تاریخ انتشار
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۷
کد مطلب : ۴۲۹۲۲۱
سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد؛

آمار امروز کرونا در ایران (شنبه، 13 دی‌ماه 99)؛ ۱۰۱ فوتی جدید در کشور / ۶۰۴۵ بیمار دیگر شناسایی شدند

۰
آمار امروز کرونا در ایران (شنبه، 13 دی‌ماه 99)؛ ۱۰۱ فوتی جدید در کشور / ۶۰۴۵ بیمار دیگر شناسایی شدند
کبنا ؛سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد شناسایی و فوتی ناشی از کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد.
به گزارش کبنا به نقل از ایسنا، دکتر سیماسادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۱۳ دی ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۹۳ نفر از آنها بستری شدند.
وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۳۷ هزار و ۴۷۴ نفر رسید.
لاری گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۵ هزار و ۴۳۸ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۴ هزار و ۳۲۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
وی گفت: ۴۹۸۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

ابتلای 5 نفر از کادر درمان بیمارستان شهدای تجریش به ویروس کرونا

لاری همچنین ادامه داد: تا کنون ۷ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۳۷۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۴ شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

میانگین موارد بستری و فوت به علت کرونا
معاون وزیر بهداشت گفت: در هفته گذشته، میانگین بروز هفتگی موارد مثبت بستری و همچنین میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر نسبت به هفته قبل روند کاهشی داشته است. میانگین بروز موارد مثبت بستری در هفته دوم دی ماه حدود ۶.۴ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت گزارش شده که بیشترین میزان بروز در استان‌های مازندران، گلستان، تهران، اردبیل و گیلان است.
وی افزود: همچنین میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در هفته دوم دی ماه حدود ۱۲.۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده که بیشترین میزان بروز به ترتیب در استان‌های مازندران، گیلان، اردبیل و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.
 
وضعیت کرونا در مازندران
لاری اظهار کرد: با وجود مشاهده شیب نزولی در نمودار موارد مثبت بستری و همچنین نمودار موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور، میانگین بروز در هر دو شاخص یاد شده در استان مازندران با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میانگین کشوری است.
وی ادامه داد: همان طور که پیش‌تر نیز به اطلاع رسید در حال حاضر شهرستان‌های ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در این استان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند و مطمئنا هر گونه سهل انگاری در عمل به توصیه‌های بهداشتی توسط مردم استان مازندران، وضعیت بیماری را در این استان به مراتب سخت‌تر کرده و تعداد بیشتری از شهرستان‌های این استان را به وضعیت قرمز تبدیل خواهد کرد.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: تغییر در کنش‌های فردی و اجتماعی در مسیر مبارزه با کووید ۱۹ امری اجتناب ناپذیر است و امیدواریم با ایستادگی در عمل به توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از هرگونه عادی انگاری شرایط، شاهد بهبود روز افزون وضعیت بیماری در همه کشور باشیم.

واکسن‌های جدید ایرانی کرونا در آستانه ورود به مرحله کارآزمایی بالینی
انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران در بیانیه شماره یک خود در خصوص واکسن کرونا اعلام کرد: حسب اعلام منابع رسمی کشور علاوه بر اولین واکسن معرفی شده در زمینه کرونا، چند واکسن ایرانی دیگر نیز در آستانه ورود به کارآزمایی بالینی هستند.
 
در بیانیه انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران که امروز سه شنبه منتشر شد، آمده است:
 «به دلیل مسئولیت علمی و اخلاقی در خصوص واکسن و سلامت مردم، ضمن ابراز خرسندی از شروع آزمایشات بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا و آرزوی به ثمر نشستن تلاش‌های محققان توانمند کشور، موارد زیر را به استحضار می‌رساند:
 از آنجایی که حسب اعلام منابع رسمی کشور علاوه بر اولین واکسن معرفی شده، چندین کاندیدای دیگر واکسن نیز در آستانه ورود به کارآزمایی بالینی هستند، انجمن ایمونولوژی امیدوار است طی چند ماه آینده یک یا چند نمونه واکسن ایرانی کرونا مراحل بالینی را با موفقیت به اتمام رسانده، مجوزهای لازم برای استفاده عموم را کسب کنند.
 با توجه به پیشینه یکصد ساله تولید واکسن در کشور، ظرفیت بالای علمی و توانمندی مراکز مختلف (سرم سازی رازی، انستیتو پاستور ایران و ...)، توجه به چالش‌ها، رفع موانع، یکپارچگی مدیریت و توسعه زیرساخت‌ها، از ضروری‌ترین اقدامات مورد نیاز برای ارتقای کیفیت و تداوم تولید انبوه واکسن در کشور محسوب می‌شود.
 با توجه به گسترش روزافزون پاندمی، کثرت جمعیت، وسعت ابتلا، تعداد بالای مرگ و میر، افزایش احتمال جهش ویروس در شرایط گسترش آلودگی، نیاز به زمان طولانی برای تکمیل مراحل ۱، ۲ و ۳ کارآزمایی بالینی و نیز ظرفیت محدود تولید انبوه واکسن در کوتاه مدت، این انجمن بر خرید فوری واکسن به میزان مورد نیاز تاکید می‌کند.
 بدیهی است هرگونه تأخیر در این امر موجب بروز خسارات جبران ناپذیر و از دست رفتن جان انسان‌های بیشتری شده، همزمان شانس ایجاد سویه‌های جدید ویروس و مقاوم به واکسن در کشور را بیشتر می‌کند.
 اطلاع رسانی جنبه‌های عمومی تولید واکسن و نیز وضعیت خرید از منابع خارجی باید به طور شفاف توسط مرجعی واحد، در وزارت متبوع صورت پذیرد و از سخن پراکنی و تناقض گویی توسط منابع مختلف جلوگیری به عمل آید.
 از طرفی تولید واکسن موضوعی فنی و تخصصی است و لازم است ابعاد علمی و تخصصی آن توسط متخصصین رشته‌های مرتبط که مسئولیت علمی پروژه را به عهده دارند، صورت پذیرد. لذا از مجریان طرح‌های مطالعاتی واکسن انتظار می‌رود از اظهارنظرهای خارج از تخصص خود در رسانه‌ها خودداری کرده و این مهم را به متخصصان مربوط بسپارند.
 در راستای اعتمادآفرینی عمومی، استفاده هرچه بهتر از پتانسیل‌های کشور و شفاف سازی هر چه بیشتر پیرامون واکسن‌های داخلی، انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران آمادگی خود را برای برگزاری نشست‌های مشترک علمی میان استادان و صاحب نظران ایمونولوژی و تیم‌های تحقیق و تولید واکسن اعلام می‌دارد.
 ضمناً این انجمن تلاش خواهد کرد دغدغه‌های جامعه ایمونولوژی پیرامون مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن و الزامات مربوط را در بیانیه بعدی به اطلاع عموم برساند.»
نام شما

آدرس ايميل شما

ارتباط سردار با بزرگان اصلاح‌طلب

ارتباط سردار با بزرگان اصلاح‌طلب

جهانگیری در این گفت‌وگو همچنین درباره رابطه سردار با آیت‌الله هاشمی گفت: «ایشان با آقای ...
خانواده‌ای که اثر انگشت ندارند! + تصاویر

خانواده‌ای که اثر انگشت ندارند! + تصاویر

در منطقه راج شاهی بنگلادش اعضای یک خانواده دارای یک تفاوت ژنتیکی نادر هستند و آن نداشتن ...
همه چيز درباره واكسن كرونا

همه چيز درباره واكسن كرونا

  سخنگوي دولت : در حال حاضر واكسن ساخت ستاد اجرايي به تست انساني رسيده است. موسسه رازي ...