تاریخ انتشار
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۰۶
کد مطلب : ۴۷۵۶۹۰
میزان رشد اعطای تسهیلات به استان‌ها در پایان ۱۴۰۲؛

تسهیلات بانکی در کدام استان‌ها رشد بیشتری داشته است؟ / جایگاه کهگیلویه و بویراحمد

۰
تسهیلات بانکی در کدام استان‌ها رشد بیشتری داشته است؟ / جایگاه کهگیلویه و بویراحمد
کبنا ؛آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد بیشترین رشد تسهیلات‌دهی در پایان سال 1402 در استان‌های اردبیل و قم رخ داده است.
به گزارش کبنا، آمار تسهیلات و سپرده‌ها در انتهای 1402 به تفکیک هر استان توسط بانک مرکزی اعلام شده است. به‌طور کلی مشاهده می‌شود در پایان سال 1402 بیش از 7 هزار  و 68 همت ارزش تسهیلات در کشور و بیش از 9 هزار و 163 همت ارزش سپرده‌ها بدون کسر ذخیره قانونی بوده است.
با توجه به اینکه رشد تسهیلات یکی از عوامل فراهم شدن منابع مالی برای اداره بنگاه‌هاست، می‌توان بررسی کرد تخصیص اعتبار میان استان‌های مختلف به چه صورت بوده است.
ارزش کل تسهیلات و سپرده‌های ارزی و ریالی در پایان 1402
آمارها نشان می‌دهد در پایان سال گذشته رقم تسهیلات به بیش از 7 هزار و 68 همت و سپرده‌ها به بیش  از 9 هزار و 163 همت رسیده است. این موضوع بیانگر آن است که در طول یک سال اخیر حدود 26.6 درصد به حجم تسهیلات و 26 درصد به حجم سپرده‌های ارزی و ریالی در کشور اضافه شده است.
از لحاظ مبلغ نیز مشاهده می‌شود بیش از هزار و 888 همت به مبلغ سپرده‌ها و هزار و 484 همت به ارزش تسهیلات طی 12 ماه سال 1402 افزوده شده است.
این درحالیست که به‌طور کلی به دلیل تعداد زیاد دفاتر مرکزی تولیدی‌ها در استان تهران و در رتبه‌های بعدی اصفهان و خراسان رضوی، هر ساله بخش بزرگی از تسهیلات را به این استان‌ها تخصیص می‌یابد.
1403021801
تبعیض تسهیلات‌دهی به استان‌ها در 1402 به چه صورت بوده است؟ 
بر اساس بررسی‌ها مشاهده می‌شود در استان‌های اردبیل و قم بیشترین رشد تسهیلات با رقمی بیش از 47 درصد نسبت به سال 1401 رقم خورده است. در ادامه استان‌های کرمان و کهگیلویه و بویراحمد نیز به ترتیب در رده‌های بعدی با رشد بیش از 42 درصدی قرار گرفته‌اند.
کمترین رشد تسهیلات نیز در استان‌های اصفهان، تهران و مازندران به ثبت رسیده که به ترتیب افزایشی بین 21 تا 23 درصد را تجربه کرده‌اند. شایان ذکر است به دلیل نقش مهم استان اصفهان و تهران در میزان سپرده‌ها و تسهیلات، میانگین رشد تسهیلات در کشور به میانگین رشد تسهیلات در استان‌های مذکور نزدیک بوده و رقم 26.6 درصد به دست آمده است. در حالت کلی این دو استان بیش از 62 درصد تسهیلات در پایان اسفند 1402 را در اختیار خود داشته‌اند.        
نام شما

آدرس ايميل شما

ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

مادر ترانه علیدوستی در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام اعلام کرد که این بازیگر مشهور به ...
مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور، معضل چندین ساله بازنشستگان کشوری در خصوص تأخیر در برقراری ...
مشکل تعطیلی پنجشنبه‌

مشکل تعطیلی پنجشنبه‌

اگر قدرت اقتصادی ما به شکلی بود که پول ملی ما «ریال» از ارز‌های مسلط بر بازار‌های بین ...
1