تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب : ۴۵۲۵۸۳
در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی بی‌اس،

رئیسی: توافق بدون تضمین بی‌معنی است/ تحریم‌ها علیه مردم ایران بسیار ظالمانه است

۰
رئیسی: توافق بدون تضمین بی‌معنی است/ تحریم‌ها علیه مردم ایران بسیار ظالمانه است
کبنا ؛آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در آستانه شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهار کرد که به دلیل پیمان شکنی آمریکایی‌ها، توافق بدون تضمین برای ما بی‌معنی است.
به گزارش کبنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مصاحبه با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی بی‌اس که یکشنبه شب به وقت محلی از این شبکه آمریکایی پخش شد، گفت ما برای دستیابی به توافق خوب و منصفانه جدی هستیم اما باید تضمین وجود داشته باشد که آمریکا نتواند از این توافق خارج شود.
رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: آمریکایی‌ها پیمان شکنی کردند. آن‌ها این کار را کردند، وقتی شما به تعهدتان وفادار نباشید توافق بی‌معنی است. ما نمی‌توانیم به آمریکا اعتماد کنیم چرا که قبلاً آن را تجربه کردیم؛ اگر تضمین وجود نداشته باشد هیچ اعتمادی نخواهیم داشت.
آیت الله رئیسی در پاسخ به سؤالی در خصوص استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تأکید کرد که انرژی هسته‌ای را برای درمان، کشاورزی، نفت و گاز می‌خواهیم.
رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار این شبکه آمریکایی درباره ادعای بی‌پایه و اساس غرب از جمله آمریکا مبنی بر ساخت سلاح اتمی تصریح کرد ما بار‌ها به آن پاسخ دادیم، این ادعا‌ها بی‌اساس هستند و جمهوری اسلامی ایران بار‌ها اعلام کرده که بمب اتمی در دکترین دفاعی ما هیچ جایگاهی ندارد.
آیت الله رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار این شبکه آمریکایی درباره تفاوت بین دولت بایدن و ترامپ اظهار داشت: دولت جدید آمریکا ادعا می‌کند که با دولت قبلی تفاوت دارد و بار‌ها پیام‌هایی به ما داده‌اند اما ما شاهد هیچ تغییری در واقعیت نبودیم.
رئیس جمهور تأکید کرد تحریم‌ها علیه مردم ایران بسیار ظالمانه است و برای ما مهم است که تحریم‌ها برداشته شود. (تحریم‌ها) برای ما محدودیت و مشکل ایجاد می‌کنند. اما تعدادی از کشور‌ها تحریم می‌شوند. با این کار، این کشور‌ها به یکدیگر نزدیکتر شده و متحدتر می‌شوند و این موجب می‌شود که تحریم‌های آمریکا بی‌اثر شود.
آیت الله رئیسی در ادامه مصاحبه با این شبکه آمریکایی در پاسخ به این سؤال که اگر توافقی به دست آید، موافقت می‌کنید چهار آمریکایی را آزاد کنید و مسأله آزادی آن‌ها بخشی از این توافق خواهد بود، اظهار داشت: تعدادی از اتباع ایرانی در داخل آمریکا زندانی‌اند. تنها به این دلیل که تلاش کردند تا تحریم‌ها را دور بزنند. این می‌تواند یک موضوع مستقیم انسان دوستانه باشد.
رئیس جمهوری افزود، به آمریکایی‌ها گفتیم که می‌توانیم با آن‌ها جدا از مذاکرات هسته‌ای گفت و گو کنیم. این می‌تواند یک موضوع انساندوستانه باشد و قابل مذاکره است.

آیت الله رئیسی درباره حضور در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و احتمال دیدار با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز اظهار داشت: نه. فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ دهد. ما هیچ اعتقادی به مذاکره و دیدار با رئیس جمهور آمریکا نداریم و آن را بی‌فایده می‌دانیم.
رئیس جمهور در پاسخ به سؤال دیگر این خبرنگار آمریکایی درباره اینکه آیا به هولوکاست اعتقاد دارد؟ اظهار کرد: مسائل تاریخی باید توسط محققان و تاریخ‌شناسان مورد بررسی قرار بگیرد.
وی افزود که نشانه‌هایی نیز وجود دارد که چنین اتفاق افتاده است که باید اجازه داده شود توسط محققان و مورخان مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس جمهور درباره مردم فلسطین نیز اظهار کرد، مردم فلسطین یک حقیقت هستند اما اکنون آواره و از سرزمین مادری رانده شده‌اند و آمریکا از این رژیم جعلی حمایت می‌کند.
آیت الله رئیسی تصریح کرد، کسانی که امروز با رژیم صهیونیستی دست می‌دهند ( روابط راعادی‌سازی می‌کنند) نیز در جنایات این رژیم شریک هستند.
خبرنگار سی بی‌اس در ادامه گفت: می‌خواهم سؤالی در مورد سابقه شما بپرسم. تحریمی علیه شخص شما وجود دارد. شما در هیأتی که مسئول اعدام بالغ بر ۵ هزار مخالف سیاسی بوده حضور داشتید. (آن زندانیان) را یا دار زندند یا به دست جوخه اعدام سپردند. آیا از آن اقدام متأسفید؟
آیت الله رئیسی در پاسخ به این سؤال سی بی‌اس گفت: چه مدرکی در این مورد می‌توانید ارائه دهید؟ این‌ها تنها‌ اتهام و ادعا‌هایی است که اعضای یک گروه تروریستی مطرح کرده‌اند.
خبرنگار سی بی‌اس ادامه داد: پس میگوئید که حقیقت ندارد؟
و رئیس جمهوری نیز پاسخ داد: هر کس که در ایران مرتکب جنایتی شود در دادگاه‌های رسمی محاکمه شده و به خاطر آنچه انجام داده مجازات می‌شود. آن‌ها مردم را ترور می‌کردند و آنچه بر سرشان آمد دقیقاً متناسب با اعمالشان بود.
رئیس جمهور در پاسخ به به پرسش دیگری درباره موضوع انتقام ترور سردار شهید قاسم سلیمانی گفت: دستور قتل سردار سلیمانی از سوی دولت قبل و شخص ترامپ جنایت غیرانسانی بود. ما خواهان اجرای عدالت هستیم.
آیت الله رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار درباره اینکه منظور از اجرای عدالت چیست؟ تأکید کرد، آنچه به دنبال آن هستیم از جنس اقدامات و جنایاتی که آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهان مرتکب می‌شوند، نیست و انجام نخواهیم داد.نام شما

آدرس ايميل شما

45 روز وحشت‌آور همراه با قاچاقچیان انسان

45 روز وحشت‌آور همراه با قاچاقچیان انسان

مهاجرت نخبگان، يکي از مصائب کشوري به‌حساب مي‌آيد که امروزه با کمبود نيروي جوان و مولد ...
ماجرای پیچیده آدم‌ربایی وحشتناک در مشهد!

ماجرای پیچیده آدم‌ربایی وحشتناک در مشهد!

ساعت ۶ صبح روز گذشته فردی با پلیس ۱۱۰ تماس گرفت و از ماجرای آدم ربایی همراه با کتک کاری ...
آقازاده‌های پروازی!

آقازاده‌های پروازی!

جدیدترین ترکش موج در جریان انتقادات از فرزند مهاجرتی مسئولین بعد از تاکید رئیس‌جمهور ...
1