تاریخ انتشار
شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۱:۱۳
کد مطلب : ۴۶۹۳۹۵
استاندار در بازدید از مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردآبی یاسوج مطرح کرد

کهگیلویه و بویراحمد نقطه قطع وابستگی کشور به تخم چشم‌زده ماهی است / شیلات استان در مسیر تحول 

۱
کبنا ؛استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به فعالیت تنها مرکز اصلاح نژاد ماهیان سردابی کشور در یاسوج، گفت: این مرکز با ظرفیت تولید ۱۰ میلیون قطعه تخم‌چشم‌زده ماهی قزل‌آلا، زمینه کاهش و قطع واردات این محصول مهم از کشور های خارجی فراهم می‌کند‌.
به گزارش کبنا، سید علی احمدزاده، ظهر امروز و به دعوت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و با حضور نماینده ولی‌فقیه، معاون اقتصادی استاندار و مدیر جهاد کشاورزی بویراحمد از مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی دشتروم بازدید کرد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این بازدید، فعالیت چنین واحد‌های تولیدی و تحقیقاتی را نشانه‌ای از پویایی بخش کشاورزی در این استان دانست و گفت: در این مرکز بیش از چهار هزار ماهی مولد قزل‌آلا با تولید بیش از ۱۰ میلیون قطعه تخم‌چشم‌زده نگهداری می‌شود که سه تا پنج سال آینده این زحمات به بار می‌نشیند و زمینه قطع وابستگی کشور در این محصول مهم را فراهم می‌کند.
وی گفت: مرکز تحقیقات شهید مطهری یاسوج، در فرایند تولید این تخم‌های چشم‌زده به ماهیان مولد و استمرار چرخه تولید و تکثیر بچه ماهی به تزریق اعتبار نیاز دارد که در سفر ریاست محترم جمهوری به استان ۳۰ میلیارد تومان برای این مرکز مصوب شد که ۲۰ میلیارد آن استانی است که از اعتبارات استان و ۱۰ میلیارد دیگر را نیز از محل اعتبارات وزارت جهاد تامین می‌کنیم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیاز مزارع پرورش ماهی این استان به تخم چشم‌زده را ۵۰ میلیون قطعه دانست و گفت: در گام اول تامین همه نیازهای استان و در گام دوم تامین نیازهای کشور و خودکفایی در این زمینه هدف‌گذاری شده است و اطمینان می‌دهم که حمایت استانی از این مرکز مهم در بخش کشاورزی با تمام توان و ظرفیت‌ها انجام خواهد شد.
احمدزاده، افزایش تولید ماهیان سردابی از ۱۹ هزار تن به ۲۲ هزار تن در این دولت را افتخارآمیز دانست و افزود: در حوزه شیلات، شاهد سیاست‌گذاری‌های هدفمندی هم در بعد افزایش تولیدات و هم در بعد تنوع در تولید هستیم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: بهره‌گیری از دانش روز و افزایش بهره‌وری، افزایش تولید در واحد سطح، فعال کردن واحد‌های راکد، شروع تولید ماهی در پشت سدها، پرورش ماهی در قفس، شروع تولید ماهیان گرم آبی و ماهیان خاویاری، بخشی از اقدامات امیدبخش شیلات در سازمان جهاد کشاورزی است.
وی با قدردانی از عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید کرد: ایجاد زنجیره ارزش در شیلات این استان شروع شده و در این زنجیره صفر تا صد، از تولید بچه ماهی تا صادرات آن پیش‌بینی شده است.
احمدزاده با اشاره به قیمت جهانی هر کیلوگرم ماهی تا ۶۰ دلار گفت: این در حالی است که قیمت ماهی روی مزرعه حدود سه دلار است و این شرایط، صادرات ماهی و آبزیان از کهگیلویه و بویراحمد را ضروری و سودآور کرده است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: قبل از دولت سیزدهم حتی یک گرم خوراک ماهی در این استان تولید نمی‌شد که در این دولت هشت کارخانه تولید خوراک آبزیان در دست اقدام است و این‌ها اقدامات بزرگ و تحول‌زایی در بخش کشاورزی استان هستند. 
در ادامه این بازدید، سید علی معتمدی‌پور با اشاره به تولید ۲۲ هزار تن ماهی سردابی و ۵۰ تن ماهی گرم‌آبی گفت: در ماهیان سردابی مقام سوم کشور را داریم و با برنامه‌های در دست اجرا، کسب مقام اول و تولید بیش از ۴۰ هزار تن در یک دوره زمانی هدف‌گذاری شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: عمده سرمایه‌گذاری استان در حوزه شیلات در حاشیه رودخانه بشار انجام شده و توسعه شیلات این استان در حواشی رودخانه‌های زهره، مارون و پشت سدها در مناطق گرمسیری با هدف تولید ماهیان گرم‌آبی در دستور کار این سازمان است.
معتمدی‌پور با اشاره به تولید تنها ۵۰ تن ماهی گرم‌آبی در استان اضافه کرد: ظرفیت تولید ماهیان گرمابی به اندازه ماهیان سردابی و حتی بیشتر وجود دارد.
وی از کسب مقام اول کشور در افزایش بهره‌وری در مزارع شیلات خبر داد و افزود: علاوه بر این ۱۲ مجتمع آبزی‌پروری در استان مطالعه شده که با بهره‌برداری از آنها هدف‌گذاری‌های مهم حوزه شیلات محقق می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از افتتاح اولین کارخانه خوراک آبزیان استان در بهمن‌ماه امسال خبر داد.
معتمدی‌پور گفت: بازدید امروز آقای استاندار از حلقه اولیه زنجیره ارزش در بخش شیلات استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است.
در ادامه، صلاحی، رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح ژنتیک ماهیان سردابی شهید مطهری یاسوج گفت: آقای احمدزاده نخستین استانداری است که از این مرکز بازدید داشته اند و این نشانه توجه و اهتمام دولت به توسعه شیلات این استان است.
صلاحی اهمیت و ضرورت اجرای طرح ملی اصلاح نژادماهی قزل‌آلا را بیان کرد و افزود نتیجه این امر دستیابی به دانش فنی تولید مولدین اصلاح نژاد شده و  خودکفایی در تولید تخم چشم زده در کشور خواهد بود که منجر به کاهش وابستگی به واردات این محصول خواهد شد.
 وی تأکید کرد: در سال ۱۳۹۲-۹۳ با واردات تخم‌های چشم‌زده آلوده به ویروس وی.اچ.اس شاهد کاهش محسوس تولیدات بودیم که این خطر امسال نیز مزارع ما را تهدید می‌کند.
وی از تایید این مرکز و تهیه سند ملی اصلاح نژاد ماهی قزل‌آلا توسط کارشناسان نروژی سازمان جهانی فائو خبر داد و گفت: برای تکمیل زیرساخت‌های اجرایی طرح، به حمایت مالی نیاز داریم.
مقامات ارشد استان در ادامه از چند واحد گلخانه‌ای و حلقه های اولیه زنجیره تولید در گل‌رز بازدید کردند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

مهقلی
Iran, Islamic Republic of
حرف و شعار توخالی. استاندار خوش باور و مردمی که عادت کردن
Iran, Islamic Republic of
عزیز اله جعفری چی میخواد تو شیلات گیاه شناس
پربازدیدترین مقالات سال ۲۰۲۳ ویکی‌پدیا

پربازدیدترین مقالات سال ۲۰۲۳ ویکی‌پدیا

محبوب ترین مقاله مورد جستجو قرار گرفته در ویکیپدیا در سال 2023 میلادی در مورد چت جی پی ...
مهاجری: چرا اصلاح‌طلبان بهانه‌جو را خلع‌سلاح نمی‌کنید؟

مهاجری: چرا اصلاح‌طلبان بهانه‌جو را خلع‌سلاح نمی‌کنید؟

در دو انتخابات اخیر (۱۳۹۸ و ۱۴۰۰) رکورد کاهش مشارکت شکسته شد و اصولگرایان پیروز میدانی ...
عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی سال ۱۴۰۳ کارگران که در اسفند ۱۴۰۲ دریافت می‌کنند اعلام شد. با توجه به مصوبه جدید ...
1