تاریخ انتشار
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۹
کد مطلب : ۴۲۱۴۲۰
گلایه‌ی مردم سپیدار منطقه‌ی بویراحمد از سنگ‌شکن‌ها؛

خطر زیست محیطی در منطقه سپیدار بویراحمد / ورود دستگاه قضا

۰
خطر زیست محیطی در منطقه سپیدار بویراحمد
کبنا ؛چند سالی است که گرد و خاک و آلودگی‌های صوتی، میهمان خانه‌های روستایی در منطقه‌ی سپیدار بویراحمد شده است.
فارغ از گرد و خاک و نبرد آهن با سنگ، انفجار کوه برای تولید شن و ماسه‌ی کوهی آرامش و آسایش زندگی را در دل طبیعت کوه پازنان از اهالی و حتی دام‌های آن روستا گرفته است، تا جایی که علوفه‌ی کوهی برای دام‌هایشان غیر قابل استفاده است.
آن طور که اهالی روستا می‌گویند: «مکاتبات زیادی را با مسئولان داشته‌اند اما دریغ از یک جواب درست و حسابی.»
همین بی جواب ماندن مکاتباتشان، اهالی روستای دلی بَجَک را برآن داشت تا با رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد درد دل نموده و استمداد کمک نمایند.
حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به معاون پیشگیری از وقوع جرم مأموریت داد تا از نزدیک از این روستا و سنگ شکن‌های اطراف روستا بازدید و موضوع را بررسی نمایند.
سید عیسی حسنی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به همین منظور در روستای دلی بَجَک حاضر و مشکلات مردم را استماع کرد.
وی در این بازدید از محل ماسه شویی و معدن ماسه کوهی متصل به روستا که آلودگی زیادی را برای اهالی ایجاد کرده است نیز بازدید کرد.

 حسنی در ادامه از چشمه‌ی شمال روستا که به مواد نفتی و روغن سوخته آلوده شده و از منازل اهالی که به دلیل وقوع لرزه‌های ناشی از انفجار معدن سنگ متصل به روستا ترک خورده‌اند، از نزدیک دیدن کرد.
حسنی ضمن با ابلاغ سلام رییس کل دادگستری استان در جمع اهالی روستا، اظهار داشت: موضوع سلامتی مردم و آلودگی زیست محیطی این 2 طرح ماسه شویی آلاینده اطراف روستا که علاوه بر بحث آلایندگی، جان اهالی را هم به خاطر انفجارهای معدنی، در معرض خطر قرار داده است به صورت ویژه و بنا بر وظیفه اجتماعی، این معاونت پی گیری می‌نماید.

اهالی این روستا، رأی قطعی دیوان عدالت اداری مبنی بر مخالف زیست محیطی بودن جانمایی این سنگ شکن‌ها را به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تحویل دادند و حسنی در همین زمینه اظهار داشت: نهادهای متولی باید قبل از اعطای هر گونه مجوز، سلامتی و ارامش مردم را مد نظر قرار داده و از صدور پروانه‌های بهره برداری، بدون رعایت قوانین وآیین نامه‌های زیست محیطی و فاصله گذاری از اماکن مسکونی اجتناب بورزند.
وی افزود: وقتی یک سرمایه گذار، سرمایه خود را در چنین جاهایی به کار می‌گیرد، تعطیلی یا جابجایی این طرح‌ها، هزینه‌های زیادی را اعم از مادی و معنوی بر مردم، دولت و خود سرمایه گذاران تحمیل می‌کند.
نام شما

آدرس ايميل شما

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...