تاریخ انتشار
جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۳
کد مطلب : ۴۳۵۳۹۲
تجزیه و تحلیل پیام صوتی غلامرضا تاجگردون و اعلام موضع‌اش در انتخابات میاندوره گچساران و باشت؛

قشقایی‌، مهمترین کلیدواژه پیام تاجگردون / پراکندگی آراء تاجگردون‌ها به سود کیست؟

۱
۰
قشقایی‌، مهمترین کلیدواژه پیام تاجگردون / پراکندگی آراء تاجگردون‌ها به سود کیست؟
کبنا ؛با وجود رد صلاحیت ساسان تاجگردون و سید قدرت حسینی بحرینی تصور می‌شد که انتخابات میاندوره گچساران و باشت چندان داغ نباشد، اما رقابت بین حسینی‌ها و تاجگردونی ها اینقدر پر حرارت بوده که تنور داغ رقابت انتخابات میاندوره 1400 گرم شده و حضور علی مراد جعفری، هومان عسکری، ریحان محمدپور ده بزرگ و سید ناصر حسینی پور ده‌بزرگ بر گرمی این انتخابات می‌دمند و روزهای آینده این چهار ضلع مربع انتخابات برای هم شاخ و شانه می‌کشند. خیلی سریع فضای سیاسی گچساران به تب و تاب روزهای گذشته خود برگشت، سید ناصر حسینی پور، برادر سید قدرت حسینی بحرینی که شورای نگهبان به دلیل یا دلایلی او را رد صلاحیت کرده، وارد عرصه انتخابات شده و اکنون راه سختی را در پیش دارد، سید ناصر کاریزماتیک و صاحب نفوذ کلام است.
غلام تاج گردون بلاخره موضع رسمی خودش را با انتشار یک پیام صوتی اعلام کرده، «پیام» تاجگردون حاوی نکات بسیار مهمی است؛ او ابتدا ناراحتی‌های خودش را پیرامون برخی خودزنی‌ها و عداوت‌های فرصت سوز مطرح می‌کند و می‌گوید موتور خدمت در حال چرخیدن و پیشتازی بود که آن را با کینه توزی، عداوت و حسادت آن را به گل نشاندند.
تاجگردون همواره سعی کرد که هوادارانش را نسبت به برخی از موضوعات گچساران هوشیار کند، او از هوادارانش می‌خواهد که با انگیزه وارد کارزار انتخابات شوند، و بر راه نیکو و تصمیم نیکو پافشاری می‌کند و به قلم‌های مسموم، زبان‌های پر کینه و لبان شیرین شده از حرام در رد اعتبارنامه‌اش گریزی می زند و می‌گوید: «دل و عقلتان را قاضی وجودتان کنید و درب آینده را بر پاشنه‌ای بچرخانید که دل می‌گوید. دل و عقل ما می‌گوید این فرصتی است که مردم و به خصوص نخبگان، بزرگان و محترمان گرد هم آیند و بزدایند و برانند، زاغان خیمه زده در گلشن را، و برگزینند، رهرو صدیق و منزه را که قلم و قلبش عاری از خیانت چه حال و چه گذشته باشد.» تاجگردون مرتب به هوادارانش تاکید می‌کند کسانی که در اعتبارنامه‌اش به منطقه خیانت کرده‌اند، رها کنید.
او به رقیب قدیمی‌اش کنایه می زند. قشقایی‌ها مهمترین کلیدواژه پیام صوتی تاجگردون بود. او بر صداقت و همراهی قشقایی‌ها تاکید زیادی دارد و می‌گوید: «آن‌ها همواره مرا در صحنه‌های مختلف همراهی کردند.» تاجگردون صراحتاً و شفاف از همراهانش و هوادارانش می‌خواهد که به سینه خائنین اعتبارنامه‌اش دست رد بزنند. تاجگردون در پیام صوتی خود، یک راه فرار هم برای خودش باقی گذاشت که به آن اشاره می‌کنیم.
او ترک و لر را برای خود عزیز می‌داند و گفت: «بین خود و خدای خودم تفاوتی بین لر و ترک قائل نیستم. مگر خیانت ببینم.»
تاجگردون در چند قسمت از پیام خود به تعریف و تمجید از قشقایی‌ها می‌پردازد و عنوان می‌کند از این مردمان عزیز جزء خوبی و صداقت ندیدم. صداقت را در رأیشان دیدم، من لر بودم، اما قشقایی‌ها به من مثل یک برادر خونی رأی دادند. تاجگردون خیلی شفاف از هوادارانش می‌خواهد، همچنان که قشقایی‌ها بدون توجه به قومیت و با صداقت به من رأی دادند، شماها هم به «هومان» قشقایی با صداقت رأی بدهید و طناب پوسیده قومیت را پاره کرده و تصمیم عقلایی بگیرید.
تاجگردون در پیامش دست هوادارانش را باز گذاشته و گفته من قیم مردم نیستم و تکلیف هم برایشان مشخص نمی‌کنم و مردم بهتر میدان را می‌شناسند.
تاجگردون گفته که هومان در نظرسنجی‌ها پیشتاز بوده و همانطوری که گفتم باهم تصمیم می‌گیریم که به چه کسی رأی بدهیم. تاجگردون اگر به نظر اکثریت هوادارانش در نظرسنجی توجه کند، به هومان رأی خواهد داد.
قشقایی‌ها 20 هزار رأی دارند و اگر از رأی 40 هزار نفری تاجگردون 10 هزار رأی آن به سبد هومان عسکری ریخته شود، و ترک‌ها هم حمایت 100 درصدی از هومان کنند، می‌تواند صندلی سبز بهارستان را پیش روی هومان دید. تاجگردون با پیامش این پالس‌ها را مخابره کرده است. هومان جوان، تازه نفس، تحصیل کرده و وکیل و حقوقدان زبردست است و او می‌تواند در آینده سیاسی گچساران نقش آفرینی و مردم این منطقه به او تکیه کنند. هومان داری فکر جدید است و هوای تازه‌ای را به فضای گچساران می‌دهد.
 همانطوری که گفته شد، تاجگردون راه فرار را برای خود باز کرده و همانگونه که مطرح کرده او منتظر هست که بار دیگر به سپهر سیاسی گچساران و باشت برگردد و نمی‌خواهد حرف سایر هوادارانش که نظری غیر از هومان عسکری و تاجگردون دارند، را نادیده بگیرد و به زمین بیندازد. او می‌گوید: «آنچه حق بود، گفتم. قیم مردم نیستم و نمی‌خواهم تکلیفی بر مردم داشته باشم. خود دانید، طناب پوسیده قومیت را پاره کرده، و تصمیم عقلایی گرفته و هر عزیزی که از قشقایی، بویراحمد و باوی انتخاب شود، دست او را با گرمی می‌فشارم و یاریش خواهم کرد.»
 پرسشی که در اینجا مطرح است، آیا همه هواداران «غلامرضا تاجگردون» به سمت هومان عسکری می‌روند. اصلاح طلبان حامی تاجگردون به کدام سمت تمایل دارند؟
 هواداران سنتی و باوی تاجگردون بیشتر نظرشان روی گزینه «باوی» است و آنها بیشتر روی خوش به ریحان محمدپور نشان داده‌اند. جعفری نیز سهم زیادی از رأی باوی ها را خواهد داشت. او گزینه مطلوب تاجگردون و باوی ها نیز خواه بود. برخی از قلعه کهنه نیز «هومان عسکری» را دعوت کرده‌اند. هواداران «بویراحمد گرمسیر» تاجگردون بیشتر به سمت «علیمراد جعفری» خواهند رفت. صحبت‌های جعفری در منطقه «دشتمور» این پیام را داشت. جعفری در بویراحمد گرمسیر پیشتاز خواهد بود. قشقایی‌ها اگر متحد و یکپارچه شوند، می‌توانند سبد آراء هومان عسکری را رونق ببخشند و کافی است که 10 هزار رأی تاجگردونی ها نیز به سبد عسکری برود. رأی تاجگردون در بین علیمراد جعفری، هومان عسکری و ریحان محمدپور تقسیم می شود، پراکندگی آراء تاجگردون به سود سید ناصر حسینی پور خواهد بود، اگر شرایط تغییر کند و روزهای آینده معجزه‌ای در سپهر سیاسی گچساران رخ بدهد، کار برای سیدناصر سخت خواهد شد. او ترکش‌های عملکرد سید قدرت را باید به جان بخرد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

تاج
Iran, Islamic Republic of
درود بر سلطان گچساران تاج گردون
خویشتن را سخره‌ی اصحاب لشکر کرده‌اند

خویشتن را سخره‌ی اصحاب لشکر کرده‌اند

کاندیدای محترم هوشیار باشند که می‌توانند در انتخابات به جای تکه پرانی و درشت گویی علیه ...
فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: برای من خدمت کردن در دستگاه قضا مغتنم است. امروز مواجه شدم ...
تلاش‌هاي اصلاح‌طلبانه؛ چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد؟

تلاش‌هاي اصلاح‌طلبانه؛ چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد؟

همتي و مهرعليزاده اما تمام توجه‌شان معطوف به اصلاح‌طلبان نيست. همتي در روزهاي اخير در ...