تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۱
کد مطلب : ۴۰۶۴۹۱

بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد چگونه است؟

۲
بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد چگونه است؟
کبنا ؛بیمه زنان خانه‌دار و بیمه دختران مجرد، ازجمله خدماتی است که سازمان تأمین اجتماعی در اختیار جامعه قرار می‌دهد تا از خدمات بیمه استفاده کنند.
 اگر بیمه اجباری ندارید، بیمه اختیاری خویش‌فرما و بیمه اختیاری صاحبان حرف و مشاغل آزاد را توصیه می‌کنیم. حتی اگر شما به فکر مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور هم هستید، حفظ سابقه بیمه شما مهم است و اکنون می‌توانید از خدمات اداره کل ایرانیان خارج از کشور تأمین اجتماعی استفاده کنید و سابقه بیمه خود را تا بازنشستگی ادامه دهید.
بیمه زنان خانه‌دار در زیرگروه مشاغل آزاد قرار داشته و متقاضیان این گروه قادر هستند تا با انتخاب یکی از سه نرخ ١٢ درصد (بازنشستگی)، ١٤ درصد (بازنشستگی و فوت قبل و بعدازآن) و ١٨ درصد (بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت) نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنید.

بیمه زنان روستایی با بیمه عمومی زنان خانه‌دار تفاوت دارد
 بیمه زنان خانه‌دار ازجمله حمایت‌هایی است که به‌آسانی به زنان ارائه می‌شود و فرآیند ورود به جمع بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی بر اساس این قانون به‌سادگی انجام می‌شود. مشمولین این قانون تمامی زنان ۱۸ تا ۵۰ ساله هستند و در مورد افراد بالای ۵۰ سال نیز میزان سابقه بیمه پردازی قبلی به حداکثر سن موردنظر اضافه می‌شود.
 از دیگر ویژگی‌های خاص بیمه زنان خانه‌دار امکان انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه است. زنان خانه‌دار و دختران مجردی که کم‌تر از ۶۰ ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارند، می‌توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر دستمزد مصوب انتخاب کنند. در سال ۹۷ حداقل دستمزد روزانه مبنای پرداخت حق بیمه معادل ۳۷۰ هزار و ۴۲۳ ریال و حداکثر آن نیز ۷ برابر حداقل دستمزد است.
نرخ پرداخت حق بیمه زنان خانه‌دار برای برخورداری از حمایت‌های بازنشستگی ۱۴ درصد؛ بازنشستگی و فوت (پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) ۱۶ درصد و بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی ۲۰ درصد است. ضمناً ۲ درصد از نرخ‌های مذکور سهم دولت است.
 
انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی از دیگر مزایای طرح بیمه زنان خانه‌دار است. به‌عبارت‌دیگر درصورتی‌که زنان متقاضی استفاده از این نوع بیمه تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از این طریق از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی برخوردار باشند، نیازی به پرداخت سرانه درمان نیست و در غیر این صورت می‌توانند با پرداخت سرانه درمان مصوب از خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی نیز برخوردار شوند. حق سرانه درمان هرسال بـه تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد و در سال جاری ۴۴ هزار تومان برای هر نفر تعیین‌شده است.
  بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد چگونه است؟
اطلاعیه‌های مربوط به میزان محاسبه حق بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد
 را در سایت تأمین اجتماعی tamin.ir دنبال کنید.
حداقل دستمزد روزانه سال ۱۳۹۷ برابر است با ۳۷۰۴۲۳ ریال و حداکثر دستمزد روزانه هم ۲۵۹۲۹۶۱ ریال است که مثلاً دستمزد ماهیانه، ماه ۳۱ روزه حداقل دستمزد برابر است با مبلغ ریال ۱۱۴۸۳۱۱۳=۳۱*۳۷۰۴۲۳
 شخص متقاضی می‌تواند جهت پرداخت حق بیمه حداقل یا حداکثر دستمزد را انتخاب کند که افراد فاقد سابقه یا باسابقه کم انتخاب حداقل دستمزد مقرون‌به‌صرفه هست. پس مبلغ حق بیمه فروردین ۹۷ با انتخاب حداقل دستمزد و نرخ ۱۸% برابراست با: ۲۰۶۶۹۶۰=۱۱۴۸۳۱۱۳*۱۸%
حداکثر سن برای انعقاد قرارداد این نوع بیمه ٥٠ سال بوده و میزان سابقه بیمه تأمین اجتماعی قبلی افراد در شرایط سنی فرد متقاضی لحاظ می‌گردد به‌طور مثال اگر فردی دارای ۵۵ سال سن و ٥ سال سابقه از قبل در نزد تأمین اجتماعی باشد درواقع ورود او به مجموعه از سن ۵۰ سالگی محسوب و مشمول می‌شود.
هر کسب‌وکار خانگی، مشمول قانون تأمین اجتماعی است و می‌توان فرد شاغل را بیمه تأمین اجتماعی کرد.
 نحوه پرداخت حق بیمه برای این افراد به‌صورت یک‌ماهه، دوماهه و سه‌ماهه امکان‌پذیر بوده و پس از انعقاد قرارداد اولیه، بیمه‌شده می‌تواند بدون مراجعه به شعب تأمین اجتماعی صرفاً از طریق خدمات اینترنتی سازمان تأمین اجتماعی نسبت به دریافت فیش و واریز حق بیمه اقدام نماید. بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد از طریق این سامانه قابل‌مشاهده است.
زنان خانه‌دار و دختران مجرد می‌توانند با مراجعه به سامانه سابقه بیمه تأمین اجتماعی، از رد شدن سابقه بیمه ماهانه خود مطلع شوند.
  بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد چگونه است؟
زنان خانه‌داری که حداقل دارای ١٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌باشند نیز می‌توانند بدون لحاظ شرط سنی، نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام نمایند. وضعیت تجرد و تأهل در خصوص متقاضیان بیمه زنان خانه‌دار موضوعیتی ندارد. بیمه بیکاری هم برای بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد، موضوعیت ندارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...