تاریخ انتشار
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب : ۴۲۳۶۲۶
گزارش؛

لزوم شفاف‌سازی و عمل به قانون در خصوص شروط ریاست دیوان محاسبات

۳
۰
لزوم شفاف‌سازی و عمل به قانون در خصوص شروط ریاست دیوان محاسبات
کبنا ؛
یکی از شروط تصدی پست ریاست دیوان محاسبات داشتن 20 سال سابقه کار است. موضوعی که در انتخاب مهرداد بذرپاش محل شبهه و چالش شده است. احمدی توکلی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس مجلس این شرط را درخصوص بذرپاش به چالش کشیده و نوشته است: «پذیرش داوطلبی آقای بذرپاش از اساس غیرقانونی است. چرا که تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید که داوطلب باید حداقل بیست سال سابقه کار داشته باشد. در حالی که سابقه کار نامبرده به ۱۷ سال هم نمی‌رسد.
وقتی برادرانه به آقای بذرپاش تذکر داده شد که جنابعالی بیست سال سابقه کار ندارید و سابقه‌تراشی نیز در شأن شما نیست و مصلحت آن است که داوطلب نشوید تا اعتراضات برانگیخته نشود، گفت که من در سال ۱۳۷۸ در تاسیس فلان پژوهشگاه نقش مهمی‌ داشتم. و بعدا در بسیج دانشجویی سمت فرماندهی داشتم. در حالی که سابقه کار در عرف و متون حقوقی معنای روشنی دارد که رکن آن بیمه شدن در مشمولین قانون کار است و غیر آن، و داشتن حکم استخدامی‌ در مشمولان قوانین استخدامی ‌دولتی است.
البته کسر حق بیمه، در سازمان امور اداری و استخدامی‌ کشور هم ملاک محاسبه سابقه خدمت است. در حالی که برای بسیجیان چنین امتیازی مطلقا در نظر گرفته نشده است. قانون فرماندهی در بسیج دانشجویی و هر تشکل دانشجویی دیگر را‌ اشتغال نمی‌شمارد و تنها برای جبران زحمات دانشجو کسر خدمت سربازی دارد.
در ارتباط با بخش دولتی، ماده ۱۰۵ قانون مدیریت خدمات کشوری سابقه خدمت را آن قسمت از خدمات کارمند می‌داند که در حالت‌ اشتغال تمام‌وقت انجام شده باشد. تبصره ۳ ماده ۱۴۴ قانون استخدام کشوری مضمون مشابهی دارد. بند پ ماده۱ آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۴۷ قانون استخدام کشوری، منظور از خدمات تمام‌وقت را مشخص می‌کند. رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری هم که برای همه لازم‌الاتباع است، تأکید دارد که‌ اشتغال غیررسمی ‌در دستگاه‌های اجرایی تنها اگر تمام‌وقت باشد جزو سابقه خدمت محسوب می‌شود.
در ارتباط با مشمولان قانون کار، سنوات خدمت افراد اصولاً از زمانی که مشمول قانون کار شناخته‌شده‌اند مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت در طبقه‌بندی مشاغل «برای احتساب تجربه بخش غیر‌دولتی ارائه گواهی سابقه کار با قید تاریخ شروع، استمرار، خاتمه و عنوان شغل مورد تصدی» همچنین «ارائه لیست یا سیاهه ریزحقوقی سنوات خدمت معتبر و تائیدیه پرداخت کسور بازنشستگی یا سهم بیمه» ارائه گردد. حتی تجربیات کسب‌شده در موسسات خارج از کشور نیز در صورتی به‌عنوان سابقه محسوب می‌شود که «در مشاغل تخصصی بوده و به‌طور تمام‌وقت و در مقابل دریافت دستمزد حاصل شده باشد.»
پس از آن بذرپاش در واکنش به موضوع مطرح شده نوشت: «شفافیت و صداقت مهم‌ترین لوازم فعالیت در یک نهاد نظارتی مانند دیوان محاسبات است. از روزی که با پیشنهاد جمعی از نمایندگان محترم مجلس برای تصدی مسئولیت دیوان محاسبات برنامه‌ام را تدوین کردم، عهد بستم در این سنگر جدید هم تحت هر شرایطی، التزام به شفافیت و صداقت را سرلوحه فعالیت‌هایم قرار دهم.
در روزهای گذشته به‌دلیل برخی شیطنت‌های رسانه‌ای، برای بعضی برادران و خواهران عزیزم در بسیج دانشجویی ابهاماتی به‌وجود آمده است. به صراحت می‌گویم قطعا زیباترین دوران زندگی‌ام در بسیج دانشجویی سپری شده که به آن افتخار می‌کنم.
به عزیزان بسیجی و تمامی فعالان جنبش دانشجویی اطمینان می‌دهم هیچ‌یک از فعالیت‌های تشکیلاتی‌ام را به‌عنوان سابقه‌ کاری به مجلس ارائه نداده‌ام بنده از سال ۷۹ تا نیمه ۸۲ در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار بوده و افتخار همکاری با شهید مصطفی احمدی روشن را داشتم.
من هم مانند دوستان بااخلاصم معتقدم هرگونه چشم‌داشت مالی یا سیاسی به فعالیت دانشجویی، آفت بزرگی برای تشکل‌هاست و باید از بروز چنین نگاه‌هایی جلوگیری کرد.
روحیه‌ مطالبه‌گرانه و نگاه ریزبینانه‌ دوستان عزیزم را می‌ستایم و صمیمانه از آنها درخواست می‌کنم با همین روحیه و نگاه، عملکرد دیوان محاسبات را رصد کرده و با نقدهای صریح و بدون تعارف خود، برادر کوچک‌شان را در آواربرداری از معضلات اقتصادی و بودجه‌ای و تقویت ظرفیت‌های آن، یاری کنند.»
بی‌شک در این قضیه عمل به مُر قانون - بدون مسامحه- و حل مسئله و شفاف‌سازی شبهات در فضایی منطقی، برای مجلسی که زیر ذره‌بین دوست و دشمن بوده و نیز برای نهاد مهمی ‌چون دیوان محاسبات راه‌حل نهایی است. بدیهی است طرفین ماجرا که در صداقت و دلسوزی آنها تردیدی نیست، این مهم را برادرانه حل و فصل خواهند کرد چرا که خدمت به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، سابقه روشنی است که هر دو سوی ماجرا در کارنامه خود دارند.
نام شما

آدرس ايميل شما

ع7
Iran, Islamic Republic of
مجلس قالی‌بافی همینه دیگه
عایق
Iran, Islamic Republic of
راجح به پرونده های قضایی ایشان حرفی نزده و شبه دار بودن، وی خود محل اشکال است
حسین
Iran, Islamic Republic of
مگه رانت شاخ و دم داره. اینهم عین بقیه. فقط زورشون به تاجگردون رسید.زاکانی کجایی فساد فساد
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...