تاریخ انتشار
پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۱
کد مطلب : ۴۳۳۵۷۰
بعد از حواشی تغییر پنهانی جداول بودجه 1400 مطرح شد

تاجگردون: بذل و بخشش 150 ميليارد تومانی مجلس/ قالیباف و نمایندگان به قسم‌شان عمل نکردند/ دستکاری جداول توسط گروه خاص

۶۳
۰
تاجگردون: بذل و بخشش 150 ميليارد تومانی مجلس/ قالیباف و نمایندگان به قسم‌شان عمل نکردند/ دستکاری جداول توسط گروه خاص
کبنا ؛آقاي تاجگردون شما سال‌ها رييس كميسيون تلفيق بوديد و با روند بررسي بودجه در مجلس آشنا هستيد. امروز نمايندگان مجلس يازدهم از تغيير رديف‌هاي بودجه بدون اطلاع خود مي‌گويند ولي هيات‌رييسه مجلس آن را تكذيب مي‌كند، شما اين روند را چطور مي‌بينيد؟ چه اتفاقي در مجلس افتاده است؟
مسائل اخيري كه در مجلس ايجاد شده، موضوع ساده‌اي نيست و نمي‌توان به سادگي از آن گذشت و نمايندگان به عقيده من متوجه يك مشكلي شده‌اند اما آنچه مشخص است اين است كه از قرار معلوم نمايندگان به ريشه مشكل نپرداخته‌اند. بايد بدانند كه روند بررسي ساختار بودجه چه در مرحله تصويب و چه در مرحله تاييد با اشكالاتي مواجه است كه اين اشكالات را هيچ كس نمي‌تواند پنهان كند ولي آنچه در مجلس يازدهم موجب اشكال شده، افزايش اين ايرادات است كه نگراني‌هايي را هم ايجاد كرده است. روند بررسي بودجه در مجلس به اين شكل است كه پس از تشكيل كميسيون و آغاز فرآيند بررسي‌ها، تمركز نمايندگان بر تبصره‌هاي بودجه است. البته پيش از اين هم گفته‌ام كه نوع ورود دولت و ارائه لايحه بودجه و فرآيند طي‌شده در مجلس را بايد دعوا بر سر هيچ بدانيم كه نتيجه خوبي هم در پي نخواهد داشت. اين تغييرات را هم مي‌توان يكي از نتايج آن اقدامات دانست. به عقيده من نمايندگان همان زمان كه بودجه در مجلس رد شد و سپس در فرآيندي كاملا غيرقانوني در صحن مجلس دوباره به تصويب رسيد آن‌هم در حالي كه هيچ‌كس به درستي متوجه نشد چه چيزي به راي نمايندگان گذاشته شده! بايد اين پيش‌بيني را مي‌كردند كه در ادامه مسير هم با اقدامات غيرقانوني ديگري مواجه خواهند شد.نمايندگاني كه امروز به روند تغييرات اتفاق افتاده در بودجه معترضند به ويژه آنان كه مي‌دانند بودجه چيست و تخصصي در اين زمينه دارند، بايد همان زمان اين سوال براي‌شان ايجاد مي‌شد كه وقتي بودجه را رد كردند، دقيقا كدام فرآيند قانوني دوباره در مجلس تصويب شده است؟ اگر آن زمان مقابل اين روند ايستادگي مي‌كردند، به‌طور قطع امروز با چنين مشكلي مواجه نبودند. آن اقدام به عقيده من بدعتي بود كه يك گروه در مجلس تصميم گرفت و ساير نمايندگان نيز از آن تبعيت كردند؛ يعني چند نفر براي كل مجلس تصميم گرفتند. زماني هست كه مجلس به يك گروهي مي‌كند و مي‌گويد كه اقدامات و نظرات شما را قبول داريم اما زماني است كه مجلس اين كار را نكرده و گروهي خودسرانه تلاش مي‌كنند مجلس را تابع خويش كنند. اتفاق بدتري كه در مجلس يازدهم رخ داد اين بود كه آن گروه هم نمي‌دانست دقيقا مشغول انجام چه اقداماتي است و بودجه را برخلاف عقل و عرف و منطق و قانون به انحراف بردند.

بیشتر بخوانید؛
جزئیات تغییر در جدول بودجه ۱۴۰۰ +جدول


مدافعان كميسيون تلفيق و هيات‌رييسه مجلس روند طي‌شده را قانوني و براساس روال در نظر گرفته شده در مجلس براي بررسي بودجه مي‌دانند، سوال اينجاست كه اين روند در نظر گرفته شده چيست كه منجر به چنين اتفاقاتي شده است؟
روند به اين شكل است كه پس از تلفيق بودجه بايد به صحن مجلس بيايد اما پيش از آن، اعضاي كميسيون تلفيق با راي خود اختياراتي به هيات‌رييسه كميسيون تلفيق مي‌دهند كه اين افراد در جلسات خود با كميسيون‌هاي تخصصي مربوطه مثلا بودجه آموزش عالي را مورد بررسي قرار دهند و تغييراتي در آن ايجاد كنند. يك‌سري موضوعات هم هست كه اصطلاحا تصميمي است. يعني اين‌طور نيست كه اعضاي كميسيون تلفيق آن را مشخص كنند همچون بودجه نيروهاي مسلح يا برداشت از صندوق توسعه ملي كه تصويب آنها نيازمند برخي ريزه‌كاري‌هاي خاص است. با همه اينها اما شوراي نگهبان عموما به روند بررسي بودجه ايراد مي‌گيرد. پيش از اينكه اين ايرادات در صحن بررسي شود، در نشستي با حضور حقوقدانان شوراي نگهبان، هيات‌رييسه مجلس و هيات‌رييسه كميسيون تلفيق توافقاتي ميان مجلس و شوراي نگهبان صورت مي‌گيرد. اين توافقات در حقيقت توجيهات كميسيون تلفيق براي شوراي نگهبان است كه اين ايرادات برطرف شود. اگر كميسيون تلفيق توانستند شوراي نگهبان را قانع كنند كه اين ايرادات برطرف مي‌شود اما اگر نتوانستند يا شوراي نگهبان پيشنهادي داشت، اين پيشنهادها پس از هماهنگي در اين جلسه به صحن مجلس ارجاع داده مي‌شود تا به تصويب نمايندگان برسد.

در مجلس يازدهم چه اتفاقي افتاده است؟
اين‌بار اما اتفاقي كه رخ داده در مجلس يازدهم، در باب رديف‌ها و برخي تبصره‌ها است. آنچه از مصوبات تلفيق پيداست، آن است كه رديف‌هاي تغييريافته بسيار بسيار زياد است و به چند مورد خاص ختم نمي‌شود. يعني برخي از رديف‌ها به جاي آنكه با هماهنگي كميسيون‌هاي تخصصي اعتبارات‌شان مشخص شود، خودسرانه از سوي گروهي مشخص شده است. مثلا به جاي آنكه هزار ميليارد تومان اعتبار بخش آموزش و پرورش با كميسيون آموزش هماهنگ شود و به رديف‌هاي مشخص شده اختصاص يابد، از سوي همان گروه خاص اختصاص داده شده و نمايندگان اطلاعي از آن ندارند. آنچه من اطلاع دارم، اكثر اين تغييرات با تصميم هيات‌رييسه مجلس مشخص شده و نمايندگان اطلاعي از آن نداشتند.
اگر قرار باشد با نگاه قانوني به روند بررسي بودجه نگاه كنيم، چه اتفاقي بايد رخ مي‌داد؟
روند قانوني در مجلس اين است كه وقتي گزارش تلفيق درباره بودجه به صحن ارائه مي‌شود، همزمان جداول بودجه نيز به نمايندگان تقديم شود كه آنان هم گزارش و هم جداول را داشته باشند اما در مجلس يازدهم اين اتفاق رخ نداده حال آنكه در مجالس قبلي نهايتا با كمي تاخير اين اتفاق رخ مي‌‌داد يعني امروز گزارش تبصره‌ها مي‌رفت و يكي، دو روز بعد، گزارش تغييرات تقديم نمايندگان مي‌شد و همزمان با مصوبات مجلس، تغييرات رديف‌ها اتفاق مي‌افتاد. مثلا فرض كنيد كه رديفي از سوي كميسيون تلفيق به تصويب برسد اما صحن تبصره‌اي قرار دهد كه اين رديف را قبول نداشته باشد پس لازم است كه اين رديف‌ها و تغييرات در نهايت همسو شوند و به اطلاع نمايندگان برسد اما اينجا و در مجلس يازدهم گزارشي درباره رديف‌ها به نمايندگان داده نشده كه اين امر به كلي غيرقانوني، غيرمنطقي و غيراخلاقي است. يعني بودجه‌اي را بررسي كرده‌اند كه حتي تا روز آخر هم رديف‌ها را نداشته‌اند. نكته بدتر اينكه بعد از اينكه بودجه در مجلس تصويب شد، رديف‌ها با امضاي رييس كميسيون تلفيق و روكش امضاي رييس مجلس تقديم دولت مي‌شود. نكته ديگر شوراي نگهبان است. آنچه اتفاق افتاده، اين است كه كميسيون تلفيق پس از توافقات خود با شوراي نگهبان، به اين توافق پشت كرده و در اينجا شوراي نگهبان اعتراض خواهد كرد كه چرا آنچه به من داده‌ايد با آنچه بيرون آمده، متفاوت است؟ برخي نمايندگان مي‌گويند اتفاقي رخ نداده ولي حقيقت آن است كه رخ داده و اين تغييرات يا بايد حذف شود، يا اصلاح شود يا شوراي نگهبان تمكين كند از نظر مجلس. اگر تغييري باشد يا بايد در شوراي نگهبان تاييد شود يا مجلس اصرار كند و به مجمع تشخيص برود اما اين‌بار اين اتفاق رخ نداده است. مجلس به دليل آن كار عبثي كه ابتدا انجام داد، اينقدر ماجراي بررسي بودجه را كش‌دار كرد كه همه‌چيز به سال 1400 افتاد و اين‌بار به دليل كمبود وقت و زشتي برگزاري جلسه در سال جديد، جمعي از هيات‌رييسه مجلس و هيات‌رييسه كميسيون تلفيق نشسته‌اند و اين كار را كرده‌اند.
مساله اينجاست كه تقريبا در هر دوره مجلس مباحثي درباره تغيير بندهاي بودجه مطرح مي‌شود؛ مشكل كجاست؟
ببينيد، گاهي تغييرات در بندها و رديف‌هاي بودجه ناشي از تنقيح قوانين است. مثلا معاونت قوانين تعارض‌هاي بين احكام بودجه را درمي‌آورد و در ويرايش نهايي اين موارد اصلاح و ويرايش مي‌شود كه كاملا مشخص است اما يك متني تغيير ماهوي مي‌كند يا حذف مي‌شود يا متني گذاشته مي‌شود كه متاسفانه هر 3 اينها در مجلس يازدهم اتفاق افتاده يعني هر 3 اين موارد در گزارش نهايي وجود دارد ولي در گزارش اوليه نبوده است. اين مساله نشانگر آن است كه در روند بررسي بودجه در مجلس ايراد ساختاري وجود دارد و اين ايراد هم به نظر من ديگر قابل رد نيست و ماندگار شد در تاريخ پارلمان ايران.اما اشكال ديگري كه در اين ميان وجود دارد ولي خيلي از نمايندگان يا متوجه آن نمي‌شوند يا عمدا به آن اشاره نمي‌كنند، تغييرات فاحش در برخي از رديف‌هاي بودجه است. اين ايراد هم اعلاني نيست بلكه اقدامي است و براي كمك به نمايندگان و پروژه‌هاي‌شان در شهرستان‌ها صورت مي‌گيرد. تصور كنيد من نماينده مجلس هستم و مي‌خواهم نقش خودم را ايفا كنم. امسال اين‌طور بوده كه به هر نماينده گفته‌اند شما 15 ميليارد تومان اعتبار داريد، بگوييد اين اعتبار را به كدام پروژه‌ها اختصاص مي‌دهيد؟ بعضي نماينده‌ها در پاسخ به اين سوال گفته‌اند كه به سقف اعتبارات استاني اضافه شود، برخي گفته‌اند به فلان طرح ملي اضافه شود. اين يعني حداكثر تغييري كه بايد در حوزه اعتبارات عمراني يك شهرستان اتفاق بيفتد، 15 ميليارد تومان است و نبايد بيشتر از اين باشد اما يك گروه خاصي در مجلس با اعلام نفوذ مبالغ بسيار بيشتري گرفته‌اند. به عنوان نمونه رديفي در حوزه اعتبارات عمراني در مجلس يازدهم وجود دارد كه ميزان تغيير آن بيشتر از 150 ميليارد تومان است. يعني به جاي 15 ميلياردي كه گفته‌اند، با اعمال نفوذ به يك طرح خاص از يك نماينده خاص، 150 ميليارد تومان داده‌اند. براي نمايندگان بايد اين سوال ايجاد شود كه چرا براي فلان نماينده‌اي كه كنار گوش رييس مجلس است، چنين بودجه‌اي اختصاص پيدا كرده است؟ يا چرا براي فاضلاب فلان شهرستان خاص 200 ميليارد تومان اختصاص داده‌اند.

خاطرم هست كه اخباري درباره وقوع چنين اتفاقاتي در دوره رياست شما بر كميسيون تلفيق هم منتشر مي‌شد؛ تفاوت در چيست؟
ببينيد، ما در گذشته چنين تغييراتي داشتيم ولي اين تغييرات و اضافات دستگاهي بود. به اين معنا كه مثلا دولت به يك بخشي چون نيروهاي مسلح يا صداوسيما توجه نمي‌كرد، كميسيون تلفيق در جلسه با آن دستگاه به ميزان اعتبارات آن نهاد اضافه مي‌كرد. درباره من مثلا مي‌گفتند كه سردار نقدي زنگ زده و خواستار اضافه شدن به بودجه‌اش شده و اين اتفاق رخ داده است. اين ايراد قانوني ندارد. يك دستگاه اجرايي خواستار افزايش اعتباراتش شده كه كميسيون تلفيق پس از بررسي اين كار را كرده است. اما گزارش اين مساله به صحن علني مجلس داده شده و صحن نيز آن را تصويب كرده است. روز آخر نيز رييس مجلس بايد بگويد كه تمامي تبصره‌ها به همراه جداول پس از ايرادات شوراي نگهبان به راي گذاشته مي‌شود و نمايندگان با دو سوم راي خود، آن را تاييد مي‌كنند. اين بايد انجام شود. لازمه اين امر وجود جداول و گزارش‌ها در مجلس است اما در مجلس يازدهم اين گزارش‌ها در صحن نبوده و در اختيار نمايندگان قرار نگرفته است. نمايندگان در جريان موضوع نبوده‌اند و حالا هم به شيوه‌اي كه مي‌بينيد در اختيارشان قرار گرفته است. اين ايراد جدي كار است و به نظر من بايد مجلس اين روند را اصلاح كند و با خاطيان نيز برخورد كند.
افزون بر اين مسائل، به نظر مي‌رسد كميسيون تلفيق در اين دوره به‌ لحاظ ارتباط با رسانه‌ها و افكار عمومي هم ضعف داشت. شما اين موضوع را چطور ارزيابي مي‌كنيد و چه تفاوتي با دوره‌هاي گذشته مي‌بينيد؟
هميشه اوضاع به اين شكل بود كه رييس كميسيون تلفيق به صداوسيما مي‌آمد و ابعاد بودجه و رديف‌ها و تغييرات را شرح مي‌داد تا همه متوجه آن شوند و بازار سرمايه و صنعت نيز متوجه آن شوند اما امسال در فصل بودجه نه تنها هيچ‌كس با مردم به روال گذشته حرف نزد بلكه از قرار معلوم به نمايندگان هم نگفته‌اند چه اتفاقي در حال افتادن است. نمايندگان واقعا نمي‌دانند چه اتفاقي افتاده چون كسي با آنها صحبت نكرده و اين يكي از ايرادات و ضعف‌هاي جدي ماجراست. چند روز است كه اين مسائل مطرح شده اما هيچ‌كس از مجلس به رسانه ملي نيامده كه توضيح دهد چه اتفاقي افتاده است. سخنگوي كميسيون تلفيق كجاست؟ رييس كميسيون تلفيق كجاست؟ هيات‌رييسه مجلس حالا متهم است، چرا نمي‌آيد و توضيح دهد؟ چرا مناظره نمي‌گذارند؟ مردم حالا سوال دارند كه رديف صداوسيما چرا با چنين افزايش اعتباراتي مواجه شده است؟ دليلش چيست؟ نمايندگان در جريان اين افزايش بوده است؟
در نهايت اينكه حتما شنيده‌ايد برخي افراد اتفاقات رخ داده در مجلس يازدهم كه شما آن را غيرقانوني مي‌خوانيد، به ساختار مجلس ارتباط داده و از ايرادهاي ساختاري مي‌گويند؛ به نظر شما ساختار مقصر است يا افراد؟
بله، بعضي از افراد مي‌گويند كه اين اشكالات رخ داده به ساختار بررسي بودجه در مجلس ارتباط دارد اما سوال اين است كه اين ساختار چه ربطي به روند اتفاق افتاده دارد؟ موضوع ساده است؛ قانون رعايت نشده است. آيين‌نامه داخلي مجلس و روند در نظر گرفته شده در آن رعايت نشده است. رييس مجلس و اعضاي هيات‌رييسه مجلس قسم خورده‌اند كه به آيين‌نامه عمل كنند اما اين اتفاق رخ نداده پس چطور انتظار دارند كه مردم حرف‌شان را بپذيرند؟ دقت داشته باشيد كه ابهامات ايجادشده جدي است و در ذهن افكار عمومي شكل گرفته است بنابراين لازم است مجلس توضيح دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
کرو ده بشین!!! نی چقدر باید بی محلت کنن...
Iran, Islamic Republic of
حیف کبنا که با انتشار پراکنده گوییهای تاج داره اعتبار خودش را برای اعتبار از دست رفته او هزینه می کنه.
کبنا جان تاجگردون دیگه دستش رو شده و بدون شک همه حق طلبان آگاه برای همیشه از ایشون بیزارند و دیگه با کنکاش در مورد تخلف بقیه نمی شه تخلفات بی شمار ایشونه کمرنگ کرد.
Iran, Islamic Republic of
اگر منظورت از پراکنده گویی افشای دستکاری در بودجه است که باید عرض کنم کار صد نفر از نماینده های همین مجلس بوده و تاجگردون فقط داره همون رو تکرار میکنه.
Iran, Islamic Republic of
نترس بابا اصلا حیف کبنا نیست که این خبرها رو پخش کنه چون الان تمام سایتهای کشوری دارن در مورد مینویسن. طوری صحبت میکنی انگار منبع این حرفها فقط تاجگردون بوده یا فقط کبنا داره چنین مطالبی رو نشر میکنه. هر سایتی که این روزها این مطلب رو پوشش نده یعنی از مرحله خیلی پرته
Romania
این تاجگردون موقع بررسی اعتبار نامه خودش هزار بار حرف های متناقض زده حالا اومده داره . ایرنا رو تکرار میکنه./ ترکیه هست و موقع ثبت نام انتخاباتیش به شورای نگهبان چیزی نگفته هم بیاد توضیح بده.یا او همه بودجه ای که خودش پارتی بازی کرد اورد واسه منطقه خودش
Romania
ایرنا هم واسه اینکه گند ظریف بپوشونه اومده یه جدول جعلی داده بیرون
Iran, Islamic Republic of
ظریف واقعیات رو گفت
Iran, Islamic Republic of
ظریف:برجام مورد تایید نظام است
ظریف:نظام مانع اجرای برجام است.
اره جون عمت ظریف راس میگه.8سال راس نگفتن الان دلشون سوخته ادم شدن دارن راسشو میگن.هر وقت داعش اومد تجاوز کرد اونوقت میفهمی راست میگه یا دروغ
Iran, Islamic Republic of
توی فایلی که ما گوش دادیم ظریف چنین حرفهایی رو نزده بود. اول اینکه کسی شک نداره که برجام مورد تایید نظام بوده دوم اینکه ظریف گفت روسیه مانع بوده حالا چرا تو روسیه و نظام رو یکی میدونی این جای سوال داره
Iran, Islamic Republic of
ایرنا کیلویی چنده، صد نفر از نماینده های خود مجلس انقلابی اینو افشا کردن
Iran, Islamic Republic of
کسی با حرفهای ظریف مخالف نبود با منتشر کنندش مشکل دارن
Iran, Islamic Republic of
ایرنای بدبخت سر پیازه اخه یا ته پیاز. از قضا یکی از همون نماینده هایی که دست گذاشته بود روی اعتبار نامه تاجگردون الان پیگیر این قضیه شده و این مطلب رو رسانه ای کرده
Romania
مگه این تاجگردون الان نماینده مجلسه که اومده داره توضیح میده؟مگه توی مجلس بوده و از اتفاقات خبر داشته که داره توضیح میده
Romania
تاجگردون تو مجلس نیست که اینجوری سر بودجه اومده بنده خدا،آقایون تاجگردون ومغزاقتصادیشو ول نمیکنن ارزشش رو میدونن،نه تاجگردون ول معطل دوتا مصاحبه است
Iran, Islamic Republic of
چیکار کنه دیگه رسانه های مطرح کشوری میخوان باهاش مصاحبه کنن بگه نمیخوام؟
Romania
اگه حرفاش راست بود تاجگردون باید اسم و مدرک افراد خاص را هم میاورد.
Iran, Islamic Republic of
مگه اینو تاجگردون افشا کرده این نماینده ها افشا کردن چیزی از ماجرا نمیدونی فقط بلدی کامنت بنویسی
Romania
کاملا مشخصه تاجگردون از این مجلس انقلابی عقده تایید نشدن اعتبار نامه اش رو داره.به هر حال احمد توکلی عزیز گفته که حرفای نادران شفاف ساز بسیاری از ابهامات است
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
آقای انقلابی؛ این مجلس تعریف بودجه رو بلد نیستند باید هم چند نفر در مجلس کلاه سرشون بزارند. فقط دارند اسم انقلاب رو یدک میکشند والا از ماشین های که گرفتند تا استخدامهای فله ای زاکانی در مرکز پژوهس ها و....
زهی خیال باطل، مردم دیگه اینها رو کاملا شناختند 😕
Iran, Islamic Republic of
مجلس انقلابی خودش این اسناد را رو کرده. خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
کاملا مشخصه که داری ماله کشی میکنی
Romania
کبنا نیوز اگه راس میگه بیاد بره درمورد گند ظریف که فایلش تا خود امریکا هم رفته با افسادطلبا مصاحبه کنه
Iran, Islamic Republic of
حرفهای ظریف درست بود کار اونی که مصاحبه رو منتشر کرد نادرست بود. اینجا قضیه برعکسه و نماینده هایی که تخلف دستکاری بودجه رو رسانه ای کردن کارشون درست بوده و اونایی که عمل خلاف رو انجام دادن باید پاسخگو باشن یعنی اگر قانونی باشه که باید مجازات بشن
Iran, Islamic Republic of
میخواستن بودجه ها را از استانهای محروم بگیرن که پخش کنن بین نهادهای مرکز نشین بعد اسمش رو بذارن مبارزه با فساد
Iran, Islamic Republic of
میخواستن چیه همین کارو کردن دیگه که صدای نماینده ها هم در اومد. بدون اطلاع نماینده ها رفتن جدول بودجه را بعد از تصویب دستکاری کردن
شاهد روزگار
Romania
اینا هم دقیقا پا جای پای تاجگردون گذاشته اند.......
بودجه را ابزار قدرت نمایی و بذل و بخشش کرده اند
تاجگردون چرا محاکمه نمی شود!!؟؟
Iran, Islamic Republic of
صد رحمت به تاجگردون. تاجگردون هیچ وقت بودجه مصوب مجلس رو دستکاری نکرد یعنی کی غیر از قالیباف و دار و دستش جرات چنین کار خلافی رو داره
محخان
Iran, Islamic Republic of
زور وت ایا پولل زیر دستت رها وابین
خخخخخخخخ
احمدرضا
Iran, Islamic Republic of
جناب تاجگردون دیگه فایده نداره دستت کم کم برای همه رو میشه شما بسیار کم سواد اما زرنگین
یا خالق عادل
Iran, Islamic Republic of
تاجگردون مدرکش جعلی و سوادش هم صفر و فقط بازی با ارقام پول را خوب بلد بود و نفع خودش را می برد و از قدرت کمیسیون نهایت استفاده را برای خود و اطرافیانش برد.
توجه کنید که تاجگردون از قدرت کمیسیون تلفیق و بودجه برای باج خواهی از همه وزرا و تحمیل نیروهای نوچه اش چقدر استفاده کرد.
Iran, Islamic Republic of
نه اینکه الان این مجلس چنین کاری نکرده؟ چنین کاری که چه عرض کنم بدتر از اون رو کرده. تاجگردون جداول رو تنظیم میکرد و بعد به رای نماینده ها میگذاشت و اگر رای نمیاورد دوباره اصلاحش میکرد و این فرایند اونقدر تکرارد میشد تا مجلس رای مثبت بده. ولی الان بدون رای گرفتن از نماینده ها بودجه رو دستکاری کردن و فرستاندن برای دولت که اجرا کنه
Romania
ای داد وبیداد از کینه وتعصبی که ای قد آدم رو کور وکر کنه که به تاجگردونی که علم اقتصادش ای نقد قویه که با اینکه مجلس انقلابی بیرونش کردن ولی هنوز حرفش بین خواص منظورم از خواص اون عده از مردمه که بی غرض نسبت به تاجگردون حرف میزنن هست،خریدار داره .کارنامه قوی که در 8سال نمایندگی ایشون بود فقط بر کوردلان قابل قبول نیست
Iran, Islamic Republic of
فعلا که داره دست مخالفاش رو میشه
Iran, Islamic Republic of
بزرگترین مریضی روانی در سیاست مال ادماییه که نمیتونن بالا رفتن دیگه پایین اومدنو تحمل کنن مث بعضیا
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
یک پرونده سازی به مراتب خطرناک تر از پرونده سازی که تاجگردون بقیه رو متهم میکنه در رفتار ایشون پنهانهمنظورم اینه تمام نخبه های علمی و سیاسی رو منزوی کردن با خودبرتر بینی
عشاق
Iran, Islamic Republic of
فعلا عشق عده ای به ایشون باعث شده کور بشن ندونن ماهیت اصلی ایشون چیه بعدا خیلی چیزا مشخص میشه
Iran, Islamic Republic of
فعلا شما //هستید که باید پاسخگوی خلاف هایی انجام شده باشید
Iran, Islamic Republic of
اگر یک صدم این کار را تاجگردون کرده بود به مجلس که هیچ به ایران هم راهش نمیدادن. ولی الان چون خودشون کردن آب از آب تکون نمیخوره فقط یه مدت توی رسانه ها بحث میکنن بعد تمام. قالیباف که نماینده استان محروم نیست که زورشون بهش برسه
Iran, Islamic Republic of
کل ایران دارن در مورد این دستکاری بودجه می نویسن و کاری که حضرات با بودجه کشور کردن. این تازه اول ماجراست. به اندازه 8 سال ریاست تاجگردون اینا در چند ماه خلاف کردن بعد ادعاشون هم گوش فلک رو کر کرده.
Iran, Islamic Republic of
مجلس تراز انقلابی این بود؟ باز خدا پدر اون تعداد نماینده ای که قضیه را رسانه ای کردن بیامرزه
Iran, Islamic Republic of
حالا شما مواظب باش عشق به برخی اعضای مجلس انقلابی باعث نشه خلافکاریهای هاشون رو نبینی
Iran, Islamic Republic of
با سلام
این دست و پازدنهای تاجگردون به هیچ وجه منجر به تطهیر او از اون همه خطا و تبعیض و منفعت طلبی و ظلم و پارتی بازی که در طول ۸ سال روا داشت نمی شود.
هیچ کس به اندازه یکصدم تاجگردون از این کمیسیون سود نبرد حالا میخواد منتقد باشه؟!
Iran, Islamic Republic of
میخوای منتقد نباشه؟ مگر نگفت شاید من شیشه کثیفی باشم ولی دستمال شما تمیز نیست. مگر وضعیت به مراتب بدتر نشد. حالا چه کسی پاسخگوی این هرج و مرج به وجود امده است؟ مجلس رو از غیر خودی پاک کردن که چنین کاری کنن. هر کسی به اونها در این کار کمک کرده کم بی تقصیر نیست
س ص
Iran, Islamic Republic of
ایگوم مه تو نیتری گپ نزنی
که تو چیکاری ای مملکتی
بشین من خونت
Iran, Islamic Republic of
توی خونش نشسته ولی صف کشیدن که با او مصاحبه کنن چون اونه که میدونه مشکل از کجاست
جعفر
Iran, Islamic Republic of
خب چیزی فرق نکرده، اون موقع شما به تنهایی این کار رو میکردی و از برکات اون استفاده میکردی، حالا گروهی این کار رو انجام میدن
Iran, Islamic Republic of
عجب پس چیزی فرق نکرده. اولا کجا تاجگردون بدون رای نماینده ها جدول رو تنظیم میکرد. دوما اگر بنا بود چیزی تغییر نکنه پس مرض داشتن که از مجلس بیرونش کردن؟
ارامش
Iran, Islamic Republic of
شنیدم نامه سورمق اقلید ایشون اصلا وجود نداشته و فقط خودش یه چیزی نوشته اما نفرستاده و یکی از بچه های روشنفکر میگفتند دوست نداریم باهاش تقابل کنیم وگرنه مردم کلا یه چیزایی رو بدونن متعجب میشن که تمام این صحبت‌ها بازی رسانه ای
Iran, Islamic Republic of
اخه جواب شما ها هم بازی رسانه ایه
کیوان
Iran, Islamic Republic of
تاجگردون و هدایت خواه فرقی با هم‌ندارن
هر دو خودخواه، و نخبه جماعت و فقیر جماعت پیششون جایگاه انچنانی نداره
United States
تاجگردون کجا هدایتخواه کجا تا جگردون چهره ملی است تاجگردون بی تکراراست وتمام نشدنی است
قدرت
Iran, Islamic Republic of
اگر مردم بدونن این مطالب فقط برای خام کردن مردمه شک ندارم سید قدرتو با همه ضعفاش بر تاجگردون میپسندن
Iran, Islamic Republic of
خیلی جوک خوبی گفتی، یعنی تمام سایت های مهم کشوری این خبر رو درست کردن که نذارن سید قدرت بیاد مجلس. خخخخ. معلومه که کلا در یک حال و هوای دیگه ای به سر میبری
روانشناس
Iran, Islamic Republic of
روزی یه مطلب .......فقط ترسیده مردم ماهیت کم سوادیشو پی بببرن...این مطالب سطحی و پیش پا افتاده در مورد بودجه نمیتونه کم سوادی شما رو بپوشونه&
بابا این ادم دست گذاشته رو رگبار مطلب و مشکل روانی درست کرده احتمالا
Iran, Islamic Republic of
بابا روانشناس
یبل
Iran, Islamic Republic of
تاجگردون واقعیت رو میگه چون تخصصش اینه
به نظر شما تا الان کدوم طرح مجلس به نفع مردم بود
جنجال
Iran, Islamic Republic of
برادر جان اونی که منشتر کرد عذر خواهی کرد پس تو مثل مرد معذرت خواهی کن و فک نزن
Iran, Islamic Republic of
اونی که منتشر کرد خضریان نماینده مجلس بود هیچ عذر خواهی هم نکرده
جعفر
Romania
اسم خضریان که میاد بعضی ها به رعشه میفتن
الف
Iran, Islamic Republic of
دستکاری وحال دادن را از جنابعالی یاد گرفتند جناب حاجی شما که استاد هستی 😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃
Iran, Islamic Republic of
عجب! پس باید گفت شاگرد از استاد پیشی گرفته چون تاجگردون از این کارها نکرده بود
Iran, Islamic Republic of
کسانی که ادعا دارن هدفشون مبارزه با فساد هست چرا میان این چیزها رو یاد بگیرن؟ اصلا الان در مجلس چکار میکنن؟ این دستمالهای کثیف رو باید از مجلس پرت کرد بیرون ولی همه شدن رئیس
برزو
Iran, Islamic Republic of
ذاکانی و قالیباف و غیره باید به مردم جواب پس بدن یه روزی هم باید حقه خودشونو بگیرن با این افتضاحی که در اوردن
آژیر قرمز خودکشی

آژیر قرمز خودکشی

14 ماه می‌شود که کرونا در کشور می‌تازد و مردم مجبور به کاهش مراودات، خانه‌نشینی و انزوا ...
این ۵ وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

این ۵ وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

آیا می‌دانستید لوازم خانگی می‌توانند یک زندگی «پنهان» داشته باشند و حتی زمانی که دکمه‌ ...
از خاتمی تا ظریف

از خاتمی تا ظریف

پس از نهی آیت‌الله سید‌حسن خمینی برخی رسانه‌های رقیب با طرح این مساله که پروژه انتخاباتی ...