تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۳
کد مطلب : ۴۲۴۲۵۹

ناگفته هایی از مدرسه الیزابت در دامنه دنا

۰
ناگفته هایی از مدرسه الیزابت در دامنه دنا
کبنا ؛کبنا؛ کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۲۵۰ جاذبه طبیعی، اقلیم چهارفصل، مکان‌ های تاریخی، ویژگی‌ های مردم شناسی و آداب و رسوم گوناگون به عنوان یکی از مقاصد گردشگری کشور آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی در ایام مختلف سال است.

بر اساس آخرین آمار، شمار گردشگران خارجی در این استان در آذر ماه سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۳ درصد افزایش یافته است اما روزهای کرونایی این آمار ها را در سراسر جهان با رکودی بی سابقه مواجه کرد.

همت یک گردشگر آلمانی سبب شد بچه های روستای لما که روزگاری مدرسه نداشتند یا در کپر بودند حالا مدرسه داشته باشند و با سواد شوند.
مدرسه سه کلاسه الیزابت سال ۱۳۸۵ با مشارکت گردشگر آلمانی در روستای لما از توابع شهرستان دنا بنا شده است.

آموزشگاه روستای لما در ۴۰ کیلومتری شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد و در جاده یاسوج به اصفهان احداث شده است تا دانش آموزان این روستای تاریخی اما دورافتاده به لطف صنعت گردشگری صاحب مدرسه شوند.

«برند رز» نام جهانگرد آلمانی قصه ماست که معلم دوره پیش دبستانی است و به گردشگری عشایری علاقه مند است.

ملکی مترجم این گردشگر آلمانی می گوید: در لابی یکی از هتل‌های ترکیه نشسته بودم که چند گردشگر از جمله برند رز در مورد ایران سخن می‌گفتند آنان علاقه‌مند به دیدن ایران بودند، اما از نبود امنیت در کشور سخن می گفتند و من درباره امنیت و آرامش ایران برای آنان توضیح دادم و او تصمیم گرفت به ایران سفر کند.

برند رز پس از سفر به رشته کوه های زاگرس و طعم خوب آشنایی با مردمان ایران زمین روانه دامنه های دنا در رشته کوه های زاگرس شد.
لما نزدیک‌ترین روستا به کوهپایه زاگرس در شهرستان دناست به همین خاطر مقصد گردشگر قصه ما شد.

برند رز پس از سه روز کوهپیمایی در طبیعت زیبای کوهپایه های دنا با مهمان نوازی مردمان این دیار روبه رو شد.

تمام اهالی روستای لما از بزرگ تا کوچک به استقبالش آمدند و در مدت زمان یک هفته اقامت این گردشگر از او به بهترین نحو میزبانی کردند.

برندرز به‌ همان اندازه که از میهمان‌ نوازی اهالی روستای لما لذت  می برد از محرومیت این مردمان با صفا در دسترسی به زیرساخت های اولیه زندگی رنج می برد به همین خاطر تصمیم گرفت تا با مشارکت در احداث یک مدرسه سهمی در جبران عقب ماندگی این منطقه داشته باشد.

این جهانگرد از مسئولان خواست تا این آموزشگاه را به نام دخترش الیزابت رز نامگذاری کنند.

هزینه ساخت این مدرسه ۲۰۰ میلیون تومان بود که حدود ۶۰ میلیون تومان آن را این خیر آلمانی پرداخت کرد و حالا حدود  ۴۰ دانش‌آموز ابتدایی روستای لما از تحصیل در مدرسه استاندارد خود لذت می برند.
نام شما

آدرس ايميل شما

آب پاکی شورای نگهبان روی دست احمدی‌نژاد

آب پاکی شورای نگهبان روی دست احمدی‌نژاد

به نظر می‌آید اظهارات کدخدایی پاسخی به جریان چپ نیز باشد که اگر می‌خواهند کاندیداهای ...
فتاح علیه همه

فتاح علیه همه

به نظرم اگر آقای فتاح جلو رفتند باز هم بروند جلوتر، ساختمان‌های دیگری هم هست، اطلاعاتش ...
اعلام مشروطیت سرآغاز راه ناهموار قانونگرایی

اعلام مشروطیت سرآغاز راه ناهموار قانونگرایی

سالروز صدور فرمان مشروطیت، یادآور تلاش پیوسته ملتی باورمند، دادجو و آزادیخواه است که ...