تاریخ انتشار
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۰
کد مطلب : ۴۱۸۳۷۴
در گفت‌وگو با کبنا مطرح شد

ابهام و پرسش در باره پرداخت عوارض به شهرداری یاسوج / آیا شهرداری از مردم عواراض اضافی می‌گیرد

۷
۱
ابهام و پرسش در باره پرداخت عوارض به شهرداری یاسوج / آیا شهرداری از مردم عواراض اضافی می‌گیرد
کبنا ؛دریافت عوارض از شهروندان یکی از راه‌های قانونی کسب درآمد برای شهرداری‌ها جهت توسعه عمران و زیباسازی فضای شهر است که البته میزان این عوارض باید طبق مصوباتی قانونی اخذ می‌شود.
شهر یاسوج به عنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و بزرگترین شهر استان به عنوان پردرآمدترین شهر استان از نظر عوارض شهری در میان شهرداری‌های استان محسوب می‌شود. اخیراً بحث‌هایی در خصوص بالا بودن افزایش دریافتی در بخش‌های ساخت و ساز سال ۹۸ مطرح بوده است که فرشاد نگین تاجی دبیر و عضو شورای شهر یاسوج ضمن تأیید بالا بودن نرخ عوارض دریافتی شهرداری یاسوج از شهروندان، جزئیات این موضوع که مورد اعتراض شورا هم بوده است را مطرح کرده است.
فرشاد نگین تاجی گفت: طبق قانون هر سال باید قبل از 15 بهمن ماه دفترچه تعیین عوارض از سوی شهرداری به شورای شهر ارسال و پس از مطرح شدن در صحن شورا و اصلاحات لازم توسط اعضا به منظور تصویب به کمیسیون تطبیق فرمانداری جهت اعلام نظر ارسال و بعد از تصویب به منظور اجرا به شهرداری ابلاغ شود.
وی افزود: در بهمن ماه 97 مصوبه افزایش عوارض در شورا به میزان 6 تا 10 درصدی مصوب شد اما وقتی به شهرداری برای اجرا ابلاغ شد که پس از پیگیری‌ها شاهد اخذ عوارض چندین برابری توسط شهرداری یاسوج از شهروندان بودیم.
نگین تاجی تصریح کرد: پس از بررسی‌ها متوجه شدیم که شهرداری یاسوج اقدام به افزایش چندین برابری عوارض نموده است که در این مورد در شورای حل اختلاف استان شاکی شهردار شدیم و این موضوع در شورای حل اختلاف پیگیری شد.
این عضو شورا اضافه کرد: پس از تشکیل جلسه شورای حل اختلاف که با حضور مدیرکل محترم دادگستری استان، معاونت محترم عمرانی استانداری و نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار محترم شهرستان بویراحمد و برخی مسئولین برگزار شد و در خصوص اعتراض ما مبنی بر لزوم کاهش عوارض گفته شد" چون شورا در هر سال فقط یکبار می‌تواند مصوبه تعیین عوارض داشته باشد، اکنون نمی‌تواند در خصوص تعیین عوارض مصوبه‌ای جدید داشته باشد.
نگین تاجی ادامه داد: دفترچه تعیین میزان عوارض سال 99 در سال جاری توسط شهردار و با پیشنهاد افزایش سرسام آور، (درواقع همان دفترچه سال ۹۸) به شورا ارسال شد که اعضای شورا هم به استناد ساعت‌ها کار کارشناسی درصد افزایش عوارض را برای سال ۱۳۹۹، غیر اصولی دانسته و بعد از کاهش چند برابری بمنظور تصویب نهایی و طبق روال قانونی و اجرایی نمودنان توسط شهردار به فرمانداری ارسال شده است.
وی خاطرنشان کرد: در دفترچه جدید همه تلاش خود را انجام دادیم تا میزان افزایش غیرمتعارف عوارض در سال جاری را برای سال 99 کاهش چشمگیری دهیم که در همین رابطه از شهروندان می‌خواهیم تا سال جدید و اعمال میزان عوارضی مصوب نسبت به پرداخت، عجله نکنند.

فرشاد نگین تاجی کاندیدای مجلس آینده می‌شود / به زودی می‌آیند

نگین تاجی افزود: با توجه به این نکته که شهر یاسوج یک شهر گردشگرپذیری است، با ایجاد شراط تشویقی در ساخت و سازهایی که به این موضوع مربوط می‌شود تلاش کرده‌ایم ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران کنیم.
وی ادامه داد: متاسفانه یک نوعی بی انصافی در افزایش عوارض سال 98 توسط شهردار یاسوج بر مردم در این شرایط نامناسب اقتصادی، رخ داده است که به شهروندان و کسانی که می‌خواهند فعالیت ساختمانی انجام دهند توصیه می‌شود جهت بهره مندی از میزان کاهش عوارض در سال آینده، فعلاً اقدامی نکنند و منتظر ابلاغ مصوبه جدید باشند.
نگین تاجی گفت: به عنوان نماینده مردم در شورا وظیفه دارم از حق مردم دفاع کنم و لازم است برای مردم روشن شود که متاسفانه شهرداری یاسوج، پس از افزایش گسترده عوارض، به بهانه برخی مناسبت‌ها اقدام به کاهش درصدی از عوارض کرده است. به عنوان مثال عوارض 120 میلیونی را به 90 میلیون کاهش داده است و به نظر می‌رسد کاهش زیادی بوده است در صورتیکه اصل همین عوارض حدود 60 میلیون است!
دبیر شورای شهر یاسوج ادامه داد: متاسفانه شهرداری یاسوج برای جبران کسری بودجه خود این اقدام ناصحیح را انجام داده است که از نظر ما اقدامی خلاف قانون مصوب شورا است.
وی افزود: در سال 98 پس از این تخلف شهرداری اعتراض شورا مطرح شد که نهایتاً شورای حل اختلاف با این استناد که شورا یک بار بیشتر نمی‌تواند دفترچه سالانه را تنظیم و تصویب کند اجازه تغییر در درصد عوارض را به شورا نداد و اکنون عوارض سنگینی را از شهروندان یاسوجی اخذ می‌کند لذا از شهروندان می‌خواهیم تا سال جدید از پرداخت عوارض در همه‌ی بخشها به شهرداری خودداری کنند.

برونداد لیست سیاسی و طایفه‌ای وضعیتی است که الان ما در یاسوج داریم / کیوسک‌های غیرمجاز حاصل رأی طایفه‌ای هست / شهر یاسوج ارزان است / نه در اکثریت و نه در اقلیت نیرو نیاوردم و پروژه‌ای ندارم و معامله نکردم

نگین تاجی در مورد تصویب دفترچه جدید عنوان نمود که شهردار قصد تمکین نکردن را دارد که ما طبق قانون قبل از 15 بهمن ماه این دفترچه و میزان عوارض سال جدید را تصویب و به کمیته تطبیق ارسال کرده‌ایم. لذا دست شهردار یاسوج برای ادامه تخلف اخذ عوارض بیشتر از میزان مصوب، بسته است و در صورت چنین اقدامی تخلف و قابل پیگیری قانونی است.
وی ادامه داد: این اقدام شهردار در افزایش عوارض باعث شده است هم بر قیمت مسکن تأثیر افزایشی زیاد باشد و هم گاها برخی افراد اقدام به ساخت و ساز بدون مجوز کنند و گاها هم با تنش‌هایی از طرف کسانی مواجه باشیم که قصد ساخت و ساز دارند!
دبیر شورای شهر یاسوج در پایان گفت: ان شاء الله بزودی و در جهت رسالت خدمتگزاری مردم، از طریق فایل تصویری، در خصوص چگونگی افزایش نامتعارف، عوارض در سال ۱۳۹۸ و دستهای پنهان و همچنین اسامی افرادی که در این پروسه و پروسه‌های مشابه در جهت اجحاف حقوق شهروندان اقدام نموده‌اند اقدام خواهم کرد چرا که معتقدم خدمتگزاران مردم باید با مردم، صادق و شفاف باشند.
کبنا نیوز آمادگی درج پاسخ و توضیحات شهرداری یاسوج را در این باره دارد.
--------------------------------
خبر: پریسا کاظمی
-----------------------------
نام شما

آدرس ايميل شما

شهروند
Iran, Islamic Republic of
احسن بر مرد پاک و شجاع و متخصص شورا
دکتر نگین تاجی
حبیبی
Iran, Islamic Republic of
جمع کن
Iran, Islamic Republic of
اقدام کن کمتر حرف بزن
Iran, Islamic Republic of
مرحبا دکتر نگین تاجی
خودم
Iran, Islamic Republic of
همیشه تا جره من شورا
Iran, Islamic Republic of
برادر عزیز وگرامی اول موضوع شما و اقای هدایت اکبری را حل کنید که در گفتگو ی مجازی فرمودید معا مله گیری بعد در مورد عوارض اظهار نظر فرمایید
منتظرم که شفاف سازی بشه
Iran, Islamic Republic of
جلسه قبلی که شما وآقای هدایت اکبری در مورد بازار گفتگو می کردید اول برای مردم اثبات بفرما که قضیه به کجا کشید
آن­چه لازم است مردم درباره­ کروناویروس جدید بدانند

آن­چه لازم است مردم درباره­ کروناویروس جدید بدانند

عضو کمیته کارورزی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به شاخص‌ترین علایم ...
مقابله با کرونا با یک رژیم غذایی ساده

مقابله با کرونا با یک رژیم غذایی ساده

فتح‌الله پورعلی با اشاره به نقش منیزیم در تقویت سیستم ایمنی بدن، اظهار می‌کند: غذاهای ...
سبزه عید بکارید حتی در روزهای کرونایی

سبزه عید بکارید حتی در روزهای کرونایی

20 روز مانده به نوروز زمان مناسبی برای سبز کردن سبزه‌ عید است. کاشت سبزه عید به امید ...