تاریخ انتشار
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۸
کد مطلب : ۴۰۵۷۲۶
پاسخی به یک مطلب:

گناه «سید قدرت» دستگیری از شما در اوج استیصال و درماندگی‌‌تان بود

۶
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
کبنا ؛امروز مطلبی با نوشته خانمی به اسم سولماز طاهری بویراحمدی[کلیک کنید] یکی از دوستان برایم ارسال کرد و خواهان جوابیه‌ای شد.
واقعیتش این است، وقتی که خوندم بی اعتبار از کناران گذاشتم و با خودم گفتم:بگذار فراموش شدگان، در فراموشی بمانند. و با رویای زندگی خود که از آن تهی یافته‌اند، با آن تعاریف دلخوش کنند و با آن زندگی کنند، زندگی را سرکنند.
اما بعد از ارسال از طرف یکی دو عزیز دیگر،  که روح انان با این نوشته جریحه دار شده بود بران شدم چند خطی بنویسم،  تا انان را آزرده خاطر نکنم.
آنچه نویسنده مرقوم داشته بود،  با آنچه من از کتاب‌های تاریخی بویراحمد خوانده بودم،  در تعارض دیدم،  لذا سری به گنجه کتابخانه زدم و کتاب کوچ کوچ،  کدخدازاده و خانزاده ای از ایل و تبار خان‌ها را که چندسال پیش مطالعه کرده،  بیرون اوردم،  و با خود گفتم دوباره مطالعه کنم،  شاید برداشت اولیه من از این کتاب که گنجینه‌ای ماندگار برای شناخت ایل بویراحمد و گذشته تاریخان دیار است، اشتباه بوده است.
دوباره خوانی این کتاب بار دیگر روح و روانم را تلطیف داد و به وجد آورد. و به سالهای دهه بیست برد.
بدنبال جملاتی از سطرهای کتاب می‌گشتم،  که خانزاده کی عطا طاهری به قدرتمند بودن کدخدایان و بزرگان طوایف که نسبت به خان‌ها داشتند. نگاهی دوباره انداختم.
در صفحه۱۰۵کتاب به شاهنامه خوانی سخن ور و کدخدای کی گیوی کی ولی خان اشاره داره که در هنگام شاهنامه خوانی به ناصرخان اشاره می کند و می‌خواند.
قباد گزین را ز البرز کوه/من اوردمش در میان گروه (که البته در افواه عمومی شنیدیم که جلیل و بابکانی ها ناصرخان را بر اریکه قدرت سوار کردند)
که اشاره دارد اگر ناصرخان،  امروز خان است،  به حمایت من است که بر این صندلی تکیه زده است.
و یا در صفحه ۳۷۶ همین کتاب،  از خشم و غصب علی خان کی گیوی می‌گوید،  که با قنداق تفنگ خان را مضروب کرده و همسرش با جیغ و داد و نوزاد در بغل بین خان و علی خان حائل می‌گردد تا مانع از کشته شدن خان گردد.
و در صفحه ۳۷۷ همین کتاب کی مندنی جهانبین که در ارتباط داخلی طرفدارکی علی خان است،  پیشنهاد می‌دهد که باید ناصرخان همراه محمدحسین خان کشته شود.
و علی خان به برادر می‌گویددرست همین است که هردو برادر زن‌هایمان را بکشیم که آسوده از کینه توزی این خاندان باشیم.
آنچه مرقوم شد، گوشه‌هایی از تاریخ گذشته بویراحمد است،  که خوانین اکثر قدرت خود را از کدخدایان طوایف خود می‌گرفتند. و نشانه‌هایی از سرباز فرمانده دران نمی‌بینیم و در دیگر نوشته‌های این کتاب و سایر کتب،  رابطه خان‌ها و کدخدایان به بذل و توجه خان‌ها به کدخدایان را نشان می‌دهد، که سبب تحکیم قدرت و ماندن انان بر اریکه قدرت بوده است.
 در پایان نویسنده پیشبینی کرده و از آینده و رأی و نظر مردم باشت و گچساران سخن گفته، خدمت ایشان عرض می‌کنم،  مردم باشت و گچساران خیلی وقت است،  که از چپ و راست عبور کرده‌اند،  و انتخابشان بر اساس سیاست‌های کلان کشور است،  امروز تشخیص می‌دهند که جناب اقای تاجگردون برای انان مفید و مؤثر تر است،  از ایشان حمایت می‌کنند،  فردا تشخیصشان این که جناب اقای حسینی برای انان موثرتر است،  او را انتخاب می‌کنند. درست همانگونه که قبلاً در دولت اصولگرایان اقای حسینی را او در دولت اصلاح طلبان جناب اقای تاجگردون را انتخاب نمودند. اما اگاه باشید،  چه جناب اقای تاجگردون و چه جناب اقای حسینی انتخاب مردم باشد،  بار شما به مقصد نمی‌رسد.
لذا این ترفند شما،  که گله مند از تحریف تاریخی هستید که به نفع شما بیان نشده،  در تصمیم مردم فهیم و اندیشمند گچساران و باشت اثری نخواهد داشت.
سخنگوی بزرگان بویراحمد نیستم اما قطعاً فرزندان انان سربازان که شما یاد کردید،  شما را بی جواب نخواهند گذاشت.
 کلام آخر که قطعاً موجب ناراحتی و عصبانیت سیدقدرت،  باتوجه به روح بزرگی که به نسبت بخشش و چشم پوشی از خطای دیگران در او سراغ دارم را بر این نگارنده به دنبال خواهد داشت. اما میگویم،  بگذار از من دلخور و ناراحت گردد. چرا که بعضی‌ها شایسته این بزرگ منشی نیستند.
 شاید گناه سید قدرت این باشد،  در روزگاری که حتی دوستان شما،  در حمایت شما بر نیامدند،  و در اوج استیصال و درماندگی بودید.
این سیدقدرت بود که دستگیر شما بود نه جناب آقای تاجگردون و نه هیچ کس دیگری.

بگذار ناراحت شود،  اما بر این عقیده‌ام،  آنکس که نمکدان می‌شکند،  سزاوار تواضع و فروتنی نیست.
-------------------------------------------------
سیدسعادت الله حسین پور ده بزرگ
نام شما

آدرس ايميل شما

ایل بویراحمد
Iran, Islamic Republic of
با سلام خدمت همه عزیزان.....بله همانگونه که مستحضرید در تمام طول تاریخ خیلی از بزرگان بوده اند که یا توسط زیر دستان خود از قدرت برکنار یا به صورت ننگ اوری توسط زیر دستان خود کشته شده اند....نمونه بارز جناب عبدالله خان ضرغامپور که توسط نوکران و سربازان خود در خواب کشته شده اند....یا محمد حسین خان طاهری که در چادر خود و در هنگام خواب به صورت غافلگیرانیی توسط کدخدایان خودمورد هجوم قرار گرفت....این دلیل بر همه کاره بودن کدخدایان بر خوانین نمیشه....لطفا بزرگش نکنید
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است
آقای حسین پور.چیزی نیست که به فراموشی سپرده شود همین امروزه به اطرافتان نگاه کنید می بینید که هنوز در راس می باشند و با افتخار و آبرو زندگی با شکوهی دارند و تا خانی نبود کدخدایی هم در کار نبود دوما ً شما چکار به بویراحمد دارید بگویید که خودمان چکاری انجام داده ایم الحمدالله بویراحمدی ها همیشه در همه عصرها . آقای حسینی یک بار به مجلس رفت. رفتن آن برای بار دوم می رود تا قیامت
یاس
Iran, Islamic Republic of
تو یکی فقط دست ار حمایت سید قدرت برداری قطعا در کارزار انتخاباتی موفق خواهد....شما وامثال تان وجهه سید والا مردی شریف تر وبا صداقت تر از او نخواهد آمد
Iran, Islamic Republic of
فاعیه رو نویسی میکنی.
برا شما دفاعیه نویس ها زشته ردون مطالعه و تحقیق بنویسی.
حالا که. و مینویسی حداقل تاریخ رو تحریف نکن
كرباوي
Iran, Islamic Republic of
آقاي سيد سعادت الله حسيني من گچساراني ياباشتي نيستم
اماسري درميان سياسيون مي جنبانيم ازديار ممسني هستم شير مادرت هلالت باشد كه اينگونه زيبا قلم مي زني واما من هم مطلبي را بر مطالب شما مي افزايم تا آن نگارنده مخاطبت آگاه شود سيد قدرت دستگير بر مسند نشسته مورد علاقه وي وحتي تفكر آنان در گچساران وباشت بوده كه اگر او نمي بودتاقيام قيامت بايد تحت سلطه جريان مقابل مي بودند اگر آقاي تاجگردون و تفكر ايشان امروز مي توانند عرض اندام نمايند به بركت وجود همين سيد قدرت بود بايد هرروزه تلفظ نمايد كه مديون دشمن دشمنم هستم يابهتر است بگويد دشمن دشمن من دوست من است
باوی
Iran, Islamic Republic of
شیرمادرت حلالت به ای جوابت
پای روانگردان در پرونده قتل ميترا استاد باز شد

پای روانگردان در پرونده قتل ميترا استاد باز شد

کارشناس اسلحه عنوان مي‌کند 9گلوله شليک شده است. بنده درخواست کردم اين مساله در هيات کارشناسي ...
ایران و عربستان؛ وقت مصالحه رسیده است؟

ایران و عربستان؛ وقت مصالحه رسیده است؟

 طرح چهار ماده‌ای ماکرون، هنوز به نتیجه نرسیده، اما شواهد و قراین نشان می‌دهد که احتمال ...
واکنش‌ها به حکم ۵ سال زندان حسین فریدون

واکنش‌ها به حکم ۵ سال زندان حسین فریدون

پرونده دیگری که ممکن است مورد توجه قوه قضائیه باشد، پرونده مهدی جهانگیری برادر اسحاق ...