تاریخ انتشار
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۸
کد مطلب : ۴۰۸۹۲۸
با حضور خداداد غریب‌پور:

دانشگاه امیرکبیر و ایمیدرو تفاهمنامه همکاری امضا کردند / غریب‌پور: صادرات معدنی 21 درصد کل صادرات کشور است

۰
کبنا ؛  تفاهم‌نامه همکاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای رفع نیازهای کشور به محصولات و فرآورده‌های معدنی به امضا رسید.
به گزارش کبنا، همکاری و هم افزایی در برنامه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه استخراج و همچنین استفاده از فرصت‌ها و جایگاه بین‌المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بخش‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری، پشتیبانی از بخش خصوصی به منظور ارتقای جایگاه منابع انسانی، ‌ دعوت از استادان سرشناس بین‌المللی و نیز تکمیل زنجیره نیازها در اکتشاف، استخراج و فرآوری از جمله دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.
هدف از امضای این تفاهم‌نامه تحقق اهداف عالی پژوهشی و استفاده از ظرفیت تعاملات ملی و بین‌المللی در حوزه معدن و صنایع معدنی و همچنین توسعه دیپلماسی علمی است.
همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و ایمیدرو در چارچوب مرکز تحقیقات و فناوری معدنی مستقر در پژوهشکده عمران و زمین انجام می‌شود.
این تفاهم‌نامه بین دکتر سید احمد معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکترخداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو امضا شد.
خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی، پژوهشی و فناوری ایمیدرو و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این مطلب و با ابراز خرسندی از شکل گیری همکاری یک نهاد حکومتی با دانشگاه صاحب نام، بزرگ و با سابقه طولانی اظهار داشت: مفاد تفاهم نامه امروز، بسط تولید و اشتغال است و امیدواریم بتوانیم در حوزه‌های یاد شده، از ظرفیت‌های دانشگاه و متخصصان آن استفاده کنیم.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه علاقه به همکاری در حوزه آموزش، پژوهش، فناوری و کارآفرینی با دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستیم، تصریح کرد: دانشگاه امیر کبیر، دانشگاهی معتبر است و حوزه معدن، با تفکیک از بخش متالورژی، برجسته‌تر می‌شود.
وی ادامه داد: امیدواریم انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه امیرکبیر، زمینه ارتباطات روزافزون و تعامل با دیگر دانشگاه‌ها را فراهم کند و به انعقاد قراردادهای بزرگ بینجامد.
غریب پور خاطرنشان کرد: انتظار داریم قراردادهای متعددی تا انتهای خرداد با این دانشگاه منعقد شود.
وی ادامه داد: با توجه به سابقه همکاری این دانشگاه با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وجود تجربه مشترک، همکاری‌ها مسیر روان‌تری را طی خواهد کرد.
وی ادامه داد: برای ایجاد انگیزه به منظور بومی سازی و توانمندسازی، پیشنهاد ما این است هر شرکتی که نیاز کمتری به ارز داشته باشد، از معافیت‌های قانونی برخوردار شود. وی ادامه داد: معتقد هستیم هر چه بتوانیم درآمد معیشتی افراد را بالاتر ببریم، در مسیر عدالت پیش رفته‌ایم.
وی افزود: امیدواریم در این زمینه بتوانیم از ظرفیت بنگاه‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی استفاده کنیم.
صادرات معدنی 21 درصد کل صادرات
غریب پور گفت: طی سال 97 حدود 9.3 میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی صادرات صورت گرفته که این رقم معادل 21 درصد کل صادرات غیر نفتی است. این امر نشان می‌دهد بخش معدن و صنایع معدنی، ارزآوری قابل توجهی دارد.
وی درباره اقدامات سال 97 اظهار داشت: طی سال گذشته 2.5 میلیارد دلار پروژه افتتاح شد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به موضوع رونق تولید به عنوان شعار امسال ابراز داشت: توسعه معادن کوچک در راستای رونق تولید و محرومیت زدایی در ایمیدرو پیگیری می‌شود و معادنی که سرمایه یا فناوری لازم را برای توسعه ندارند مورد حمایت قرار می‌گیرند.
احصای 27 نیاز آموزشی
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به احصای 27 نیاز آموزشی و فراخوان آنها، گفت: مساله ما تشخیص نیاز است و اینکه پیش از اجرای طرح، نیازسنجی و بررسی کنیم چه مواردی تحقیق و پژوهش شوند. به عنوان مثال، در حوزه زغال سنگ به شدت نیاز به پویایی آموزش داریم.
وی ادامه داد: یکی از استراتژی‌های ایمیدرو، استفاده از دانش روز، فناوری، تحقیقات و بومی سازی است. این امر به نفع صنعت و دانشگاه است.
غریب پور گفت: بخش معدن به دلیل آسیب پذیری و اثر پذیری کمتر، می‌تواند نقش مناسبی در توسعه اقتصاد در دوران تحریم داشته باشد.
 مسیر اقتصاد مقاومتی از توسعه کارآفرینی
سید احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نیز در این مراسم با بیان اینکه این دانشگاه همواره ارتباط مطلوبی با وزارت صنایع و معادن داشته است، گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه صنعتی ایران، 14 هزار دانشجو دارد که 50 درصد آن دانشجویان تکمیلی هستند. به گفته وی، بسیاری از رشته‌های تخصصی، دانشکده در دانشگاه امیر کبیر مجزا دارند.
معتمدی با اشاره به امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: با حضور ایمیدرو می‌توانیم مرکز نوآوری و کارآفرینی را تقویت کنیم که در نتیجه آن، گرایش دانشجویان و جوانان به این مرکز بیشتر می‌شود.
 وی افزود: دانشکده معدن و متالورژی با بودجه وزارت صنایع و معادن احداث شده و قرار است متالورژی به عنوان دانشکده‌ای مجزا تأسیس و دانشکده معدن به صورت مستقل عمل کند. در دوره‌های مختلف وزرا از جمله نعمت زاده و شریعتمداری، اقدامات قابل توجهی برای توسعه این دانشکده صورت گرفته است.
معتمدی با اشاره به برنامه‌های 1404 دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: برقراری ارتباط قوی‌تر با بخش صنعت و خدمات از جمله این برنامه‌هاست. در حال حاضر قراردادهای صنعتی در این دانشگاه 2.5 برابر شده که البته با مقدار مطلوب فاصله دارد.
وی ادامه داد: مهارت افزایی و کارآفرینی از دیگر برنامه‌های ما تا 1404 است. در حال حاضر 140 شرکت و واحد دانش بنیان در این مجموعه حضور دارند. به گفته وی، تقاضا در این زمینه زیاد است و از بخش غیر دولتی و خارجی در برج فناوری (مرکز فناوری و نوآوری) استفاده می‌کنیم و قرار است ظرفیت را تا 2 برابر افزایش دهیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه مسیر اقتصاد مقاومتی از توسعه کارآفرینی است، گفت: در نظر داریم در هر دانشکده یک مرکز کارآفرینی ایجاد کنیم تا تخصصی‌تر شود و از کل کشور و دانشگاه‌های معتبر در این مراکز حضور یابند.
وی ادامه داد: در حوزه آموزش، از توان داخل و قراردادهای معتبر اروپایی استفاده کنیم و در حوزه پژوهش، قراردادهای صنعتی را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: قراردادهایی که با نهادهای مختلف همچون وزارت نفت منعقد می‌کنیم تنها جنبه تحقیقاتی ندارد بلکه عملی است و تا انتهای کار آن را دنبال می‌کنیم.
در ادامه این مراسم، غریب پور از مرکز فناوری و نوآوری (برج فناوری) دانشگاه صنعتی امیر کبیر بازدید و در جریان فعالیت تعدادی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در این مرکز قرار گرفت.

http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image48661.jpg

http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image10304.jpg http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image48507.jpg
http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image6382.jpg http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image48507.jpg http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image4850.jpg http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image1799.jpg http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image21988.jpg http://imidro.gov.ir//parameters/imidro/modules/cdk/upload/image47891.jpg
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
فسفات چرام آماده باش ...
مسجد شهیدان گچساران، خونین‌ترین مسجد ایران در نهضت امام خمینی (ره)

مسجد شهیدان گچساران، خونین‌ترین مسجد ایران در نهضت امام خمینی (ره)

بالای سر جنازه که رسیدم. فهمیدم امینی است. حسین امینی متولد اصفهان 19 ساله و ساکن گچساران ...
پشت پرده اهانت به مقدسات

پشت پرده اهانت به مقدسات

سال‌هاست که غرب آن روی سکه خویش که توحش و عدم پایبندی به ارزش‌های انسانی است را بی‌پیرایه ...
واکنش رهبری با دیدن یک دختر و پسر در کوه + فیلم

واکنش رهبری با دیدن یک دختر و پسر در کوه + فیلم

رهبری همواره بر ورزش کوهنوردی تاکید دارند، و در این خصوص گفته اند: «کوهنوردی ورزشی است ...