تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۶
کد مطلب : ۴۰۹۶۹۰
کبنا موضوع خودکشی در دیشموک و اقدامات دولت را در این زمینه بررسی کرد

فیلم| خودسوزی دختران؛ اعتراض به ازدواج اجباری/ افزایش خودکشی؛ سمینارهای بدون خروجی

۶
۴
فایل مرتبط کبنا ؛خودکشی یکی از آسیب‌های اجتماعی جدی امروز است که دلایل متعدد و پیچیده دارد که لازم است سرنخ‌های آن به خوبی به اطلاع مردم و خانواده‌ها برسد تا بتوان از این معضل پیشگیری کرد، برخی دستگاه‌های دولتی ازجمله آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی و همچنین سمن‌ها می‌توانند نقش مهم و مؤثری در پیشگیری از معضل خودکشی داشته باشند.
پس از انتشار خبر خودکشی سه جوان «دو دختر و یک پسر» در دهدشت کارگروه تخصصی بانوان در استانداری برگزار شد که مسئولان آمارهای ضد و نقیضی از خودکشی‌ها ارائه دادند و برخی معتقد بودند که همه خودکشی‌ها بنا به دلایلی ثبت نمی‌شوند.
«در سال 96 حدود 99 مورد در سطح کهگیلویه و بویراحمد اقدام به خودکشی کردند که این آمار در سال 97 به 81 مورد رسید و کاهش 18 درصدی نسبت به سال 95 داشت.»
«از سال 95 تا 98 حدود 15 مورد اقدام به خودکشی منجر به فوت در دیشموک شناسایی شد که از این تعداد 12 زن و 3 مرد بودند.»
«میانگین سن خودکشی منجر به فوت حدود 24 سال است که از این تعداد 7 مورد مجرد، 8 مورد متأهل و 3 دانش‌آموز بودند.»
«روش‌های رایج خودکشی 7 مورد حلق‌آویز با طناب یا روسری، 7 مورد خودسوزی بانوان و یک مورد مسمومیت با دارو بوده و اغلب این موارد اختلافات خانوادگی، فقر اقتصادی و همسر آزاری است.»
«آمار قابل قبولی که به آن اسناد شود وجود ندارد چون برخی از خودکشی‌ها در کلانتری، دادگاه و یا شبکه بهداشت ثبت‌نشده است.»
خودسوزی دختر دیشموکی - <a href='https://www.kebnanews.ir' target='_blank'>کبنا نیوز</a>
«سال 96 حدود 68 درصد خودکشی‌ها در شهرستان بویراحمد و دنا رخ‌داده است.»
«سال گذشته حدود یک میلیارد و 400 هزار تومان اعتبار به سازمان‌های مردم نهاد کهگیلویه و بویراحمد تخصیص داده شد، حتی یک مورد برنامه در دیشموک برگزار نشد، متأسفانه سازمان‌های مردم نهاد مستندساز شدند و موازی کاری می‌کنند.»
«علت خودکشی 2 دختر در دیشموک تا کنون مشخص نشد.»
«در دیشموک بیشتر مسائل عشیره‌ای است و هنوز خودشان را با دنیای جدید وفق ندادند.»
این بخشی از گفته‌های مسئولان کهگیلویه و بویراحمد در نشست کارگروه تخصصی بانوان است.
حجت‌الاسلام سید فتح‌الله میرمحمدی مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، در نشست کارگروه تخصصی بانوان و خانواده که امروز (پنجشنبه 26 اردیبهشت‌ماه) در سالن شماره یک استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، با اشاره به اینکه آسیب اجتماعی در دنیا وجود دارد و امکان اینکه آسیب‌های اجتماعی را به صفر برسانیم، نیست؛ گفت: باید این آسیب‌ها را کنترل و مدیریت کنیم، آسیب‌های اجتماعی در استان کهگیلویه و بویراحمد رو به کاهش است.
میرمحمدی در ادامه افزود: در سال‌های 94 و 95 رشد خودکشی در سطح استان داشتیم، اما در سال 97 کاهش خودکشی بوده است، سال 96 حدود 99 نفر خودکشی کردند که این آمار در سال 97 به 81 نفر رسید و از این تعداد 57 مرد و 24 زن بودند و کاهش 18.18 درصدی نسبت به سال 95 داشتیم.
«دیشموک جمعیت زیادی ندارد اما 2 خودکشی رخ‌داده و میگویند که وضعیت دیشموک در شهرستان کهگیلویه قرمز است البته با بررسی‌های صورت گرفته خودکشی در این شهرستان حاد نیست و لازم نیست برخی مسائل بزرگ شود.»
«سال 96 حدود 68 درصد خودکشی‌ها در شهرستان بویراحمد و دنا، 19 درصد شهرستان کهگیلویه و 9 درصد در شهرستان گچساران بوده است.»
«سال گذشته حدود یک میلیارد و 400 هزار تومان اعتبار به سازمان‌های مردم نهاد کهگیلویه و بویراحمد در خصوص آسیب‌های اجتماعی تخصیص داده شد.»
جهانگیر افشانده رئیس بهزیستی شهرستان کهگیلویه نیز می‌گوید: در سال‌های 97 و 98 حدود 20 مورد خودکشی در دیشموک رخ‌داده، دلیل آن هم نبود امکانات، نبود زیرساخت، فقر فرهنگی و محرومیت مالی است.
افشانده افزود: در چند روز اخیر 2 دختر در دیشموک خودکشی کردند که هر دو دختر ترک تحصیل ‌کرده بودند و تا کنون علت خودکشی آن‌ها مشخص نیست.»
«در سال‌های 97 و 98 حدود 20 مورد خودکشی در دیشموک رخ‌داده که دلیل آن هم نبود امکانات، نبود زیرساخت، فقر فرهنگی و محرومیت مالی هست و باید بگویم که سن خودکشی کاهش‌یافته است.»
«همچنین در یک ماه گذشته یک دختر در شهر دهدشت خودکشی کرد، برای کاهش این آسیب‌ها لازم است که بخش دیشموک به عنوان پایلوت آسیب‌های اجتماعی انتخاب شود.»
«همچنین لازم است که سازمان بهزیستی برای مددجویان، اورژانس اجتماعی راه‌اندازی کند و همچنین خوابگاه شبانه‌روزی دخترانه در دیشموک احداث شود.»
«متأسفانه شبکه بهداشت اطلاعات مربوط به خودکشی را ارائه نمی‌دهد تا مددکاران حوزه اجتماعی مداخله کنند.»
محمد نوروزی‌نیا رئیس آموزش و پرورش دیشموک نیز می‌گوید: از سال 95 تا 98 حدود 15 نفر اقدام به خودکشی منجر به فوت در دیشموک شناسایی شد که از این تعداد 3 مرد و 12 زن هستند.
نوروزی‌نیا افزود: البته آمار قابل قبولی که به آن اسناد شود وجود ندارد چون برخی از خودکشی‌ها در کلانتری، دادگاه و یا شبکه بهداشت ثبت‌نشده باشد.
«سال 95 حدود 4 مورد خودکشی در دیشموک داشتیم، سال 96 حدود 5 مورد خودکشی، سال 97 حدود 6 مورد و سال 98 حدود دو مورد خودکشی رخ‌داده و میانگین سن 24 ساله است 7 مورد مجرد و 8 متأهل است و از این تعداد 3 دانش‌آموز است.»
«بیش‌ترین نوع خودکشی 7 مورد حلق‌آویز با طناب یا روسری و 7 مورد خودسوزی بانوان و یک مورد مسمومیت با دارو بوده است و اغلب این موارد اختلافات خانوادگی، فقر اقتصادی، همسر آزاری است.»
صفا حبیبی بخشدار دیشموک نیز می‌گوید: سمن‌هایی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی با معاون فرهنگی استانداری قرارداد دارند یک مورد فعالیت در راستای آسیب‌های اجتماعی در دیشموک صورت نگرفت.
جعفر نیکبخت فرماندار کهگیلویه نیز می‌گوید: اصلاً سازمان مردم نهاد و اداره فرهنگ و ارشاد در دیشموک نداریم و برخی از مدارس دخترانه دیشموک مشاور برای دختران ندارد.
نیکبخت افزود: کارگاه و سمینار در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی در حوزه دیشموک برگزار نشده و بیشتر باید روی مسائل فرهنگی اقدام شود، در دیشموک بیشتر مسائل عشیره‌ای است و هنوز خودشان را با دنیای جدید وفق ندادند.
«برنامه‌ها در راستای آسیب‌های اجتماعی باید بیشتر باشد متأسفانه کارگاه و سمینار تشکیل می‌دهیم اما خروجی ندارد که باید کارشناس مسائل اجتماعی باید بررسی کنند و علت‌های اصلی را پیدا کنند.»
علی پورک‌پور رئیس آموزش و پرروش کهگیلویه نیز می‌گوید: سازمان‌های مردم نهاد باید آسیب‌های اجتماعی را رصد و پیگیری کنند و کارگاه بگذارند اما متأسفانه سازمان‌های مردم نهاد مستندساز شدند و موازی کاری می‌کنند.
پورک‌پور افزود: در شهرستان کهگیلویه جامعه هدف‌ داریم و مملو از آسیب‌های اجتماعی هستند اما سازمان‌های مردم نهاد که اعتبار خاص به آن‌ها می‌دهید هنرشان شده که بروند و بنر بگذارند عکس بگیرند و مستندسازی کنند اما هیچ خروجی ندارند.
«خواهش می‌کنم به سازمان‌های مردم نهاد که اعتبارات خوبی می‌دهید واقعاً یک برنامه منظم و منسجم بریزید و کارگاه‌های متخصصی برگزار کنید، آقایانی که اعتبارات را می‌گیرند بیشتر ورود پیدا کنند.»
آذر صفایی‌نیا مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز می‌گوید: سال گذشته به جهت جلوگیری از ترک تحصیل دختران دیشموک که منشأ بسیاری از مشکلات دختران اعم از افسردگی، بیکاری، ازدواج زودهنگام با افراد مسن و نهایتاً خودکشی و خودسوزی است، مقرر شد که یک مرکز خوابگاهی دوجانبه در دیشموک احداث شود، اما به دلایلی در بخش دیشموک ساخت‌وساز ناتمام ماند و تنها موهبت و پاسی که به ما رسید این هست که به امور بانوان و خانواده استانداری ارتباطی ندارد.
یافته‌های نشان می‌دهد که بیشترین علل اقدام به خودسوزی در زنان متأهل، خشونت خانوادگی و مشکلات زناشویی می‌باشند. پرستاران بهداشت جامعه به دلیل ارتباط نزدیک با خانواده نقش مؤثری در پیشگیری از رفتار خودسوزی از طریق شناسایی عوامل خطر و برطرف کردن آنها دارند.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
مزخرف ها بدون تحقیق.کجا این دختران مجبور شدند
روانشناس
Iran, Islamic Republic of
باسلام
مسئولین با برگزاری کارگاه های آموزشی، با حضور مدرسین مجرب میتواند در کوتاه مدت، از چنین مشکلاتی جلوگیری کنند،
هم برنامه کوتاه مدت باید باشد، هم دراز مدت.
بیشتر برنامه های حوزه بانوان بدون خروجی است، زیرا از خرد جمعی استفاده نمی کنند.
کارشناس
Iran, Islamic Republic of
این اعتبارات آسیب های اجتماعی کجا رفته؟؟؟؟؟؟؟؟
کارشناس
Iran, Islamic Republic of
این اعتبارات آسیب های اجتماعی کجا رفته؟؟؟؟؟؟؟؟
دیشموک
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه اموربانوان استانداری مقصر واقعی هست باید ببینن اینهمه بودجه بخش زنان کجاصرف میشود مگه ایشون نباید حمایت کنه اززنان اسیب پذیر
چرااستاندار به فکرنیست مدیر قوی درراس بانوان قراردهد
Iran, Islamic Republic of
سازمانهای مردم نهاد تا کنون هیچ کارگاهی برگزار نگردند واین یک میلیارد و چهارصد ملیون بابت چه بهشون دادی اگه هم گزارشی ومستنداتی اوردند. تنها یک بنر خریداری کردند
پایان وهم آقای پوپولیست

پایان وهم آقای پوپولیست

 پس از 6 هفته تلاش بی وقفه و نافرجام «دونالد ترامپ» برای بی اعتبار کردن پیروزی رقیب دموکراتش،...
واشنگتن در بحران ( + تصاویر )

واشنگتن در بحران ( + تصاویر )

همزمان با اردوکشی خیابانی هزاران نفری طرفداران ترامپ که به دنبال رد شکایت وی از وقوع ...
پای اقتصاد روی مین تورم!

پای اقتصاد روی مین تورم!

بودجه 1400 مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس است، چراکه این بودجه نمی‌تواند ...
فایل های مرتبط