تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۵
کد مطلب : ۴۱۶۵۷۲
در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما:

تاجگردون: خانه‌ها و خودروهای لوکس مالیات پرداخت می‌کنند / حقوق بازنشستگان تغییر می‌کند

۳
۰
تاجگردون: خانه‌ها و خودروهای لوکس مالیات پرداخت می‌کنند / حقوق بازنشستگان تغییر می‌کند
کبنا ؛رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه دولت برای سال آینده با کسری همراه است.
 غلامرضا تاج گردون شب گذشته (23 دی ماه 98) در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: مراحل اولیه گزارش تلفیق بودجه سال آینده تا ۱۰ روز آینده به اتمام می‌رسد و در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.
وی در خصوص میزان فروش نفت و سهم آن در بودجه سال آینده ادامه داد: برای سال آینده نرخ فروش نفت حدود یک میلیون بشکه در روز پیش بینی شده این در حالی است که در شرایط فعلی و تحریم‌های نفتی حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت به فروش می‌رسد.
تاج گردون درباره موضوع فروش اموال مازاد و اوراق مشارکت تصریح کرد: معتقدیم برای اجرایی شدن این موارد باید اختیارات بیشتری به دولت داده شود در جلسه سران هم موضوع واگذاری اختیارات بالاتر به بورس و وزارت اقتصاد و ... مطرح شده، اما در کمیسیون دولت این موضوع به طور کامل دیده نشده است.

بیشتر بخوانید:

قیر، رانت و فساد + توضیحات تاجگردون ( فیلم )


وی گفت: دولت برای اجرای لوایح و تخصیص بودجه در سال آینده با کسری مواجه است، اما به اعتقاد بنده اگر بخش مولدسازی دولت، دارایی‌ها را خوب و مناسب اختصاص دهد و اختیارات بخش‌های مولد هم افزایش یابد احتمال دارد کسری بودجه به زیر ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برسد.
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس خاطر نشان کرد: کمیسیون تلفیق در خصوص عرضه قیر مجانی به بخش‌ها به نحوه عرضه تهاتری این کالا رأی داد، زیرا نمایندگانی هستند که فکر می‌کنند قیری به دستشان می‌رسد و و آن را صرف و خرج بخش و شهر خود می‌کنند و تمام، اما حقیقت این است که چنین قیری وجود ندارد و اگر قرار به تخصیص حدود ۴ میلیون تن قیر باشد باید از اعتبارات عمرانی کاهش پیدا کند و کسر شود. البته در این بین یک نوع فساد هم شکل خواهد گرفت.
او ادامه داد: وقتی حواله قیر از وزارت راه صادر می‌گردد به گونه‌ای است که معمولاً وزارتخانه‌ها پولی برای این موضوع ندارند پس به پیمانکار خود می‌گویند بخشی از قیر را بابت دستمزد بردار و بفروش و به این ترتیب فساد شکل می‌گیرد.
 معاون عملیات و نظارت شرکت بورس کالا در خصوص روند عرضه غیر شفاف قیر تهاتری گفت: در فرآیند صدور حواله با حجم زیاد گردش، حواله‌ای که صادر می‌شود برای ماده اولیه شرکت‌های قیرساز است نه خود قیر. در این فرآیند حواله چندین گردش پیدا می‌کند تا به قیر تبدیل شود در هر کدام از این مراحل امکان وجود فساد هست.
رضا محتشمی پور در ادامه با برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: قیر با قیمت‌های مختلف در بازار وارد می‌شود و در مواقعی قیمت قیر تهاتری بعد از کسر تمام هزینه‌ها باز هم پایین‌تر از قیری است که در تابلوی بورس کشف قیمت شده است که خود این هم زمینه فساد را ایجاد می‌کند.
وی با بیان اینکه کارشناسان در نهادهای درگیر و همچنین نهادهای نظارتی بارها بر فسادزا بودن قیر تهاتری اشاره کرده‌اند ادامه داد: ممکن است این قیر در سیستم‌هایی مثل ثبت اطلاعات معاملات نفتی نشود.
نماینده مجلس هم درباره قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال آینده گفت: بحث حامل‌های انرژی بسته و تصمیم به اجرای آن گرفته شد.
تاجگردون در مورد پیشنهاد قیمت گذاری حامل‌های انرژی افزود: دو سوم مصرف کنندگان سوخت در حال حاضر از سهمیه خود استفاده می‌کنند وبا توجه به اینکه اگر نرخ بنزین به صورت تک نرخی و بر فرض 2 هزار تومان تعیین گردد عملاً قیمت 35 درصد افزایش یافته است.
او اضافه کرد: سهمیه اختصاص یافته بنزین امکان اصلاحاتی دارد که در حال حاضر قابل پیش بینی نیست.
تاجگردون در مورد پلکانی شدن اخذ مالیات بر حقوق گفت: در سال 97 ـ 98 کسانی که حقوق بالایی داشتند دریافتی‌شان رشدی نکرد زیرا نرخ رشد حقوق آنها نسبت به افزایش 35 درصدی مالیات بسیار پایین بود در نتیجه عایدی این افراد در مقایسه با سال 96 تغییر چندانی نداشت.
او ادامه داد: برای اولین بار خانه‌های لوکس 10 میلیارد تومان و بالاتر، مشمول مالیات سالیانه می‌شوند. همچنین اعمال مالیات بر خانه‌های خالی که در تهران فراوان داریم هم سال آینده به همت شهرداری‌ها عملیاتی می‌گردد و اخذ مالیات برای خودروهای لوکس بالای یک میلیارد تومان در بودجه سال آینده مصوب شد که لازم الاجرا خواهد بود.
تاجگردون اضافه کرد: امسال در مرکز پژوهش‌ها سیستم اطلاعات بانکی و اطلاعات حساب‌ها به هم متصل شده‌اند که فرار مالیاتی را به حداقل ممکن برساند.
او در خصوص الزام استفاده از سامانه فروش متصل به سازمان امور مالیاتی گفت: در مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق وکلا و دفاتر وکالت هم به منظور استفاده از سامانه فروش متصل به سازمان امور مالیاتی کشور موظف شده‌اند.
تاجگردون ادامه داد: استفاده از سامانه فروش متصل به سازمان امور مالیاتی شامل همه صنوف می‌باشد و فقط مربوط به دو رسته شغلی پزشکان و وکلا نمی‌شود.
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: زمانی که مصوبه‌ای تأیید گردد و دولت آن را اجرا کند به گونه‌ای که به ضرر مردم باشد ما از حرف خودمان می‌گذریم زیرا مجری مصوبه، دولت است. نه تنها بانک مرکزی بلکه همه دستگاه‌ها با تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی مشکل دارند اما فعلاً آقای رئیس جمهور بر این باور است که ارز 4 هزار و 200 تومانی حلال گرانی و مشکلات اقتصادی در جامعه است البته ما به دنبال قانع کردن دولت در این زمینه هستیم.
تاجگردون در خصوص اعمال 50 درصد مالیات در مناطق آزاد افزود: نمی‌شود به سرمایه گذاری که با علم به معاف از مالیات بودن مناطق آزاد، اقدام به سرمایه گذاری کرده بگوییم که امسال باید 50 درصد مالیات پرداخت کند.
او در خصوص همسان سازی نظام دریافت حقوق بگیران و بازنشستگان گفت: در بودجه سال آینده درصدی به این موضوع اختصاص یافته است و دریافتی این عزیزان افزایش خواهد یافت.
رییس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: در مورد پرداخت مطالبات دولت به تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی سازوکاری طراحی و تصویب شد که بر طبق آن دولت باید در سال 99 رقمی برابر 50 هزار میلیارد تومان به صورت هر سه ماه یکبار به صندوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی پرداخت نماید. 30 درصد از این مبلغ به عنوان گام اول همسان سازی مستمری بگیران تأمین اجتماعی خواهد بود.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
خودت چی
سعید
Romania
در مورد مالیات برای خونه و ماشین لوکس که شامل حال خودت میشه، خدا رو شکر اغلب مردم از این یکی معافن
سعید
Iran, Islamic Republic of
پس چرا نظرات را منتشر نمیکنی کبنا؟؟
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...