کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کبنا گزارش می دهد؛

توضیحات دانشگاه یاسوج درباره جذب برخی اعضای هیأت علمی

20 مرداد 1401 ساعت 23:23

روابط عمومی دانشگاه یاسوج در خصوص مطلبی با عنوان «سیاست‌زدگی یا علم‌زدگی؛ جذب در دانشگاه یاسوج بر اساس شاخص‌های علمی وزارت علوم یا تعامل با وزارت علوم؟!» مندرج در این پایگاه خبری توضیحاتی به شرح زیر ارائه کرد.


روابط عمومی دانشگاه یاسوج در خصوص مطلبی با عنوان «سیاست‌زدگی یا علم‌زدگی؛ جذب در دانشگاه یاسوج بر اساس شاخص‌های علمی وزارت علوم یا تعامل با وزارت علوم؟!» مندرج در این پایگاه خبری توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش کبنا، متن این جوابیه به شرح زیر است.
با سلام و احترام
ضمن گرامیداشت روز خبرنگار و تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین علیه‌السلام، در پاسخ به مطلب مندرج در پایگاه خبری کبنانیوز با عنوان «سیاست‌زدگی یا علم‌زدگی؛ جذب در دانشگاه یاسوج بر اساس شاخص‌های علمی وزارت علوم یا تعامل با وزارت علوم؟!» در تاریخ چهارشنبه ۱۲ مرداد 1401، جوابیه زیر جهت تنویر افکار عمومی ارسال می گردد، که ضمن یادآوری مفاد ماده 2 قانون مطبوعات امید است مطابق ماده 23 قانون مذکور، نسبت به انتشار آن اقدام شود.
1- هرگونه اشتغال به کار به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه مستلزم شرکت متقاضیان این امر در فراخوان‎هاي متمرکز مرکز جذب اعضاي هيأت علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است و پس از اتمام مهلت فراخوان اسامي شرکت‎کنندگان حسب اعلام نیاز اولیه، از سوي مرکز جذب اعضاي هيأت علمي به دانشگاه‎ها اعلام می‎گردد. در صورت احراز شرايط اوليه مطابق اعلام نياز و شرایط اختصاصی دانشگاه، اسامي به کارگروه‎هاي تخصصي جهت دعوت متقاضیان به مصاحبه علمي ارسال و سپس چنانچه که متقاضی موفق به اخذ حد نصاب امتیاز علمي شود، پرونده عمومي وی نیز در کارگروه مربوطه مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در صورتی که متقاضی در اولويت جذب قرار گیرد، پرونده‌های علمی و عمومی وی جهت طی سایر مراحل قانونی جذب به مرکز جذب اعضاي هيأت علمي وزارت عتف ارسال مي‎گردد.
2- در محیط‌ دانشگاه شاخصه‌های علمی، آموزش، پژوهش و نوآوری حسب شرح وظایف و ماموریت‌های سازمانی سرلوحه امورات است. گرچه به استناد اسناد بالادستی، بالا بردن ادراک سیاسی، تعمیق آگاهی و تقویت دانش اجتماعی دانش آموختگان به منظور نافع شدن آموخته‎های فراگیران ضروری است، اما سیاسی‎کاری و حاشیه‌پردازی در دانشگاه‎ها ضربه جدی به ماموریت‌های اصلی دانشگاه اعم از تلاش و پیشرفت علمی، توسعه دانشگاه و نیل به اهداف آن، وارد می‌آورد.
چنانچه نیک مطلعید اغلب قریب به اتفاق دانش آموختگان بورسیه به درستی و بر اساس شایستگی‌هایشان موفق به دریافت بورس تحصیلی شده‌ بودند که متاسفانه دولت قبل با حاشیه‌سازی برای دانشگاه‌ها و ورود مسایل علمی به بازی‎های سیاسی باعث واژگونه نمود یافتن مسئله بورسیه‌ها گردید. بنا بر فرموده مقام معظم رهبری (مدظله العالی) "در مسئله‌ی بورسیه‌ها به خیلی‌ها ظلم شد و خلاف قانون، تدبیر و اخلاق بود." مساله ظلم به بورسیه‌ها به گونه‌ای بود که ایشان عملکرد وزارت علوم وقت را در زمینه بورسیه‌ها،  یکی از غلط‌ترین کارهای این وزارتخانه برشمردند و فرمودند "تظلمی که مطرح شد حتماً باید دنبال و رسیدگی شود."
دولت انقلابی، مسئولین محترم وزارت عتف، رؤسا و اعضای هیأت‌های اجرایی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‎ها، حسب فرمایشات مقام عظمای ولایت، وظیفه خود می‌دانند که در صورت نیاز گروه‎های آموزشی و وجود رشته تخصصی متقاضی در دانشگاه پس از احراز شرایط علمی و عمومی و طی فرآیند قانونی، نسبت به جذب دانش آموختگان بورسیه اقدام نمایند. لذا چنانچه اقدامی از سوی دانشگاه در این خصوص صورت گرفته باشد، حسب تکالیف و انجام وظایف سازمانی بوده‌است.
3- دانشگاه یاسوج ضمن تکذیب اکثر مطالب مطروحه در خبر فوق‎الاشاره، از مدیرمسئول محترم پایگاه خبری کبنانیوز درخواست می‌نماید تا از ورود غیر کارشناسانه به مسائل داخلی دانشگاه و یا تأثیرپذیری از منابع غیر موثق اکیداً خودداری نموده و قبل از انتشار این گونه شایعات کذب که هدفی جز سیاسی‎کاری و حاشیه‌پردازی در دانشگاه‎ها ندارد، در ابتدا نسبت به صحت‌سنجی موارد اقدام و از درستی آنها اطمینان نسبی حاصل نماید و با حفظ امانت و پرهیز از تحلیل و تفسیرهای هدفمند، نسبت به انتشار اخبار دانشگاه اخبار اقدام نماید.
شایان ذکر است که این اداره، حسب وظیفه ذاتی خویش آماده دریافت موارد و کمک به رسانه‌های استان جهت صحت‌سنجی و انتشار صحیح اخبار دانشگاه خواهد بود.


کد مطلب: 451311

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/451311/توضیحات-دانشگاه-یاسوج-درباره-جذب-برخی-اعضای-هیأت-علمی

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir

1