تاریخ انتشار
يکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۱
کد مطلب : ۴۵۷۳۹۱
بررسی لایحه بودجه 1401 /

پزشکیان: بودجه 1401 یعنی وضعیت بهداشت و درمان سال آینده بدتر از امسال است

۱
۰
پزشکیان: بودجه 1401 یعنی وضعیت بهداشت و درمان سال آینده بدتر از امسال است
کبنا ؛عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اختصاص ۱۰ درصد هدفمندی یارانه‌ها به مابه التفاوت ارز دارو در بودجه ۱۴۰۲ را اقدامی خلاف قانون از سوی دولت دانست و تاکید کرد که دولت برای رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان باید قانون برنامه را اجرا کند.
مسعود پزشکیان در واکنش به انتقاداتی مبنی بر اینکه برغم افزایش 50 درصدی بودجه حوزه بهداشت و درمان در لایحه بودجه 1402 اما اعتباراتی برای حوزه آموزش و تحقیقات دانشگاه‌های علوم پزشکی و وعده استخدام 40 هزار پرسنل در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درنظر گرفته نشده است، گفت: این بودجه بیانگر این است که وضعیت حوزه بهداشت و درمان در سال آینده بدتر از امسال خواهد شد چراکه آنچه به عنوان افزایش بودجه برای این حوزه در لایحه بودجه 1402 بیان می‌کنند اعتباراتی است که از محل هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد در بودجه آورده شده است.  
نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: قرار بود 10 درصد خالص هدفمندی یارانه‌ها برای حمایت از بیماری‌های صعب العلاج و هزینه‌های کمرشکن ناشی از مشکلات دارویی مبتلایان به سرطان قرار داده شود که از بضاعت کافی برای پرداخت هزینه‌های درمان خود برخوردار نیستند اما در بودجه 1402 نیمی از این 10 درصد مابه التفاوت ارز دارو که در گذشته 3 میلیارد و دویست میلیون دلار از طریق ارز 4200 تومانی قرار داده می‌شد با نرخ کنونی ارز که به 45 هزار تومان رسیده است اگر 3 میلیارد در نظر بگیریم الان باید 130 همت که به عنوان مابه التفاوت ارز دارویی بپردازند از محل هدفمندی یارانه‌ها تعیین شده است که خود قانون دیگری دارد و باید جای دیگری هزینه شود.
وی تصریح کرد: این اقدام به این معنا است که سال آینده مشکلات دارویی شدیدتر از امسال خواهد بود از سوی دیگر شرکت‌های دارویی که نیاز به نقدینگی دارند توان تامین منابع مالی لازم را نخواهند داشت در نتیجه تولیداتشان کاهش پیدا خواهد کرد و مباحثی همچون حوزه پژوهش نیز مزید بر علت است.
به گفته خبرگزاری مجلس، این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: ما از دولت درخواست می‌کنیم که در این حوزه قانون برنامه را اجرا کند نه اینکه خلاف قانون 10 درصد هدفمندی یارانه‌ها را به مابه التفاوت ارز دارو اختصاص دهد در جاییکه باید آن را در جایی دیگر هزینه کند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: با وجود این مشکلات، رییس جمهور اعلام می‌کند که در بودجه به وضعیت سلامت مردم رسیدگی شده است بنابراین باید تنها منتظر نتیجه بررسی بودجه در کمیسیون‌‌ها و کمیسیون تلفیق مجلس باشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

ککا
Iran, Islamic Republic of
باباجمع کنیدبساطتو...هرچی درامدودخل ملت بودریختندتوی حلقوم پزشک وپرستارومعلم وکارمند های بعضی دستگاههای خاص..مملکت رابه فنادادید...
نرخ تورم بالای ۴۰ درصد باقی می‌ماند

نرخ تورم بالای ۴۰ درصد باقی می‌ماند

مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۲پیش بینی کرده است که با فرض تداوم وضعیت موجود،...
تذکرات مهم محسن رنانی: هیچ‌چیز در کشور سر جایش نیست

تذکرات مهم محسن رنانی: هیچ‌چیز در کشور سر جایش نیست

محسن رنانی عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان، در پاسخی به درخواست مرکز پژوهش‌های ...
شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی مطالبات خود از رئیس جمهور را بیان کنند

شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی مطالبات خود از رئیس جمهور را بیان کنند

با توجه به اینکه رئیسی به زودی به کهگیلویه و بویراحمد سفر خواهد کرد، شهروندان می‌توانند ...
1