کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

برای آینده؛

نامه‌ی جمعی از جوانان به وزیر کشور؛ برای کهگیلویه و بویراحمد استانداری جوان منصوب کنید / فضای سیاسیِ استان به تنفس جدید نیاز دارد

22 شهريور 1400 ساعت 21:30

  جمعی از جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر کشور خواستار انتصاب استانداری جوانی شدند و نوشتند؛ بر این باوریم که تنها راه نجات استان کهگیلویه و بویراحمد و استیفای حقوق مردم و شکوفایی همه‌ی استعدادهایی که ذیل مناسبات ناعادلانه‌ی بومی و ملی دیده نشده‌اند انتصاب استانداری جوان و سپس تحول جدی در حکمرانی نسلی و استفاده از جوانان تحصیلکرده‌ی ارمانخواه و دارای جسارت، اتخاذ تصمیمات جدی در سطوح مختلف مدیریتیست.


  جمعی از جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر کشور خواستار انتصاب استانداری جوانی شدند و نوشتند؛ بر این باوریم که تنها راه نجات استان کهگیلویه و بویراحمد و استیفای حقوق مردم و شکوفایی همه‌ی استعدادهایی که ذیل مناسبات ناعادلانه‌ی بومی و ملی دیده نشده‌اند انتصاب استانداری جوان و سپس تحول جدی در حکمرانی نسلی و استفاده از جوانان تحصیلکرده‌ی ارمانخواه و دارای جسارت، اتخاذ تصمیمات جدی در سطوح مختلف مدیریتیست.
به گزارش کبنا، متن کامل این نامه به شرح زیر است؛
"بسم الله الرحمن الرحیم"
 جناب آقای احمد وحیدی، وزیر محترم کشور؛
سلام علیکم
 استان کهگیلویه و بویراحمد را اگر نتوان محرومترین استان کشور نامید، ولیکن با قاطعیت و براساس آمارهای رسمی و واقعیت‌های میدانی، می‌توان جزء سه استان نخست کشور در عقب‌ماندگی از ریل پیشرفت و توسعه نامید. براستی ریشه و اساس بروز چنین وضعیت نامتوازن و ضدعدالت در منطقه‌ای که مزیت‌های نسبی و داشته‌های تاریخی آن همواره در خدمت تمام کشور بوده است، چیست؟!
 ظرفیت و حجم کلمات موردنظر در موقعیت این یادداشت، اجازه نمی‌دهد که شرح کاملی از وضعیت کنونی و ریشه‌ها و علت‌ها ارائه گردد، ولیکن به سرنخ‌هایی از مهمترین مسائل استان، اشاره‌ای اجمالی خواهیم داشت؛
 همواره نوع نگاه و چشم‌اندازی که براساس آن به استان کهگیلویه و بویراحمد نگریسته شده است، بینشی حداقلی و فاقد یک نگرش عادلانه و منطبق بر واقعیات استان است. نگرشی که همواره می‌کوشد القا کند که این استان، محروم است و لذا باید حاکمیت برای رفع این محرومیت، خدماتی ارائه کند.! این استان بدلیل کمبود منابع و اعتبارات، به کمک مسئولان و حاکمیت نیاز دارد.! (نگاهی نازل، سطحی و غیرواقعی)
 اما با اندکی تأمل درمی‌یابیم که چشم‌انداز دقیق‌تر و عمیق‌تر، این است که جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به اهداف و چشم‌اندازها، تأمین امنیت و انرژی پایدار، تولید محصولات لبنی، کشاورزی، غذایی، طبیعی، دارویی و... و البته مهمتر از آن، جوانان پُرتوان و مستعد، به کهگیلویه و بویراحمد نیاز دارد، پس کشور به سرمایه‌های انسانی و طبیعی کهگیلویه و بویراحمد نیاز دارد.
 استانی که باوجود وسعت کم، ولی ۱۰ درصد منابع آب کشور را تشکیل می‌دهد، ۱۰ درصد منابع طبیعی و جنگلی کشور را پوشش می‌دهد، مهم‌ترین ظرفیت گردشگری و بوم‌گردی جنوب کشور را داراست، ۲۵ درصد انرژی یعنی نفت و گاز و میعانات گازی کشور را تأمین می‌کند و از سال ۱۳۴۲ همراه مبارزات "حضرت امام خمینی رحمت‌الله‌علیه" و مردم سراسر کشور بوده است و جوانان خود را در هشت سال دفاع مقدس و دفاع از حرمِ "حضرت زینب سلام‌الله‌علیها" به کارزار مبارزه فرستاده است و بیشترین اعزام به جبهه را نسبت به جمعیت تقدیم نظام کرده است.
 ➖استانی که دارای یکی از چهارده میراث طبیعی بشر یعنی رشته کوه دنا با ۵۲ قله بالای ۴۰۰۰ متر است. بخشی از تأمین گوشت، بخشی از محصولات کشاورزی و میوه و تره‌بار، برنج، گندم و جو در جنوب کشور از این استان تأمین می‌شود.  حال سؤال اساسی اینجاست آیا فقط این استان باید به ایران عزیز خدمات دهد و کشور نباید حق این استان را بدهد؟!
 ➖به درستی که می‌توان ادعا کرد این مناسبات میان استان کهگیلویه و بویراحمد با کشور عملاً یک‌طرفه بوده است. برخلاف شاخص آرمان و کلان هویت حقیقی انقلاب اسلامی یعنی "عدالت"، این ارتباط کاملاً یک سویه بوده و ما با یک استانی مواجه هستیم که همواره در حال ارائه‌ی خدمات به کشور است، ولیکن متناسب با ظرفیت‌ها و مزیت‌ها و از طرف دیگر اشکال‌ها، نوسان‌ها و محرومیت‌ها، توجه شایسته‌ای به آن نشده است و حقش را استیفا نکرده است.
  از سوی دیگر ما با یک‌سری بحران‌ها و مسائلی مواجه هستیم که به اختصار می‌توان به نصف شدن ظرفیت‌های جنگلی و طبیعی استان، بروز آسیب‌های اجتماعی جدید، حاشیه‌نشینی و مهاجرت از روستا به شهر "حدود ۱۷۰٪"، وجود نزاع‌های طایفه‌ای، انحصارطلبی و تمامیت‌خواهی در فضای سیاسی، تأثیر و تغلب سیاست‌زدگی و قومیت‌گرایی در مناسبات مدیریتی- فرهنگی استان، عدم وجود زیرساخت فرهنگی و اجتماعی برای کشف استعدادهای جوانان شایسته بجهت معماری اداری- عمومی استان، راکد ماندن ظرفیت‌های عظیم بخش‌های عمده گردشگری، داروئی، کشاورزی نوین و صنایع پایین دستی حوزه انرژی مواجه هستیم.
  وزیر محترم کشور؛
فضای سیاسیِ استان کهگیلویه و بویراحمد به یک تنفس جدید نیاز دارد، فرهنگ اجتماعی به زیرساخت‌های جدیدی برای بازسازی تعاون‌محور و تقلیل حساسیت‌های کاذب نیاز دارد،‌ معادن موجود ولی راکد و در کنار روستاها باید فعال شوند، کشاورزی سنتی باید نوین گردد،
 ➖آب استان کهگیلویه و بویراحمد به مدیریت جدی نیاز دارد، انحصارطلبی و تمامیت‌خواهی و باندبازی و محفل‌گرایی در سیاست باید خاتمه یابد، هجوم به محیط زیست درحال افزایش است، صنایع پایین دستی و تکمیل زنجیره‌ی ارزش در حوزه‌ی انرژی به برنامه‌ریزی نیاز دارد، تغییر جهت از تصمیمات سیاست‌زده به نگاه‌های کارشناسی یک ضرورت است،
توزیع عادلانه‌ی امکانات در استان کهگیلویه و بویراحمد، واجب و فوریست. باوجود مرکزیت و ثقلیت کریدوری جنوب و غرب و مرکز، همچنان در بن‌بست هستیم، مساله‌ی زمین بطور عام، و زمین‌خواری بشکل خاص، معضلات و فسادهای کلانی را بوجود آورده است.
 حال سؤال این است که آیا حل نمودن این مسائل و بحران‌ها و تحول در وضع موجود، با انتصاب گزینه‌ای صرفاً خوب و مُسِن و وابسته به کانون‌های محفلی ثروت و قدرت که خود، از عوامل ایجاد و بلکه مانایی وضع نابسامان فعلی‌اند امکان‌پذیر است؟!
 ➖این استان به استانداری بومی نیاز دارد که اولاً؛ به دردهای تاریخی، ظرفیت‌ها و محرومیت‌های زیست‌بوم، شناخت عمیق اقتضائات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی استان کهگیلویه و بویراحمد اشراف داشته باشد.
 ➖درثانی؛ باتوجه به موانع و مسائل و همچنین ظرفیت‌هایی که به اختصار اشاره شد، انتصاب یک نیرویی که در فضا و مناسبات سیاست‌زده‌ی محدود و توام با تحجر و جمود و انحصار تنفس می‌کند و از این جغرافیا تأثیر می‌پذیرد، نه تنها نمی‌تواند وضع موجود را تغییر دهد، بلکه همین مناسبات متحجرانه‌ی کهنه و راکد را نیز تقویت می‌کند.
 ➖استان به یک استاندار جوان، واجد روحیه حریت و استقلال برای عبور از تنگناهای فضای مسموم سیاست‌زده و قومیت‌گرا، البته فسادستیز و عدالتخواه و کارآمد نیاز دارد.
  در این راستا ما جمعی از جوانان و فرهیختگان استان کهگیلویه و بویراحمد بر این باوریم که تنها راه نجات استان کهگیلویه و بویراحمد و استیفای حقوق مردم و شکوفایی همه‌ی استعدادهایی که ذیل مناسبات ناعادلانه‌ی بومی و ملی دیده نشده‌اند انتصاب استانداری جوان و سپس تحول جدی در حکمرانی نسلی و استفاده از جوانان تحصیلکرده‌ی ارمانخواه و دارای جسارت، اتخاذ تصمیمات جدی در سطوح مختلف مدیریتیست.
 این استان، محمد جهانبخش‌ها و آرمان بیگلری‌ها دارد.
پس چرا غیربومی؟!
و چرا بومی اما غیرجوان؟!
و یا چرا جوانِ بومی اما محافظه‌کار؟! در پایان ما معتقدیم که جوانان برومند استان کهگیلویه و بویراحمد که واجد نشاط و شور جوانانه و روحیه‌ی "ما می‌توانیم"، و دردمند و دردآشنا به تمام ظرفیت‌ها و محرومیت‌های استان هستند، شایسته‌ترین عناصر برای بازسازی معماری عمومی استانند، لذا از حضرتعالی خواهانیم که با التفات به این مهم و اعتماد به کارآمدی جوانان بومی کهگیلویه و بویراحمد، ابتدائاً در انتخاب استاندار و سپس در سطوح بعدی مدیریتی یکبار برای این تاریخ بیش از ۴ دهه، عرصه را برای عَرضه‌ی عُرضه‌های جوانان آماده کنید که قطعاً این رویکرد منطبق بر مانیفست چله‌ی دوم انقلاب "بیانیه‌ی گام دوم" و تاکیدات همیشگی رهبر معظم انقلاب است.
با تشکر


کد مطلب: 438971

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/report/438971/نامه-ی-جمعی-جوانان-وزیر-کشور-کهگیلویه-بویراحمد-استانداری-جوان-منصوب-کنید-فضای-سیاسی-استان-تنفس-جدید-نیاز

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir