تاریخ انتشار
شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۵
کد مطلب : ۴۵۹۶۵۷
در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (19 اسفندماه) بهمئی؛

حجت الاسلام اسماعیل صلواتی: آرامش یکی از نیازهای اساسی انسان است

۰
حجت الاسلام اسماعیل صلواتی: آرامش یکی از نیازهای اساسی انسان است
کبنا ؛نماز جمعه این هفته شهرستان بهمئی به امامت حجت الاسلام صلواتی اقامه شد و گفت: خودم و همه ی شما عزیزان را به رعایت تقوای الهی توصیه و سفارش میکنم.
امام جمعه شهرستان بهمئی در شروع خطبه اول گفت: آرامش یکی از نیازهای اساسی انسان است
یکی از آثار تقوا آرامش درونی و بیرونی برای فرد خانواده و جامعه است اثر تقوا آرامش بخشی است اهل تقوا اهل آرامش اند و این آرامش را به دیگران هم انتقال می دهند دل ها با یاد خدا آرامش میگیرد جامعه هم با یاد خدا آرامش پیدا میکند.
حجت الاسلام اسماعیل صلواتی خاطر نشان کرد؛ اگر به دنبال آرامش برای فرزندانمان خانواده هایمان و جامعه مان هستیم راه آن ذکر خدا است
اثر ذکر خدا تقوا است و اثر تقوا آرامش بخشی است اللهم ارزقنا توفیق الطاعه این دعا سه قسمت دارد ۱) وظایف شخصی منتظران  ۲) وظایف اعضا و جوارح انسان است ۳) وظایف اقشار و اصناف.
وی افزود: در خطبه گذشته به وظایف اشخاص و اعضا و جوارح اشاره شد  در این خطبه به وظایف اقشار بر اساس این دعا اشاره میکنم
وظیفه علما  روحانیت معلمان و اهل علم در دوران غیبت بی رغبتی به دنیا و تعلقات دنیوی است.
وی ادامه داد: از زندگی دنیا برای ساختن و آبادی آخرت استفاده میکنند و از این طریق خودشان و دیگران را اصلاح می کنند از دیگر وظایف علما و روحانیت در عصر غیبت نصیحت و خیرخواهی است وظیفه ی دانش آموزان دانشجویان و طلاب علم آموزی و علم اندوزی است آدم های جاهل و جامعه ی جاهل نمیتوانند منتظر امام عصر(عج)  باشند نمی تواند برای ظهور امام زمان( عج)  زمینه سازی بکند.
حجت الاسلام صلواتی افزود: دانش آموزان دانشجویان و طلاب منتظر اهل رغبت در کسب علم و میل شدید به اندوختن علم و تجهیز خود و جامعه به آخرین دستاوردهای علمی فکری و تولید دانش و اندیشه هستند وظیفه ی کسانی که نه روحانی هستند و نه طالب علم و به تعبیری مستعمان هستند وظیفه ی اینها این است که عالم و دانشجو نیستند اما باید به راه شناسان که علما و اهل علم هستند گوش بدهند و پیرو دین شناسان و عالمان ربانی که مقصد و مقصود اوامر الهی می شناسند حرکت کنند.
وی بیان کرد: نصیحت موعظه و سخنان حکیمانه ی عالمان ربانی را یاد بگیرند که آنها از قرآن و عترت میگویند وظیفه ی پیرمردان و پیر زنان حفظ وقار متانت و سنگینی است هر کاری که از قدر و منزلت انسان بکاهد باید خودداری کنند آرامش خود را در عصر غیبت حفظ کنند.
امام جمعه شهرستان بهمئی گفت: اگر کهن سالان و پیرمردان و پیرزنان جامعه باوقار با سنگینی باشند جوانان اعتماد میکنند و راه آنها را ادامه می دهند وظیفه ی جوانان منتظر ارتباط دائمی با خداوند متعال و مراقبت همیشگی از نعمت جوانی است باید اهل تهذیب نفس باشیم اندیشه و انگیزه ها را باید از غیر خدا پاک کرد جوانان باید اهل توبه و استغفار باشند.
وی خاطر نشان کرد: وظایف زنان و دختران در عصر غیبت حفظ حیا و عفت است زن امانت الهی است این موجود مقدس و عرشی نباید آلوده شود باید زنان در جامعه مراقبت کنند که گوهر ارزشمند عفاف حیا و حجاب حفظ شود زنان منتظر امام زمان (عج) باید پاسدار حریم عفاف باشند.
حجت الاسلام صلواتی عنوان کرد: عفاف عمومی باعث اعتلای روح فکر جان و روان و عقل خودمان و جامعه می شود زنان باید در عصر غیبت گوهر ارزشمند عفاف و حیا را در خودشان تقویت کنند تا به کمال حقیقی برسند وظیفه ی ثروتمندان در عصر غیبت: ثروتمندان امانت داران اموال الهی و مجرای رسیدن برخی از نعمت های خداوند به دیگران هستند ثروتمندان منتظر باید اهل تواضع باشند استکبار و خود برتربینی انسان را از خداوند متعال کافر میکند و انسان را به هلاکت میرساند از دیگر وظایف ثروتمندان وسعت بخشی و خیر رساندن به مردم است.
وی افزود: وظیفه ی مستضعفان و فقیران در عصر غیبت: باید بر اساس ایده های امام زمان (عج) اهل صبر و قناعت باشند متکی و امیدوار به خداوند متعال باشند با صبر و قناعت از عزت نفس خویش صیانت کنند‌ وظیفه ی حاکمان فرماندهان و مسئولان در عصر غیبت عدالت است در تمامی شئون باید عدالت را رعایت کنند باید اهل دلسوزی آسان گیری همراه با صلابت قدر و قاطعیت باشند.
امام جمعه شهرستان بهمئی ادامه داد: وظیفه ی نیروهای نظامی و انتظامی منتظر امام زمان (عج)  تلاش در جهت تقویت دفاع از کیان دین و دستیابی به توانمندهای تکنیکی و تاکتیکی و آخرین دستاوردهای دفاعی و تلاش در جهت ایمان تقوا صبر و استقامت جامعه است.
وی در پایان خطبه اول اشاره کرد: وظیفه ی عموم مردم انصاف داشتن و به انصاف رفتار کردن و دوری از گناهان و زشتی ها و ارتقاء سطح بهداشت عمومی، یاد کردن از رفتگان و طلب آمرزش برای آنها و توجه به مسئله حج است.
امام جمعه شهرستان بهمئی در شروع خطبه دوم مجددا خودم و همه ی شما عزیزان را به رعایت تقوای الهی توصیه و سفارش میکنم.
وی بیان کرد: خوش زبانی و خوش گفتاری و قول نیک از مصادیق تقوا است سوره بقره آیه ۸۳: قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا با مردم به زبان خوش سخن بگویید الإمام زين العابدين عليه السلام : القَولُ الحَسَنُ يُثرِي المالَ ، ويُنمِي الرِّزقَ، ويُنسِئُ فِي الأَجَلِ ، ويُحَبِّبُ إلَى الأَهلِ ، ويُدخِلُ الجَنَّةَ . 
امام سجاد عليه السلام : گفتار نيك، دارايى را افزون مى كند ، روزى را فراوان مى سازد، مرگ را به تأخير مى اندازد، [انسان را] محبوب خانواده مى كند و [او را ]به بهشت، وارد مى سازد بیشتر اهل بهشت خوش اخلاق ها هستند.
حجت الاسلام اسماعیل صلواتی بیان کرد: بیانات کوتاه اما به هنگام و راه گشای رهبر حکیم و عالیقدر مقام معظم رهبری در مسمومیت دانش آموزان: دستگاه های اطلاعاتی و انتظامی سررشته ی این جنایت ها را پیدا کنند عاملین و مسببين به اشد مجازات محکوم شوند چون هم جنایتی است که در حق معصوم ترین عناصر یک جامعه یعنی کودکان موجب رعب و ناامنی جامعه و نگرانی خانواده ها است عفو در اینجا نخواهد بود.
وی خاطر نشان کرد؛ مجازات اینها باید باعث عبرت شود در طول سه دهه گذشته در مواجهه با حوادث و فتنه ها نوع مواجهه مقام معظم رهبری با این پدیده کم نظیر است.
امام جمعه شهرستان بهمئی افزود؛  این نوع مواجهه حکایت از شدت علاقه مندی و دلبستگی پدرانه ی مقام معظم رهبری با عزیز ترین افراد و معصوم ترین عناصر جامعه و نشانه ی این است که رهبر حکیم انقلاب از مردم، غم خوار مردم، در سختی ها و گرفتاری ها هم دل و همراه مردم خیرخواه و دلسوز مردم است.
حجت الاسلام صلواتی گفت: پدیده ی مسمومیت دانش آموزان در نگاه رهبر حکیم انقلاب یک جنایت بزرگ است چون هدف این جنایت کودکان خانواده ها دختران و امنیت عمویی  جامعه است مطالبه ی ما از مسئولین امنیتی و انتظامی استان و شهرستان شناسایی افرادی است که اقدام به این جنایت نمودند و به اشد مجازات محاکمه شوند.
وی اشاره کرد: مطالبه ی دوم پاک کردن و تقویت پدافند غیرعامل با رویکرد مردمی سازی برای مقابله با فتنه ها و حوادث این چنینی
هدف دشمن چیست؟  دشمن از پدیده ی مسمومیت به دنبال چیست؟ ۱) شکستن احساس امنیت در جامعه دشمن میخواهد حس امنیت را از ما بگیرد. 
وی عنوان کرد: تعطیلی مدارس، توقف رشد علمی و تحصیلی فرزندان ایران اسلامی برای حمایت از دختران اعتصاب علمی و تعطیلی مدارس را دشمن دنبال میکند دشمن به دنبال انتقام از دانش آموزان و دختران برای عدم همراهی آنها برنامه های دشمن است.
حجت الاسلام صلواتی افزود: لذا می آید با یک بازی رسانه ای اتهام انتقام به جمهوری اسلامی میزند اینجاست که باید مواظب باشیم دشمن به دنبال اتهام پراکنی بر علیه نهاد دین و دینداران است هدف دشمن در پدیده مسمومیت دانش آموزان  قم هراسی و دین هراسی  است.
وی گفت: چون از قم در این سالها ضربه دیدند لذا میخواهند مردم را نسبت به قم و نهاد دین بدبین کنند
می خواهند مردم را از انقلاب نظام دین ولایت امام و شهدا جدا کنند به لطف خداوند متعال و عنایت امام زمان (عج)  با این رهبر حکیم و مردم صبور و مقاوم باز هم دشمن را رسوا و خوار و ذلیل خواهیم کرد
این روزها در حیاط خلوت آمریکای لاتین  شاهد پهلو کشتی های جنگی ایران مکران و دنا  متعلق به ارتش جمهوری اسلامی هستیم.
امام جمعه شهرستان بهمئی اشاره کرد: آمریکا تمام تلاش خود را کرد که این دو کشتی به مقصد نرسند و مانع عبور آنها شود حضور کشتی های جنگی ایران در سواحل برزیل یک شکست دیگر برای آمریکا و یک پیروزی برای ایران اسلامی است
از طرفی حضور نظامی ایران در اقیانوس اطلس نشان از پایان دوره ی یکه تازی آمریکا در جهان است
پهلوگیری ناوهای جنگی ایران بیخ گوش آمریکا حقیقتا یک پیروزی برای ایران اسلامی است.
وی بیان داشت: دوشنبه ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهدا (سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی) است. 
امام جمعه شهرستان بهمئی اضاف کرد: از تلاش ها و زحمات بنیاد شهید شهرستان در جهت ترویج فرهنگ شهید و شهادت تشکر میکنم یکی از مصادیق تعظیم شعائر الهی گرامی داشت یاد و نام و ترویج فرهنگ شهید و شهادت است امروز یکی از نیاز های کشور زنده نگه داشتن یاد و نام شهیدان است و برای آینده کشورمان ضروری و حیاتی است.
حجت الاسلام صلواتی گفت: شهید زمین و زمان را معطر میکند شهید دلها و روح ها را احیا میکند از دل یادواره ها باید جهل زدایی و ظلالت روبی بوجود آورد باید از دل یادواره ها و مناسبت ها شهیدان کلمه ای به نام أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ ۖبوجود بیاید این رسالت همه ی ما است فرهنگ شهید و شهادت فرهنگ حرکت به سمت جامعه و مدنیه فاضله است.
وی عنوان کرد: فرهنگ شهید و شهادت فرهنگ ولایت محوری ولایت باوری و ولایت یاوری است یکی از استعدادها و ویژگی بی نظیر مردم شهرستان بهمئی توجه به فرهنگ شهید و شهادت است.
امام جمعه شهرستان بهمئی افزود: هفته آینده یادواره یکی از شهیدان شهرستان بهمئی است  از همه ی خانواده ها دانش آموزان و اصناف و اقشار برای توجه به  فرهنگ شهید و شهادت و یادواره ها و یادمانهای شهدا دعوت میکنم.
حجت الاسلام صلواتی بیان کرد: روز دوشنبه ۲۲ اسفند دهه تکریم و غبار روبی مساجد است انقلاب اسلامی ما از مسجد با مسجد و برای مسجد استقرار یافت اگر بخواهیم این انقلاب و نظام به حیات طیبه خودش ادامه بدهد باید رویکردها مسجد محوری و امر مسجد باید تقویت شود راهکار آن هم بازخوانی کارکرد های مساجد است.
وی گفت: یکی از کارکرد های مساجد عبادی است نماز را به جماعت در مسجد برگزار کنیم مسجد فقط برای نماز نیست یکی از عبادت ها تفکر است مسجد محل تلاوت قرآن انس با قرآن است دومین کارکرد مسجد کارکرد سیاسی و اجتماعی است مسجد مرکز اجتماع سیاسی و تبلیغ احکام سیاسی  اسلام است.
امام جمعه شهرستان بهمئی گفت: مسجدالنبی مرکز سیاست اسلامی بود از مسجد مسائل و آنچه که طراحی میشود باید تبدیل شود به اینکه مسجد محل رتق و فتق امور مردم است. 
حجت الاسلام صلواتی بیان داشت: مشکلات مردم باید در مساجد حل شود سومین کارکرد مسجد:  کارکرد تبلیغی است مسجد یک رسانه ی تبلیغی بزرگ است مسجد محل تبلیغ اسلام و حرکت های اسلامی است
چهارمین کارکرد مسجد:  کارکرد آموزشی و تربیتی است مسجد باید مرکز و محل تربیت صحیح باشد
مسجد مرکز تفکر تامل و تصفیه روح است.
وی ادامه داد: مسجد کانون موعظه و پرورش اخلاق در جامعه باشد پنجمین کارکرد مسجد: مبارزاتی و نظامی است مسجد در صدر اسلام محلی بود که روحیه مبارزه ایجاد میکرد در استان کهگیلویه و بویر احمد  آسیب های اجتماعی رو به افزایش است.
حجت الاسلام صلواتی گفت: مساجد می توانند آسیب های اجتماعی را مهار کنند علت افزایش آسیب های اجتماعی در این استان و شهرستان ها کم رنگ شدن کارکردهای مساجد در جامعه است در دهه ۵٠و ۶٠ که دهه دوران طلایی مساجد بود هم حماسه انقلاب اسلامی و هم حماسه دفاع مقدس را رقم زدند بیش از ۹۷ درصد شهیدان از بچه های مسجد بودند این اثر نماز و مسجد در جامعه است.
امام جمعه شهرستان بهمئی خاطر نشان کرد: دو تمدن در عالم هستی است: ۱) تمدن توحیدی:  محتوای تمدن توحیدی اقامه صلاه است 
۲) تمدن طاغوتی: محتوای تمدن طاغوتی اضاعه صلاه است باید نظام مدیریتی راهبردی مساجد تدوین شود اساس مدیریت راهبردی مساجد راهبری فرهنگی است متولیان مساجد در استان بیانیه گام دوم را مطالعه کنند ما از دولت فرصت سوز امیدی نداشتیم اما  این دولت باید دوران طلایی توجه به مساجد باشد.
حجت الاسلام صلواتی عنوان کرد؛باید یک نقشه کار عملی برای مساجد در سطح استان ایجاد شود مدیران کل اوقاف سازمان تبلیغات ارشاد اسلامی حوزه های علمیه آموزش پرورش سپاه و بسیج نهاد های متولی مسجد هستند آموزش کارگزاران و متولیان مساجد باید تبدیل به اولویت شود مسجد تراز انقلاب اسلامی مسجدی است که چهار تا میم در آن به هم برسد: 
۱) میم منازل در خانواده ها 
۲) میم مدرسه  ۳)میم محله
۴) میم مسجد: رسالت مسجد انسان سازی، خانواده سازی جامعه سازی نظام سازی و تمدن سازی است
باید شورای فرهنگی مساجدطرح منزل مدرسه محله و مسجد را به صورت حقیقی فعال کنند .
امام جمعه شهرستان بهمئی عنوان کرد: اگر میخواهیم در کشورمان به مساجد تراز برسیم باید این اتفاقات اتفاق بیافتاد دعوت میکنم از همه ی برادران و خواهران آنهایی که برای مسجد دلسوز و علاقه مند اند میدان باز است.
حجت الاسلام صلواتی گفت: درخواستم از معلمان آموزش پرورش است رسالت شما همین است که بحث سه میم را به معنای حقیقی فعال کنید.
نکته بعد خطاب به مردم: برادران و خواهران مسجد قیامت شکایت میکند شکایت مسجد پذیرفته میشود به مساجد بی توجهی نکنید.
نام شما

آدرس ايميل شما

روایت مجلس از رکوردهای تاریخی ارز / راهکار کنترل دلار چیست؟

روایت مجلس از رکوردهای تاریخی ارز / راهکار کنترل دلار چیست؟

سیاستگذاری‌های ارزی که در خلال نوسانات نیمه دوم سال انجام شد، به تشدید نوسانات ارز منجر ...
ایران و عربستان؛ پایان نقش تندروها

ایران و عربستان؛ پایان نقش تندروها

چینی‌ها در سیاست خارجی خود اصلی را تحت عنوان توسعه مسالمت‌آمیز به عنوان راهبرد اصلی چهل ...
ایران قرارداد خرید سوخو-۳۵ از روسیه را نهایی کرد

ایران قرارداد خرید سوخو-۳۵ از روسیه را نهایی کرد

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل اعلام کرد، ایران قرارداد خرید هواپیمای سوخو-۳۵ از روسیه ...
1