کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

معاون سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با کبنانیوز مطرح کرد

جمالی: به نیک مرام از نمره 100 ، 95 می‌دهم / بنده در جریان تغییر ایشان نبودم و دلیلی هم نمی‌دیدم از آقای استاندار سئوال کنید / پاسخ جمالی به ابهاماتی در خصوص انتخابات شورای شهر یاسوج

26 تير 1400 ساعت 15:42

احد جمالی معاون سیاسی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار کبنانیوز حول مسائل سیاسی روز استان و شهرستان بویراحمد، انتخابات شورا و تغییر مدیران توضیحاتی ارائه کرد. جمالی با وجود آنکه همواره معتقد است استان همیشه همراه نظام حرکت کرده ولی می گوید: کهگیلویه و بویراحمد بسیار سیاسی است و تصور این می شود که کسی دنبال این است که مدیری اخراج شود یا مدیری آورده شود.


احد جمالی معاون سیاسی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار کبنانیوز حول مسائل سیاسی روز استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان بویراحمد، انتخابات شورای اسلامی شهر یاسوج و تغییر مدیران توضیحاتی ارائه کرد. جمالی با وجود آنکه همواره معتقد است استان کهگیلویه و بویرحامد همیشه همراه نظام حرکت کرده ولی می‌گوید: کهگیلویه و بویراحمد بسیار سیاسی است و تصور این می‌شود که کسی دنبال این است که مدیری اخراج شود یا مدیری آورده شود.
تغییراتی در پایان دولت در حال انجام است، آیا این تغییرات لازم است و چه ضرورتی داشته است؟ در حوزه سیاسی بنده نبوده است.
مگر همه حوزه‌ها زیر نظر شما نیست؟ خیر.
شما به عنوان معاون سیاسی استان نباید روی هر تغییری امضا کنید؟ خیر، تغییر فرمانداران، بخشداران، مدیر ستادی سیاسی در حوزه بنده است، ولی گاهی نیز در مورد تغییر مدیران نظرخواهی از ما می‌شود.
در مورد تغییر مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی از شما نظرخواهی شد؟ خیر. صحبتی نکردند.
به لحاظ فضای سیاسی از تغییر مدیران به ویژه خانم نیک‌مرام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد راضی هستید؟ خیر، ایشان خوب کار می‌کرد. با وجود محدودیت‌هایی که در این استان وجود دارد برای یک خانم، خوب عمل کرد، نمره خوبی گرفته است.
از 20 چه نمره‌ای می‌دهید؟ می گویند که بیست مال خدا است [خنده]، ولی جزو مدیران خوب است. دلیلی برای تغییر وجود نداشت.
خوب چه نمره‌ای می‌دهید؟ از 100، 95 می‌دهم.
استان کهگیلویه و بویراحمد فضای سیاسی دارد و تصور این می‌شود که کسی دنبال این است که مدیری اخراج شود یا مدیری آورده شود.
چرا مدیری که برای دولت خوب کار می‌کند، در زمان همین دولت تغییر می‌کند و گویا آقای استاندار نیز در جریان چنین موضوعاتی نیست؟
باید از آقای استاندار در این باره سؤال کنید. بنده هم در جریان این موضوع نبودم، ولی دلیلی هم برای این تغییر برای این یک ماه نمی‌بینم.
دولت حرف شنوی زیادی از نمایندگان دارد؟
اگر نمونه‌ای دارید بگویید، اگر فرماندار یا بخشداری تغییر کرده باید من جوابگو باشم. بطور مثال تغییر در دانشگاه یاسوج مربوط به ما نیز می‌شود. آقای دکتر عریان دانشگاه را در نقطه خوبی آورد. ایشان معلم است و به دنبال کار پژوهشی خودش است، اگر از اینجا هم به شیراز بروند دنبال کار پژوهشی خودشان و حوزه مورد علاقه‌شان می‌روند، به شخصه همیشه از ایشان دفاع می‌کنم.
در مورد انتخابات شوراها، گفته می‌شود دو نفر از کاندیداهای پیروز شده از نظر هیئت نظارت بر انتخابات تأیید صلاحیت نشده بودند، ولی آمدند و پیروز نیز شدند، این گفته صحت دارد؟ یک سری رد و قبولی داشتند.
وظیفه دولت به عنوان مجری، برگزاری انتخابات است، نظارت بر شوراها وظیفه مجلس است. نمایندگان سه حوزه نظارت اصلی را دارند، آقایان روشنفکر، موحد، و آقای مظلومی نماینده بهبهان نیز به نیابت از شهرستان گچساران و باشت بودند. دبیری به اسم «امامی» را معرفی کردند.
در هیئت اجرایی ممکن بوده افرادی رد یا تأیید شوند، و پس از آن دوباره ممکن بوده هیئت نظارت رد یا تأیید می‌کرد. اگر افراد از طرف هیئت نظارت رد می‌شدند، می‌توانستند از طریق هیئت مرکزی نظارت در مجلس اعتراض خود را دنبال کنند.
اینکه می گویند افرادی کد نداشتند و وزارت کشور کد داده است. اینطور نیست، به هیچ وجه تا زمانی که مجلس و هیئت مرکزی نظارت و ستاد انتخابات کشور تأیید نکند، وزارت کشور نمی‌تواند کد بدهد.
هیئت مرکزی نظارت و ستاد انتخابات کشور طی یک جلسه‌ای مجوز برای «کد انتخاباتی» را می‌دهند، ولی اگر فردا روزی این افراد پشیمان بشوند، دیگر مقصر وزارت کشور نیست.
پس این موضوع وجود دارد؟
یک بحثی هست، تعدادی هستند که در سطح کشور، نهایتاً بنا شده هیئت مرکزی نظارت مجلس و ستاد انتخابات طی جلسه‌ای تصمیم بگیرند و نتیجه را اعلام کنند.

اگر بر اساس قانون این دو نفر رد صلاحیت شده باشند، آیا استان کهگیلویه و بویراحمد امکان دارد از قانون عدول کند و اجازه دهد این دو فرد حضور داشته باشند؟ 
ما اگر هر چیزی که امنیت استان کهگیلویه و بویراحمد را مورد تهدید قرار دهد وظیقه ما این است که به شورای امنیت کشور اعلام کنیم، بگوییم اگر چنین اتفاقی بیفتد ممکن است مشکلی ایجاد شود. بحث ما گفتن است. اگر گفتند قانون این است و باید انجام شود ما حرفی نداریم.
شما حاضرید که یک امر غیرقانونی را بپذیرید؟
هنوز تصمیمی گرفته نشده است، و ملاحظاتی در میان بوده است، ما باید از آرای مردم دفاع کنیم، ولی اینکه به چه دلایلی اجازه‌ی کد داده‌اند و رأی گیری شده است، بعد از این، بگویند که «کد» اشتباه داده شده، درست نیست.
قطعاً باید با کسانی که این اشتباه را کرده‌اند برخوردی شود؟
بله قطعاً. ما اعتقادمان این است که هر موضوعی که موجب تنش شود با آن مخالف هستیم. اینکه مردم بیایند و رأی بدهند، بعدش ابطال شود موجب مطالبه گری می‌شود. متاسفانه مسائل سیاسی بسیار پیچیده است. بنده موافق شفافیت هستم، همه چیز باید شفاف باشد.
شما شفافیت را دوست دارید ولی هیچ گاه بصورت شفاف و علنی با بدنه اصلاحات استان جلسه و نشست برگزار کنید؟ اینکه آقای استاندار در استان کهگیلویه و بویراخند فقط از یکی دو نفر تأثیر می‌پذیرد آیا این درست است؟ شما در دولت تدبیر و امید که پایه‌اش اصلاحاتی بود کار می‌کنید ولی بعضی از اصلاح‌طلبان معتقدند که با بدنه اصلاحات مراوده‌ و توجهی نداشتید؟ 
مثلاً آقای استاندار از چه کسانی تأثیر می‌پذیرد؟ اینطور نیست. البته باید از ایشان سئوال کنید.
من متوجه نمی‌شوم توجه نداشتن به حامیان دولت تدبیر و امید به چه معنا است.
یعنی آنکه نظرخواهی نمی‌کنید؟
بنده به کل نیروهای سیاسی انتقادی دارم و آن هم این است که ظرفیت سازی در نیروهای سیاسی ما ضعیف است. اینکه نظر طرف‌های مقابل خود را در یک رقابت سالم برنمی تابند. اینطور نیست که یک نیروی اصلاح طلب بتواند حرف نیروی اصولگرا را بشنود، و اینطور هم نیست که نیروی اصولگرا حرف یک فرد اصلاح طلب را به درستی بشنود، باید افراد معتقد باشند که فرهنگ غالب باید «گفت و گو» باشد و استراتژی غالب نیز «تعامل عقلانی و منطقی» باشد.
فرمانداران را بنده معرفی کردم، اگر گفته شود فرماندار ضد دولت معرفی کردم من قبول ندارم، حالا اینکه برخی آقایان اختلاف سلیقه دارند، ممکن است برخی افراد خوششان نیاید. اتابک انتخاب شده، نمی‌توانند بگویند اتابک اصلاح طلب نیست، احمدی فرماندار بویراحمد انتخاب شد نمی‌توانند بگویند اصلاحاتی نیست، طرفدار دولت است. اینکه چرا آقای بهمان انتخاب نشده، به هر دلیلی انتخاب نشده، ممکن است دلایل امنیتی داشته باشد!
شورای شهر یاسوج کی تأیید نهایی می‌شود؟
از نظر ما تأیید است. هیئت نظارت هفته گذشته نامه نوشته است که انتخابات مورد تأیید است.
چرا اعلام نمی‌شود؟
ما اعلام کردیم.
اطلاع رسانی نشد!
هیئت نظارت باید اعلام کند.
در خصوص بحث تأیید کد دو کاندیدا در نهایت چه می‌شود؟
این بحث شده است ولی ما به سهم خود وظیفه خود را انجام داده‌ایم و نیازی به پیگیری ما نیست، هیئت نظارت باید این پیگیری را انجام دهد.
 


کد مطلب: 436926

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/436926/جمالی-نیک-مرام-نمره-100-95-می-دهم-بنده-جریان-تغییر-ایشان-نبودم-دلیلی-هم-نمی-دیدم-آقای-استاندار-سئوال-کنید-پاسخ-ابهاماتی-خصوص-انتخابات-شورای-شهر-یاسوج

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir