تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۴
کد مطلب : ۴۳۹۰۳۷
آیا کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد رها شده است؟

پای درد دل کشاورزان دنا؛ از ضربه بی‌رحمانه دلالان تا بی‌توجهی مسئولان

۰
کبنا ؛سالانه بیش از ۴۰ هزار تن انگور از تاکستان‌های شهرستان دنا برداشت می‌شود. انگور تولیدی شهر سی‌سخت مرکز این شهرستان قابلیت صادرات به دیگر کشورها را دارد. در روستای کریک از توابع شهرستان دنا نیز یکی از با کیفیت‌ترین محصولات کشاورزی یعنی انگور تولید می‌شود. متأسفانه سال‌ها است که کشاورزان این منطقه به دلیل نبود بازار و سودجویی دلالان حاصلی جزء رنج و مشقت ندارند و کمترین سود را از این همه سختی به دست می‌آورند.

      
منبع فیلم: مهر / صحبت‌های کشاورزان شنیده نمی‌شود، زحماتی که دلالان آن را به باد می‌دهند

به گزارش کبنا، دستگاه‌های دولتی مربوطه حمایت چندانی از کشاورزان ندارند و این موضوع را خود کشاورزان بیان می‌کنند و می‌گویند: کشاورزی در منطقه کریک بیشتر به نفع دلالان است. 
مهر در این زمینه نوشت: فصل برداشت انگور آغاز شده، اما یاقوت‌های زرد دنا کام کشاورزان را شیرین نکرد. کهگیلویه و بویراحمد با خاک حاصل خیز خود حرف‌های زیادی در بخش کشاورزی دارد.
 طی سال‌های اخیر حرکت به سمت توسعه کشاورزی نوین در این استان کلید خورده، اما ضعف‌های زیرساختی، صنایع تبدیلی و برند سازی همچنان پابرجاست. 
خام فروشی محصولات، دلال محور شدن چرخه و عدم حمایت دستگاهی از جمله گلایه کشاورزان است. اما یکی از محصولاتی که ظرفیت تولید و توزیع گسترده و بی واسطه را دارد، انگور شهرستان دنا است.
 در همجواری دنای زیبا منطقه پر ظرفیت کریک از آب گوارای سرزمین چهار فصل بهره می‌برد.
 طی سال‌های اخیر آبیاری باغات منطقه به سمت قطره‌ای حرکت کرده اما خروجی تلاش کشاورزان با چالش‌های عدم حمایت دولتی و حضور دلالان برای خرید به تلخی گراییده است. 
کشاورزان منطقه از نبود صنایع تبدیلی، واسطه محور شدن چرخه فروش و عدم حمایت در تأمین کود و سم گلایه دارند و می‌گویند: کشاورزی هیچ فایده‌ای برای باغدار و کشاورز ندارد. سبد و سایر ملزومات کشاورزی گران شده و از مسئولان می‌خواهیم که کشاورزان را حمایت کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما

بد بخت
Iran, Islamic Republic of
مغازه ها در شهر یاسوج هلو از کشاورز کیلویی ۸ هزار تومان در مغازه تحویل می گیرد و به خاطر عدم نظارت خودش کیلویی ۲۵ هزار تومان می فروشد ایا این پول حلاله
صابری
Iran, Islamic Republic of
شهرستانی که 15 ساله مدیریت جهادش دست دو نفر هست باید هم اینجوری بشه.
الفاتحه
علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

دولت در سایه امر سیاسی مرسومی در کشورهای توسعه‌یافته است و اگر به صورت سازمان‌یافته پیش ...
ایده آقا‌محسن در دست رئیس

ایده آقا‌محسن در دست رئیس

صاحب‌نظران معتقدند وضعیت فعلی کشور فعلا اجازه هیچ آزمون و خطایی، آن‌هم در حد تغییرات ...
هرگز این نوع چایی را ننوشید

هرگز این نوع چایی را ننوشید

چای تازه‌دم یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌هاست که مصرف آن در جامعه ما طرفداران زیادی هم دارد،...