تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۷:۵۵
کد مطلب : ۴۷۸۰۰۷
کبنا بررسی کرد

سیاست‌ورزی زنبیلی پاشنه‌ آشیل دولت جدید / «مجاهدان شنبه‌»‌ی کهگیلویه و بویراحمد چه کسانی هستند؟

۹
۰
سیاست‌ورزی زنبیلی پاشنه‌ آشیل دولت جدید / «مجاهدان شنبه‌»‌ی کهگیلویه و بویراحمد چه کسانی هستند؟
کبنا ؛زنبیلی‌های تکراری که حالا فرصت را فراهم دیده از مواهب سیاست‌ورزی، مالی و اندوخته‌ای برای خود جمع کنند، بزرگترین خطر و پاشنه آشیل دولت پزشکیان هستند.
به گزارش کبنا، مصطفی پورمحمدی در مناظرات انتخاباتی در نقد سعید جلیلی گفت شما ۱۱ سال است که برای ریاست جمهوری زنبیل گذاشته‌اید. هر چند جلیلی در آن روز پاسخ پورمحمدی را نداد، اما در مناظره بعدی این حرف پورمحمدی را تأیید کرد و زنبیل گذاشتن را به معنای برنامه داشتن برای ریاست جمهوری و اداره کشور تعبیر نمود. این پاسخ اندیشیده‌شده از طرف جلیلی، شاید ناشی از مشورت گرفتن از نزدیکانش باشد. به هر حال، می‌توان با این تعبیر همدل بود. اما، در ستاد مسعود پزشکیان به‌ویژه ستادهای استان کهگیلویه و بویراحمد، عده‌ای زنبیل گذاشته‌اند، اما نه به معنای برنامه برای اداره کشور، بلکه با هدف گرفتن پست و مقام در دولت جدید. چه با جلیلی موافق باشیم و چه نباشیم، او تعبیر قابل قبولی از زنبیل ارائه داد، اما زنبیل برخی از اعضای استانی ستاد پزشکیان هیچ‌جوره قابل پذیرش نیست.
معمولا سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه، رشد اقتصادی، کاهش تورم، ثبات ارزش پول ملی، نشاط اجتماعی، افزایش اعتماد نهادی و ... را به دنبال دارد. آمارهای مختلف نیز این موارد را تأیید می‌کنند. اما قرار نیست مدیریت‌های استانی برای همیشه در اختیار عده‌ای خاص و تکراری باشد، حتی اگر آن‌ها در گذشته، عملکرد مطلوبی داشته‌اند.
پیش از مطرح‌شدن نام مسعود پزشکیان در فضای سیاسی کشور به‌طور فراگیر، برخی از افراد فعال در ستادهای او در کهگیلویه و بویراحمد به گوشه‌ای خزیده بودند و حتی شهامت ابراز نظر و جهت‌گیری در مورد مسائل سیاسی کشور و استان را نداشتند، اما حالا به‌یک‌باره وارد میدان شده‌اند و خواب‌زده در پی کسب غنائم‌اند. روشن است که رأی به پزشکیان به معنای بازگشت دوباره این افراد نیست. به تعبیر محمد فاضلی جامعه‌شناس، این‌ها همان مجاهدان شنبه هستند که به دلیل تغییر شرایط سیاسی، دم را غنیمت شمرده و پا در میدان بازی گذاشته‌اند. افکار عمومی کهگیلویه و بویراحمد شناختی کافی نسبت به آن‌ها دارد، ازاین‌رو نامی از آن‌ها در این گزارش نمی‌بریم.
دولت جدید می‌تواند از دیدگاه‌های آن‌ها استفاده کند و مشورت بگیرد، از این نظر هیچ انتقادی وارد نیست. چرا که برای اداره بهتر جامعه، مشورت، رکنی اساسی است. از طرف دیگر، بهتر است امور اجرایی به نسل جدید سپرده شود. در واقع نسل گذشته اصلاح‌طلب_اعتدالی اگر می‌خواهند دلسوزی خود را برای اداره کشور و استان ثابت کنند، به همان نقش مشورتی قائل باشند. قرار نیست که حتما در یک جایگاه و پست قرار بگیرند. خود همین افراد در گذشته که نسبتا جوان بودند، شعار جوان‌گرایی سرمی‌دادند، اما گویا حالا آن شعارهای پرطمطراق را فراموش کرده‌اند و یا شاید عامدانه حاضر به بازگویی‌شان نیستند.
نکته جالب این‌جاست عده‌ای از همین زنبیلی‌ها همزمان در ستاد رقیب نیز فعالیت داشتند. یک پایشان در ستاد پزشکیان بود و پای دیگرشان در ستاد جلیلی. روشن است که ما نمی‌خواهیم همه را به یک چوب برانیم. هدف گوشزد به کسانی است که نه به قصد منافع ملی و استانی، بلکه تنها به دلیل علایق و منافع شخصی و گروهی وارد ستاد انتخاباتی پزشکیان شده‌اند.
شاید برخی چنین هشدارهایی در این زمان را ضربه زدن به وحدت اصلاح‌طلبان بدانند و به همین خاطر نیز مورد انتقاد قرار بگیریم. اما اصلاح‌طلبان نباید با افراد منفعت‌طلب و سودجو اتحادی برقرار کنند. چرا که هم منافع عمومی آسیب می‌بیند و هم وجاهت سیاسی خود آن‌ها از بین می‌رود. بنابراین، اصلاح‌طلبان کهگیلویه و بویراحمد باید مرز خود را از منفعت‌طلبان و زنبیلی‌ها جدا کنند.
در انتخابات ریاست جمهوری، یکی از علل پیروزی مسعود پزشکیان، نو بودن افکار، گفتار و حتی سبک پوشش و رفتار او بود. فارغ از عوامل ساختاری، نمی‌توان این ویژگی‌های یادشده را نادیده گرفت. از سوی دیگر، یکی از علل طرد سایر نامزدها، تکراری‌بودنشان بود. محمدباقر قالیباف، حالا تبدیل به محسن رضایی دوم شده است، مرد همیشه در صحنه و بازنده انتخابات. تکراری بودن او، جامعه را به اشباع رسانده بود. هر چند او تلاش می‌کرد چهره جدیدی از خود نشان دهد، اما این چهره مورد قبول افکار عمومی قرار نگرفت. حتی نامزدهای پوششی نیز تکراری بودند. علیرضا زاکانی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی قبلا نیز پوششی بوده‌اند. بازی دوباره این نقش، آن‌ها را تکراری کرده بود. سعید جلیلی رقیب اصلی پزشکیان نیز از این قاعده مستثنی نبود، ۱۱ سال است که مردم زنبیل او را دیده‌اند، زنبیلی که نخستین بار در مذاکرات هسته‌ای رؤیت شد و سنگین‌ترین قطعنامه‌ها را برای کشور به دنبال داشت. اما در این میان، مسعود پزشکیان نوترین چهره برای جامعه خسته از چهره‌های تکراری بود.
در حالی که تازگی پزشکیان یکی از دلایل پیروزی‌اش بود، استفاده از چهره‌های تکراری می‌تواند تبدیل به پاشنه آشیلش شود. به علل تحولات سیاسی، اجتماعی و ارزشی در جامعه، نیمی از واجدان شرایط رأی در انتخابات شرکت نکردند، از آن ۵۰ درصد شرکت‌کننده نیز، زیر ۵۰ درصد به پزشکیان رأی دادند. واضح است که چنین پدیده‌ای به معنای عدم استقبال نسبت به پزشکیان نیست. ریشه این عدم مشارکت را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد. اما به هر حال پزشکیان آرای کمتر از یک چهارم جامعه را همراه خود دارد. بنابراین از کمترین سرمایه اجتماعی در بین روسای جمهور پس از انقلاب برخوردار است.
به همین خاطر پزشکیان کار سختی پیش رو دارد. چنانچه از همان چهره‌های تکراری استفاده کند، حمایت همین گروه‌های اندکی که به او رأی داده‌اند را از دست خواهد داد و آن ۱۳ میلیون نفری که به جلیلی رأی دادند نیز به شدت در مقابل او موضع می‌گیرند. البته این به معنای آن نیست که پزشکیان، شایستگی را قربانی نو بودن کند. چرا برخی از چهره‌ها حتی اگر تکراری نیز باشند، حضور آن‌ها برای اداره امور کشور ضروری است. طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت روحانی، در هر جایگاهی در دولت پزشکیان قرار بگیرد، برای افکار عمومی قابل پذیرش است.
به‌طور کلی جامعه ایران و افکار عمومی، مخالف ‌برگشت افراد تکراری و  بازنشستگان سیاسی در چرخه مدیریت‌های استان‌ها، شهرستان‌ها و کلان کشور هستند. بنابراین واضح است که چنین اقدامی با واکنش سخت و منفی جامعه هم در سطوح نخبگانی و هم بین  عامه مردم روبه‌رو می‌شود. همگان باید بدانند عکس گرفتن جلوی ستادها نباید هیچگونه توقع سیاسی و مدیریتی به وجود آورد. اما در کهگیلویه و بویراحمد مدیرانی هستند که همه ادارات و دستگاه‌ها را چرخیده و عملکرد چندان مطلوبی نیز از خود بر جای نگذاشته‌اند و حالا به صرف چند عکس دورهمی توقع پست‌های اثرگذار دارند. منظورمان از تکراری دقیقا همین افراد هستند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود اگر چهره‌های تکراری به کار گرفته شوند، باید منتظر بود همان چند درصد نیز رأی خود را از پزشکیان پس خواهند گرفت.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
چرا در دور اول کسانی که باید سخنرانی می گردن و حضور میداشتن نبودن. با حذف قالیباف در دور دوم ورود کردن.
United Kingdom
احسنت عالی نوشتی
حقیقتا استفاده دوباره از آدمایی که در کهگیلویه وبویراحمد مدیر بودن وبه قولی در دولت‌های قبل مدیرکل وفرماندارو.....بودند به هیچ عنوان مورد قبول افکارعمومی وطرفداران دکتر پزشکیان نبست که اینها دوباره مدیر شوند تفکر اصلاحات کاملا به گردش مدیریتی مشهور است
وصندلی مدیرکلی ارث پدری کسی نیست که دوباره بعصی کت شلوار دوخته اند برای صندلی‌های مدیریتی!
تمامی مدیریت‌ها در همه سطوح شهرستانی واستانی باید افراد جدید وچهره جدید واگذار شود نه آدمای تکراری .
پایتخت طبیعت
Iran, Islamic Republic of
متن خیلی جالب و منطقی است.
از مهمترین چهره های تکراری می توان در حوزه محیط زیست نام برد. که باز افراد تکراری و امتحان پس داده زنبیل به دست وارد صف شده اند.
Iran, Islamic Republic of
مجاهدان شنبه مردانی هستند که در تهران نشسته و حاضر نشدند به استان تشریف آورده و حداقل خانواده و طایفه شون را راضی به رای دادند به دکتر پزشکیان کنند و در انتخابات مجلس رای قومیتی به آقای منتظریان اصوالگرا دادند.
sina
Iran, Islamic Republic of
پیروزی پزشکیان مثل پیروزی بهرامی و روشنفکر بود بویراحمد سفلی علیا بود
United States
تکر ا ر ی ها پاشنه آشیل ربیس جمهور جدید است
زنبیل
Iran, Islamic Republic of
مکتب مشایی احمدی نژاد را گروه زنبیل به دستان گویند.
Iran, Islamic Republic of
بعضی افراد کت شلوار دوختند ولی همشون افراد تکراری میباشند
Iran, Islamic Republic of
اینها فاتحان بعد از فتح و جنگجویان بعد از جنگ هستند
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1