تاریخ انتشار
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۹
کد مطلب : ۴۲۵۷۸۲
در جلسه هیات دولت؛

روحانی: اگر آمریکا قلدری کند با پاسخ قاطع مواجه می‌شود‏

۱
۰
روحانی: اگر آمریکا قلدری کند با پاسخ قاطع مواجه می‌شود‏
کبنا ؛‌رئیس جمهوری با بیان این که فشار حداکثری ‌آمریکا در بخش سیاسی و حقوقی به انزوای حداکثری آمریکا تبدیل شده است، گفت: اگر آمریکا بخواهد قلدری کند با پاسخ قاطع تهران مواجه می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دیروز در جلسه هیات دولت گفت: امروز سی‌ام شهریور سال ۱۳۹۹ به عنوان یک روز به یادماندنی در تاریخ دیپلماسی ما خواهد بود. آمریکا به عنوان یک کشور زورگو در سطح جهان تلاش سرسختانه‌ای برای تحمیل مجدد تحریم‌های شورای امنیت علیه ملت ایران آغاز کرد و مخصوصا روندی که در ماه‌های اخیر و در یک ماه گذشته دنبال می‌کرد، امروز به نقطه شکست حتمی‌خود رسید.
وی با بیان این که آمریکایی‌ها در دو سال و نیم اخیر تلاش کردند یک ائتلاف جامعه جهانی به اصطلاح خود علیه ایران به وجود آورند، اظهار داشت: آمریکایی‌ها از روزی که از توافق هسته‌ای خارج شدند، فکر می‌کردند در زمان کوتاهی اتحادیه اروپا را به سمت خود بکشانند و فکر می‌کردند با تحریکات خود، ایران اقداماتی را انجام دهد که آنها بهانه لازم را برای بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت پیدا کنند.
رئیس جمهوری با بیان این که خوشبختانه آمریکا در تمام مراحل در این مدت با شکست و پاسخ منفی جامعه جهانی حتی متحدان سنتی خود مواجه شده است، تصریح کرد: آمریکا نتوانست ائتلافی علیه ما ایجاد کند و در یک ماه گذشته هم تلاشی که انجام داد تا مقابل لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بایستد و نگذارد در یک ماه آینده تحریم‌های تسلیحاتی لغو شود، دچار شکست شد.
روحانی با بیان این که فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران در بخش سیاسی و حقوقی تبدیل به انزوای حداکثری آمریکا شده است، خاطرنشان کرد: امروز در جهان دیپلماسی همه شاهد هستند در یک ماه گذشته آمریکا سه بار پیاپی دچار شکست در شورای امنیت شده است. یعنی همان جایی که آمریکایی‌ها فکر می‌کردند شورای امنیت نقطه قوت آنهاست.رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: به دلایل مختلف و تاریخی و دلایل این که حق وتو دارند به دلایل این که دوستان سنتی داشتند، همیشه فکرمی‌کردند حداقل در شورای امنیت سازمان ملل شکست نمی‌خورند؛ البته در مجمع عمومی‌زیاد شکست خوردند.
وی گفت: شاهد این بودیم که در شورای امنیت ۱۳ عضو از ۱۵ عضو این شورا در برابر آمریکا ایستادند و از برجام حمایت کردند و نظر آمریکا را نپذیرفتند؛ البته کاری که آمریکا از یک ماه پیش در زمینه به اصلاح استفاده از ماشه شروع کرده بود یک حرف نامعقولی بود که برای هیچ کس در دنیا قابل پذیرش نبود.
‌بی‌اعتنایی‌شورای‌امنیت‌ به نامه‌آمریکا ارزشمند بود
رئیس جمهوری افزود: کسی که به طور رسمی‌از جمعی خارج شده و گفته است من در این جمع نیستم مجدداً بگوید من می‌خواهم از حقوق عضویت در این جمع استفاده کنم، کسی که عضویت در آن جمع را به عنوان یک حادثه تاریخی بسیار بد علیه دولت قبلی ترک کرده و گفته اکنون می‌خواهد برگردد و از حقوق آن استفاده کند؛ این مثل آدمی‌است که از تابعیت یک کشور خارج شده و می‌خواهد در یک روز برگردد و از حقوق تابعیت آن کشور استفاده کند. بنابراین کاملا روشن بود که آمریکا در این زمینه دچار شکست حتمی‌می‌شود.
روحانی ادامه داد: اما شیوه ای که شورای امنیت اتخاذ کرد یک شیوه ارزشمندی بود یعنی شیوه بی‌اعتنایی به تقاضا و نامه آمریکا بود و این که شورای امنیت هیچ جلسه ای برای درخواست آمریکا تشکیل نداد این بهترین شیوه‌ای بود که این سازمان در برابر آمریکا انجام داد.
وی گفت: ما همواره گفتیم که در برابر ملت ایران یک راه بیشتر وجود ندارد و آن احترام به حقوق ملت ایران است و آن این که با زبان تکریم با ملت ایران سخن گفتن است و هر کس بخواهد با قلدری با مردم ایران مواجه شود پایان آن راه قطعا شکست خواهد بود و پاسخی نخواهد گرفت.
آمریکا در صورت قلدری با پاسخ قاطع ایران مواجه می‌شود
رئیس جمهوری تاکید کرد: به عنوان رئیس جمهوری ایران اعلام می‌کنم که اگر آمریکا بخواهد از قلدری خود استفاده کند و حرف نادرستی که می‌گوید من توانستم قطعنامه‌ها را برگردانم که هیچ کس این حرف را قبول ندارد در مقام عمل بخواهد اقدامی‌انجام دهد حتما با پاسخ قاطع ما مواجه می‌شود و کاملا روشن است که ایران در هیچ مقطعی زیر بار قلدری آمریکا نرفته است و در این مقطع هم در برابر قلدری آمریکا ایستادگی خواهد کرد.
روحانی خاطرنشان کرد: وقتی آمریکا یک درخواست غیرحقوقی و ناصحیحی را مطرح کرده و اکثریت قاطع قریب به اتفاق شورای امنیت این درخواست را رد کرده و ایستادگی کرده است، از این به بعد حرف زدن آمریکا جز یاغیگری‌ ، معنای دیگری نخواهد داشت و کسی زیربار این حرف نخواهد رفت و عواقب این گونه حرف‌ها و موضعگیری‌ها به خود آمریکا برمی‌گردد.
قدردانی از اعضای شورای امنیت
وی افزود: من در اینجا لازم می‌دانم از اعضاء شورای امنیت که در برابر درخواست غیرقانونی و غیرمنطقی آمریکا در این یک ماه در ماه اوت و سپتامبر ایستادگی کردند، از «اندونزی» رئیس شورای امنیت قبلی و «نماینده نیجر» رئیس شورای امنیت فعلی یعنی نماینده نیجر به خاطر ایستادگی آنها در برابر حرکت‌های غیرقانونی آمریکا قدردانی کنم.رئیس جمهوری اظهار داشت: همچنین از روسیه و چین که با استحکام و باقدرت در برابر بی‌منطقی آمریکا، هم در مقاطع قبلی و هم در این مقطع ایستادگی کردند هم به عنوان کشورهای دوست قدردانی می‌کنم و همچنین از سایر اعضای شورای امنیت، کشورهای اروپایی و سایر کشورها و همه ۱۲-۱۳ کشوری که از ایران حمایت کردند و در برابر آمریکا ایستادگی کردند، باید قدردانی کنم.
روحانی یادآور شد:‌ یک بار دیگر به ۱+۴اعلام می‌کنم، در صورتی که پنج کشوری که امروز در توافق هسته‌ای باقی ماندند به همه توافق و اصولی که در آن متعهد شدیم، عمل کنند ما هم به طور کامل به تعهد خود برمی‌گردیم. این که ما تعهدات برجامی‌را کاهش دادیم و کنار گذاشتیم به خاطر این بود که یک سال صبر کردیم و ۱+۴ در زمینه اقتصادی پاسخ مثبتی به ما نداد.
وی خاطرنشان کرد: گرچه از لحاظ حقوقی و سیاسی همواره مواضع خوبی اتخاذ کردند اما چون در زمینه اقتصادی نتوانستند یا نخواستند به طور کامل عمل کنند ما هم از تعهدات برجامی‌خودمان کنار رفتیم، اما هر زمانی که پنج کشور آمادگی داشته باشند و به همه تعهدات برجامی‌خودشان برگردند ما هم مجدداً به تعهدات برجامی‌خودمان برمی‌گردیم.
‌رئیس جمهوری افزود: ایران همواره به تعهدات بین المللی خودش عمل کرده است اما هیچ زمانی حاضر نبوده است در یک توافقی که توازن آن به هم می‌خورد بار توافق ‌یک جانبه را بر عهده بگیرد.
روحانی با بیان این که همه موفقیت‌هایی که تا امروز و در این دو سال و نیم داشتیم مرهون ایستادگی و مقاومت ملت بزرگ ایران است، گفت: آنها فکر می‌کردند با فشار بر مردم، مردم در برابر زورگویی‌های آنها تسلیم می‌شوند.موفقیت‌هایی که ما به دست آوردیم به رغم فشار بر زندگی مردم بود.
رئیس دولت تدبیر و امید یادآورشد: با ایستادگی و مقاومت مردم و در سایه هدایت‌های مقام معظم رهبری امروز دیپلمات‌های ما توانستند در صحنه بین المللی این موفقیت ارزشمند را کسب کنند. تا زمانی که این هدایت و حمایت مردمی‌هست می‌توانیم به خوبی برابر سخنان غیر منطقی آمریکا و اقدامات غیر منطقی این کشور ایستادگی کنیم.
روحانی در پایان گفت: بی‌تردید پیروزی نهایی از آن ملتی است که با استواری برای حقوق خودش ایستادگی کرده است و ایستادگی خواهد کرد.
تامین کالاهای اساسی نشانه ناکارآمدی تحریم
رئیس جمهوری اظهارداشت: مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم کنندگان اقتصاد ایران این است که به رغم ایجاد محدودیت‌های فراوان در فروش نفت و درآمد ارزی کشور، تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی مورد نیاز کشور، بدون وقفه و مطابق برنامه ریزی‌های صورت گرفته، انجام شده است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیرو در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با تاکید بر ضرورت تامین و پرداخت به موقع یارانه‌ها و حمایت معیشتی خانوارهای مشمول، دستور داد که در تامین منابع مالی لازم سازمان‌های پرداخت کننده تسریع شود.
در این جلسه، رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از وضع منابع و مصارف موضوع تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ کشور ارائه کرد که بر اساس آن در پنج۵ ماه گذشته و با وجود محدودیت‌های در تحقق برخی از منابع، تخصیص لازم برای پرداخت یارانه‌های خانوار، موارد اولویت دار نظیر پرداخت‌های مربوط به سلامت و همچنین منابع لازم برای خرید تضمینی گندم و ردیف‌های ‌مربوط به کاهش فقر مطلق و دیگر مصارف ضروری مورد نیاز تولید، انجام شده است.
همچنین پیشنهادهای سازمان برنامه و بودجه در باره تدابیر لازم برای کسب درآمد و منابع جدید هم در این جلسه بررسی و تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شد.
رئیس کل بانک مرکزی هم در این جلسه، گزارشی از تامین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی ارائه کرد که رئیس جمهوری تاکید کرد: تامین ارز مورد نیاز سال ۹۹ و ذخیره سازی استراتژیک مصوب کماکان باید در اولویت اقدامات بانک مرکزی باشد و تسهیلات مورد نیاز برای تامین ارز لازم در این زمینه فراهم شود.
مرجع : روزنامه اطلاعات
نام شما

آدرس ايميل شما

یییی
Iran, Islamic Republic of
یه حرف هم از مادر
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...