تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۴۵
کد مطلب : ۴۶۹۳۰۹
دادستان کل کشور:

دادستان کل کشور: همه رد صلاحیت‌ها انتخاباتی به منزله داشتن پرونده قضائی نیست؛ طبق اطلاع اکثر این موارد جنبه شکلی دارد / لازم است دستگاه‌های مرتبط علت رد صلاحیت‌ها را به اطلاع عموم مردم برسانند

۰
همه رد صلاحیت‌ها انتخاباتی به منزله داشتن پرونده قضائی نیست؛ طبق اطلاع اکثر این موارد جنبه شکلی دارد
کبنا ؛مهر: دادستان کل کشور با اشاره به رصد فعالیت‌های انتخاباتی و برخورد با مرتکبان تخلفات گفت: همه رد صلاحیت‌ها به منزله داشتن پرونده قضائی نیست.
حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی، دادستان کل کشور در جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی با اشاره به جنایات بی حد و حصر رژیم غاصب اسرائیل علیه مردم مظلوم و بی گناه غزه گفت: رژیم کودک‌کش اسرائیل با این جنایات فجیع به دنبال از بین بردن حماس و ضربه زدن به محور مقاومت است. این در حالی است که حماس صرفاً یک گروه یا یک جریان سیاسی نیست بلکه تفکری است که در جان و قلب جوانان و کودکان فلسطینی ریشه دوانیده و نتیجه این تفکر همانا پیروزی و آزادی فلسطین خواهد بود.
وظیفه اصلی ما جلوگیری از وقوع تخلف و جرایم انتخاباتی است
وی در بخش دیگری از سخنان خود به وظیفه و رسالت اصلی ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی اشاره‌ای داشته و اظهار کرد: همانگونه که در عنوان این ستاد مشخص است یکی از وظایف اصلی ما پیشگیری کردن از بروز تخلفات و جرایم انتخاباتی است.
حجت‌الاسلام و المسلمین موحدی با بیان اینکه اقدام اصلی ما کاهش و سپس جلوگیری از وقوع جرایم است گفت: در این راستا باید ستادهای استانی و شهرستانی با ستاد مرکزی هماهنگ بوده و مصوبات ابلاغی را به درستی و در زمان مناسب اجرایی کنند.
ستادهای استانی و شهرستانی به صورت منظم و مستمر تشکیل شود
دادستان کل کشور ضمن تاکید بر تشکیل مستمر و منظم جلسات ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در همه سطوح گفت: برگزاری منظم و نیز ترتیب اثر دادن به مصوبات این ستاد در پیشگیری از تخلفات انتخاباتی مؤثر بوده و در استان‌ها و شهرستان‌هایی که دارای شور و هیجان انتخاباتی بیشتری هستند باید دائماً موارد پیشگیرانه رصد و اقدامات لازم صورت پذیرد.
تاکید بر تبیین و توجیه نامزدهای انتخاباتی و کانون‌های هواداری
وی گفت: نکته بعدی که لازم است ستادهای پیشگیری در دستور کار خود داشته باشند تشکیل جلسات توجیهی و آگاهی بخشی به تشکل‌ها، گروه‌ها و احزابی است که با هدف فعالیت‌های انتخاباتی ایجاد شده و قصد هواداری از یک کاندید خاص یا یک جریان سیاسی دارند.
حجت‌الاسلام و المسلمین موحدی افزود: لازم است این گروه‌ها از اکنون رصد و شناسایی شده و با دعوت از آنها و مسئولان هیأت‌های اجرایی، قوانین و مقررات انتخاباتی را به اطلاع آنها رسانیده و نسبت به مسائل پیشگیرانه توجیه شوند.
خط قرمز نظام امنیت و آرامش کشور است
وی با بیان اینکه خط قرمز کشور امنیت و آرامش کشور است، گفت: انتظار این است که همچون گذشته کاندیداها و هواداران از خط قرمز نظام که همانا امنیت و آرامش مردم است عبور نکنند و نسبت به مسائل دیگر از قبیل رعایت قوانین و مقررات و مبانی اخلاق انتخاباتی پایبندی خود را حفظ کنند.
دادستان کل کشور در ادامه خطاب به کاندیداهای انتخابات بر لزوم رعایت اخلاق و موازین شرعی هم اشاره داشت و گفت: کاندیداها و هواداران آنان همچنان که به الزامات قانونی پایبند هستند باید نسبت به رعایت موارد اخلاق اسلامی و حدود شرعی هم حساسیت داشته باشند.
وی در تشریح این موضوع گفت: این عزیزان علاوه بر اینکه باید مراقبت کنند که گرفتار آلودگی‌های اخلاقی همچون تهمت، دروغ و افترا نشوند از هواداران خود نیز بخواهند که به دنبال تخریب و تضعیف رقبا نباشند و فقط به معرفی خود و بیان برنامه‌های خود بپردازند.
حجت‌الاسلام و المسلمین موحدی ادامه داد: نامزدهای انتخاباتی سعی کنند با تشریح و تبیین برنامه‌های خود به دنبال آرا سالم مردمی بوده و تلاش کنند که در یک محیط سالم و با یک رقابت درست قدم به عرصه خدمتگزاری بگذارند.
تاکید بر رصد فعالیت‌های انتخاباتی و برخورد با مرتکبان تخلفات و جرایم
دادستان کل کشور با بیان اینکه تخلفات و جرایمی همچون نشر اکاذیب، تهمت، افترا، دروغ، شایعه‌سازی و تخریب و سخنان چالش ساز از جمله مواردی است که در این ستاد رصد خواهد شد، گفت: همه باید بدانند که این موارد علاوه بر اینکه آثار وضعی بر فرد مرتکب دارد بلکه ارتکاب این تخلفات و جرایم مسئولیت قانونی را هم در پی خواهد داشت.
وی در تکمیل این تذکر خطاب به اعضای ستاد و دستگاه‌های امنیتی _ اطلاعاتی و قضائی _انتظامی گفت: همه دستگاه‌های ذی ربط باید ضمن رصد فضای رسانه‌ای کشور هرگونه اخبار مهم و حساس و مرتبط را به ستادهای استانی و شهرستانی منعکس کنند تا این موارد رسیدگی شده و در صورت لازم اقدامات قانونی صورت پذیرد.
دستور تشکیل کمیته فضای مجازی و کمیته تبادل اطلاعات انتخابات
دادستان کل کشور در ادامه دستور تشکیل دو کمیته تخصصی را داده و گفت: در راستای انجام بهتر مأموریت‌ها لازم است دو کمیته تخصصی "فضای مجازی" و "تبادل اطلاعات انتخاباتی" در ذیل ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور ایجاد شود تا به صورت تخصصی به انجام تکلیف محوله با تشکیل جلسه هفتگی بپردازند.
وی در این رابطه گفت: هدف از تشکیل کمیته تبادل اطلاعات رصد، پایش و انعکاس اخبار و اطلاعات مربوط به انتخابات است که همه دستگاه‌های مسئول باید در این زمینه همکاری مناسب را با ستادهای پیشگیری داشته باشند.
تماس و هر نوع همکاری با شبکه‌های معاند نظام ممنوع و جرم است
وی در ادامه اظهار داشت: حسب وظیفه اعلام می‌کنم هرگونه تماس با انگیزه همکاری و همنوایی با شبکه‌های معاند ممنوع بوده و اینگونه اقدامات جرم تلقی شده و قابل تعقیب قضائی است.
اکثر رد یا عدم احراز صلاحیت‌ها جنبه شکلی دارد
دادستان کل کشور با تاکید بر اطلاع رسانی و شفاف سازی اقدامات صورت گرفته توسط متولیان برگزاری انتخابات گفت: بحمدالله تعداد بالای ثبت نام نامزدهای انتخاباتی نشان دهنده مشارکت بالا در انتخابات اسفندماه است. اما لازم است دستگاه‌های مرتبط با این موضوع با اطلاع رسانی به هنگام در خصوص علت عدم احراز و یا رد صلاحیت‌ها، دلایل آن را به نحو مقتضی و حسب مورد به صورت شفاف به اطلاع عموم مردم و نامزدهای انتخاباتی برسانند.
وی در پایان عنوان کرد: ممکن است عدم احراز صلاحیت و عدم صلاحیت فردی دلایل گوناگون از جمله نقص در مدارک، عدم ثبت نام در موعد مقرر و … داشته باشد و صرف عدم صلاحیت یا عدم احراز به منزله داشتن پرونده قضائی و یا سابقه کیفری و مسائلی از این دست نیست. طبق اطلاع اکثر این موارد جنبه شکلی دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی سال ۱۴۰۳ کارگران که در اسفند ۱۴۰۲ دریافت می‌کنند اعلام شد. با توجه به مصوبه جدید ...
در این کشور مردم مادام العمر مستاجر هستند

در این کشور مردم مادام العمر مستاجر هستند

در زمانی که بسیاری از جوانان در مکان ‌هایی مانند کالیفرنیا و نیویورک نمی‌توانند راهی ...
توطئه عليه قاليباف

توطئه عليه قاليباف

حميد رسايي، عضو سابق جبهه پايداري و از چهره‌هاي اصلي تشكل جديد اصولگرايان يعني شريان ...
1