تاریخ انتشار
سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب : ۴۳۵۹۸۱
در جمع خبرنگاران مطرح کرد

جدیدترین توضیحات دادستان در باره تنش‌های اخیر پیرامون انتخابات شورای شهر یاسوج / تعداد بازداشتی‌ها و موضوع صندوق رأی حاشیه‌ساز

۳
۲
فایل مرتبط کبنا ؛سید علی ملک‌حسینی دادستان یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست مسئولان دستگاه قضا با خبرنگاران علت تنش و درگیری در جلوی فرمانداری شهرستان بویراحمد و حواشی انتخابات شورای اسلامی شهر یاسوج را تشریح کرد.
  

دادستان یاسوج اظهار کرد: تخلفات انتخابات همیشه مطرح است و در ششمین دوره انتخابات شورای شهر یاسوج ۱۱۹ نفر کاندیدا داریم کسی نمی‌تواند ادعا کند که می‌توانم انتخاباتی برگزار کنم اما این تعداد راضی باشند.
 دادستان عمومی و انقلاب یاسوج با بیان اینکه در اعلام نتایج انتخابات شوریا شهر یاسوج یک روز وقفه ایجاد شد که حساسیت‌هایی را ایجاد کرد، خاطرنشان کرد: مشکل اول در این خصوص انتشار لیست بدون هویت، نامعتبر، بدون مجوز و زودتر از موعد صبح روز بعد از انتخابات بود که هنوز منشأ این لیست مشخص نیست.
 ملک حسینی تصریح کرد: مشکل بعد که فرماندار شهرستان بویراحمد و معاون سیاسی و امنیتی استاندار در شبکه استانی توضیح دادند و من هم طبق گفته‌های آنها مطرح می‌کنم، آنچه که کارشناسان گزارش دادند این بود، ۹۵ صندوق بعد از پایان انتخابات اطلاعات آنها به وزارت کشور ارسال می‌شود و هیچ مشکلی هم نداشتند، یکی از صندوق‌های اخذ رأی در سطح شهر یاسوج پس از اتمام انتخابات، اطلاعات این صندوق مستقیماً به سامانه وزارت کشور ارسال می‌شود که برای تأیید تیک قرمز می‌خورد و مغایرت آماری نشان می‌دهد.
 وی ادامه داد: حدود ۱۸ ساعت طول می‌کشد برای آسیب شناسی و بررسی اشکال فنی اما نهایتاً با حضور هیئت اجرایی، هیئت نظارت، نماینده شورای تأمین شهرستان، دستگاه‌های امنیتی و نظارتی صندوق مذکور بررسی، رفع مشکل اماری و ارسال می‌شود. یک شبهه‌ای ایجاد شد که این صندوق نتیجه انتخابات را تغییر داده است که به هیچ وجه در تغییر نتیجه انتخابات تاثیری نداشت چراکه از هر کاندیدا بین ۴۰ تا ۱۰۰ رأی در این صندوق بود. اختلاف لیستی که در فضای مجازی منتشر شد با لیست واقعی و رسمی که فرمانداری منتشر کرد برای هر کدام از ۱۰ کاندیدای اول بین ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ رأی اضافه شده بود.
 دادستان یاسوج تاکید کرد: سامانه انتخابات امنیت بالای دارد، اطلاعات ان از محل صندوق به سامانه وزارت کشور منتقل می‌شود و سطح دسترسی در استان در سطح مشاهده است.
 ملک حسینی با بیان اینکه برخوردهایی که در زمینه انتخابات با تعداد معدودی از جمله نماینده فرماندار یا اعضای صندوق بیشتر از جنس تبلیغ برای یک کاندیدای خاص بود، ادامه داد: در زمینه دستکاری در صندوق و روند امنیت انتخابات موردی نداشته‌ایم. ممکن است که کاندیدای از روند برگزاری انتخابات و تخلفاتی که در برخی از صندوق‌ها بود اعتراضات و شکایاتی داشته باشند که طبق قانون در مهلت مقرر به هیئت اجرایی تحویل دهند و پیگیری کنند.
 وی گفت: بازداشت‌های انجام شده در روز انتخابات بیشتر پیشگیرانه بوده‌اند، شب انتخابات از ساعت ۲۰ قضات ویژه انتخابات در کلانتری‌ها مستقر شدند، تخلفات را رسیدگی و قرارهای تأمین کیفری نیز صادر شد و هم اکنون هیچ شخصی مربوط به روز انتخابات یاسوج در بازداشت نداریم.
 دادستان یاسوج افزود: اما اتفاقی افتاد که برخی افراد معترض نسبت به نتایج انتخابات شورای شهر یاسوج اعتراض داشتند و ما نیز بعنوان دستگاه قضایی طی جلسه‌ای ۵ ساعته، اطلاعات کارشناسی در حوزه‌های مختلف بررسی شد که امنیت صندوق‌های الکترونیکی مشکلی نداشت که از ۱۰ کاندیدای اول دعوت کردیم برای آنها توضیح دایدم و جلسه به خوبی پایان یافت و تقریباً در این حد قانع شدند که اگر اعتراضی دارند از طریق قانوین اقدام کنند که متاسفانه یک بحث هیجانی در جلوی فرمانداری شهرستان بویراحمد ایجاد شد و عده‌ای اقدام به سنگ پرانی کردند. رویه ما تکریم ارباب رجوع و مردم است که حضور بعضی از مردم جلوی فرمانداری ناشی از همین رویه بود اما رفتار هنجارشکنانه و انجام اقداماتی که امنیت را خدشه دار کند با برخورد قانونی مواجه می‌شود بالاخره فرمانداری یکی از نهادهای امنیت است و اگر کسی مشکل داشته باشد به فرمانداری مراجعه می‌کند، عده‌ای فراتر از قانون امنیت مردم را خدشه دار کنند با آنها برخورد قانونی می‌شود البته سعی کردیم که در این برخوردها اینگونه نباشد که‌تر و خُشک با هم بسوزند.
 ملک حسینی تصریح کرد: در رابطه با این مسائل پس از انتخابات شورای شهر یاسوج ۵ نفر در بازداشت هستند و مابقی با قرار مناسب آزاد شدند، انتظار از مردم و کاندیدا این است که به شایعات فضای مجازی توجه نکنند، در فضای مجازی فیلمی پخش شد مبنی بر اینکه سه نفر در اعتراضات انتخابات شورای شهر یاسوج کشته شد که مشخص است این فیلم مربوط سه جوانی است که در گذشته دچار گاز گرفتگی شدند که به انتخابات یاسوج ربط دادند.
 وی اظهارکرد: مردم به شایعات فضای مجازی توجه نکنند، شیرینی انتخابات که تمام دنیای زر و زور، تزویر و استکبار دست به دست هم داده بودند برگزار نشود، را با احساسات به کام مردم تلخ نکنیم. انتخابات ۱۴۰۰ با حضور باشکوه مردم برگزار شد و در زمینه اعتراضات قانون فصل الخطاب است.
 دادستان یاسوج تاکید کرد: تمام قضات استان را تیم بندی کردیم و از صبح روز انتخابات ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ تا پایان میدانی بیرون و داخل شعب را بررسی می‌کردند، افرادی بودند که تخلفاتی از جمله تبلیغات برای کاندیدای خاص قصد خرید و فروش رأی داشتند که بازداشت شدند و جهت پیشگیری تا پایان انتخابات در کلانتری نگهداری شدند و پس از اتمام انتخابات با حضور قاضی انتخابات تعیین تکلیف شدند.
ملک حسینی بیان کرد: هم اکنون مشکل امنیتی خاصی در حوزه انتخابات در استان کهگیلویه و بویراحمد نداریم البته اعتراضاتی هست که در چاچوب قانون رسیدگی می‌شوند.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
از اقای ملک حسینی بپرسید مگه در یک صندوق چند رای اومده بیرون که هر کدوم این کاندیدا تقریبا ۱۰۰۰ رای اضافه شده
Iran, Islamic Republic of
ما که رای ندادیم اما مشخصه صندلی شماره پنج شورا غضب شد توسط عده ای
پرستار
Iran, Islamic Republic of
عجب ، پس شما غیب گو تشریف دارید ؟
واکنش‌ها به ادعای جدید رئیس دولت دهم

واکنش‌ها به ادعای جدید رئیس دولت دهم

محمود احمدی‌نژاد در ادعایی جنجالی و جدید گفته بود که حسن خجسته، معاون اسبق صدا، ۱۲ سال ...
خویشتن را سخره‌ی اصحاب لشکر کرده‌اند

خویشتن را سخره‌ی اصحاب لشکر کرده‌اند

کاندیدای محترم هوشیار باشند که می‌توانند در انتخابات به جای تکه پرانی و درشت گویی علیه ...
فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: برای من خدمت کردن در دستگاه قضا مغتنم است. امروز مواجه شدم ...