تاریخ انتشار
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۴۲۷۸۶۹

(تصاویر) بازدید رئیس جمهور آذربایجان و همسرش از آغ‌دام

۰
کبنا ؛الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان به همراه همسرش مهربان علیوا از شهر آغ‌دام این کشور که در ۲۰ نوامبر از اشغال ارمنستان آزاد شد، بازدید کرد.
به گزارش کبنا به نقل از فرارو، رئیس جمهور آذربایجان هنگام سفر به سمت آغ‌دام می‌گوید که این شهر بدون شلیک حتی یک گلوله آزاد کرده‌اند.
وی با بیان اینکه دشمن را در میدان جنگ مغلوب و وادار به عقب‌نشینی از آغ‌دام کرده‌اند، روستا‌های تخریب و ویران شده را نشان می‌دهد و می‌گوید که باید تمام جهان این تخریبات را بیبند.
رئیس جمهور آذربایجان همچنین تاکید می‌کند که ارمنستان تاوان ارتکاب جنایات جنگی را خواهد پرداخت.
مسجدی با دو مناره که در قرن نوزدهم ساخته شده، تنها بنای آغ‌دام است که بنای اصلی آن سالم باقی مانده، اما آن نیز در وضعیت بسیار نامناسب قرار دارد.
الهام علی اف و همسرش از این مسجد نیز بازدید کردند. مهربان علیوا هنگام حضور در مسجد محجبه شد.
آغ‌دام که در سال ۱۹۹۳ میلادی از سوی نیرو‌های ارمنستان اشغال شده بود، بر اساس توافق سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان ۹ نوامبر (۱۹ آبان) به جمهوری آذربایجان پس داده شد.
با ورود ارتش جمهوری آذربایجان به شهرستان آغ‌دام امکان بازگشت آوارگان جنگی آذربایجانی ساکن این شهرستان پس از ۲۷ سال فاصله به خانه و کاشانه خود فراهم شد.
آغ‌دام در ۳۷۸ کیلومتری جنوب غرب باکو واقع شده است و یکی از شهرستان‌های مهم منطقه قره باغ محسوب می‌شود.
این شهرستان در ۲۵ کیلومتری شهر خانکندی مرکز قره باغ کوهستانی از موقعیت استراتژیک برخوردار است و راه ورود به سه شهرستان دیگر خوجاوند، اسگران و آقدره در قره باغ است.
بر اساس توافق سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان، دو شهرستان باقیمانده تحت اشغال در قره باغ کلبجر تا ۵ آذر و لاچین تا ۱۱ آذر به جمهوری آذربایجان بازگردانده خواهد شد.


 
نام شما

آدرس ايميل شما

اختلاف 49 میلیونی حقوق این دو نفر

اختلاف 49 میلیونی حقوق این دو نفر

جلسات بررسی حداقل دستمزد کارگران در حالی این روزها برگزار می‌شود که رقم‌ها به نظر می‌آید ...
آیا آمریکا همچنان مدینه فاضله جهانی است؟

آیا آمریکا همچنان مدینه فاضله جهانی است؟

دوره حضور دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا در قدرت، با این کشور کاری کرده که دیگر ...