تاریخ انتشار
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب : ۴۵۲۸۸۳
احکام معاونان شهردار تهران برای سال دوم صادر شد

انتصابات به سبک زاکانی

۹
۱
انتصابات به سبک زاکانی
کبنا ؛
تاریخ انقضای مدیران شهرداری به پایان رسید. احکام یک‌ساله علیرضا زاکانی در سال دوم برای معاونان و برخی از مدیرانش صادر شد. او جلسه معاونان این هفته‌اش را در بهشت زهرا و با معاونان جدیدش برگزار کرد. سه معاون شهردار تهران حکمشان تمدید شد، سه معاون جابه‌جا شدند و مجید باقری و علیرضا جاوید نیز به کابینه شهردار تهران اضافه شدند.‌
به گزارش شرق، برخی از معاونان شهردار مکان مأموریت‌شان تغییر کرد و برخی نیز احکام‌شان تمدید شد. شهردار تهران در حکمی معاون حمل‌ونقل و معاون امور مناطق را منصوب و حکم مشاور و مدیرکل حوزه شهردار را تمدید کرد.
این جابه‌جایی‌ها و تغییرات نشان می‌دهد او در حوزه مالی به نتیجه دلخواه نرسیده و برخلاف سخنانش چندان هم از عملکرد این حوزه رضایت ندارد و گزارش‌های خزانه‌دار شورا که نشان از عقب‌ماندگی‌های جدی در حوزه تحقق درآمدها دارد، روایت دقیق‌‌تری از چالش‌های مالی این روزهای شهرداری است که پایان مأموریت ابوالفضل فتاح را صادر کرده؛ هرچند که او از دوستان قدیمی زاکانی محسوب می‌شد؛ اما در حلقه نزدیک یاران او قرار نداشت.
این تغییر در حالی بود که او در گزارش‌های عملکرد خود بارها از خروج زودهنگام از تنش مالی و ایجاد خزانه واحد و مدیریت بدهی‌های شهرداری به‌عنوان برگ برنده این دوره از مدیریت شهری نام می‌برد.‌
پیش از انتصابات اخیر زاکانی در سالگرد آغاز فعالیتش به‌عنوان شهردار دو حکم زد. یکی از تغییرات شبانه زاکانی، تغییر مدیرعامل سازمان بهشت زهرا بود. او سعید غضنفری را برکنار و محمد‌جواد تاجیک را به‌عنوان مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) و شهردار حرم مطهر امام خمینی (ره) منصوب کرد. تاجیک پیش‌از‌این به‌عنوان مشاور و دستیار شهردار تهران فعالیت می‌کرد و یکی از اعضای هیئت‌مدیره سازمان بهشت زهرا (س) بود.
همچنین شهردار تهران حامد عباسی نامی را به‌عنوان سرپرست و عضو هیئت‌مدیره شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه منصوب کرد. همچنین محسن رنجبر با حکم علیرضا زاکانی به‌عنوان رئیس سازمان حراست شهرداری تهران منصوب و جایگزین محمد مقدم شد.
هرچند که تغییر رئیس سازمان حراست شهرداری تهران با حاشیه‌های زیادی همراه بود و 10 عضو شورای شهر در تذکری خواستار شفافیت این تغییر شدند. برخی از فعالان رسانه‌ای از نقش داود گودرزی در کنار‌گذاشتن محمد مقدم سخن گفته بودند که تمدید حکم گودرزی به‌عنوان رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران نشان داد که این تخریب‌ها بی‌اثر بوده است.‌
یکی از معاونان جابه‌جا‌شده جلال بهرامی است که از معاون خدمات شهری به معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران رفته و جایگزین مجتبی شفیعی شده است.
بهرامی در زمان اعتراض‌های رانندگان شرکت واحد به شرکت واحد رفت و یک شب را در آنجا برای عبور از بحران ماند، حسین نظری هم از معاونت امور مناطق به معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران رفته است. علیرضا جاوید مدیر نزدیک به مهدی چمران هم پس از یک سال سرانجام معاون شهردار شد و جایگزین نظری در معاونت امور مناطق.
می‌توان این حکم را یک امتیازدهی خنثی به چمران دانست. این نوع جابه‌جایی‌ها یادآور سبک تغییرات مدیران در زمان محمد‌باقر قالیباف است که به طور ناگهانی معاون حمل‌ونقل خود را به معاونت امور انسانی منصوب می‌کرد یا معاونت عمران خود را به حوزه حمل‌ونقل می‌فرستاد.‌ اما حلقه سخت قدرت در شهرداری بدون تغییر باقی ماند.
داود گودرزی، سجاد محمد‌علی‌نژاد، محمد توکلی‌زاده، لطف‌الله فروزنده، جلال بهرامی و حسین نظری در کابینه زاکانی باقی ماندند. حکم سجاد محمدعلی‌نژاد، مشاور و مدیرکل حوزه شهردار را به مدت یک سال تمدید کرد. محمدامین توکلی‌زاده در معاونت اجتماعی-فرهنگی، حمیدرضا صارمی در معاونت شهرسازی و معماری و عباس شعبانی، معاونت فنی و عمرانی هم احکام‌شان تمدید شد.
لطف‌الله فروزنده، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران شد. او تا قبل از این معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران بود. جایگزین فروزنده در معاونت برنامه‌ریزی مجید باقری است.
پیش‌از‌این، ابوالفضل فلاح یک سال عهده‌دار سمت معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران بود. در کارنامه کاری باقری، مدیریت حراست ایران‌خودرو، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا و عضو هیئت‌مدیره شرکت مهندسی خدمات صنعتی ایران‌خودرو (ایسیکو) آمده است.
عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهردار تهران، درباره تغییرات جدید در معاونت‌های شهرداری تهران گفته است: تغییرات جدید برای چابک‌سازی و مردمی‌سازی مدیریت شهری و همچنین افزایش سرعت کلان‌پروژه‌ها و عملیاتی‌ترکردن معاونت‌ها صورت گرفته است.‌
او با اشاره به تأکید شهردار تهران از ابتدای فعالیت بر یک‌ساله‌بودن احکام گفت: عهدی که آقای زاکانی از ابتدا با مدیران بست، مبنی بر تلاش شبانه‌روزی و ارزیابی آن در پایان یک‌ سال بود؛ بنابراین طبق این رویکرد احکام و همچنین تأکید شهردار، انتظار می‌رفت که پس از ارزیابی یک‌ساله معاونان و مدیران ارشد، متناسب با آن تغییراتی انجام شود.
در چنین مدل مدیریتی، عهد اخوتی با مدیران بسته نشده و در مقابل آن تعهد و خدمت به مردم ملاک قرار گرفته است، این مدل مدیریتی علاوه بر چابک‌سازی، به صورت مستمر و دائم مدیریت را در معرض ارزیابی و پاسخ‌گویی قرار می‌دهد؛ این‌گونه همه ملزم هستند تا نسبت به روز قبل و ماه پیشین خود رشد داشته باشند و همیشه در معرض مطالبه و پاسخ‌گویی باشند؛ این یک مدل مدیریتی جدید و پیشرو است.
به گفته محمدخانی این تغییرات به معنی تغییرات گسترده نیست؛ بلکه در ترکیب هشت‌نفره معاونان دو نیروی تازه‌نفس و مجرب به ترکیب افزوده شد؛ یعنی آقای دکتر علیرضا جاوید و دکتر مجید باقری با سوابق متعدد در حوزه مرتبط با فعالیت خود است؛ سه تغییر دیگر نیز جابه‌جایی بین معاونان است که این جابه‌جایی بر مبنای کارکردگرایی، سرعت عملکرد و بهینه‌کردن مدیریت‌ است. هر دو معاونی که دیگر در ترکیب جدید شورای معاونان حضور ندارند، عملکرد خوب و ارزنده‌ای در این یک‌ سال داشتند.

احکام این مدیران نیز یک‌ساله صادر شده است. ناصر امانی درباره تغییرات مدیریتی در شهرداری و احکام یک‌ساله برای مدیران انتخابی گفته است: انتخاب مدیران به این سبک ریسک است و با تغییراتی که رخ داد، نشان داد هزینه این ریسک هم برای شهر، هم برای شهرداری و هم برای شهروندان بوده است. این موضوع از سوی آقای تشکری‌هاشمی هم تذکر داده شده و مورد تأکید رئیس شورا قرار گرفت و هیچ‌کدام از اعضا با این تذکر مخالفتی نداشتند.
او ادامه داد: همه ما نگران هستیم و معتقدیم شهرداری جای آزمون و خطای مدیریت نیست و شهرداری باید از مدیرانی استفاده کند که 75 درصد به بالا به توانمندی تخصصی و تعهدشان اعتقاد داشته باشند. شهرداری جایی نیست که فردی که نه تجربه این کار را دارد و نه سابقه مدیریت اجرائی داشته را بیاوریم و ببینیم در یک سال چه کار می‌کند و با شهر و بدنه شهرداری و کار تخصصی که باید انجام دهد، آشنا شود. این‌کار هم از شهر و شهرداری زمان می‌گیرد و هم به خودش آسیب می‌زند و از این نظر نگرانیم و امیدواریم این روند در شهرداری متوقف شود.
این عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه روش صدور احکام یک‌ساله باید اصلاح شود، گفت: شورا نمی‌تواند درباره مصداق‌های انتصابات در شهرداری ورود کند؛ ولی می‌تواند درباره ساز‌و‌کارهایش تذکر دهد و سؤال مطرح کند. تجربه یک سال گذشته نشان داد این روش حتما نیاز به بازنگری و اصلاح دارد و امیدواریم این تجربه که تجربه خوبی برای شهرداری نبود، تکرار نشود.
در آنجا استعداد افراد ارزیابی می‌شود و این استعداد وقتی روی زمین بنشیند، خود را نشان می‌دهد. ممکن است افراد مستعد باشند؛ اما مدیریت در شهرداری بار سنگینی است که نمی‌توان بر روی دوش هر کسی گذاشت.‌این هفته تغییرات شهرداری در سطح معاونان بود و گفته می‌شود در ابتدای هفته تغییرات در سطح شهرداران مناطق نیز اعلام می‌شود.
نیروهای قدیمی شهرداری همچنان از این سبک انتصابات گلایه دارند و معتقدند در همه دوره‌ها بیش از آنکه تخصص در انتصابات حرف اول را بزند، نزدیکی و دوری از هسته قدرت معیاری برای انتخاب‌هاست.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
ان شاء الله روزی خواهد رسید که زاکانی در پیشگاه خداوند و ملت بازجویی و بازخواست شود/ حق انتقاد به دولت و کاندیداهای سوپر پوششی مهمتر از همه زاکانی و قاضی زاده هاشمی را ندارند ولی اطمینان کامل دارم که دست توانای حق بالاترین دستهاست و همه مسببین وضع موجود کسانی که ریاست جمهوری را به سمت ریاست انتصابی بردند و بانیان وضع موجود شدند در حضور ملت شریف و بزرگ و متدین و شهید پرور و انقلابی بازجویی و بازخواست و محکوم به ظلم به ملت و خیانت به آرمانهای جمهوری اسلامی ایران و امام شهدا و زیر سئوال بردن خواهند شد .
Iran, Islamic Republic of
سهم زاکانی از انقلاب بابت یک انگشت به اندازه تمام شهدا و خانواده شهداست نباید اینقدر تعارض منافع باشد
Iran, Islamic Republic of
خدا خودش میداند یکی از عوامل فتنه این آقای زاکانی است
Iran, Islamic Republic of
بنام جانباز و بکام دختر و نوه در سوئیس. آقایان خیلی رو دارید چون حیا را قورت دادین
رادو
Iran, Islamic Republic of
خداوکیلی چه امتیازی داره که به خاطر دفاع از ایشون رودرروی میلیونها مخالفش می ایستد وبقیه رابرای امثال اینا نابود میکنند عوامل اعتراض رابرکنار کنید تادوقطبی ایجاد نشود
Iran, Islamic Republic of
وقتی زاکانی بشه شهردار پایتخت باید فاتحه کشور را خوند
Iran, Islamic Republic of
وای به حال ال زبیر ..
Iran, Islamic Republic of
بمب ریا و نفاق است البته خدا برای سیه روز کردن بندگانی که اسرار بر گناه و غرور و تکبر دارد راه اسرار گناه را برایش هموار می کند طوری که دوستانش هم فشار برتکرار گناه ایشان می کنند و حتما زمانی بمب خبری خواهد بود انقدر بمب خبری منفجر شود که تمام حامیان ریاکار و نفوذی های منافق اقرار به کور و کر و لال بودن بکنند انقدر دامنه این حمایتهای بی قید و شرط فسادهای گسترده ای را پرورش دهد و زیر پوست داشته باشد که شرمندگیش کل جامعه را مات و مبهوت کند همه اینها حمایتها زمینه ساز فسادهای سازمان یافته هست تحت حمایتهای سازمان یافته فساد فولاد سپاهان فساد فوتبال و هزاران هزار فساد هزاران هزاران میلیاردی اتفاق افتاده و می افتد...
Iran, Islamic Republic of
قربان خدا برم این یک انگشت زاکانی خوش را بصوت دورانی در تمام پستها و منصب ها می چرخاند و همچون بالا بر بالا می برد و فرزندانش را اروپا و سوئس عظمت بی عدالتی اگر کام عموم را تلخ می کند ولی کام عده قلیلی را خیلی شیرین میکند برای مدتی ولی بدانند که پایه ظلم کوتاه و بسیار سست است و پایداری ندارد
پایان مرد پر سر و صدا: ختم محمد در سیاست

پایان مرد پر سر و صدا: ختم محمد در سیاست

سعید محمد از دبیری شورای عالی مناطق آزاد برکنار شد. ردی که سودای ریاست جمهوری داشت؛ روز ...
سکوت مداحان سرشناس!

سکوت مداحان سرشناس!

قشار مختلف کشور در روزهای اخیر به نوعی مواضع خود را بیان کردند. در این میان یک موضوع ...
عباس عبدی: نظام آموزشي ورشكسته

عباس عبدی: نظام آموزشي ورشكسته

عباس عبدی گفت: باید صریح گفت؛ آنان که امروز در خیابان معترضند و با تعبیر رسمی اغتشاشگر ...
1