تاریخ انتشار
يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۱
کد مطلب : ۴۱۷۰۱۸
سورپرایز ترامپ برای خاورمیانه؛

رونمایی از معامله قرن؛ ترامپ و نتانیاهو به دنبال چه هستند؟ / ترامپ؛ 0، 11، 34 و ...

۱
۰
رونمایی از معامله قرن؛ ترامپ و نتانیاهو به دنبال چه هستند؟ / ترامپ؛ 0، 11، 34 و ...
کبنا ؛دولت آمریکا به زودی توافق موسوم به «معامله قرن» را اعلام می‌کند. این توافق به شکل قابل توجهی به نفع اسرائیلی‌ها و به ضرر فلسطینی‌ها طراحی شده به طوری که طبق برخی گزارش‌ها، ایده تاسیس کشور مستقل فلسطین را منتفی می‌کند.
به گزارش فرارو، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز پنج شنبه اعلام کرد که به زودی جزئیات طرح معروف به «معامله قرن» را قبل از سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و رقیبش، بنی گانتز، به واشنگتن منتشر خواهد کرد. منظور از معامله قرن، توافق صلح آمریکا میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است.
دولت ترامپ بار‌ها گفته است که می‌تواند بحران هفتاد ساله اسرائیل و فلسطین را با طراحی یک توافق جامع، برای همیشه حل و فصل کند. به همین خاطر، نام توافق خود را «معامله قرن» گذاشته‌اند. محتوای این توافق، قبل از دیدار سه شنبه آینده نتانیاهو و گانتز با ترامپ در کاخ سفید، منتشر خواهد شد.
کاخ سفید چند بار سعی کرد از «معامله قرن» رونمایی کند. اما تداوم بحران سیاسی در اسرائیل مانع از این کار شد. تا حالا دو بار در اسرائیل انتخابات پارلمانی برگزار شد، اما در هر دو، نتانیاهو نتوانست اکثریت کرسی‌ها را به دست بیاورد. قرار است سومین انتخابات پارلمانی اسرائیل در دوم مارس آینده برگزار شود.
جزئیات توافق
مفاد کامل توافق صلح ترامپ هنوز به طور رسمی منتشر نشده، اما رسانه‌های اسرائیلی، جزئیاتی از آن را منتشر کردند. این رسانه‌ها می‌گویند مفاد «معامله قرن» به نحو چشمگیری به نفع اسرائیل است و احتمالا مرز‌های آن را تغییر می‍‌دهد. در همین رابطه، روزنامه دست راستی «اسرائیل هایوم» به نقل از مقامات بلندپایه اسرائیلی نوشت اسرائیل در آستانه یک تحول تاریخی، در مقیاس جنگ شش روزه با اعراب است که اگر دولت اسرائیل تصمیمات لازم را بگیرد، می‌تواند مرز‌های اسرائیل را تغییر دهد.
به گفته رسانه‌های اسرائیلی، طبق معامله قرن، اسرائیل بخش‌های بزرگی از کرانه باختری و دره اردن را تصرف خواهد کرد. همچنین اسرائیل تعداد زیادی از شهرک‌های غیرقانونی و زمین‌های بین آن‌ها را منضم خواهد کرد. بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام خواهد شد و تاسیس دولت خلع سلاح‌شده فلسطین نیز به آینده موکول خواهد شد. گفته می‌شود که دولت آینده فلسطین، فقط بر ۸۰ درصد زمین‌های کرانه باختری حاکمیت خواهد داشت.
مقامات اسرائیلی به اسرائیل هایوم گفته‌اند بسط حاکمیت اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری، به معنای پایان ایده تاسیس دولت فلسطین و «ضربه مهلکی به جنبش ملی فلسطین» خواهد بود. یک مقام اسرائیلی تصریح کرد اسرائیل در «معامله قرن» عملا هیچ امتیازی نمی‌دهد و دولت آمریکا نیز از اسرائیل انتظار ندارد که دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد. فقط از اسرائیل انتظار دارد که اگر فلسطینی‌ها با درخواست‌های آمریکا موافقت کردند، برای بررسی ایده تاسیس دولت فلسطین در آینده ابراز تمایل کند.
علاوه بر این، فلسطینی‌ها هیچ کنترلی بر مرز‌ها نخواهند داشت.
ترامپ گفته است که به اصطلاح معامله قرن، «یک طرح عالی است. طرحی که واقعا کارآمد خواهد بود.»
واکنش اسرائیلی‌ها
محافل سیاسی و رسانه‌ای اسرائیلی، به وضوح از معامله ترامپ راضی و خوشحال هستند و جزئیات را می‌دانند. نتانیاهو و گانتز قرار است روز سه شنبه برای بررسی بیشتر توافق ترامپ به کاخ سفید بروند. مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، در دیدار با نتانیاهو در سفارت آمریکا در بیت المقدس، گفت: ترامپ از او خواسته است که نتانیاهو را برای بررسی طرح صلح در خاورمیانه به کاخ سفید دعوت کند. نتانیاهو نیز اعلام کرد «با خوشحالی» این دعوت را پذیرفته و خواستار این شده که گانتز هم به کاخ سفید برود. نتانیاهو گفت: «ما هیچ دوستی بهتر از پرزیدنت ترامپ نداشتیم. فکر می‌کنم با این دعوت، پرزیدنت ترامپ می‌خواهد به اسرائیل صلح و امنیتی بدهد که مستحق آن است.»
 
سورپرایز ترامپ برای خاورمیانه
فلسطینی‌ها با توافق صلح ترامپ مخالفت کردند.
مخالفت فلسطینی‌ها
با انتشار بخشی از جزئیات توافق صلح ترامپ و آشکار شدن جانبداری آمریکا از اسرائیل، فلسطینی‌ها توافق ترامپ را رد کردند. مخالفت فلسطینی‌ها با طرح ترامپ قابل پیش بینی بود. بعد از به رسمیت شناخت بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، فلسطینی‌ها در بی‌طرفی دولت ترامپ به عنوان میانجیگر صلح تشکیک کردند. دولت خودگران فلسطین، دنبال این است که بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت دولت فلسطین به رسمت شناخته شود. این در حالی است که بیت المقدس شرقی در سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شد.
ترامپ مدعی شده فلسطینی‌ها ممکن است در ابتدا مخالفت کنند، اما بعدا راضی خواهند شد. وی تصریح کرد: «ما به طور مختصر با آن‌ها (فلسطینی‌ها) صحبت کردیم. اما در مدت دیگری با آن‌ها صحبت خواهیم کرد. آن‌ها مشوق‌های زیادی برای انجام این کار دارند. من مطمئن هستم که شاید آن‌ها در ابتدا واکنش منفی نشان دهند، اما این (توافق) واقعا برای آن‌ها بسیار مثبت است.»
نبیل ابو ردینه، سخنگوی محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین، گفته است اگر توافق ترامپ طبق فرمول‌های ردشده اعلام شود، دولت خودگردان فلسطین برای محافظت از حقوق مشروع فلسطینی‌ها، سلسله‌ای از اقدامات انجام خواهد داد و از اسرائیل به عنوان یک قدرت اشغالگر خواهد خواست که مسئولیت‌های کامل خود را به عهده گیرد. ظاهرا، ابو ردینه تلویحا به منحل کردن تشکیلات دولت خودگردان فلسطین تهدید کرده است. امری که اگر محقق شود، اسرائیل مجبور خواهد شد برای میلیون‌ها فلسطینی، خدمات اساسی فراهم کند. ابو ردینه افزود: «ما به اسرائیل و دولت آمریکا نسبت به عبور کردن از خطوط قرمزهای‌مان هشدار می‌دهیم.»
ابو ردینه تصریح کرد: «رهبری فلسطین موضع واضح و تزلزل ناپذیری دارد و تصمیمات ترامپ درباره بیت المقدس و سایر مسائل و همچنین درباره هر چیزی که با (توافق) به اصطلاح معامله قرن ارتباط دارد، رد می‌کند.»
تبعات احتمالی توافق ترامپ
شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل به نقل از مقامات اسرائیلی گزارش کرد که طرح صلح ترامپ به نحو چشمگیری به نفع اسرائیل خواهد بود و به موجب آن، اسرائیل کنترل بخش‌های بزرگی از کرانه باختری اشغالی را به دست خواهد گرفت. این در حالی است که فلسطینی‌ها کرانه باختری و اراضی اشغال‌شده بعد از سال ۱۹۶۷ را سرزمین کشور آینده خود می‌دانند. اما اکنون اسرائیلی‌ها می‌گویند با طرح ترامپ، عملا تشکیل کشور فلسطین منتفی خواهد شد.
اگر جزئیات افشاشده درست باشد، توافق ترامپ یک راهکار قدیمی را نابود می‌کند. راهکاری که مورد حمایت اکثر کشور‌های عربی و دولت خودگردان فلسطین می‌باشد. این راهکار، به «راه حل دو دولتی» معروف است و از تاسیس دو کشور مستقل برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها حمایت می‌کند. دولت خودگران فلسطین، می‌گوید کشور فلسطین باید بر مبنای مرز‌های سال ۱۹۶۷ و به پایتختی بیت المقدس شرقی تاسیس شود. اما راست افراطی اسرائیل به رهبری حزب لیکود، از اساس با این ایده مخالف است و برای نابود کردن راهکار دو دولتی تلاش کرده و می‌کند. اما نابود کردن، راه حل دو دولتی، پرسش‌های زیادی را مطرح می‌کند از جمله اینکه: چنانچه اسرائیل بخواهد در عین رد کردن راه حل دو دولتی، به روند تصرف سرزمین‌های فلسطینی ادامه دهد، فلسطینی‌ها در داخل اسرائیل از نظر حقوقی چه وضعیتی خواهند داشت؟ آیا فلسطینی‌ها با یهودی‌ها حقوق برابر خواهند داشت؟ آیا ترکیب جمعیتی اسرائیل به نفع فلسطینی‌ها به هم خواهد خورد؟ آیا با منتفی شدن راه حل دو دولتی، امکان ادامه حیات دولت خودگردان وجود دارد؟
بعد از رونمایی از معامله قرن، دولت خودگران به رهبری محمود عباس ضربه سختی خواهد خورد. از یک طرف، برای رد کردن این معامله تحت فشار خواهد بود. اگر رد کند، از سوی اسرائیل و آمریکا با فشار مضاعفی روبرو خواهد شد؛ و اگر رد نکند، نزد مردم فلسطین بی اعتبار خواهد شد. در نتیجه، احتمال انحلال تشکیلات خودگردان بعد از اعلام معامله قرن وجود دارد. حتی اگر دولت خودگران منحل نشود، مجبور خواهد شد که هماهنگی‌های امنیتی با اسرائیل و بسیاری از ترتیباتی که بعد از توافق اوسلو حاصل شد را پایان دهد.
جدای از این، در صورتی که توافق ترامپ، راه حل دو دولتی را منتفی کند، احتمالا با واکنش منفی اکثر جامعه جهانی و البته برخی کشور‌های عربی و اسلامی مواجه خواهد شد. کشور‌های بزرگ عربی ممکن است تحت فشار افکار عمومی نتوانند توافق ترامپ را قبول کنند. افزون بر این، موضع کشور‌هایی مثل ایران و ترکیه نیز اهمیت فراوانی خواهد داشت. ایران به احتمال زیاد، هرگونه توافق از جانب ترامپ در فلسطین اشغالی را رد خواهد کرد و حمایت از گروه‌های مقاومت فلسطینی را ادامه خواهد داد، حتی این احتمال نیز وجود دارد که مقاومت فلسطینی از نوار غزه به کرانه باختری گسترش یابد.
مجموع این ملاحظات موجب شده برخی ناظران، هدف از معامله قرن را نه حل بحران فلسطین، بلکه مدیریت این بحران بدانند. به اعتقاد این ناظران، ترامپ و نتانیاهو هر دو در آستانه انتخابات قرار دارند و می‌خواهند با مطرح کردن معامله قرن، موقعیت انتخاباتی خود را تقویت کنند. حتی اگر این معامله، به حل و فصل کامل مسئله فلسطین منجر نشود.

ترامپ؛ 0، 11، 34 و ...

ترامپ

فریب افکار عمومی، پنهان کردن واقعیت یا بیان بخشی از آن، راهکار بخش قابل توجهی از اهالی سیاست و دولتمردان در کشورهای مختلف برای پیشبرد اهداف‌شان است؛ راهکاری که در مواقعی جواب می‌دهد و افکار عمومی تا سال‌های سال متوجه  واقعیت نمی‌شوند ولی گاهی این دروغ  باعث ایجاد رسوایی  در بین افکار عمومی می‌شود؛ رسوایی‌ای که نتیجه آن افزایش بی‌اعتمادی و شکاف بین ملت‌ها و دولت‌ها است.
گفتن دروغ و انکار واقعیت از سوی دولتمردان  به خصوص در مورد مسائلی که به جان و منافع شهروندان باز می‌گردد نزد افکار عمومی جهان امری مذموم و ناپسند است، حال به هر بهانه‌ای که این دروغ مطرح شده باشد چه  از سوی یک دولتمرد جهان سومی یا رییس‌جمهوری از جهان اول و شخصی چون دونالد ترامپ.
به گزارش ایسنا ، در پی اقدام آمریکا در ترور سپهبد قاسم سلیمانی در مسیر فرودگاه بغداد ، سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی  در پاسخ به  این اقدام تروریستی  ، 18 دی ماه در عملیاتی به نام «شهید قاسم سلیمانی» مواضع نیروهای نظامی آمریکا در پایگاه عین الاسد( پایگاهی که  بنا به گفته مقامات ایرانی ، ترور سردار سلیمانی در آن طراحی شده بود ) در استان الانبار را مورد حمله قرار داد.
تهران در پی این  حمله که گویی با اطلاع مقامات عراقی انجام شد، در نامه‌ای به آنتونیو گوترش و رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که منطبق با بند ۵۱ منشور ملل متحد، اقدامات متناسبی در دفاع از خود انجام داده  و پایگاهی که از آن حمله علیه شهروندان و مقام‌های ارشد ایرانی انجام شده بود را مورد هدف قرار داده است .
پس از این حمله در حالی که افکار عمومی جهان  پیگیر واکنش  مقامات ارشد کاخ سفید در این ارتباط بودند ، دونالد ترامپ در ساعاتی پایانی روز سه‌شنبه به وقت آمریکا در توئیتی در این ارتباط نوشت : همه چیز خوب است! از ایران موشک‌هایی به دو پایگاه نظامی واقع در عراق شلیک شده است. ارزیابی تلفات و خسارات الان در جریان است. تا الان همه چیز خوب بوده! ما قدرتمندترین و مجهزترین ارتش کل جهان را داریم! فردا صبح بیانیه‌ای صادر می‌کنم.
 در حالی که این حمله در صدر اخبار جهان قرار گرفته بود و مقامات تعدادی از کشورها از افزایش بین تهران و واشنگتن ابراز نگرانی می کردند ، اخبار ضد و نقیضی نیز در مورد خسارت وارده به این پایگاه منتشر می شد چنان که برخی از منابع رسانه‌ای در داخل ایران اعلام کردند که در این حمله حداقل هشتاد نظامی آمریکایی کشته شده است ، تعدادی از رسانه‌های بین‌المللی و  منطقه‌ای نیز اعلام کردند که آمریکا اجازه نزدیک شدن رسانه‌ها به پایگاه عین الاسد را نمی‌دهد و در حال حاضر نمی‌توان در مورد خسارت وارد شده اطلاعات دقیقی ارائه کرد.
  چهارشنبه شب به وقت تهران ، رییس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در حالی که وزیران امورخارجه و دفاع  این کشور در کنار او ایستاده بودند با ژستی به ظاهر  پیروزمندانه  مدعی شد" که در پی این  حمله هیچ تلفاتی نداشتیم و همه سربازان ما در ایمنی و امنیت هستند و  تنها خسارات اندکی به ما وارد شده است "
  در واکنش به این اظهارات که برخی با استناد به آن، عملیات حمله به پایگاه عین الاسد  را شکست خورده و حتی هماهنگ شده با آمریکا تلقی کردند، سردار حاجی زاده  فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روز پنچ شنبه هجدهم دی ماه در اظهاراتی  با بیان اینکه ضربات موشکی به یکی از مهمترین پایگاه‌های آمریکا در قالب عملیات شهید سلیمانی، آغاز یک عملیات بزرگ بود که در کل منطقه ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: ما دنبال کشتن نبودیم ما دنبال ضربه زدن به ماشین نظامی دشمن بودیم.
فرمانده حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی عین الاسد با بیان این که ما 13 موشک به‌ سمت پایگاه‌های عراق شلیک کردیم اما چند صد موشک را آماده شلیک کرده بودیم ،گفت : ما در این عملیات دنبال کشتن کسی نبودیم، اگرچه حتماً ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند، می‌توانستیم طوری عملیات را طراحی کنیم که در گام اول 500 کشته داشته باشند و اگر جواب می‌دادند در گام‌های دوم و سوم، 4 تا 5 هزار کشته می‌دادند.  
در حالی که آمریکایی‌ها تا پیش از این اصرار داشتند که این حمله فقط باعث واردشدن خساراتی به تجهیزات این پایگاه شده و هیچ سرباز آمریکایی در این  حمله مجروح و کشته نشده است  در 27 دی ماه خبرگزاری انگلیسی  رویترز، اعلام کرد که در نتیجه حمله موشکی ایران در 8 ژانویه ( 18 دی) به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، 11 نظامی به خاطر ضربه مغزی تحت مداوا قرار گرفته‌اند.
کاپیتان «بیل ارین» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «این نظامیان برای مداوا به مرکز پزشکی" لاندستول" در آلمان و بقیه به کمپ "عریفجان" در کویت اعزام شده‌اند تا تحت بررسی‌های بیشتر قرار بگیرند.»
این سخنگو افزود: «در حالی‌که هیچ نظامی آمریکایی در جریان حمله ایران در روز 8 ژانویه به پایگاه هوایی "عین الاسد" در عراق کشته نشدند ولی برخی از سربازان به خاطر علائم حاکی از ضربه مغزی در اثر انفجار تحت معالجه قرار گرفته‌اند و ارزیابی وضعیت آنها همچنان ادامه دارد.»
یک منبع دیگر نیز که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که برخی نظامیان در اثر حمله ایران دچار ضربه مغزی شده‌اند.
این منبع افزود: یک هفته بعد از این حمله، همچنان برخی نیروهای نظامی با برخی علائم حاکی از ضربه مغزی دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی  در اظهاراتی تعجب آور مدعی شد: ما همین 24 ساعت گذشته متوجه این مسئله شدیم. امکان دارد به زودی اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر شود.
 در 29 دی ماه  نیز روزنامه کویتی القبس جزئیاتی جدید در رابطه با زخمی شدن نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران به عین الاسد و انتقال این نظامیان به کشور کویت منتشر کرد.
روزنامه القبس کویت به نقل از برخی رسانه‌های آمریکایی نوشت که ترامپ و فرماندهان پنتاگون در هفته اول از زخمی شدن نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد خبر نداشتند.
این روزنامه کویتی با بیان  اینکه پنتاگون تا یک هفته بعد از حمله موشکی ایران از زخمی شدن 11 نظامی آمریکایی خبرنداشته است، به نقل از برخی منابع نوشت: سطح آسیب دیدگی برخی  از این نظامیان آمریکایی شدید و برخی دیگر متوسط است.
این منابع همچنین اعلام کردند که برخی دیگر از نظامیان آمریکایی در نواحی مختلف بدنشان دچار سوختگی شدند و برخی نیز ترکش به آن‌ها اصابت کرده است.
این منابع در ادامه با اشاره به اینکه پایگاه هوایی احمد الجابر مساحت گسترده‌ای برای نیروهای آمریکایی و هم پیمانان آن‌ها دارد و این مساله درچارچوب توافقات دفاعی مشترک میان دو کشور است، افزودند: یک تیم پزشکی آمریکایی که در بیمارستان نظامی در کویت حضور دارند آسیب دیدگان حملات موشکی ایران را معالجه می‌کند.
این منابع همچنین اعلام کردند که برخی دیگر از نظامیان آمریکایی که در حمله ایران آسیب دیده‌اند اکنون در داخل عراق در حال درمان هستند زیرا زخم‌های آنان سطحی بوده و نیازی به انتقال به کویت نداشتند.
پس از انتشار این اخبار ، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در نشست خبری خود در فروم جهانی اقتصاد در داووس سوییس در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره زخمی شدن 11 سرباز آمریکایی که توسط پنتاگون نیز تایید شده بود ‌پرسید، مدعی شد: من شنیده‌ام که برخی از سربازان سردرد گرفته بودند و مشکلاتی از این قبیل داشتند اما هیچ کدام آسیب جدی ندیده بودند!

ترامپ همچنین در پاسخ به سوال بعدی این خبرنگار که می‌پرسید آیا شما خونریزی از ناحیه سر را جدی نمی‌دانید؟ با بیان این که من در مقابل دیگر جراحاتی که مشاهده کرده‌ام، این جراحات را جدی نمی‌دانم، مدعی شد که ایران با بمب‌های کنارجاده‌ای بر سر نیروهای آمریکایی باعث جراحات بسیار بدتری شده است.
 در واکنش به اظهارات ترامپ در سوییس ، جو بایدن، نامزد دموکرات‌های آمریکا در انتخابات 2020 ایالات متحده در توییتی نوشت: سربازان آمریکایی که در حمله موشکی ایران آسیب دیده‌اند، جراحات مغزی دارند. حال ترامپ این جراحات را سردرد خطاب می‌کند! ما به رئیس‌جمهوری نیاز داریم که به سربازان وظیفه‌مان احترام بگذارد و به وظیفه مقدس‌مان برای رسیدگی به جنگجویان زخمی احترام بگذارد.
 به گزارش ایسنا ، روز جمعه چهارم بهمن ماه وزارت دفاع آمریکا با توجه به پیگیری و فشار رسانه‌ها، جزییات جدیدی در این زمینه منتشر و  اعلام کرد که تشحیص داده شده است ۳۴ تن از سربازان آمریکایی در جریان حمله هوایی سپاه پاسداران ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق دچار ضربه و جراحاتی در ناحیه مغز شده‌اند.
جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون، گفت: که هشت تن از این افراد که پیش از این [برای درمان] به آلمان فرستاده شده بودند، به آمریکا بازگردانده شده‌اند.
 اظهارات ترامپ و تقلای  او برای کم اهمیت جلوه دادن سطح جراحات سربازان آمریکایی ، با واکنش گروهی از کهنه‌سربازان آمریکایی مواجه شد چنان که آنها در روز جمعه  در بیانیه‌ای  خواستار عذرخواهی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور شدند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری نیوزمکس در این بیانیه آمده است: با توجه به این که وزارت دفاع[آمریکا] اعلام کرده است که ۳۴ تن از کارکنان[نظامی] آمریکا در نتیجه حمله تلافی‌جویانه ایران آسیب دیده‌اند و اظهارات رئیس جمهور ترامپ موجب کوچک‌شمردن این آسیب‌ها شد، کهنه‌سربازان جنگ‌های خارجی نمی‌توانند راجع به چنین چیزی ساکت بنشینند.
همچنین در بیانیه این گروه مطرح شد: ضربه مغزی یک آسیب جدی بوده و نمی‌توان آن را سبک شمرد. ضربه مغزی موجب به بار آمدن افسردگی، از دست دادن حافظه، سردردهای شدید، سرگیجه و احساس خستگی می‌شود؛ تمامی این آسیب‌ها با تاثیراتی هم کوتاه‌مدت و هم بلندمدت همراه می‌باشند. کهنه سربازان آمریکایی به خاطر اظهارات اشتباه رئیس‌جمهور، خواستار عذرخواهی او از کارکنان مرد و زن[این گروه] است.
کریس مورفی، سناتور آمریکایی  نیز در واکنش به اطلاعات  جدید منتشر شده در زمینه جراحت سربازان آمریکایی در توییتی نوشت :"ایران به ما حمله کرد و ۳۴ آمریکایی زخمی شدند. دولت این موضوع را پنهان نگاه داشت تا ادعا کند بازدارندگی علیه ایران را احیا کرده است. کارشان از این لحاظ که تنش‌زدایی کردند درست بود، اما برای توجیه آن نباید ماجرا را جعل می‌کردند."
الیزابت وارن سناتور آمریکایی و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا یکی دیگر از مقامات آمریکایی است که در روز شنبه  به مواضع متناقض و چندگانه مقامات کشورش، به ویژه  اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره میزان آسیب وارده به نظامیان آمریکایی در نتیجه حملات موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد واکنش نشان داد و به شدت از ترامپ انتقاد کرد.
این سناتور دموکرات از ایالت ماساچوست در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: ترامپ زمینه ساز یک مناقشه با ایران بود و سپس جراحات نظامیان ما را که در نتیجه آن اتفاق افتاد، پنهان کرد و آن را دست‌کم گرفت. این وحشتناک است.
وی ادامه داد: من در سنا تلاش کردم تا درمان صدمات مغزی آنها (مجروحان) را ارتقا دهم و به عنوان رئیس جمهور نیز به جنگ‌هایی که موجب آن شده، پایان خواهم داد.
 با توجه به انتشار این اخبار و فشار ادامه دار برخی از رسانه ها روی کاخ سفید ، این احتمال وجود دارد که طی روزهای آینده دولتمردان آمریکایی مجبور شوند ، اطلاعات شفاف‌تری در مورد میزان جراحات وارد شده به سربازان آمریکایی در پایگاه عین الاسد منتشر کنند تا  برشی دیگر از واقعیت این موضوع برای افکار عمومی جهان مشخص شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
حق اعراب همینه
این جماعت تمام خوبی های ملت ایران را فراموش کردند و خدا از این بدتر سرشون بیاد
طرز تهیه قهوه فوری خانگی بدون دستگاه

طرز تهیه قهوه فوری خانگی بدون دستگاه

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید هوس قهوه کرده‌ایم و حوصله رفتن به کافه هم نداریم؛ بهترین راه حل ...
چرا عیدی کارگران و کارمندان متفاوت است؟

چرا عیدی کارگران و کارمندان متفاوت است؟

 امسال کارگران حدود ۳ تا ۴.۵ میلیون تومان و کارمندان کمتر از نصف این مقدار عیدی می‌گیرند....
دعوای انتخاباتی اصولگرایان در پشت‌پرده!

دعوای انتخاباتی اصولگرایان در پشت‌پرده!

به نظر می‌رسد جدای از چالش جنگ قدرت در میان گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف اصولگرا برای جای ...