تاریخ انتشار
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۹
کد مطلب : ۴۰۴۹۵۰
در پی برخی مسائل پیش آمده در رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح شد

دادگستری‌کل کهگیلویه و بویراحمد اطلاعیه‌ای صادر کرد؛ ۱۶ مدیر استانی احضار، بازداشت و تعقیب قضایی قرار گرفت / کیفرخواست 8 مدیر صادر و محکوم شدند / مردم و رسانه‌ها مطالبه‌گری کنند

۲۱
۳
دادگستری‌کل کهگیلویه و بویراحمد اطلاعیه‌ای صادر کرد؛ ۱۶ مدیر استانی احضار، بازداشت و تعقیب قضایی قرار گرفت / کیفرخواست 8 مدیر صادر و محکوم شدند / مردم و رسانه‌ها مطالبه‌گری کنند
کبنا ؛ معاونت فرهنگی دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد اطلاعیه‌ای در خصوص مطالب مطرح شده در رسانه‌ها صادر کرد.
مت این اطلاعیه‌ به شرح زیر است؛
 مردم عزیز، فهیم و شهید پرور استان کهگیلویه و بویراحمد
 این روزها مطالبی له یا علیه دستگاه قضایی استان در رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح می‌شود. این دادگستری خود را موظف دانسته که جهت تنویر افکار عمومی و اجابت مطالبات به حق و انقلابی مردم عزیز نکاتی را منتشر نماید.
۱. قطعاً همه شما می‌دانید که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قوای سه گانه وظایف و اختیارات مستقل از هم دارند، لذا دخالت هر قوه در اقدامات قوه دیگر قانونی نبوده و قابل پذیرش نمی‌باشد.
۲. قوه قضاییه به عنوان ملجا و پناهگاه مردم وظایف بسیار زیادی بر عهده دارد که این وظایف را به وسیله بازوان خود (دادگستری، سازمان بازرسی، سازمان ثبت، سازمان زندانها، سازمان قضایی نیروهای مسلح، سازمان پزشکی قانونی) به انجام می‌رساند. تنها یکی از هزاران وظایف قوه قضائیه برخورد با فساد اداری در جامعه است که از طریق سازمان بازرسی به عنوان بازوی اجرایی دستگاه قضایی عملیاتی می‌گردد.
۳. مطابق قانون وظیفه اصلی نظارت بر مدیران ادارات دولتی بر عهده نهادهای عریض و طویل نظارتی اداری است و صرفاً برخورد قضایی با جرایم آن‌ها وظیفه قوه قضائیه است. در این راستا، در صورت اطلاع از وقوع جرم، سازمان بازرسی اعلام تخلف یا جرم نموده و مراتب را به دادستان اعلام و دادستان نسبت به تعقیب قضایی اقدام پس از تشکیل پرونده و کیفرخواست پرونده به دادگاه بدوی ارسال در آن خصوص حکم مقتضی صادر و در صورت اعتراض طرفین در تجدیدنظر مورد بررسی دقیق قرار گرفته و نهایتاً حکم قطعی صادر می‌گردد.
۴. از مهمترین وظایف قوه قضاییه در رسیدگی به این پرونده‌ها، پرهیز از جو زدگی سیاسی و خدای ناکرده تحت تاثیر موج سواری رسانه‌ها قرار گرفتن است. در این راستا قضات این نوع پرونده‌ها که از قضات ویژه و مطلع از ماهیت رسیدگی محسوب می‌شوند، باید بدون هرگونه شائبه و حاشیه نسبت به رسیدگی و صدور حکم عادلانه اقدام نمایند.
۵. مع الاسف بی تفاوتی، حزب گرایی، قوم گرایی در نهادهای دولتی، سبب عدم توجه به وظایف قانونی در این ادارات و عدم توجه مدیران در به کارگیری نیروهای سالم و کارآمد و پرهیزگار و عدم توجه به معیارهای شرعی و قانونی گردیده، به نحوی که در این استان معیارهای عشیره‌ای، قبیله‌ای و حزبی باعث گردیده که فساد اداری و اقدامات خلاف قانون از قبیل استخدام‌های بدون ضابطه و نیز فساد مالی و بانکی و جرائم مالی در ادارات نمود پیدا کند که البته از چشم تیز بین مردم و افکار عمومی هم دور نمانده است.
مردم عزیز حتماً می‌دانند، قوه قضائیه طبق قانون آخرین مرجع رسیدگی و برخورد است نه اولین.
 توضیح این که قانونگذار در تمامی ادارات دولتی، وظایف اولیه و بالذات مدیران خرد و کلان دولتی (استاندار، فرماندار و مدیران ادارات کل و جزء...) را، مدیریت بر اجرای صحیح و کامل قانون و نظارت بر پرسنل و مجموعه خود دانسته و در این راه امکانات فراوان و ساختارهای عریض و طویل و قدرتمندی در ادارات دولتی تعریف نموده که این وظیفه ذاتی را برعهده داشته و مدیران را یاری نمایند.
وجود نهادهایی پر طمطراق مانند بازرسی عریض و طویل استانداری،! بازرسی فرمانداری‌ها، بازرسی بانک‌ها!، حراست ادارات که نماینده اداره اطلاعات در هر مجموعه است، ذی حسابی ادارات، که نماینده دیوان محاسبات در هر مجموعه است، واحدهای اطلاعاتی نهادهای نظامی و انتظامی عضو شورای تامین و اداری و... همگی دستگاه‌هایی هستند که باید مترصد بوده و از هرگونه وقوع تخلف یا جرم از سوی مدیران یا کارکنان به فوریت جلوگیری به عمل آورند.
مردم عزیز، به دلیل عملکرد ضعیف و بی تفاوتی این نهادها در سطح جامعه، متاسفانه شاهد هستیم که بار سنگین وظایف و مسئولیت‌های این نهادها، بردوش دادگستری‌ها و نهادهای تابعه قوه قضاییه سنگینی می‌کند. تنها روحیه انقلابی و سختکوشی فرزندان شما در دادگستری‌هاست که توانسته تاکنون موضوع را پیش ببرد. جالب‌تر اینکه آنچنان در رسانه‌ها و افکار عمومی فرافکنی می‌شود که این تلقی بین مردم جامعه ایجاد و تقویت شده که تنها مرجع مبارزه با فساد، دادگستری است و صرفاً دستگاه قضایی مسئولیت اول و آخر را دارد.
اما حاشا و کلاً که چنین نیست.
قطعاً هر یک از فسادهای اداری طی چندین سال، در غفلت یا احیاناً تغافل متولیان و مسوولین ستادی و نظارتی و صّفی این ادارات اتفاق می افتد و باید پرسید چرا همه سکوت ناجوانمردانه می‌کنند و چرا منافع مردم را فدای ... می‌نمایند.
جالب‌تر این که وقتی به یک باره فسادی رسانه‌ای می‌شود، همان‌ها که بودجه‌های کلان مدیریتی و نظارتی دارند و معلوم نیست کجا مصرف می‌نمایند، فوراً افکار عمومی را به سمت دستگاه قضایی نشانه می‌روند و به جای اینکه مطالبات واقعی مردم را از دستگاه‌های خود پیگیر باشند آن را به سمت دادگستری مطالبه گری می‌کنند. فوریت، تسریع و عمل انقلابی و … را به قوه قضاییه توصیه و برایش تجویز کرده و در دهان رسانه‌ها می‌اندازند، غافل از این که کار دستگاه قضایی و بررسی یک جرم مطابق شرع انور و قوانین، نیاز به تحقیقات و ادله محکم و قانونی و محکمه پسند دارد.
 بدیهی است دادگستری هم صرفاً در چهارچوب قانون و بدون هرگونه حاشیه زدگی و سیاسی کاری باید به این نوع پرونده‌ها رسیدگی کند. از یک طرف مطالبات قوی مردمی و انتظارات و از طرف دیگر بار مسئولیت فراوانی که تمام این نهادها از زیر آن شانه خالی کرده‌اند به یکباره بر دوش قضاتی که هزاران و بلکه میلیون‌ها پرونده را رسیدگی می‌کنند، سنگینی می‌کند.
قوه قضاییه با این نیروی انسانی کم و امکانات محدود باید توقعات (البته به جای مردم) را که نهادهای دیگر باید پاسخ می‌گفتند، پاسخگو باشد و اینچنین است که قوه قضاییه در تغافل و تسامح نهادهایی که تخلفات اداری کارکنان و مدیران ادارات را رسیدگی می‌کنند، چاره‌ای ندارد که به چنین پرونده‌های رسیدگی کند و البته پروسه‌ای زمانبر است.
۶. قوه قضاییه وظایف متعدد دیگری هم دارد که برخورد با شرارت‌ها و جرایم امنیتی و حل و فصل خصومت‌ها و...را هم شامل می‌شود.
۷. و... اما در استان کهگیلویه و بویراحمد، اگرچه طی سالهای اخیر دستگاه قضایی به مدد تلاش رئیس کل محترم دادگستری استان و دادستان محترم مرکز استان و سایر پرسنل محترم قضایی و اداری، در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی مردم و برخورد با فساد اعم از فساد عمومی در جرائم خشن و حوزه امنیت و نیز فساد مالی و اداری اشخاص و مسئولین ادارات کارنامه‌ی درخشان از خود ارائه داده است، اما هر حقوقدانی می‌داند که منع قانونی مانع رسانه کردن بسیاری از آنهاست.
۸. دستگاه قضایی بنا به وظیفه ذاتی خود نمی‌تواند موارد برخوردها را تا زمان صدور رای قطعی رسانه‌ای نماید. ولی این موضوع نافی انجام وظایف قانونی دستگاه قضایی نیست. دادگستری استان در طی ۳ سال اخیر بیش از ۱۶ مدیر استانی، را به دستگاه قضایی احضار، بعضاً تحت بازداشت و تعقیب قضایی قرار داده و برای حداقل ۸ نفر از آنها کیفرخواست صادر و به محکومیت‌های متعدد یافته‌اند البته، حکم در خصوص آنها اجرا شده یا در حال اجراست. این محکومیت‌ها شامل حبس جزای نقدی و شلاق را در بر می‌گیرد. البته خیلی از این موارد نیازی به رسانه‌ای شدن نداشته است.
دستگاه قضایی در حوزه انتخابات برای برخی مسوولین عالی استان و چند نفر از مدیران وقت ادارات زمان انتخابات سابق پرونده قضایی تشکیل و با توجه به صلاحیت قانونی برخی در تهران برخی دیگر در همین استان در حال رسیدگی بوده و برخی منتهی به رای شده و محکومیت آنها نیز اجرا گردیده است.
۹. همانطور که شما بیشتر از ما رصد می‌کنید، دادگستری استان در حوزه رسیدگی سریع و فوری به پرونده‌های مخل امنیت و آرامش عمومی، در کمترین زمان ممکن قتل‌های مهم و تعرضات به نوامیس و نظم عمومی و امنیت و سرقت‌های مسلحانه را به مدد تلاش قضات و کارمندان خدوم و ضابطین تلاشگر، رسیدگی، تصمیم گیری و اصدار رای نموده و پس از تایید نهایی آرا و استیذان احکام، که بعضاً در حدود الهی و اجرای علنی اعدام بوده را اجرا نموده است. (و با این کار جزیره امنی در مجاورت استانهای جرم خیز همجوار برای مردم هدیه آورده است.) صد البته این روند در کشور ما با توجه به محدودیت امکانات و نیروی انسانی، کم‌سابقه و بلکه بی سابقه بوده و به نوعی رکورد در کشور محسوب می‌شود.
 لذا دستگاه قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد اعم از رئیس‌کل محترم دادگستری استان و دادستان محترم مرکز استان و تمامی قضات شریف و کارکنان زحمتکش دادگستری تلاش شبانه روزی و جهادی خود را در مبارزه با بی عدالتی (در هر جا و تحت هر نامی) با جدیت مبذول نموده و حاضرند حتی جان خود را در راه آرمانهای نظام و انقلاب فدا نمایند.
«اما نکته‌ای خطاب به امت حزب الله»
فرزندان شما در قوه قضائیه مصمم هستند به احقاق حق و برخورد با فساد، اما نه با تبعیت از موج سواران رسانه‌ای و احزاب سیاسی. فرزندان شما وظیفه خود را انجام می‌دهند اما نه با کم طاقتی و بی توجهی به حق برخی افرادی که احیاناً در پروسه پرونده‌ها بیگناه بوده و جان و مال و ابروی خانوادگی آنها در معرض خطر قرار می‌گیرد بلکه با تأنی و طبق قانون و البته حداکثر تلاش جهت تسریع در رسیدگی‌ها.
و لذا جای دارد شما به عنوان ولی نعمتان انقلاب اسلامی و ولی نعمتان ما مدیران، از تمام این مدیرانی که طبق قانون موظفند با فساد برخورد نمایند مطالبه‌گری کنید و مطالبه‌گری منصفانه در چارچوب منویات رهبری معظم انقلاب اسلامی (دام ظله) و این مطالبات خود را وسعت دهید، و البته رسانه‌های انقلابی همانگونه که باید از قوه قضائیه، منصفانه مطالبه گری کنند، صد البته باید منصفانه از مدیران استان و دستگاه‌های نظارتی هم مطالبه نمایند که در چه مواردی با فساد برخورد کرده‌اند و عملکردشان سوای از شعار در خصوص فساد زیردستانشان چه بوده تا فعالیت انقلابی آنها و تلاش دستگاه قضایی در راستای عمل به فرامین رهبری معظم نظام اسلامی ایران، به مردم اطلاع داده شود.
والسلام علی عبادالله الصالحین
 معاونت فرهنگی دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد
نام شما

آدرس ايميل شما

مطالبه
Iran, Islamic Republic of
مطالبه همه مردم بررسی پرونده دقیق شرکت توزیع برق استان در حوزه ی استخدام های شرکتی و قراردادی است.
کارمند
Iran, Islamic Republic of
همه مطالب رسانه ها .ه آن
یه خورده کوتاه تر مینوشتی بابا
خسته شدم از بس خوندم
بیانیه باید مختصر باشه
حراستی
Iran, Islamic Republic of
بنده به عنوان یک حراستی. بهتر است در سایه تعامل و همدلی این نهاد انقلابی و سایر دستگاههای نظارتی تحت اوامر حکیمانه مقام معظم رهبری با هرگونه فساد خرد و درشت برخورد گردد و خواه مفسد در هر لباسی باشد .
سلام آبادی
Iran, Islamic Republic of
قوه محترم قضاییه
رفتارهاوعملکردمدیران .. بامردم رابررسی بفرمایید.
آیامردم شهیدپرورورزمنده وبسیجی وجانبازو....لایق این همه بدرفتاری ازسوی مدیرعامل ومدیرشهرستان بویراحمدهستند؟؟؟؟؟
کبنای محترم لطفا درج فرمایید
Iran, Islamic Republic of
کبنای مجترم ناقص مینوبسید
مفهوم تغییر میکند ومظلب گنگ میشود ننویسید بهتراست
کارمند آب وفاضلاب
Iran, Islamic Republic of
منتظر بررسی توسط قوه قضاییه هستیم
Romania
حضرت آقا سوزنی به. به بقیه تا .ه اصلا نشودوسفارشات اثر گذار است این . ره به جایی نخواهد برد
Romania
حضرت آقا تا ..ه اصلاح نشود دست کار چاق کنان از .ه کوتاه نشود دست سفارش گر کوتاه نشود این انقلابی که حضرتعالی در استان علم وبه پا کرده ای ره به جایی نخواهد برد حضرت آقا مظاهری اعمال نفوذ وسفارشات نیروهای . ودارای نفوذ کوتاه نشود این حرکت عقیم خواهد شد حضرت آقا بیت المال خون بهاء شهیدان است همه شما از این خونبها ارتزاق می کنیم وبیت المال به غارت می رود با اعمال نفوذها
سور
Iran, Islamic Republic of
پیام بازرگانی هم پخش کنید
شفیعی خ
United States
فعلا معاون.هم هرروز لنده داخل خونه ها ایگرده . رمانی اجرا که اینها بشه
سپهدهرعلیزاده
Iran, Islamic Republic of
خسته نباشی عرض میکنم خدمت مدیرکل محترم ودست مریزا چون من یک میلیاردونیم وام گرفتم ۵۰نفراشتغال زایی کردم کل زندگیم راضمانت گذاشتم ولی طرف بدون هیچ اینقدوام گرفته خسته نباشی دلاورخداقوت
محمد
Iran, Islamic Republic of
خوب به حوزه شرکت نفت گچساران ورود کنند و برخورد کنند اما نه پرونده تشکیل بشه ؟؟؟
Netherlands
با درود خدمت جناب مزارعی بزرگوار و حق طلب
بزرگترین حق و مطالبه مردم رسیدگی به پرونده ایست که باعث ایجاد نگرانی و تشویش در مردم شده.
چشم امید همه مردم شهر به شماست,به امید پیروزی و احقاق حق مردم ستمدیده شهر.
Iran, Islamic Republic of
ذیحسابان نماینده اقتصاد و دارایی می باشند، نه دیوان محاسبات ....
Iran, Islamic Republic of
گفته بودن. از خدمت محکوم شده،صحت داشت ایا؟
کارمند بانک ملی
Iran, Islamic Republic of
درود بر حاج اقا مزارعی و درود بر شما قضات و کارمندان منصف و خدوم وعادل و مبارز و حق طلب دادگستری
Iran, Islamic Republic of
از جناب مدیرکل دادگستری تقاضا داریم یک نفر بازرس حرفه ای به شبکه بهداشت گچساران اعزام تا ببینند میلیونها تومان اعتبارات ابلاغی واحد ها کجا هزینه شده است ؟؟؟
بی صبرانه منتظریم
فقط کافی است ردیف های ابلاغی چند سال اخیر را از حسابداری مطالبه نموده و بعد مسئول هر واحدی احضار و بررسی نمایند که اعتبارات کجا هزینه شده است ؟
آنقدر که حتی نیروی قراردادمعین را بعنوان کارپردازی معرفی نموده تا بتوانند.
آب
Romania
با سلام
اگه یه سری به آ. بزنید خیلی مشاهده میکنید .کم نیست .
Iran, Islamic Republic of
از تشکیل شده در ص. استان و تملک صنایع استان شکایت کردیم هم به بازرسی و هم به دادگستری استان و هم به جناب مزارعی ولی پیگیری نشد
گچسارانی
Iran, Islamic Republic of
دستت درد نکنه دادگستری محترم شیرمرد خدامعیار ترا بخدا . مخصوصا حراست ان ورود جدی به عمل اورده این همه استخدامی بدون قانونی وفامیل گرایی راپیگیری نموده وهرکسی راکه بدون ضابطه وبایک نامه فامیلی نماینده . بکارگمارده اندکشف ومردم ابرومندراکه نه پارتی دارندونه فحش بلدندونه راهی دارندکه بچه هایشان کاری پیدانمایندازداغ دلشان بکاهندچون .بالسویه عین عدل هست باتشکراز مدیرکل محترم دادگستری استان
Iran, Islamic Republic of
چرا سازمان بازرسی وقوه قضاییه تاکنون به وضعیت سازمان ب. رسیگی نکرده تا جلوی نفوذ صاحبان قدرت از این مجرا خصوصا در بحث بکارگیری نیرو در دیگر ادارات توسط صاحبان قدرت در سازمان . استان را بگیرند آیا اطلاع دارند که 90 درصد بکارگیری نیرو مخصوصا بدون آزمون با نفوذ این دستگاه صورت میگیرد
هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

همچنین درخصوص مسئله آسیب‌های اجتماعی حاشیه تهران به‌عنوان پایتخت کشور باید بگویم؛ به ...
راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

نکته جالب تقدير از دو کاپيتان پرسپوليس و استقلال و همچنين کريم باقري است. در بند دهم ...
روایتی از زندگی طلبه جوان، همسر و 11 فرزندش

روایتی از زندگی طلبه جوان، همسر و 11 فرزندش

پدر 38 ساله و مادر 36 ساله قمی که یازدهمین فرزندشان در راه است، از خدا می‌خواهند که این ...