تاریخ انتشار
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۳
کد مطلب : ۴۲۶۷۸۳
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان؛

وقف نقش تأثیرگذاری در توسعه و پیشرفت دارد

۰
کبنا ؛همزمان با هفتمین روز از دهه وقف که به نام جایگاه وقف در حوزه آموزش و توسعه علم و فناوری نامگذاری شده است مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست تخصصی وقف با فرهنگیان در هنرستان کشاورزی آیت الله ملک حسینی گفت: فرهنگیان و دانش آموزان نقش مهم وتأثیرگذاری در نهادینه کردن مقوله مهم فرهنگ وقف در جامعه دارند.
حجت الاسلام والمسلمین سید نورالله جنتی با اشاره به اینکه ترویج مقوله وقف برای انجام کارهای عام المنفعه و حل مشکلات جامعه است گفت: وقف اقدامی ماندگار و جاودانه و راهکاری برای زدودن فقر ومحرومیت از جامعه اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد: به همت واقفین خیراندیش 35 موقوفه درسطح استان داریم که با توجه به نوپا بودن استان ترویج این سنت حسنه درحال گسترش است.
جنتی پور افزود: وقف متناسب با مقتضیات زمان و نیازهای جامعه بشری کارکردهای محتلفی دارد که امروز نیازمند  توسعه موقوفات در حوزه بهداشت، سلامت و کشاورزی جهت امنیت غذایی و توسعه هستیم.
وی افزود: وقف معامله انسان با خداست و روح انسان را به‌سوی تعالی هدایت می‌کند و انسان را از صفات رذیله و بخل دور کرده و انسان را به نوع‌دوستی نزدیک می‌کند.
 مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه وقف چشمه ای جوشان وذخیره ای تمام نشدنی در جامعه است گفت: فرهنگیان عزیز با تبیین مقوله وقف برای دانش آموزان وخانواده ها می توانند به ترویج این فرهنگ نبوی در جامعه کمک کنند.
وی با تأکید بر توسعه سرمایه‌گذاری از طریق ظرفیت‌های وقفی خاطرنشان کرد: باید از فرصت‌های سرمایه‌گذاری موقوفات برای جهش تولید و اشتغال پایدار استفاده کرد.
معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد افزود: فرهنگ وقف همانند سایر موضوعات فرهنگی، دینی، اجتماعی و اقتصادی برای وارد شدن به قلمرو هنجاری جامعه و تبدیل شدن به فرهنگی فراگیر نیازمند تشریح، تبلیغ، بسترسازی، تمهید مقدمات و شرایط اجرایی مناسب و متناسب با نیازهای روز جامعه است.
حجت السلام قاسم مومنی به شرایط جامعه اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی امروز شاید بصورت تکی نشود موقوفه‌ای ایجاد کرد اما اقشار مختلف مردم و طوایف با هم و به صورت گروهی وقفی را در جهت رفع نیازمندی های جامعه یا طایفه خود ایجاد کنند که این نوع وقف در استان قابل اجرا هست.
وی به هزینه‌های سرسام آور ازدواج که بعضا سودی جز به زحمت انداختن عروس و داماد ندارد اشاره کرد و گفت: ایلات، طوایف و اقشار مختلف مردم می‌توانند با ایجاد موقوفه جمعی به ازدواج جوانان طایفه خویش کمک کنند و گامی ارزشمند در جهت کمک به همنوعان خویش بردارند.
مومنی شاد با بیان اینکه وقف جمعی‌، امتیاز داشتن یک موقوفه را به میان تمام خانواده‌ها می‌برد، گفت: امروز به وسیله وقف جمعی همه می‌توانند واقف باشند و وقف نیز دیگر در خصوص متمکنین نیست و ثواب وقف می‌تواند در اختیار همه قرار گیرد که فرهنگیان نقش مهم وتاثیرگذاری در این زمینه دارند.
معاون آموزشی مرکز تحقيقات آموزش کشاوری و منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این جلسه  توجه به وقف در حوزه کشاورزی را برای امنیت غذایی  جامعه  مهم دانست.
فرامرز روزبهی گفت: با توجه به پتانسیلها وظرفیتهای استان در بخش کشاورزی و لزوم توجه به تربیت نیروی انساني هنرستان  کشاورزی در دو رشته به صورت شبانه روزی راه اندازي  شد که برای توسعه آن نیازمند همکاری و مشارکت سایر دستگاه‌ها هستیم. 
وی از مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خواست از زمین‌های وقفی در اراضی برای کمک به مهارت آموزشی دانش‌آموزان با مرکز تحقیقات همکاری کند.
مدیر هنرستان‌ کشاورزی حضرت آیت‌اللّه ملک حسینی نیز در این جلسه نگاه به مقوله وقف در عصر امروزی را در کمک به حل مشکلات مردم مهم دانست.
سید ولی موسوی از آمادگی همکاران فرهنگی برای ترویج فرهنگ وقف این سمت زیبای الهی خبر داد.
وی از اهتمام مدیرکل اوقاف و امور خیریه‌ استان در پیگیری این مقوله مهم در استان تشکر و قدردانی کرد. 
در پایان این نشست مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان به سوالات فرهنگیان در زمینه وقف پاسخ دادند .
نام شما

آدرس ايميل شما

ريزش غيرمنتظره بازارها

ريزش غيرمنتظره بازارها

قیمت‌ها در بازار ارز، سکه و خودرو طی روز گذشته با ریزش چشمگیری مواجه شد که در گزارش زیر ...
«مومو» را با کودکان خود آشنا کنید

«مومو» را با کودکان خود آشنا کنید

قدیم‌ترها والدین که می‌خواستند کودکان خود را بترسانند از «لولو خورخوره» برای آنها می‌گفتند ...
(عکس) ورزشکار منکر کرونا بر اثر ابتلا به آن درگذشت

(عکس) ورزشکار منکر کرونا بر اثر ابتلا به آن درگذشت

دیمیتری استاژوک ورزشکار مشهور بدنسازی در پست اینستاگرام خود نوشت: من همان کسی هستم که ...