تاریخ انتشار
جمعه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۷
کد مطلب : ۴۲۰۱۷۶
یادداشت ارسالی:

نشانه‌های افول اقتصاد سرمایه داری و شکل گیری نظم نوین اقتصاد جهانی

۰
نشانه‌های افول اقتصاد سرمایه داری و شکل گیری نظم نوین اقتصاد جهانی
کبنا ؛تحولات پرشتاب چند ماهه اخیر در حوزه اقتصاد جهانی و ناتوانی اقتصاد سرمایه داری در یافتن راه حلی برای برون رفت از این بحران، نشان دهنده ضعف ماهوی مکتب سرمایه داری و نزدیک شدن به پایان این مکتب بعد از چند قرن یکه تازی می‌باشد.
کاهش قیمت نفت، پایین آمدن ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای قدرتمند، کاهش ارزش سهام بورس‌های معتبر جهانی و ورشکستگی شرکت‌های قدرتمند در سایه بحران کرونا ویروس و عدم توانایی مکتب سرمایه داری جهت یافتن راه حلی برای برون رفت از این بحران نشان می‌دهد تا پایان نظام اقتصادی مبتنی بر سرمایه داری راه چندانی باقی نمانده و می‌رود تا نظم نوین اقتصادی نوظهوری برپایه چندجانبه گرایی در عرصه بین المللی و جایگزینی ارزهای قدرتمند جدید به جای دلار در مبادلات اقتصادی جهان بوجود آید.
بی شک اقتصاد سرمایه داری پسا کرونا، اقتصاد پایه جهان نخواهد بود و این یعنی ورشکستگی اقتصاد غرب و ظهور اقتصادهای بزرگ در شرق و شروع تازه‌ای از تجربه اقتصادی نوظهور بر پایه تشریک مساعی قدرتهای اقتصادی جدید در عرصه بین الملل خواهد بود.
آنچه مسلم است دهه‌ها و قرن پیش رو تجربه متفاوتی از اقتصاد در مبادلات اقتصادی بشریت خواهد بود که درباره موفقیت و یا ضعف این نظم نوین اقتصادی باید به انتظار دهه‌های پیش رو نشست.
فعل و انفعالات چند سال اخیر مبادلات اقتصادی و استفاده از ارزهای دیجیتال بیانگر این واقعیت است که احتمالاً ارز رایج و پایه جهانی در نظام اقتصادی نوظهور ارز دیجیتالی با پشتوانه چندین قدرت بزرگ اقتصادی می‌باشد که علی ظاهر می‌تواند نسبت به دلار ارز معتبرتر و قابل اعتمادتری برای اقتصاد جهانی باشد.
---------------------------------------------
امیر محبی فر ۵ اردیبهشت
 
نام شما

آدرس ايميل شما

ورود نظامی ایران به فضا / چشم سپاه در مدار زمین

ورود نظامی ایران به فضا / چشم سپاه در مدار زمین

ماهواره نور به ‌عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه از ماهواره ...
آيا حواس‌تان هست؟

آيا حواس‌تان هست؟

كيك اقتصاد ايران سال گذشته كوچك‌تر شده و امسال هم چشم‌انداز روشني در پيش نيست. وضعيت ...
تلنگر کرونا به اقتصاد دیجیتال

تلنگر کرونا به اقتصاد دیجیتال

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی گفت: اتفاقاتی که طی دو ماه اخیر در کشور ...