تاریخ انتشار
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۵۱
کد مطلب : ۴۳۷۱۹۴
چالش‌های پیش رو پرورش دهندگان ماهی؛

تازیانه بلایای طبیعی بر تن رنجور شیلات کهگیلویه و بویراحمد

۰
کبنا ؛ صنعت شیلات کهگیلویه و بویراحمد که در ماه‌های اخیر تحت تأثیر مثلث حوادث طبیعی زلزله، خشکسالی و سیلاب تابستانه قرار گرفته است در شرایط سختی قرار دارد.
به گزارش کبنا، کهگیلویه و بویراحمد یکی از قطب‌های تولید ماهی قزل آلا در کشور محسوب می‌شود به‌طوری که براساس آمار حدود ۱.۶ درصد تولید ماهیان سردآبی جهان و ۱۰ درصد تولید ماهیان سردآبی کشور اختصاص به این سرزمین معروف به رودخانه‌های خروشان دارد.
 پرورش دهندگان ماهی در کهگیلویه و بویراحمد که مانند بسیاری از کسب و کارها با چالش‌های بازار فروش ناشی از انتشار ویروس کرونا دست به گریبان بودند پس از وقوع زلزله ۵.۶ ریشتری پارسال در سی سخت بخش قابل توجهی از زیرساخت‌های فعالیت خود را از دست دادند به طوری که کارشناسان حوزه کشاورزی خسارت‌های صنعت شیلات از زلزله سال گذشته این شهرستان را ۳۰۰ میلیارد ریال برآورد کرده‌اند.
 فعالان این صنعت با وجودی که پنج ماه از وقوع زلزله سی سخت می‌گذرد هنوز در انتظار تحقق وعده‌های دولت برای جبران آن خسارت‌ها هستند، آنان از دولتمردان انتظار دارند تا با پرداخت کمک‌های بلاعوض و بانکی مرهمی بر زخم بی رحمی طبیعت بر اشتغال پرورش ماهی بگذارند.
 اما این تمام ماجرا نبود و با از راه رسیدن بهار خشکسالی رخ نمایان کرد و بخش زیادی از ظرفیت تولید آبزی پروری در استان را کاهش داد به طوری که بررسی‌های کارشناسان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نشان می‌دهد که دست کم ۴۰ درصد از واحدهای پرورش ماهی استان تحت تأثیر خشکسالی است.
 در واپسین روزهای نخستین ماه تابستان گویا حوادث دست بردار صنعت شیلات این خطه نیست و این بار باران تابستانی روز بیست و هفتم دست بکار شد تا مصیبت‌های این حوزه را تکمیل کند و بخش دیگری از سرمایه گذاران فعالان شیلات کهگیلویه و بویراحمد را به روز سیاه نشاند.
 با این تفاسیر و مشکلات ذکر شده، استانی که سالیانه ۱۸ هزار تن ماهی در سال تولید می‌کرد دیگر نمی‌تواند جایگاه خود را به عنوان قطب تولید ماهی کشور را حفظ کند مگر اینکه مسوولان برای رفع چالش‌های پرورش ماهی در کهگیلویه و بویراحمد فکری اساسی کنند.
 
صنعت شیلات چشم انتظار حمایت
 مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: صنعت شیلات استان کهگیلویه و بویراحمد که زخمی بلایای طبیعی سیل، زلزله و خشکسالی است در انتظار همت مسوولان برای رونق تولید است.
 حمزه جانبازی اضافه کرد که باران تابستانی بیست و هفتم تیر بچه ماهی‌ها و ماهی‌های پرورش یافته ۱۵ مزرعه در این استان خسارت جدی وارد کرده است.
 وی اظهار داشت: گل آلود شدن آب مزارع پرورش ماهی بر اثر وقوع سیل منجر به تلف شدن بچه‌ها و ماهی‌های پرواری شده است.
 مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سه تیم مرحله نخست ارزیابی متشکل از کارشناسان حوزه‌های شیلات، دامپزشکی و کارشناسان جهاد کشاورزی هم اکنون در حال برآورد خسارت‌های سیل روزهای اخیر به مزارع ماهی هستند.
 وی تاکید کرد: به دلیل گل آلود بودن آب مزارع هنوز نمی‌توان در مورد تعداد بچه‌ها و ماهیان پرورش یافته تلف شده برآوردی انجام داد اما مشاهدات عینی نشان می‌دهد میزان خسارت‌های ناشی از سیل اخیر سنگین بوده است.
جانبازی عنوان کردن: طی سال آبی جاری ۴۵ میلیون قطعه بچه ماهی برای پرورش در استخرهای این استان رهاسازی شده است.
 حمزه جانبازی اظهار داشت: از این تعداد ۲۵ میلیون قطعه بچه ماهی در واحدهای تولیدی کهگیلویه و بویراحمد تولید شده و ۲۰ میلیون قطعه دیگر نیز از استان‌های دیگر وارد شده است.
 
خشکسالی 
جانبازی تاکید کرد: هم اکنون یک مزرعه پرورش ماهی در استان به دلیل خشکسالی و کم آبی تعطیل و تعداد زیادی هم با کاهش تولید مواجه شده در حالی که انتظار می‌رود امسال ۴۰ درصد از مزارع ناچار به کاهش تولید شوند.
 وی ابراز داشت: تعداد واحدهای خسارت دیده از خشکسالی و تنش آبی و همچنین میزان خسارت‌های ناشی از این پدیده طبیعی در حال برآوردهای کارشناسی است.
 
خسارت‌های زلزله سی سخت
 مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد همچنین با یادآوری اینکه ۱۵ واحد پرورش ماهی بر اثر زلزله ۵.۶ ریشتری پارسال در شهرستان دنا دچار خسارت شد تصریح کرد: بهره برداران خسارت دیده در انتظار دریافت تسهیلات مصوب شده هستند.
 حمزه جانبازی اظهار داشت: ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار به صورت تسهیلات بانکی یا بلاعوض برای کمک بهره بردارانی که از زلزله شهرستان دنا خسارت دیده بودند تصویب شده بود که هنوز هیچ میزانی از این اعتبار پرداخت نشده است.
 وی بیان کرد: خسارت‌های واحدهای تولیدی پرورش ماهی در شهرستان دنا در بخش‌های سازه‌ای و محصولات تولیدی برآورد شده است.
 میزان ظرفیت تولید ماهی در استان کهگیلویه و بویراحمد ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید که سالیانه ۱۱ هزار و ۴۰۰ تن بود هم اکنون به ۱۸ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است به طوری که در هشت سال گذشته بیش از ۱۰۰ مزرعه پرورش ماهی در کهگیلویه و بویراحمد به بهره برداری رسیده است.
 براساس آمار موجود برای بهره برداری از این طرح‌ها ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سرمایه گذاران پرداخت شده و با ایجاد این مزارع بیش از یک هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد شده است.
 به نظر می‌رسد که صنعت شیلات کهگیلویه و بویراحمد که با سرمایه گذاری هنگفت نان آور سفره پنج هزار خانوار این استان به طور مستقیم وغیر مستقیم است نیازمند فکری نو برای ادامه حیات خود و بازگشت به روزهای طلایی خود است.
 کهگیلویه وبویراحمد با دارا بودن حدود ۱۰ درصد منابع آبی و ۱۱ و نیم میلیارد مترمکعب روان آب، ۱۰ درصد تولید ماهیان سردآبی کشور را در خود جای داده است.
 استان ۷۲۶ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

ضرغامی گویا بنا بر ترک عادت صبحانه‌های سیاسی‌اش ندارد؛ حتی حالا که در مقام وزارت میراث ...
معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

پنج میلیون و 800هزار تومان؛ متوسط حقوق فرهنگیان در سال 99. دریافتی‌ای که به گفته رئیس ...
خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

مهدی کروبی و سیدمحمد خاتمی پس از یازده سال در نشست‌های جداگانه سخنرانی کردند که بازتاب‌های ...