تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب : ۴۳۸۹۲۶
سلامتی و تندرستی؛

مخوف‌ترین علائم روماتیسم

۰
مخوف‌ترین علائم روماتیسم
کبنا ؛
یک درصد از جمعیت انگلیس هم اینک با این بیماری دست به گریبان است. در صورتی که روماتیسم درمان نشود می‌تواند منجر به شرایط طاقت فرسا در بیمار شود که طی آن فرد از انجام امور عادی روزانه ناتوان می‌شود.
به گزارش کبنا به نقل از مشرق، روماتیسم یک بیماری خودایمنی است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت مفاصل حمله کرده و باعث بروز درد و تورم در آن می‌شود. براساس تحقیقات انجام شده زنان دو برابر مردان احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شوند.
متاسفانه تاکنون هیچ روش درمانی قطعی برای التیام روماتیسم کشف نشده است، اما تشخیص به موقع این بیماری می‌تواند گامی حیاتی در مدیریت آن باشد. از آنجا که تاثیر اصلی روماتیسم بر روی مفاصل است، می‌تواند به صورت‌های گوناگون در بیمار خود را نشان دهد.
با این حال، علائم این بیماری تنها به مفاصل خلاصه نمی‌شود. این بیماری می‌تواند به روش‌های مختلف خود را نشان دهد که از مهمترین علائم آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
مخوف‌ترین علائم روماتیسم
۱- درد قفسه سینه
کمتر کسی می‌داند که ابتلا به روماتیسم فرد را در خطر بیشتری برای بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد. این موضوع به دلیل تصلب شرایین رخ می‌دهد که طی آن پلاک در عروق خونی تجمع می‌یابد. یکی دیگر از مواردی که افراد مبتلا به روماتیسم شاهد آن هستند، پریکاردیت است.
پریکاردیت به آماس حاد یا مزمن کیسه غشایی در برگیرنده قلب اطلاق می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث بروز درد در قفسه سینه شود. در این حالت فرد از درد شدید رنج می‌برد که در زمان خوابیدن، تنفس عمیق و یا جابه جایی تشدید می‌شود.
۲- دستان و پاهای آبی
روماتیسم می‌تواند به رگ‌های کوچک خونی در دستان و پاها حمله کند. اگر رنگ دستان و پاهایتان در زمان سردی هوا به سفیدی، آبی، یا قرمزی تغییر کرد، این امر می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به روماتیسم باشد. از آنجا که این افراد از آسیب عصبی هم رنج می‌برند، ممکن است شاهد بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد، و یا مور مور شدن در دستان و پاهای خود باشند.
۳- خشکی چشم
یکی از علائم عجیب ابتلا به روماتیسم خشکی به ویژه خشکی چشم است. از این رو، اگر پیوسته اقدام به خارش چشم خود می‌کنید، این امر می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به روماتیسم باشد. در حقیقت علت بروز خشکی چشم این است که روماتیسم می‌تواند باعث بروز بیماری خودایمنی دیگری به نام سندرم شوگرن شود که درپی آن علائمی همچون خشکی چشم، دهان، بینی، واژن، و پوست بروز می‌کند.
۴- درد شکم و سوء هاضمه
روماتیسم و نیز داروهایی که برای آن تجویز می‌شود می‌تواند منجر به زخم معده، خونریزی معده، رفلاکس اسید معده، اسهال و یا یبوست شود. التهابات ناشی از روماتیسم می‌تواند کولون را درگیر کرده و باعث بروز کولیت (ورم مخاط روده بزرگ) شود.
در برخی مواقع نادر درد در شکم می‌تواند ناشی از شرایط بسیار پیچیده‌ای به نام واسکولیت روماتوئید باشد که طی آن رگ‌های خونی دچار التهاب می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

طرح عجيب براي پرداخت وام مسكن

طرح عجيب براي پرداخت وام مسكن

چندي پيش بانك مسكن خبر پرداخت وام يك ميليارد توماني تسهيلات خريد مسكن از محل حساب پس‌انداز ...
11 سپتامبر زیر سایه شرم

11 سپتامبر زیر سایه شرم

«در نبرد برای پاسداری از روح آمریکا، وحدت بزرگ‌ترین نقطه قوت ماست!». این جمله شاه‌بیت ...
‌‌ایران، همچنان در لیست سیاه

‌‌ایران، همچنان در لیست سیاه

اصولگرایان که قدرت را در حاکمیت میان خود تقسیم کرده‌اند، گویی فراموش کرده‌اند اکنون آنها ...