تاریخ انتشار
شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۱۴
کد مطلب : ۴۲۵۴۵۲
موسویان تشریح کرد:

سه مقطع حساس پیش روی روابط ایران و آمریکا

۰
سه مقطع حساس پیش روی روابط ایران و آمریکا
کبنا ؛طی مراسمی تفاهم نامه همکاری‌های علمی و بین‌المللی با دکتر موسویان استاد دانشگاه برینستون آمریکا به عنوان عضو هیئت علمی وابسته دانشگاه کاشان به امضاء رسید. در این مراسم که بسیاری از اساتید دانشگاه بصورت حضوری و مجازی حضور داشتند، موسویان آخرین تحولات جهانی به ویژه انتخابات آمریکا و مسائل ایران را تشریح کرد.
موسویان گفت: در مسیر انتخابات پیش روی آمریکا ما سه مقطع حساس در کمتر از یک سال‌ پیش رو داریم.
اول اینکه در تاریخ سیاسی انتخابات آمریکا یک عبارتی وجود دارد به نام آکتبر سوپرایز.برخی از روسای جمهوری که قبل از انتخابات نوامبر در وضعیت خیلی بد و شکننده‌ای بودند، دست به کارهای خطرناکی می‌زدند برای اینکه افکار عمومی را منقلب کنند تا شرایط حاد امنیت ملی برای آمریکا درست کنند تا هر دو حزب مجبور شوند به او رای دهند.اخیرا مجله آمریکایی فارین افرز مقاله‌ای نوشته که ترامپ وضعیت شکننده‌ای در افکار عمومی و انتخابات دارد و احتمال باخت آن بالاست و آیا اکتبر یورپرایز او حمله به ایران خواهد بود؟ محافل رسانه‌ای و سیاسی آمریکا این احتمال را مطرح کرده‌اند که ترامپ وضعیت شکننده‌ای دارد و ممکن است در این مقطع که تقریبا از دو هفته دیگر تا ۴ نوامبر روز انتخابات است، دست به هر اقدامی بزند تا پیروز شود.مثلا یک مورد اینکه اخیرا اعلام کرده که دوم نوامبر واکسن کرونا را عرضه خواهم کرد. یعنی دو روز قبل از انتخابات.
مقطع دوم حساس ۴ نوامبر که رئیس جمهور مشخص می‌شود تا ژانویه که رئیس جمهور منتخب به کاخ سفید می‌رود و رسما کار خود را شروع می‌کند.این دو سه ماه در تاریخ تحولات سیاسی آمریکا حساس است به طوری که اگر ریس جمهور باخته باشد فقط سه ماه فرصت دارد و ممکن است برخی کارهای غیرقابل پیش‌بینی انجام دهد.
مقطع سوم از ژانویه( بهمن ماه) است که رئیس جمهور جدید امریکا کار خود را شروع می‌کند تا خرداد سال آینده که انتخابات ریاست جمهوری ایران را داریم و رئیس جمهور جدید ایران تعیین می‌شود.
معمولا رئیس جمهور منتخب امریکا میخواهدتحولات مورد نظر ش در روابط سیاست خارجی را در ۵ -۶ ماه اول کارش اعلام کند، در افکار عمومی میاورد و اقداماتی انجام میدهد. اینجاست اگر ترامپ یا بایدن انتخاب شود و بخواهد تحول جدیدی در رابطه ایران و آمریکا بوجود آورد و اول کار برخی سیاستهای خود را بخواهد عملیاتی کند. این مقطع سوم خواهد بود.
مشکل مقطع سوم این است که ما در شرایطی خواهیم بود که دولت در روزهای آخر کارش است که معمولا در تصمیم گیری‌های کلان فلج است. طبیعتا این دو زمان متفاوت در صحنه تصمیم‌گیری دو کشور است یعنی در شش ماهی که رئیس جمهور آمریکا اگر بخواهد اقدام مهمی را در مورد سیاست خارجی کند، در مقابلش دولتی است که در حال رفتن است و قادر به تصمیم گیری‌های مهم نیست. لذا اگر فرصتی برای تحول باشد، ممکن است که از دست برود.
در ۹ماه آینده سه مقطع را با آن روبرو خواهیم بود که امیدواریم به سلامت بتوانیم از آن عبور کنیم. در تاریخ رابطه ایران و آمریکا در سه سال و نیم گذشته ترامپ بیشترین تحریم‌ها و فشارهایی که علیه یک کشور در تاریخ تصور میشد، را اعمال کرد. فقط تحریم‌های هسته‌ای نبودبلکه ایشان تحریم‌های غیر هسته‌ای و فرا هسته‌ای علیه ایران اعمال کرد که اصلا کسی نمی‌توانست آن را تصور کند، به عنوان مثال تعیین سپاه به عنوان سازمان تروریستی که این غیر قابل تصور بود که بخش نظامی ایران را سازمان تروریستی اعلام کند یا تحریم مقام معظم رهبری، تحریم وزیر امور خارجه و مقامات ارشد کشور.
بنابراین ما در شرایطی هستیم در تاریخ روابط که می‌توانیم بگوییم که در اوج خصومت روابط قرار گرفته ایم. مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی هایشان فرمودند که ما جنگ اقتصادی، امنیتی، سایبری وفرهنگی را داریم. واقعیت این است که منهای یک جنگ گسترده نظامی، همه توطئه‌ها و تحریم‌ها در این سه ساله ‌ علیه ایران اعمال شده است. از جمله اخیرا حمله به سایت هسته‌ای نطنز و ترور سردار سلیمانی که در اتفاق افتاد.
نکته دوم که بی‌سابقه است اتحاد مثلث ارتجاع عرب، صهیونیسم بین‌الملل وتندروهای آمریکاست که هیچ وقت چنین اتحاد و تشکلی سازمان یافته و عملیاتی علیه ایران را نداشتند.
شاید برخی فکر کنند تعابیر و مفاهیم سیاسی که ما داریم مثل استکبار جهانی و صهیونیسم و ارتجاع عرب؛ تعابیر زبان انقلابی ایران است. اما این طور نیست. تعبیر استکبار جهانی را داریم که چین و روسیه آن را قلدری و زورگویی امریکا می‌گویند و اروپایی‌ها هم آن را با تعبیر یک‌جانبه گزارش معرفی می‌کنند که معنی هر سه تعبیر به معنی سلطه طلبی آمریکاست.
نکته سوم من این است که هیچ وقت در ۴۰ سال گذشته سابقه نداشتیم که اینها اینگونه به طور سازمان یافته برای مقابله با ایران متشکل شده باشند. شک ندارم که برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس دنبال تجزیه ایران و تغییر رژیم هستند. این مثلث به شکل عملیاتی سازمان یافته و در سه سال گذشته تقریبا هر کاری خواستند کاخ سفید انجام داده است. وقتی نتانیاهو رسما اعلام می‌کند که من بودم که به رئیس جمهور آمریکا گفتم از برجام خارج شود یا من بودم که به رئیس جمهور آمریکا گفتم که سپاه را سازمان تروریستی کند و فشار حداکثری را اجرا کند؛ هیچ وقت به این گستاخی نبوده اند.
 
مرجع : آفتاب یزد
نام شما

آدرس ايميل شما

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...