هزینه بالاست بویژه خانواده‌های کم‌درآمد یا محروم باشند. باید شرایط را طوری کرد که قدری دختر و پسر سهل بگیرند، تا ازدواج‌ها زودتر صورت گیرد.
آقای رئیسی از فضای مجازی خبر دارد؟ فرزند یا نوه‌ها سراغ فضای مجازی بروند خیال شما راحت است یا دغدغه دارید؟
من هم در فضای مجازی حضور دارم و قریب به دو میلیون فالوور دارم و بچه‌ها هم حضور دارند، اما در ارتباط با فضای مجازی موضوعی که مطرح است، این است که معتقدم از فضای مجازی آنچنان که باید در جهت رشد و تعالی در کشور بویژه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی استفاده نمی‌شود. مثلاً زیرساخت‌های فضای مجازی ما کامل نیست. بچه‌ها خوب می‌فهمند، بزرگ‌ترها هم خوب می‌فهمند که گاهی در استفاده از اینترنت و استفاده از این فضا دچار وقفه‌های جدی می‌شوند. این بخاطر آن است که زیرساخت‌ها کامل نیست. زیرساخت‌ها باید کامل شود و دوم اینکه در فضای مجازی می‌توان بسیاری از مشاغل را فعال کرد. خانم‌هایی که الان در خانه هستند فرض کنید از خانمی که آشپزی می‌کند، کیک می‌پزد تا خانم یا آقای معلم که بسته آموزشی تهیه می‌کند، می‌تواند در تولید محتوا صاحب شغل و درآمد خوب بشود. چرا اپراتورها یا دولت در این امر که یک معلم یا خانم می‌تواند از این پول استفاده کند، استفاده کنند؟! به نظرم میلیون‌ها شغل در این رابطه می‌تواند ایجاد شود. چرا در فضای مجازی این کار انجام نشده است؟ این سؤال است.
   
چرا اقتصاد فضای مجازی ما فعال نیست؟ کاری که بعضاً در دنیا انجام می‌دهند یعنی تولید محتوا دست یک خانم خانه دار، یک معلم و یا بسیاری می‌تواند باشد. تولید محتوا هم می‌تواند جزو مشاغلی باشد که ایجاد می‌شود. از کارهایی که می‌شد و نشده است؛ اینترنت تخصصی برای متخصصان و اینترنت عمومی باید است، الان اینترنت یک دانش آموز با یک استاد و متخصص یکسان است، در حالی که باید اینترنت تخصصی درست می‌شد. اگر بخواهیم فضای مجازی و اقتصاد فضای مجازی را استفاده کامل کنیم و در حوزه‌های مختلف علم و فناوری، در حوزه‌های مختلف علم و فناوری و کسب و کار مورد توجه قرار دهیم مشخص می‌شود بحث از دولت الکترونیک یک بحث دوم قرار گرفته است.
در کشور هنوز گرفتار دولت الکترونیک هستیم. چند سال از دولت الکترونیک صحبت می‌کنیم؟ در واقع اینکه بخش‌های مختلفی با هم مرتبط بشوند. مشکل داریم در گمرکات، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی، بنادر و کشتیرانی، بخش‌های مختلف مالیاتی، وزارت اقتصاد و دارائی با هم لینک شوند بسیاری از مسائل حل می‌شود. سامانه‌هایی که باید با هم لینک شوند، چرا این کار با تأخیر انجام می‌شود؟ چرا این کار انجام نمی‌شود که این کارها انجام شود؟ اگر این‌ها با هم لینک شود بسیاری از مسائل حل می‌شود. باید امروز از دولت الکترونیک صحبت کنیم در حالی که امروز در دنیا بحث از دولت هوشمند است که یک قدم بالاتر است. ما نسبت به فضای مجازی کجا هستیم؟ آقایانی که مسئول هستند به جای این که این مسائل را اولویت قرار دهند برخی مسائل دیگر را مطرح می‌کنند. اگر در ارتباط با فضای مجازی بتوانیم دولت هوشمند را شکل بدهیم که در قوه قضائیه این سامانه را فعال کردیم که تا آخر سال ۴۰ سامانه فعال خواهد شد، کسی که پیش قاضی می‌رود به قاضی نمره می‌دهد. ارتباط دادگاه آنلاین و برخط داریم که از یک بخش کشور با کشورهای اروپایی دادگاه تشکیل می‌شود.
بسیاری از مراجعات، الان سه میلیون مراجعه به دادگستری ما بخاطر استفاده از این فضا کاهش یافته است. این فضا امکان خوبی برای کشور است، اما اگر درست استفاده شود و مسئولین مربوطه زیرساخت‌ها را کامل کنند... در حالی که یک بازی معمولی که بچه‌ها بخواهند انجام دهند، هر بار آن‌ها را رنج می‌دهد یعنی به تعبیر معروف حال بچه‌ها را می‌گیرد! این بخاطر این است که آقایان به جای اینکه به فکر زیرساخت‌ها باشند، به فکر یکسری مسائل فرعی هستند.
چه سالی ازدواج کردید؟
من در سال ۶۲ ازدواج کردم.
چطور با حاج خانم آشنا شدید؟
یکی از دوستان در قم حضور داشتند که با خانواده همسرم آشنا بودند و از طرق ایشان آشنایی پیدا کردیم؛ من خودم آشنایی نداشتم. من آن زمان که ازدواج کردم دادستان استان همدان بودم. این زمینه آشنایی پیدا شد و الحمدالله به ازدواج ختم شد.
مهریه چقدر بود؟
مهره السنه حضرت صدیقه طاهره (س) بود که خانواده ما روی همان تاکیدداشت.
خطبه عقد را چه کسی خواند؟
خطبه عقد را آیت الله مهدوی کنی (رضوان الله تعالی علیه) و مرحوم آیت الله علم‌الهدی بزرگ خواندند. در جلسه عقد ما مرحوم آیت الله فلسفی، آیت الله حسین نوری همدانی که اکنون در جایگاه مرجعیت هستند حضور داشتند. آن زمان ایشان امام جمعه همدان بودند که به من محبت و لطف داشتند و در جلسه حضور داشتند.
گفتید دو دختر دارید، تحصیلات دو فرزند شما چیست؟
دختر بزرگ من دکترای جامعه شناسی دانشگاه تهران را دارد می‌گذراند و روزهای پایانی را می‌گذارد یعنی در دفاع از پایان‌نامه هستند. دختر دوم من هم لیسانس فیزیک خود را از دانشگاه شریف گرفته است. فوق لیسانس را در دانشگاه قرآن و حدیث گرفته است؛ هر دو ازدواج کرده‌اند.

فعالیت اجتماعی هم می‌کنند؟
بله. دختر بزرگ من دارالقرآنی تأسیس کرده که آن را برای کودکان و نوجوانان قرآن‌آموزی را دنبال می‌کند. فعالیت‌های اجتماعی را هر یک به سهم خود دارند.
آقای رئیسی اگر رئیس جمهور شوند دایره دخالت فرزندان و خانواده را در کارهای اجرایی چگونه تعریف می‌کنند؟ آیا اجازه می‌دهید فرزندان شما در این مسیر آقازاده‌های مصطلح باشند؟
ممکن است عزیزانی بگویند وعده می‌دهیم این کار را بکنیم، کارنامه من پیش روی مردم است، شاید در جایگاه ریاست قوه قضائیه خطر نفوذپذیری کمتر از ریاست جمهوری نباشد و در جهاتی این امر بیشتر است، چون در اینجا پرونده و رسیدگی و حکم است. می‌دانم اعضای خانواده من این امر را رعایت می‌کنند و هم در حوزه کاری من چه در قوه قضائیه و چه در مسئولیت دادستانی کل و مسئولیت‌های مختلفی که داشتم به هیچ عنوان بنای دخالت نداشته‌اند.
ممکن است کسی به آن‌ها مراجعه کند و مطلبی را ارجاع دهند، اما در حد انتقال مطلب است که آن هم به دفتر من ارجاع می‌دهند و خود ان‌ها به هیچ عنوان وارد این فضا نمی‌شوند و به هیچ عنوان وارد امور اداری بنده و مأموریت بنده نمی‌شوند.
اهل سینما و تلویزیون هستید؟ آخرین فیلم سینمایی و سریالی که دیدید چه بود؟
آخرین فیلمی که من دیدم فیلم «خورشید» برای آقای مجید مجیدی بود که با خانواده تماشا کردیم. «بچه مهندس» هم برخی قسمت‌ها را زمانی که به خانه آمدم توانستم تماشا کنم.
اهل ورزش هستید؟
پیاده روی می‌کنم و اگر استخر باشد می‌روم هر چند امکان این کم پیش می‌آید که ماهی یک دو بار اگر پیش آید می‌روم.
ورزش‌های قهرمانی را پیگیری می‌کنید؟
متاسفانه توفیق این امر را ندارم. ممکن است یک زمانی کوه پیش آید که بسیار کم است.
تاکنون به حاشیه و اطراف شهرهای بزرگ سر زده‌اید؟ دیده‌اید چه خبر است؟
بله. اطراف تهران در خیلی از بخش‌ها رفته‌ام. به استان‌ها هم که می‌روم اگر فرصت شود حتماً به حاشیه‌های شهر سر می‌زنم. بعضاً خانواده‌های شهدای حاشیه شهرها را ملاقات می‌کنم. با وضعیت زندگی و نحوه زندگی حاشیه نشینان آشنا هستم.
به نظر شما برای معضل حاشیه‌نشینی باید چه کرد؟
اصلاً چرا حاشیه‌نشینی بوجود می‌آید؟ اگر فضای تولید، اشتغال، مسکن و رفع مشکلات در روستاها و شهرستان وجود داشته باشد، چرا باید به حاشیه شهرهای بزرگ بیایند؟ خود آن‌ها نیز ناراحت هستند. اگر فضای اشتغال یعنی توزیع عادلانه ظرفیت‌های اشتغال در روستا، در حوزه کار کشاورزی، در حوزه کارهای صنعتی و خدمات و تولید خدمات که بحث مهمی است، توجه بایسته شود، مسئله مسکن که یک مشکل جدی است اگر بتوان مسکن روستایی را طبق تکلیفی که قانون بر دولت کرده که ۲۰۰ هزار مسکن روستایی در سال را بهسازی کنند، یا بسیاری از کارها و بایدهایی که قانون حکم کرده اگر انجام می‌شد، ما شاهد این میزان حاشیه‌نشینی در شهرها نبودیم و معضلاتی که حاشیه‌نشینی دارد ایجاد نمی‌شد.
مردمان محترم، اهل کار، اهل تولید، اهل فعالیت اگر در شهرها و بلاد آن‌ها زمینه فراهم شود حتماً این وضعیت ایجاد نمی‌شود؛ لذا اگر مشکل مسکن، مشکل اشتغال در شهر و روستا فراهم شود یعنی وضعیت کشاورزی برای کشاورز به صرفه باشد، این وضعیتی که نه برای باغدار بصرفه است و نه برای مصرف‌کننده مقرون به صرفه است و پول فقط به دلال‌ها می‌رسد، برنامه شود که می‌شود کار کرد که کشاورزی برای کشاورز بصرفه شود و به حق خودش برسد، این مشکلات برطرف می‌شود. چرا کشاورز باید کشاورزی را رها کند و به حاشیه شهر بیاید؟ من در فرصتی باید کارهایی که در کشاورزی می‌توان انجام داد، کارهایی که می‌توان در ارتباط با کشاورزی کرد را بیان می‌کنم که می‌تواند کشاورزان عزیز را امیدوار به کار جدی تولید و کشاورزی کرد که هم کار فناورانه در روستاها و مناطق مختلف می‌شود و هم از نظرات کارشناسان و صاحبنظران می‌توان در این رابطه بهره برد.
چندین بار به قضیه مسکن اشاره کردید. یکی از موانعی که سر راه ازدواج وجود دارد، امر مسکن است، یا به صورت اجاره و یا بصورت خرید که در سال‌های اخیر دیگر کسی به خرید مسکن فکر نمی‌کند. بررسی کرده‌اید که چقدر رشد قیمت مسکن داشته‌ایم؟ دلیل اصلی این مسئله چه بوده است؟
فکر می‌کنم که رشد قیمت مسکن رشد بسیار بالایی بوده که ۷۰۰ درصد رشد قیمت مسکن را شاهد بوده‌ایم، به نحوی که الان برای کسی که بخواهد صاحبخانه در شهرها شود قبلاً به صورت آرزو بود و الان شاید آرزو باشد که در جایی مستأجر شود؛ این میزان شرایط برای مسکن سخت شده است.
این شرایط کاملاً قابل تغییر است. برنامه‌ای که به نظر ما می‌رسد که کاملاً قابل اجرایی شدن است، این است که مسکن بعنوان یک اقتصاد پیشران می‌تواند بسیاری از شغل‌ها را فعال کند. یک و نیم نفر در هر صد متر شغل مستقیم ایجاد می‌کند و بصورت غیرمستقیم هم یک شغل ایجاد می‌کند. این تعداد را ببینید شاید میلیون‌ها شغل بخاطر مسکن‌سازی فعال شود.
در مشهد که به آستان قدس رضوی رفتیم چند پروژه ساختمان سازی را فعال کردم که آن هم برای زائرین بود. شهر زائر را شروع به ساخت کردیم که ۳۵ هکتار از اراضی امام رضا را اختصاص به زائرین بی‌بضاعت دادیم که بتوانند براحتی به مشهد بیایند و روی زمین امام رضا و زیر سقف امام رضا در چند روزی که مشهد هستند زندگی کنند. ظرف یک سال، فاز اول را بهره برداری کردیم و برخی می‌گویند امکان‌پذیر نیست، ولی شد. چقدر زائرین محترم که گاهی مواقع گوشه خیابان یا در پارک‌ها استراحت می‌کردند، جا برایشان پیدا شد. یک زمانی استاندار خراسان به من گفت خیلی از صنایع با این کار ساختمان سازی در خراسان فعال شده که قبلاً بیکار بودند. خب این می‌تواند در این امر مؤثر باشد. بخش مهم مسکن زمین است. زمین را می‌توان برای دهک‌های پائین کامل حل کرد. برخی که کاملاً بی بضاعت و محروم هستند را می‌توان رایگان در نظر گرفت و برای برخی که امکانی وجود دارد، می‌توان به نحوی تسهیلات برای آن‌ها قرار داد که بتوانند مسکن را تهیه کنند و فکر می‌کنیم در ۴ سال بتوان ۴ میلیون مسکن را برای مردم ساخت.
اگر شما رئیس جمهور شوید قانون واقعی هدفمندی یارانه‌ها را اجرا خواهد کرد یعنی قشر پولدار را مستحق دریافت یارانه می‌داند یا خیر؟

یارانه در قانون وجود دارد و سازوکاری برای آن ایجاد شده و این را مردم بویژه خانواده‌های محروم و کم‌درآمد به چشم گره‌گشایی از مشکلات خود نگاه می‌کنند؛ با این که با توجه به کاهش ارزش پول ملی این مبالغ بسیار ناچیز است. این مقدار خیلی از مسائلی که آن زمان که یارانه قرار داده شد، را نمی‌توان الان حل کرد. اما بحث توزیع یارانه بصورت عادلانه امر مهمی است. کسانی که نیاز به یارانه‌ها ندارند، مانند خانواده‌هایی که درآمد کافی دارند، بخشی از آن‌ها اعلام کردند نیاز نداریم و یارانه را دریافت نکردند. طبیعی است اجرای قانون یارانه‌ها به اینکه بتوان یارانه را به کسی که باید پرداخت کرد، نکته‌ای است که باید پیگیری کرد. به نظرم می‌رسد در مورد یارانه‌ها هر چه هدفمندی در پرداخت یارانه‌ها باشد، به پرداخت عادلانه یارانه‌ها کمک می‌کند.
اگر قشر پولدار را برای دریافت یارانه مستحق ندانید درآمدی که تحصیل می‌شود را صرف چه اموری می‌کنید؟
صرف خانواده‌هایی که نیازمند هستند. این یارانه مربوط به خانواده‌های نیازمند است. کسی که پولدار است نباید یارانه را دریافت کند. دولت وظیفه دارد خانواده‌ای که متمکن است را دنبال کند، باید پول به خانواده‌های محروم و نیازمند تعلق گیرد.
رئیس جمهوری جایگاهی است که از بخش‌های مختلف مورد انتقاد قرار می‌گیرد. یعنی نقد می‌کنند و درباره آن صحبت می‌کنند. برخورد شما با انتقاد چه خواهد بود و چه پیشنهادی به منتقدین دارید که شما را نقد کنند؟
نقد سازنده باید ارتقای سیستم اداری کشور و دولت می‌شود. دولت نیازمند نقد منصفانه و صادقانه است؛ آن هم از ناحیه جوانان پرشور و از ناحیه اصحاب رسانه و از ناحیه دغدغه‌مندان و بویژه فرهیختگان و کارشناسان در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی. ابتدا که به قوه قضائیه آمدم گفتند پرونده‌هایی در دادگستری مطرح است که با شکایت قوه قضائیه شروع شده و من گفتم در همه موارد شکایت پس گرفته شود. گفتم اصحاب رسانه باید بتوانند قوه قضائیه را نقد کنند. من هم در دوره قبل انتخابات شرکت کردم خیلی‌ها حرف‌های مختلفی بیان کردند و بعضاً اتهاماتی وارد کردند. علی‌القاعده می‌خواستم شکایت کنم از بسیاری می‌توانستم شاکی شوم کما اینکه رقیب ما شاید صدها شکایت از افرادی کرد که نسبت به او متعرض شده بودند، ولی من معتقد بودم در این رابطه شکایت کنم خلاف مشی‌ام است، لذا این کار را نکردم، چون اعتقاد دارم تهمت زدن مجاز نیست، افترا زدن مجاز نیست و دین به ما حکم می‌کند که چیزی که نمی‌داند را بیان نکند. گاهی در فضای مجازی الان هم حرف‌ها و اتهاماتی دیده می‌شود که نباید باشد. فضای نقد غیر از فضای اتهام زدن و تخریب است. در انتخابات فضای تخریب بسیار صدمه می‌زند. هم به کسی که تخریب می‌کند و هم به کسی که این فضا را ایجاد می‌کند. فضای نقد فضای خوبی است که باید استقبال کرد. معتقدم نقد و نقدپذیری از اصول کاری در دولت خواهد بود و حتماً با نقدکنندگان دولت، برخوردهای خاصی که موجب اهانت و جازدن و برخورد با آن‌ها شود را مجاز نمی‌دانم و معتقدم فضای نقد و نقدپذیری حقیقتاً باید وجود داشته باشد.
اگر آقای رئیسی رئیس جمهور شود و از بستگان نزدیک شما دچار فساد اقتصادی شود چه برخوردی می‌کند؟
ما اسم این دوره را تحول گذاشتیم و محور تحول را عدالت نهاده‌ایم. در کشور باید تحول رخ دهد. یکی از آن چیزهایی که در آن عقب هستیم مسئله اجرای عدالت است. یکی از آن چیزهایی که در آن عقب هستیم، احساس عدالت در مردم است. عدالت با سخنرانی نیست؛ مثلاً من سخنرانی کنم و بگویم عدالت اجرا می‌کنم بی فایده است، امیرالمؤمنین علی (ع) بیان کرد عدالت «اوسع الاشیاء فی التواصف» در سخنرانی و شعر سرودن و کتاب نوشتن عدالت دایره وسیعی دارد و می‌توان کتاب‌ها برای آن نوشت، اما سخن در عدالت اجرایی است یعنی در قضاوت عدالت، در قانون گذاری عدالت، در اجرا عدالت، در شایسته گزینی عدالت، در پرداخت حقوق عدالت؛ یکی از نکات بسیار مهم این است. اگر یکی از بستگان دچار جرم شد قبل از هر کس باید مجموعه دولت اقدام کند. قبلاً عنوان کردم رئیس دولت باید قبل از هر کسی مدعی فساد باشد. کوچک‌ترین فساد و کوچک‌ترین ناهنجاری در مجموعه این امر را توسعه می‌دهد؛ لذا اگر گزارش کردند از نزدیک‌ترین افراد به رئیس دولت یا هر یک از وزرا و هر یک از مسئولین مرتکب کجی و انحرافی شده و منحرف فسادی شده، حتماً باید مورد برخورد قرار بگیرد و هر کسی در هر جایگاهی و در هر سمتی که باشد! یقین داشته باشید این دولت را سالم نگه می‌دارد. برخورد با ناهنجاری‌ها و مفاسد دولت را سالم نگه می‌دارد، مردم هم نظاره گر هستند.
من در دستگاه قضائی کاری کردم که قضات فاضل، پرتلاش و سالم بسیار داریم، اما اجازه نمی‌دهیم فردی با روابط ناسالم، با وکیل و کارشناس و با فرد ناسالم مجموعه را فاسد کند، ما خودمان مدعی هستیم. امروز مردم فهمیده‌اند مدیران در دستگاه قضائی قبل از هر کس با هر گونه کجی برخورد می‌کنند. این دستگاه قضائی را سالم نگه می‌دارد و اعتماد مردم را افزون می‌کند. ما نیازمند این امر در دولت به شدت هستیم. یعنی معتقد هستیم که رعایت کردن حال افراد متخلف، هزینه اجتماعی درست می‌کند، برخورد با متخلف در جای خودش سرمایه اجتماعی می‌سازد، سرمایه اجتماعی را برای دولت نیاز داریم و از مسائلی که بسیار برای ما مهم است و در دستور کار است ایجاد سرمایه اجتماعی برای دولت و پایان دادن به ناامیدی‌هایی است که در بین جوانان و مردم افزون می‌شود. باید با عملکرد، نه با سخن، این اتفاق را رقم بزنیم. این اتفاق را دیر و دور نمی‌پنداریم بلکه کاملاً قابل انجام و شدنی می‌دانیم.
وقتی صحبت‌های شما را در حوزه دیپلماسی مرور می‌کردم تاکید بر دیپلماسی هوشمند داشتید. شاخص‌های دیپلماسی هوشمند را چه می‌دانید؟
باید در دنیا با نوعی عقلانیت کار را دنبال کرد. عقلانیت و تدبیر ایجاب می‌کند منافع ملی را در هر صورت محور قرار بدهیم. در هیچ کجا از منافع ملی نباید گذشت. منافع ملی برای ما یک موضوع محوری است. ما هم عمیقاً معتقد هستیم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود و برای رفع تحریم‌ها باید از هیچ کوششی دریغ نکرد و در دستور کار دولت این خواهد بود و هم با همه وجود تلاش کرد که اقتصاد کشور را و کشور را در مقابل تکانه‌ها حفظ کرد و صیانت بخشید
یعنی مسئله خنثی‌سازی تحریم‌ها را باید با جدیت دنبال کرد و ممکن است در هر مقطعی ممکن است یک سیاست و یک اقدامی احیاناً کشوری را وادار به این کند بخواهد عکس العملی نشان دهد به هیچ عنوان اقتصاد ما با این تکانه‌ها تکان نخورد. حتماً اقتصادمان درون‌زا و برون‌نگر خواهد بود. از تجربیات همه کشورها استفاده می‌کنیم، ابایی نداریم از تجربیات هر کشوری که در حوزه فناوری‌های جدید، کار دانش‌بنیان، اقتصاد بالنده، مسائل اجتماعی و... تجربه دارد استفاده کنیم. لکن باید اقتصادی ساخت که در مقابل تکانه‌ها بتواند ایستادگی و مقاومت کند و این هم به دست توانای فرهیختگان در کشور کاملاً شدنی و امکان پذیر است.
مهم‌ترین ویژگی مثبت سوابق خود را که نگاه می‌کنید که کمک در ریاست جمهوری کند را چه می‌دانید؟
من فکر می‌کنم آن چیزی که امروز برای یک مدیر ضرورت دارد این است که حتماً مردمی باشد. مردمی بودن نکته خیلی مهمی است. هیچ زمانی در هیچ مسئولیتی ارتباط خودم را با مردم قطع نکردم.
مثلاً فرض کنید در مقطعی در تهران شب‌ها در مسجدی نماز می‌خواندم. هفته‌ای یکی دو شب را امام جماعت بودم و برخی شب‌ها ۲ تا ۴ ساعت می‌نشستم و گاهی خادم هم خسته می‌شد. هفته‌ای یکی دو روز برای ارتباط با مردم می‌گذاشتیم. در استان که می‌روم حتماً ارتباطات مردمی را دارم. ارتباط با مردم بسیار مهم است. مردم باید بتوانند به نحوی به مدیر دسترسی داشته باشند. توصیه من به همکاران و قضات این بود که در اتاق‌ها را باز کنید و ارتباط و کرامت مردم حفظ شود.
نکته دیگر ضد فساد بودن است. برای یک مدیر ضرورت دارد حتماً ضدفساد باشد و فساد را برنتابد حتی نسبت به کسانی که نزدیک او هستند.
نکته دیگر مسئله نگاه انقلابی و این که خود را اهل «ما می‌توانیم» بداند. من همواره سعی کردم روحیه پنجاه و هفتی را حفظ کنم. یعنی بدین معنا که وضعیت و شرایط عوض شده را درک کنم، اما نگاه انقلابی به حل مسئله بسیار اهمیت دارد. ما نمی‌توانیم، نمی‌شود، مگر می‌شود، این کار شدنی نیست را سعی کردم در فرهنگ کاری خود نداشته باشم. همان روحیه‌ای که در بچه‌ها و در افرادی همچون سربازان رشید اسلام و سردارانی همچون «حاج قاسم» و دیگران بود را حفظ کنم. این افراد نیز با موانع مواجه می‌شدند. حرف‌هایی که بیان می‌کنم را کارشناسان می‌دانند حتماً در پیشرفت کار با موانع مواجه می‌شویم، اما مانند بچه‌های جبهه نباید هیچ مانعی را به رسمیت شمرد. ما به همان سخن رهبری که فرمودند هیچ مشکلی نداریم که در کشور قابل حل نباشد و ما عمیقاً معتقدیم مشکلات در کشور به دست توانای جوانان و مردم این کشور قابل رفع و حل است و من هم بعنوان یک خدمتگزار بنا داشتم در خدمت مردم باشم و بعد از این هم میثاق من با مردم این است که خدمت آن‌ها باشم و با کمک هم و با توکل بر خدا بسیاری از این گره‌ها را باز کنیم.
توصیه الان من این است، به همه جوانان و زنان و مردان در شهر و روستا و در کشور بگویم که با همه وجود خود امیدوار به آینده باشید، به آینده‌ای بسیار روشن امیدوار باشید، در انتخابات شرکت کنید و به کاندیدای مورد نظر خود رأی بدهید. مهم این است. مشارکت در انتخابات و حضور فعال در انتخابات پشتوانه مهمی برای هر دولتی است که بخواهد در این کشور شروع به کار کند.
بسیار سپاسگزارم از این که وقت گذاشتید. ان شاالله انتخابات پرشوری را با حضور مردم داشته باشیم. من از محضر مردم شریف خداحافظی می‌کنم و برنامه طبق روال با دستخطی که جناب سید ابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، خواهد نوشت، به پایان می‌رسد.
«بسم الله الرحمن الرحیم
ماشاءالله کان و ما لم یشاء لم یکن.
با یاد امام (ره) و شهدای عالی قدر و با تشکر از برنامه دستخط.
مردم عزیز ایران! من به شما اطمینان می‌دهم که مسائل ما راهکار دارد و به شما مردم عزیز تعهد می‌دهم خالصانه و مجاهدانه برای حل این مسائل بکوشم. ما به یاری خداوند متعال دست در دست یکدیگر ایران عزیز را به قله‌های رفیع پیشرفت و عدالت خواهیم رساند. دولت مردمی، ایرانی قوی را محقق خواهد ساخت ان‌شاالله».
 
حمایت از رئیسی در کنار دریا

 
دروغ پشت دروغ علیه رئیسی

نام شما

آدرس ايميل شما

فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: برای من خدمت کردن در دستگاه قضا مغتنم است. امروز مواجه شدم ...
تلاش‌هاي اصلاح‌طلبانه؛ چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد؟

تلاش‌هاي اصلاح‌طلبانه؛ چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد؟

همتي و مهرعليزاده اما تمام توجه‌شان معطوف به اصلاح‌طلبان نيست. همتي در روزهاي اخير در ...
آخرین اظهارات جهانگیری در باره رد صلاحیتش، اصلاح‌طلبان و شورای نگهبان

آخرین اظهارات جهانگیری در باره رد صلاحیتش، اصلاح‌طلبان و شورای نگهبان

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش‌رو گفت: گاهی ...